Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowosielski: Akta zbrodni wojennej nie mogą być niszczone. Jesteśmy bliscy prawdy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 kwietnia 2012 15:32

Z mec. Romanem Nowosielskim, jednym z prawników reprezentujących Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka rozmawia Artur S. Górski



Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał mord dokonany na polskich oficerach w Katyniu w 1940 r. za zbrodnię wojenną, która nie ulega przedawnieniu. Trybunał orzekł też, że Rosja dopuściła się poniżającego i okrutnego traktowania krewnych pomordowanych poprzez odmówienie im statusu pokrzywdzonych w śledztwie, co stanowi naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał ocenił, że odmawiając udostępnienia mu postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie Katynia, Federacja Rosyjska złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka. Rosja nie wywiązała się więc z obowiązku współpracy z Trybunałem.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że nie ma jurysdykcji do zbadania zarzutu naruszenia przez Rosję artykułu 2 Konwencji w zakresie obowiązku przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Rosjanie odtrąbili propagandowo swój sukces..
Roman Nowosielski: To stanowisko wynika z kwestii formalnych. Trybunał nie rozstrzygał o  winie. Orzekł, że zostało naruszone prawo. Trybunał uznał, że Rosjanie z własnych, bezprawnych działań nie mogą wyciągać korzystnych dla siebie wniosków. Nie mógł się wypowiedzieć w kwestii śledztwa, gdyż nie dysponował dowodami, bez dostępu do akt, których strona rosyjska nie ujawniła. Zatem Trybunał nie mógł stwierdzić, czy to Rosjanie, czy my mamy rację, skoro nie miał materiału dowodowego.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał, że zbrodnię katyńską należy traktować jako zbrodnię wojenną. Tymczasem Rosja uznaje mord na polskich oficerach za przestępstwo pospolite, przekroczenie urzędniczych uprawnień....
Roman Nowosielski: Werdykt Trybunału jest triumfem strony polskiej. Europejski Trybunał Praw Człowieka doszedł do wniosku, że doszło do zbrodni wojennej na polskich oficerach. A jako zbrodnia wojenna nie podlega przedawnieniu.


- Takie stanowisko prezentowała strona polska, m.in. Sejm w specjalnej uchwale stwierdzając, iż Katyń, a terminem tym określamy miejsca kaźni oficerów na terenie ZSRS, był zbrodnią wojenną, mającą cechy ludobójstwa...
Roman Nowosielski: Werdykt Trybunału jasno określa, że zbrodnia nie podlega przedawnieniu. Jest też ścigana na całym świecie. Postępowanie wobec winnych można więc prowadzić przed każdym sądem i nie ma daty, do której musi ono być wszczęte.


- A jeśli akta sprawy zostaną zniszczone? Trybunał uznał, że władze Rosji naruszyły artykuł o współpracy z Trybunałem i artykuł o zakazie nieludzkiego traktowania.  Czy akta zbrodni będą nam przekazane?
Roman Nowosielski: Zbrodnia nie podlega przedawnieniu więc akta nie mogą być niszczone. To jest właśnie sukces w tej sprawie. Daje nam czas. Groziła nam bowiem sytuacja, że akta po okresie przedawnienia mogą zostać zniszczone. Teraz to już jest prawnie niemożliwe. Oczywiście przy złej woli może do tego dojść, ale będzie to kolejne złamanie prawa międzynarodowego. Nie wolno niszczyć żadnych dowodów i blokować dojścia do prawdy.


- Zbrodnia została popełniona na polskich jeńcach, ale przecież nie byliśmy w stanie wojny z Sowietami?

Roman Nowosielski: Dotykamy kolejnej istotnej kwestii. Trybunał stwierdził tym samym, że 17 września 1939 roku doszło do agresji ze strony Związku Sowieckiego, której Polska stała się ofiarą.


- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał mord na polskich oficerach w 1940 roku za zbrodnię wojenną, ale nie wypowiedział się w sprawie rehabilitacji ofiar?
Roman Nowosielski: Rehabilitacją Trybunał się nie zajmował, nie była ona przedmiotem skargi. Jednak werdykt, po wyczerpaniu przecież innych możliwości przed rosyjskimi sądami, ułatwia starania o pełną prawną rehabilitację. Otwiera też prawo do ubieganie się o naprawienie krzywd.  


- Jak wskazanie miejsc pochówków, by godnie pogrzebać rozstrzelanych?
Roman Nowosielski: Szczątki ofiar zbrodni wojennej winny być sprowadzone do Polski. By je sprowadzić, trzeba ujawnić miejsca pochówku. Trzeba je odnaleźć. Zbliżamy się do prawdy o miejscach kaźni i miejscach pochówków polskich obywateli na terenie dawnego ZSRS.


- Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i odmówiła współpracy.  Sędziowie Trybunału orzekli natomiast, że nie mogą ocenić czy doszło do naruszenia artykułu konwencji o prawie do życia?

Roman Nowosielski: Tak jak już wspomniałem, Trybunał uznał, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej z lat 1990-2004. Rosja przyjęła Europejską Konwencję Praw Człowieka w maju 1998 r. Nie możemy na razie ustalić czy Rosjanie podjęli jakieś działania śledcze po 5 maja 1998 roku, skoro nie przedstawili akt sprawy. Jestem przekonany, że znajdziemy dowody na to, że Rosjanie takie działania podejmowali, na przykład jeśli chodzi o "listę białoruską", że znajdziemy dowód, iż strona rosyjska zwracała się do Białorusi o listy transportowe, o wykazy jeńców. Da to nam argument, że sprawa może być rozpatrywana, gdyż były prowadzone czynności po dacie ratyfikacji przez Federację Rosyjską Konwencji Praw Człowieka 5 maja 1998 roku. Po złożeniu apelacji w Wielkiej Izbie Trybunału Praw Człowieka, także w sprawie złamania artykułu 2 najpewniej sędziowie nam przyznają rację. To ma także znaczenie proceduralne, bo nakazuje przeprowadzenie śledztwa, jak w przypadku morderstwa, a nie utajniania jego przebiegu. 


- Rosyjskie media odnotowują, że strasburski Trybunał uznał masowe zabójstwo polskich oficerów pod Katyniem za zbrodnię wojenną, ale podkreślają jednak, że wyrok "nie postawił kropki w sporach wokół tej tragedii"...
Roman Nowosielski: Trybunał dał nam wskazówkę "macie realne szanse więc walczcie dalej". Rosjanie spodziewali się niekorzystnego werdyktu więc przysłali do Strasburga urzędnika stosunkowo niskiej rangi. Mają prawo do odwołania, ale zapewne tego nie uczynią, świadomi porażki.  Jeszcze trochę cierpliwości i zapadnie werdykt, który, jestem przekonany, przyzna w całości rację stronie polskiej. 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież