“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czyste jeziora dla Pomorza

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 02 listopada 2011 14:05

alt"Czyste jeziora dla Pomorza" to temat konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Jej celem było omówienie problemu zanieczyszczeń wód w naszych jeziorach i pogarszającego się ich stanu, co wynika z postępujących procesów eutrofizacji. Celem było również zaprezentowanie różnych sposobów zastosowanych dotychczas w procesach rekultywacji, jak i nowych technik proponowanych przez wybrane instytuty naukowe i instytucje zajmujące się tym problemem.


Czyste jeziora, jak na wstępie zaznaczył gospodarz konferencji Marszałek Mieczysław Struk, to szansa rozwoju gospodarki rybackiej, jak i turystyki, a tym samym rozwoju regionu. Zachodzące jednak niekorzystne zmiany w wodnych zbiornikach, których głównym winowajcą jest działalność człowieka, przyspieszają ich degradację. Dlatego istotnym na dzień dzisiejszy jest pilne podjęcie działań, które spowodują poprawę stanu ekosystemu jezior.


Efektem konferencji miało być zainteresowanie do podjęcia działań przez samorządy lokalne, zmierzających do przywrócenia dobrego stanu jakości wód w pomorskich jeziorach, zmniejszenia procesów eutrofizacji, likwidacji strefy beztlenowej w wodach jezior, a tym samym zwiększenia szans na rozwój lokalny poprzez rozwój turystyki wodnej i rybactwa.


altW ocenie niektórych uczestników konferencji, patrząc kompleksowo, w dziedzinie ochrony środowiska oraz prowadzenia działalności gospodarczej na obwodach rybackich występuje mnóstwo nierozwiązanych od lat problemów. Działalność rybacka jest to dziedzina gospodarki, która została chyba niedostatecznie doceniona przy podpisywaniu naszej aneksji do Unii Europejskiej. Do dzisiaj bowiem jest traktowana przez poszczególnych decydentów w sposób lekceważący, każdy zna się na niej najlepiej, wystarczy złapać płotkę na wędkę i jest się już doskonałym fachowcem. Efektem takiego podejścia do zagadnień jest góra nierozwiązanych problemów. Znane są przypadki stawiania na stanowiskach decyzyjnych osób w ogóle nie związanych, ani nawet nie wyczuwających zagadnień z jakimi muszą się borykać użytkownicy jezior. Taki przykład dotyczy także miejscowego, pomorskiego podwórka.


W rzeczywistości nie można załatwić podstawowych, wydawałoby się oczywistych spraw. Istnieje dublowanie administracji w różnych instytucjach zajmujących się tymi samymi problemami. Właścicielem wód płynących z mocy prawa jest urząd marszałkowski. Ten urząd powinien zajmować się kompleksowo sprawami związanymi z ochroną jezior oraz prowadzoną na nich gospodarką rybacką. Tak wynikało z ustaw. Jednak część kompetencji oddano do rejonowych zarządów wód, które organizują przetargi na dzierżawę obwodów rybackich, ustanowionych na wodach płynących. Żeby było śmieszniej, wody tzw. stojące są w gestii agencji nieruchomości rolnych. Kompetencje pomiędzy urzędem marszałkowskim a zarządem gospodarki wód dublują się, gdyż obie te instytucje prowadzą takie same rozliczenia dzierżawców obwodów rybackich. Dzierżawca musi składać takie same dokumenty do obu instytucji.


Pięciokrotny spadek wydajności ryb
Pomiędzy urzędnikami a praktykami jest duży rozdźwięk. Urzędnicy, wielokroć niekompetentni, w walce o stanowiska, obawiają się podjąć nieraz konieczne decyzje z zakresu ochrony środowiska. Trwa ten stan rzeczy od szeregu lat. Jest też bezład w wymuszaniu realizacji ustawowych decyzji urzędniczych wynikających z przepisów unijnych. Szkody są niepowetowane. Wystarczy powiedzieć, że w minionych 10 latach nastąpił pięciokrotny spadek wydajności ryb z pomorskich jezior. Głównie z powodu postępującej degradacji wód. Urzędnicy obawiają też się podjąć decyzję w sprawie np. odstrzału występujących w nadmiarze w naszym regionie kormoranów, wydr czy odstraszaniu bobrów.


alt


Panujący bezwład urzędniczy jest do tego stopnia stabilny, że jak twierdzą dzierżawcy jezior, od szeregu lat istnieje niemożność podjęcia jakichkolwiek decyzji na temat zmiany naliczania opłat za dzierżawione obwody rybackie. Czynsze dzierżawcze naliczane są według zastosowanego w umowach przelicznika na... kwintal pszenicy. Kilkanaście lat temu kwintal pszenicy kosztował ok. 23 zł, obecnie na rynku hurtowym pszenica oscylowała w granicach do 90 zł. W ocenie dzierżawców taki sposób naliczania opłat za dzierżawione obiekty jest absurdalny, gdyż dodatkowo przy spadku wydajności z ha jeziora, stwarza mnóstwo problemów z jego utrzymaniem.


altW ocenie ichtiologa dr. Wojciecha Kulińskiego (na zdj.  powyżej), mającego doświadczenia rybackie oprócz z naszego Pomorza również z Norwegii, wysokość naliczanych opłat powinna uwzględniać wartości hurtowe jakiegoś wybranego gatunku ryb np. szczupaka, a część opłat z tego tytułu powinna być przeznaczana na dodatkowe zarybianie. Takie stanowisko reprezentuje rzecznik praw obywatelskich RP i pomimo takiej opinii problemu nie można rozwiązać od kilku lat. W tej sprawie istnieje podobna opinia sądowa. To właśnie do sądu zwrócił się jeden z dzierżawców obwodów rybackich i problem nie załatwiony toczy się rozpędem już od... kilkunastu lat.


altPodczas obrad marszałkowskiej konferencji wyczuwało się spotkanie dwóch przeciwstawnych grup interesów. Odmiennie na przykład na te złożone zagadnienia patrzyli naukowcy, a zgoła inaczej praktycy. Metodę probiotechnologiczną, służącą do organicznej rekultywacji jezior opracowaną przez Andrzeja Miarczyńskiego, prezesa Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Bytowskie, skrytykowali przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska w Olsztynie. Preferują oni metody techniczne, niepotrzebnie niwelując metody organiczne, samooczyszczania przy użyciu odpowiedniego szczepu bakterii.


alt


Konferencja uzmysłowiła złożoność problemów w zakresie zachowania czystości wód jezior pomorskich. Wynikające z tego ograniczenia w rozwoju gospodarki rybackiej i turystycznej. Jest to potwierdzeniem wadliwego aneksu tej dziedziny gospodarki w UE. Wspomnijmy również, iż podobne problemy dotyczą rybaków przybrzeżnych i bałtyckich, którzy stale się buntują. Jedynie morscy "odpuścili", bo morskich już nie ma, gdyż zostali... zlikwidowani.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież