Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 17:13
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE: 17:13
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Były wiceprezydent Śmiałkowski - jak cień nieuchwytny

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2020 11:29

Ze zdjęcia przygląda się nam brunet z wąsem. Patrzy w przyszłość z nadzieją. To Dariusz Śmiałkowski, były wiceprezydent Gdańska i przed laty polityk Partii Konserwatywnej. Zdjęcie umieszczone było na liście gończym wydanym przez KWP w Gdańsku. Człowiek się zmienia, zdjęcie zniknęło, list gończy pozostał. Były polityk skutecznie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości od 15 lat. To temat dla sądu i policji wstydliwy.


Gdański włodarz, sprawujący swoja służbę u zarania Polski samorządnej Dariusz Śmiałkowski, drugie imię Jan, były wiceprezydent Gdańska, od 2005 roku pozostaje nieosiągalny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Organy ścigania dokładały starań by go odprowadzić za kratki. Ten pozostał nieuchwytny.


Na początku lat 90. był jednym z zastępców prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża. Śmiałkowski, jak i ówczesny prezydent Franciszek Jamroż (niegdyś Porozumienie Centrum), zostali skazani na kary trzech lat pozbawienia wolności prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w 2004 roku za przyjęcie prawie 50 tys. marek niemieckich (DEM) od firmy, która otrzymała kontrakt na docieplanie budynków na Stogach. Zajmowali się osobiście nie tylko ociepleniem budynków na gdańskich Stogach, ale i koncesjami na alkohol i halą gdańskich kupców. Czynili to tak bezczelnie, że dane włodarza po dziś dzień widnieją na liście gończym. Śmiałkowski poszukiwany jest po wyroku za przestępstwo z art. 228 § 5, czyli przyjmowanie korzyści majątkowej znacznej wartości albo jej obietnicy, w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

alt


– Sąd Okręgowy monitoruje działania Policji w zakresie realizacji listu gończego oraz oczekuje na informacje z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG Policji – informował nas przed siedmiu laty sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.


Od tego czasu przełomu w sprawie brak. Zarządzenie o doprowadzeniu byłego wiceprezydenta do Aresztu Śledczego nosi datę 03.03.2005 r. Postanowienie o zarządzeniu poszukiwania Śmiałkowskiego listem gończym wydane zostało 31.03.2005 r., a postanowienie o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania 24.11.2005 r. Kilka miesięcy później w marcu 2006 roku do Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG trafił wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych.


Sąd podejmował czynności w sprawie odnalezienia włodarza do wiosny 2006 roku. Później były cykliczne zapytania, co ok. trzy miesiące, o stan poszukiwań skazanego. Dla policjantów z grupy tzw. "łowców cieni" nie ma świąt ani wakacji, wytyczają cel i do niego dążą. Dzięki temu mają na swoim koncie wiele sukcesów. Niestety nie w przypadku byłego wiceprezydenta Gdańska, konserwatysty. W tym przypadku ani funkcjonariusze KWP, ani też Centralnego Biura Śledczego Policji o sukcesie mówić nie mogą. 27 maja br. czekaliśmy na odpowiedź o postępy w sprawie i o losy pana Śmiałkowskiego. Oto fragment naszego dialogu z jednym z oficerów KWP w Gdańsku.
– Rozumiem, że to temat wstydliwy?
– Dla kogo wstydliwy?
– Dla polskiej policji.
Policja zapewnia nas, że postępowanie jest prowadzone, „teczka” poszukiwanego jest aktywna, szczególnie, że była to osoba publiczna, mająca wpływ na życie mieszkańców.


W wypadku zatrzymania skazany zostanie osadzony w zakładzie penitencjarnym. Sprawa zakończyła się wydaniem w dniu 22 września 2004 r. przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyroku o treści: “utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok uznając apelacje za oczywiście bezzasadne”. Wyrok został zaskarżony przez oskarżonych kasacją. Obie kasacje zostały przez Sąd Najwyższy oddalone, jako oczywiście bezzasadne. Akta sprawy wróciły z Sądu Najwyższego 24 maja 2006 r i 5 czerwca 2006 r. zostały zwrócone do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Tyle Sąd Apelacyjny.


– Nadal jest poszukiwany listem gończym. Działania poszukiwawcze prowadzi Policja – lakonicznie informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Termin przedawnienia wykonania orzeczonej kary, czyli wrzesień 2019 roku, został wydłużony o 10 lat, z uwagi na zawieszenie postępowania wykonawczego w związku z ukrywaniem się skazanego.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież