Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Fundacja Łączy Nas Polska pyta niemieckie firmy o współpracę z nazistami

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 18 sierpnia 2023 16:27

Fundacja Łączy Nas Polska przedstawiła w piątek w Gdańsku raport pt. „Powiedzcie prawdę o swoich zbrodniach. Dlaczego niemieckie firmy nie promują prawdy o przebiegu okupacji Polski w latach 1939-1945”.


Raport jest efektem kilkumiesięcznej pracy, podczas której Fundacja Łączy Nas Polska kontaktowała się z firmami, działającymi dziś w Polsce a których majątki wywodzą się z współpracy oraz wspierania nazistów. Zadawano im pytania o ich zaangażowanie w przekazywanie prawdy o ich historii. Fundacja Łączy Nas Polska wysłała zapytania m.in. do BASF, Lufthansy, Hugo Bossa, Agfy, Dr. Oetker, Porsche, BMW czy Mercedes-Benz.
– Duże niemieckie marki, które skorzystały na współpracy z Hitlerem, ukrywają te fakty – powiedziała Natalia Nitek-Płażyńska.


Większość firm dorobiła się i znacząco rozwinęła wskutek działań wojennych. Głównie na grabieniu bogactw, nieruchomości i pracy pracowników przymusowych. Według wyliczeń historyka Thomasa Kuczyńskiego, robotnicy przymusowi wypracowali łącznie aż 64 miliardy roboczogodzin, co przekłada się wprost na 180 miliardów marek niemieckich.
– Czy w świadomości społecznej przewija się informacja na temat przeszłości tych firm? Skąd wzięły się swoją pozycję na rynku? Skąd mogą chwalić się jakością albo dobrymi cenami? – pytała Natalia Nitek-Płażyńska.


Fundacja dwa miesiące temu wystosowała zapytania listowne do firm o wyjaśnienie, w jaki sposób informują o swojej przeszłości i o tym, jak wzbogaciły się i zdobyły pozycję rynkową oraz czy informują o niemieckiej okupacji Polski w czasach II wojny światowej.
– Firmy te lekceważą ciążący na nich obowiązek informowania o swojej przeszłości. Po pierwsze, część z tych firm nie odpowiedziała na nasze pytania. Po drugie, większość z tych firm ma na swoich stronach internetowych zakładki o historii, jak się firma rozwijała, (…) ale to lekceważy poprzez brak jakichkolwiek informacji, jak firma rozwijała się w czasie II wojny światowej – powiedziała Natalia Nitek-Płażyńska. - Firmy, które odpowiedziały na moje zapytanie, często robiły to w sposób oględny, nie dotykający sedna sprawy – mówiła Nitek-Płażyńska.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież