“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowosielski: Akta zbrodni wojennej nie mogą być niszczone. Jesteśmy bliscy prawdy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 kwietnia 2012 15:32

Z mec. Romanem Nowosielskim, jednym z prawników reprezentujących Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka rozmawia Artur S. GórskiEuropejski Trybunał Praw Człowieka uznał mord dokonany na polskich oficerach w Katyniu w 1940 r. za zbrodnię wojenną, która nie ulega przedawnieniu. Trybunał orzekł też, że Rosja dopuściła się poniżającego i okrutnego traktowania krewnych pomordowanych poprzez odmówienie im statusu pokrzywdzonych w śledztwie, co stanowi naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał ocenił, że odmawiając udostępnienia mu postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie Katynia, Federacja Rosyjska złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Rosja nie wywiązała się więc z obowiązku współpracy z Trybunałem.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że nie ma jurysdykcji do zbadania zarzutu naruszenia przez Rosję artykułu 2 Konwencji w zakresie obowiązku przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Rosjanie odtrąbili propagandowo swój sukces..
Roman Nowosielski: To stanowisko wynika z kwestii formalnych. Trybunał nie rozstrzygał o  winie. Orzekł, że zostało naruszone prawo. Trybunał uznał, że Rosjanie z własnych, bezprawnych działań nie mogą wyciągać korzystnych dla siebie wniosków. Nie mógł się wypowiedzieć w kwestii śledztwa, gdyż nie dysponował dowodami, bez dostępu do akt, których strona rosyjska nie ujawniła. Zatem Trybunał nie mógł stwierdzić, czy to Rosjanie, czy my mamy rację, skoro nie miał materiału dowodowego.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, że zbrodnię katyńską należy traktować jako zbrodnię wojenną. Tymczasem Rosja uznaje mord na polskich oficerach za przestępstwo pospolite, przekroczenie urzędniczych uprawnień....
Roman Nowosielski: Werdykt Trybunału jest triumfem strony polskiej. Europejski Trybunał Praw Człowieka doszedł do wniosku, że doszło do zbrodni wojennej na polskich oficerach. A jako zbrodnia wojenna nie podlega przedawnieniu.


- Takie stanowisko prezentowała strona polska, m.in. Sejm w specjalnej uchwale stwierdzając, iż Katyń, a terminem tym określamy miejsca kaźni oficerów na terenie ZSRS, był zbrodnią wojenną, mającą cechy ludobójstwa...
Roman Nowosielski: Werdykt Trybunału jasno określa, że zbrodnia nie podlega przedawnieniu. Jest też ścigana na całym świecie. Postępowanie wobec winnych można więc prowadzić przed każdym sądem i nie ma daty, do której musi ono być wszczęte.


- A jeśli akta sprawy zostaną zniszczone? Trybunał uznał, że władze Rosji naruszyły artykuł o współpracy z Trybunałem i artykuł o zakazie nieludzkiego traktowania.  Czy akta zbrodni będą nam przekazane?
Roman Nowosielski: Zbrodnia nie podlega przedawnieniu więc akta nie mogą być niszczone. To jest właśnie sukces w tej sprawie. Daje nam czas. Groziła nam bowiem sytuacja, że akta po okresie przedawnienia mogą zostać zniszczone. Teraz to już jest prawnie niemożliwe. Oczywiście przy złej woli może do tego dojść, ale będzie to kolejne złamanie prawa międzynarodowego. Nie wolno niszczyć żadnych dowodów i blokować dojścia do prawdy.


- Zbrodnia została popełniona na polskich jeńcach, ale przecież nie byliśmy w stanie wojny z Sowietami?

Roman Nowosielski: Dotykamy kolejnej istotnej kwestii. Trybunał stwierdził tym samym, że 17 września 1939 roku doszło do agresji ze strony Związku Sowieckiego, której Polska stała się ofiarą.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał mord na polskich oficerach w 1940 roku za zbrodnię wojenną, ale nie wypowiedział się w sprawie rehabilitacji ofiar?
Roman Nowosielski: Rehabilitacją Trybunał się nie zajmował, nie była ona przedmiotem skargi. Jednak werdykt, po wyczerpaniu przecież innych możliwości przed rosyjskimi sądami, ułatwia starania o pełną prawną rehabilitację. Otwiera też prawo do ubieganie się o naprawienie krzywd.  


- Jak wskazanie miejsc pochówków, by godnie pogrzebać rozstrzelanych?
Roman Nowosielski: Szczątki ofiar zbrodni wojennej winny być sprowadzone do Polski. By je sprowadzić, trzeba ujawnić miejsca pochówku. Trzeba je odnaleźć. Zbliżamy się do prawdy o miejscach kaźni i miejscach pochówków polskich obywateli na terenie dawnego ZSRS.


- Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i odmówiła współpracy.  Sędziowie Trybunału orzekli natomiast, że nie mogą ocenić czy doszło do naruszenia artykułu konwencji o prawie do życia?

Roman Nowosielski: Tak jak już wspomniałem, Trybunał uznał, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej z lat 1990-2004. Rosja przyjęła Europejską Konwencję Praw Człowieka w maju 1998 r. Nie możemy na razie ustalić czy Rosjanie podjęli jakieś działania śledcze po 5 maja 1998 roku, skoro nie przedstawili akt sprawy. Jestem przekonany, że znajdziemy dowody na to, że Rosjanie takie działania podejmowali, na przykład jeśli chodzi o "listę białoruską", że znajdziemy dowód, iż strona rosyjska zwracała się do Białorusi o listy transportowe, o wykazy jeńców. Da to nam argument, że sprawa może być rozpatrywana, gdyż były prowadzone czynności po dacie ratyfikacji przez Federację Rosyjską Konwencji Praw Człowieka 5 maja 1998 roku. Po złożeniu apelacji w Wielkiej Izbie Trybunału Praw Człowieka, także w sprawie złamania artykułu 2 najpewniej sędziowie nam przyznają rację. To ma także znaczenie proceduralne, bo nakazuje przeprowadzenie śledztwa, jak w przypadku morderstwa, a nie utajniania jego przebiegu. 


- Rosyjskie media odnotowują, że strasburski Trybunał uznał masowe zabójstwo polskich oficerów pod Katyniem za zbrodnię wojenną, ale podkreślają jednak, że wyrok "nie postawił kropki w sporach wokół tej tragedii"...
Roman Nowosielski: Trybunał dał nam wskazówkę "macie realne szanse więc walczcie dalej". Rosjanie spodziewali się niekorzystnego werdyktu więc przysłali do Strasburga urzędnika stosunkowo niskiej rangi. Mają prawo do odwołania, ale zapewne tego nie uczynią, świadomi porażki.  Jeszcze trochę cierpliwości i zapadnie werdykt, który, jestem przekonany, przyzna w całości rację stronie polskiej. 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież