1 czerwca o 10:00 z okazji Dnia Dziecka w Nowym Ratuszu odbyła się XVI Dziecięca sesja Rady Miasta Gdańska. W sesji wzięli udział gdańscy radni: Beata Wierzba, Żaneta Geryk, Teresa Wasilewska, Lech Kaźmierczyk oraz wiceprzewodniczący RMG Piotr Czauderna i przewodniczący RMG Bogdan Oleszek. Na dziecięcej sesji pojawiło się kilkudziesięciu uczniów gdańskich podstawówek, którzy na 2 godziny stali się radnymi Rady Miasta Gdańska. W prowadzeniu sesji pomógł Mariusz Feliński z Biura Rady Miasta Gdańska.
– Bardzo się cieszymy, bo wiemy, że tu na tej sali siedzą uczniowie, którzy są nie tylko dobrzy w nauce, ale bardzo aktywni również w innych dziedzinach: w sporcie, w działalności społecznej – powiedział Bogdan Oleszek.
– Może jeszcze o tym nie wiecie, ale w przyszłości niektórzy z Was mogą tutaj zasiąść, ponieważ znajdujemy się w Radzie Miasta. Nazwa rada pochodzi od „radzenia”, słowa „radzić”, czyli Rada Miasta radzi urzędnikom miasta, tym, którzy tworzą i upiększają nasze miasto – powiedziała Teresa Wasilewska.
– Życzę Wam wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta. Jak to mówią dziećmi jesteśmy całe życie, więc życzenia dla wszystkich – powiedziała Żaneta Geryk. – Dzisiaj jesteśmy tutaj i dzisiaj władza w mieście należy do Was na najbliższe dwie godziny.
Radni opowiedzieli uczniom o funkcjonowaniu Rady Miasta Gdańska oraz o komisjach, w których zasiadają. Mariusz Feliński rozdał dzieciom certyfikaty radnych, drobne upominki oraz karty do głosowania. Troje uczniów z ostatniego rzędu zostały zaproszonych do stołu prezydialnego i zajęło miejsca obok przewodniczącego Rady Miasta Gdańska.
Bogdan Oleszek wyjaśnił uczniom proces procedowania uchwały. Następnie przewodniczący zapytał młodych radnych co zmieniliby w swojej dzielnicy, w swoim najbliższym otoczeniu oraz w Gdańsku.
Uczniowie zgłaszali bardzo różne uwagi, które radni komentowali, a Bogdan Oleszek zapisywał je i obiecał przyjrzeć się im bliżej.
– Toalety w mojej szkole są w strasznie złym stanie. Chciałbym wystąpić o poprawienie tego – powiedział Wojciech ze Szkoły Podstawowej nr 81. – W szkole jest ponad tysiąc dzieci i jest przepełniona.
Radna Żaneta Geryk była nieco zaskoczona tą uwagą, gdyż dobrze zna tę szkołę. Odniosła się do przeludnienia szkoły i poinformowała młodego radnego, że póki co sytuacja prawdopodobnie się nie zmieni, ale prowadzone są rozmowy w tej sprawie, a miasto robi wszystko, by zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do nauki.
– Ja chciałabym prosić o zakazanie wjazdu do Gdańska cyrków ze zwierzętami. Wiem, że nie ma takiego prawa w Polsce, ale wiele miast w Polsce już tego zakazało i chciałabym, żeby Gdańsk też to zrobił – powiedziała Natalia ze Szkoły Podstawowej nr 14.
– Zwracam się z wnioskiem o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół podstawowych w Gdańsku, którzy korzystają z oferty kulturalnej miasta na przykład jeżdżą do muzeów w czasie lekcji – powiedział Jakub ze Szkoły Podstawowej nr 19.
Radna Beata Wierzba odpowiedziała, że sytuacja zaczęła się od przedszkoli, gdy duża grupa dzieci wsiadała do komunikacji, a opiekunka musiała się nimi zająć i jeszcze kasować wiele biletów. Zmiana uchwały na razie nie jest możliwa, ale radni pochylą się nad tym i być może rozważą formę biletów zbiorowych.
– Kiedy jest bardzo gorąco to nad morzem zainstalowane są krany z wodą do picia. W mieście też powinny być takie krany – powiedział Stanisław ze Szkoły Podstawowej nr 23.
Uczniowie mówili jeszcze o: małej ilości placów zabaw i miejsc rekreacji w konkretnych lokalizacjach, o deficycie miejsc parkingowych m.in. pod Szkołą Muzyczną I st. im. G. Bacewicza oraz na ulicy Piastowskiej, niepotrzebnej wycince drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w okolicach Matemblewa, zbyt małej ilości wybiegów dla psów w okolicach Starego Miasta, braku wiaty na przystanku autobusowym na Lipcach, aktualizacji map w internecie, odnowieniu zniszczonej nawierzchni ulicy Zakosy, obniżeniu cen biletów do instytucji kultury.
Kolejnym elementem sesji było głosowanie nad uchwałami. Uczniowie głosowali m.in. nad uchwałą dotyczącą wydłużenia wakacji – 16 dzieci było za, 8 przeciw, natomiast 9 wstrzymało się od głosu. Bogdan Oleszek zaproponował, by głosować również nad problemami poruszonymi przez dzieci. W związku z tym pojawiła się uchwała dotycząca niewpuszczania cyrków ze zwierzętami do Gdańska. 14 uczniów było za tym zakazem, 8 przeciw niemu, natomiast 12 wstrzymało się od głosu. Głosowano także nad uchwałą o darmowych przejazdach uczniów komunikacją miejską do instytucji kultury 26 osób było za, 3 przeciw, zaś 6 wstrzymało się od głosu. W porządku dziecięcych obrad pojawiła się także uchwała o zwiększeniu ilości kranów w mieście, poza Starym Miastem – aż 29 uczniów było za, 2 przeciw, natomiast 3 wstrzymało się od głosowania.
Karolina Rabiej
- 05/06/2016 08:46 - Majątki gdańskich radnych
- 04/06/2016 23:38 - Otwarcie sezonu na ulicy Elektryków
- 04/06/2016 21:31 - Krzysztof Dośla: Niezależnie od tego kto kieruje państwem, Polacy będą potrzebowali „Solidarności”
- 02/06/2016 20:16 - Prezydencki urobek
- 02/06/2016 19:05 - Krzysztof Piekarski: Rewolucja jeśli u nas była to taka lajtowa
- 31/05/2016 18:07 - Po XXIV sesji Rady Miasta Gdańska: bilety komunikacji miejskiej będą droższe, powstaną nowe strefy płatnego parkowania
- 31/05/2016 12:01 - Noc Bibliotek 2016
- 30/05/2016 22:13 - O kryzysie migracyjnym i granicach otwartości Europy w ECS
- 30/05/2016 15:18 - Przed XXIV sesją Rady Miasta Gdańska
- 30/05/2016 12:10 - Debata o stanie opieki zdrowotnej w erze komercjalizacji