Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Były wiceprezydent Śmiałkowski - jak cień nieuchwytny

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2020 11:29

Ze zdjęcia przygląda się nam brunet z wąsem. Patrzy w przyszłość z nadzieją. To Dariusz Śmiałkowski, były wiceprezydent Gdańska i przed laty polityk Partii Konserwatywnej. Zdjęcie umieszczone było na liście gończym wydanym przez KWP w Gdańsku. Człowiek się zmienia, zdjęcie zniknęło, list gończy pozostał. Były polityk skutecznie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości od 15 lat. To temat dla sądu i policji wstydliwy.


Gdański włodarz, sprawujący swoja służbę u zarania Polski samorządnej Dariusz Śmiałkowski, drugie imię Jan, były wiceprezydent Gdańska, od 2005 roku pozostaje nieosiągalny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Organy ścigania dokładały starań by go odprowadzić za kratki. Ten pozostał nieuchwytny.


Na początku lat 90. był jednym z zastępców prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża. Śmiałkowski, jak i ówczesny prezydent Franciszek Jamroż (niegdyś Porozumienie Centrum), zostali skazani na kary trzech lat pozbawienia wolności prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w 2004 roku za przyjęcie prawie 50 tys. marek niemieckich (DEM) od firmy, która otrzymała kontrakt na docieplanie budynków na Stogach. Zajmowali się osobiście nie tylko ociepleniem budynków na gdańskich Stogach, ale i koncesjami na alkohol i halą gdańskich kupców. Czynili to tak bezczelnie, że dane włodarza po dziś dzień widnieją na liście gończym. Śmiałkowski poszukiwany jest po wyroku za przestępstwo z art. 228 § 5, czyli przyjmowanie korzyści majątkowej znacznej wartości albo jej obietnicy, w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

alt


– Sąd Okręgowy monitoruje działania Policji w zakresie realizacji listu gończego oraz oczekuje na informacje z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG Policji – informował nas przed siedmiu laty sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.


Od tego czasu przełomu w sprawie brak. Zarządzenie o doprowadzeniu byłego wiceprezydenta do Aresztu Śledczego nosi datę 03.03.2005 r. Postanowienie o zarządzeniu poszukiwania Śmiałkowskiego listem gończym wydane zostało 31.03.2005 r., a postanowienie o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania 24.11.2005 r. Kilka miesięcy później w marcu 2006 roku do Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG trafił wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych.


Sąd podejmował czynności w sprawie odnalezienia włodarza do wiosny 2006 roku. Później były cykliczne zapytania, co ok. trzy miesiące, o stan poszukiwań skazanego. Dla policjantów z grupy tzw. "łowców cieni" nie ma świąt ani wakacji, wytyczają cel i do niego dążą. Dzięki temu mają na swoim koncie wiele sukcesów. Niestety nie w przypadku byłego wiceprezydenta Gdańska, konserwatysty. W tym przypadku ani funkcjonariusze KWP, ani też Centralnego Biura Śledczego Policji o sukcesie mówić nie mogą. 27 maja br. czekaliśmy na odpowiedź o postępy w sprawie i o losy pana Śmiałkowskiego. Oto fragment naszego dialogu z jednym z oficerów KWP w Gdańsku.
– Rozumiem, że to temat wstydliwy?
– Dla kogo wstydliwy?
– Dla polskiej policji.
Policja zapewnia nas, że postępowanie jest prowadzone, „teczka” poszukiwanego jest aktywna, szczególnie, że była to osoba publiczna, mająca wpływ na życie mieszkańców.


W wypadku zatrzymania skazany zostanie osadzony w zakładzie penitencjarnym. Sprawa zakończyła się wydaniem w dniu 22 września 2004 r. przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyroku o treści: “utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok uznając apelacje za oczywiście bezzasadne”. Wyrok został zaskarżony przez oskarżonych kasacją. Obie kasacje zostały przez Sąd Najwyższy oddalone, jako oczywiście bezzasadne. Akta sprawy wróciły z Sądu Najwyższego 24 maja 2006 r i 5 czerwca 2006 r. zostały zwrócone do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Tyle Sąd Apelacyjny.


– Nadal jest poszukiwany listem gończym. Działania poszukiwawcze prowadzi Policja – lakonicznie informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Termin przedawnienia wykonania orzeczonej kary, czyli wrzesień 2019 roku, został wydłużony o 10 lat, z uwagi na zawieszenie postępowania wykonawczego w związku z ukrywaniem się skazanego.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież