ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata o stanie opieki zdrowotnej w erze komercjalizacji

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 maja 2016 12:10

Zapraszamy do śledzenia „Debaty na Trzy Głosy”, którą realizuje TVP3 Gdańsk wraz z Radiem Gdańsk. Emisja w poniedziałek 30 maja od godz. 20. Problemy ochrony zdrowia wynikają z komercjalizacji systemu. Oceny wystawiane przez rankingi międzynarodowe pokazują, że nasz system opieki medycznej należy do najgorszych w Europie.Rząd Beaty Szydło powinien przeanalizować system opieki zdrowotnej. Środki publiczne nie powinny płynąć do szpitali - spółek z o.o. i klinik nastawionych na generowanie zysków, a te powinny działać w formule non profit jako placówki publiczne, lecząc pacjentów za nasze pieniądze publiczne.


Ten temat będzie zapewne jednym z poruszanych podczas medialnej „Debaty na trzy głosy” (dyskusja w telewizji, radiu i internecie) obok problemu Polski jako  kraju z najmniejszą liczbą lekarzy przypadających na tysiąc mieszkańców i stanu opieki onkologicznej na Pomorzu.    
Debata pod redakcją Pawła Zbierskiego, transmitowana będzie z Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.


O stanie opieki onkologicznej na Pomorzu dyskutować będą prof. Piotr Czauderna, chirurg dziecięcy, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, prof. Rafał Dziadziuszko, specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej i konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii, dr Mirosław Górski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Zdrowie w Kwidzynie, dr Tadeusz Jędrzejczyk, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.


Eksperci będą odpowiadać na pytania prowadzących Beaty Gwoździewicz z Radia Gdańsk i Marka Wałuszko z TVP3 Gdańsk.  


Problemem jest zróżnicowanie w finansowaniu chorób onkologicznych i rehabilitacji. Ogromną barierą są też nierefundowane leki. Niepokój pacjentów onkologicznych wywołany został włączeniem Wojewódzkiego Centrum Onkologii do spółki Copernicus i odejściem specjalistów onkologów zatrudnionych na stałe w UCK.


Zarząd województwa PO-PSL i radnych z PO nie stać było na to, by postawić się własnemu rządowi, gdy na samorządy przerzucane były koszta niewydolnego systemu. Woleli łączyć, konsolidować, komercjalizować. „Zadryblowali się” więc z jednej strony tworząc spółki prawa handlowego, a z drugiej nie dostrzegając, że tworzą podmioty konkurencyjne. Co szczególnie groźne przy niedoborze lekarzy i średniego personelu medycznego.
A poziom lecznictwa? Nasze ledwie 27 miejsce w Europie pod względem stanu i jakości lecznictwa to dno.


Wiele problemów, jak i kolejki do specjalistów, wynikają z komercjalizacji systemu. Oceny wystawiane przez rankingi międzynarodowe pokazują, że nasz system opieki medycznej należy do najgorszych w Europie.  


Środki publiczne nie powinny płynąć do szpitali i klinik nastawionych na generowanie zysków, a te powinny działać w formule non profit jako placówki publiczne. Szpitale leczą pacjentów za nasze pieniądze publiczne więc muszą leczyć  zgodnie z zasadą non profit.    


Dane o brakach kadrowych też są alarmujące. Na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 2,2 lekarza. Więcej jest w Rumunii czy Słowenii. Także w Serbii, która jednak nie jest członkiem UE. Spośród przebadanych krajów europejskich gorzej jest tylko w Turcji i Macedonii.  Problemem jest też to, że ci lekarze, którzy zostają w Polsce, pracują na dwóch, a nawet trzech etatach.   

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież