E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowosielski: Akta zbrodni wojennej nie mogą być niszczone. Jesteśmy bliscy prawdy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 kwietnia 2012 15:32

Z mec. Romanem Nowosielskim, jednym z prawników reprezentujących Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka rozmawia Artur S. GórskiEuropejski Trybunał Praw Człowieka uznał mord dokonany na polskich oficerach w Katyniu w 1940 r. za zbrodnię wojenną, która nie ulega przedawnieniu. Trybunał orzekł też, że Rosja dopuściła się poniżającego i okrutnego traktowania krewnych pomordowanych poprzez odmówienie im statusu pokrzywdzonych w śledztwie, co stanowi naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał ocenił, że odmawiając udostępnienia mu postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie Katynia, Federacja Rosyjska złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Rosja nie wywiązała się więc z obowiązku współpracy z Trybunałem.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że nie ma jurysdykcji do zbadania zarzutu naruszenia przez Rosję artykułu 2 Konwencji w zakresie obowiązku przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Rosjanie odtrąbili propagandowo swój sukces..
Roman Nowosielski: To stanowisko wynika z kwestii formalnych. Trybunał nie rozstrzygał o  winie. Orzekł, że zostało naruszone prawo. Trybunał uznał, że Rosjanie z własnych, bezprawnych działań nie mogą wyciągać korzystnych dla siebie wniosków. Nie mógł się wypowiedzieć w kwestii śledztwa, gdyż nie dysponował dowodami, bez dostępu do akt, których strona rosyjska nie ujawniła. Zatem Trybunał nie mógł stwierdzić, czy to Rosjanie, czy my mamy rację, skoro nie miał materiału dowodowego.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, że zbrodnię katyńską należy traktować jako zbrodnię wojenną. Tymczasem Rosja uznaje mord na polskich oficerach za przestępstwo pospolite, przekroczenie urzędniczych uprawnień....
Roman Nowosielski: Werdykt Trybunału jest triumfem strony polskiej. Europejski Trybunał Praw Człowieka doszedł do wniosku, że doszło do zbrodni wojennej na polskich oficerach. A jako zbrodnia wojenna nie podlega przedawnieniu.


- Takie stanowisko prezentowała strona polska, m.in. Sejm w specjalnej uchwale stwierdzając, iż Katyń, a terminem tym określamy miejsca kaźni oficerów na terenie ZSRS, był zbrodnią wojenną, mającą cechy ludobójstwa...
Roman Nowosielski: Werdykt Trybunału jasno określa, że zbrodnia nie podlega przedawnieniu. Jest też ścigana na całym świecie. Postępowanie wobec winnych można więc prowadzić przed każdym sądem i nie ma daty, do której musi ono być wszczęte.


- A jeśli akta sprawy zostaną zniszczone? Trybunał uznał, że władze Rosji naruszyły artykuł o współpracy z Trybunałem i artykuł o zakazie nieludzkiego traktowania.  Czy akta zbrodni będą nam przekazane?
Roman Nowosielski: Zbrodnia nie podlega przedawnieniu więc akta nie mogą być niszczone. To jest właśnie sukces w tej sprawie. Daje nam czas. Groziła nam bowiem sytuacja, że akta po okresie przedawnienia mogą zostać zniszczone. Teraz to już jest prawnie niemożliwe. Oczywiście przy złej woli może do tego dojść, ale będzie to kolejne złamanie prawa międzynarodowego. Nie wolno niszczyć żadnych dowodów i blokować dojścia do prawdy.


- Zbrodnia została popełniona na polskich jeńcach, ale przecież nie byliśmy w stanie wojny z Sowietami?

Roman Nowosielski: Dotykamy kolejnej istotnej kwestii. Trybunał stwierdził tym samym, że 17 września 1939 roku doszło do agresji ze strony Związku Sowieckiego, której Polska stała się ofiarą.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał mord na polskich oficerach w 1940 roku za zbrodnię wojenną, ale nie wypowiedział się w sprawie rehabilitacji ofiar?
Roman Nowosielski: Rehabilitacją Trybunał się nie zajmował, nie była ona przedmiotem skargi. Jednak werdykt, po wyczerpaniu przecież innych możliwości przed rosyjskimi sądami, ułatwia starania o pełną prawną rehabilitację. Otwiera też prawo do ubieganie się o naprawienie krzywd.  


- Jak wskazanie miejsc pochówków, by godnie pogrzebać rozstrzelanych?
Roman Nowosielski: Szczątki ofiar zbrodni wojennej winny być sprowadzone do Polski. By je sprowadzić, trzeba ujawnić miejsca pochówku. Trzeba je odnaleźć. Zbliżamy się do prawdy o miejscach kaźni i miejscach pochówków polskich obywateli na terenie dawnego ZSRS.


- Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i odmówiła współpracy.  Sędziowie Trybunału orzekli natomiast, że nie mogą ocenić czy doszło do naruszenia artykułu konwencji o prawie do życia?

Roman Nowosielski: Tak jak już wspomniałem, Trybunał uznał, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej z lat 1990-2004. Rosja przyjęła Europejską Konwencję Praw Człowieka w maju 1998 r. Nie możemy na razie ustalić czy Rosjanie podjęli jakieś działania śledcze po 5 maja 1998 roku, skoro nie przedstawili akt sprawy. Jestem przekonany, że znajdziemy dowody na to, że Rosjanie takie działania podejmowali, na przykład jeśli chodzi o "listę białoruską", że znajdziemy dowód, iż strona rosyjska zwracała się do Białorusi o listy transportowe, o wykazy jeńców. Da to nam argument, że sprawa może być rozpatrywana, gdyż były prowadzone czynności po dacie ratyfikacji przez Federację Rosyjską Konwencji Praw Człowieka 5 maja 1998 roku. Po złożeniu apelacji w Wielkiej Izbie Trybunału Praw Człowieka, także w sprawie złamania artykułu 2 najpewniej sędziowie nam przyznają rację. To ma także znaczenie proceduralne, bo nakazuje przeprowadzenie śledztwa, jak w przypadku morderstwa, a nie utajniania jego przebiegu. 


- Rosyjskie media odnotowują, że strasburski Trybunał uznał masowe zabójstwo polskich oficerów pod Katyniem za zbrodnię wojenną, ale podkreślają jednak, że wyrok "nie postawił kropki w sporach wokół tej tragedii"...
Roman Nowosielski: Trybunał dał nam wskazówkę "macie realne szanse więc walczcie dalej". Rosjanie spodziewali się niekorzystnego werdyktu więc przysłali do Strasburga urzędnika stosunkowo niskiej rangi. Mają prawo do odwołania, ale zapewne tego nie uczynią, świadomi porażki.  Jeszcze trochę cierpliwości i zapadnie werdykt, który, jestem przekonany, przyzna w całości rację stronie polskiej. 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież