“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Były wiceprezydent Śmiałkowski - jak cień nieuchwytny

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2020 11:29

Ze zdjęcia przygląda się nam brunet z wąsem. Patrzy w przyszłość z nadzieją. To Dariusz Śmiałkowski, były wiceprezydent Gdańska i przed laty polityk Partii Konserwatywnej. Zdjęcie umieszczone było na liście gończym wydanym przez KWP w Gdańsku. Człowiek się zmienia, zdjęcie zniknęło, list gończy pozostał. Były polityk skutecznie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości od 15 lat. To temat dla sądu i policji wstydliwy.


Gdański włodarz, sprawujący swoja służbę u zarania Polski samorządnej Dariusz Śmiałkowski, drugie imię Jan, były wiceprezydent Gdańska, od 2005 roku pozostaje nieosiągalny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Organy ścigania dokładały starań by go odprowadzić za kratki. Ten pozostał nieuchwytny.


Na początku lat 90. był jednym z zastępców prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża. Śmiałkowski, jak i ówczesny prezydent Franciszek Jamroż (niegdyś Porozumienie Centrum), zostali skazani na kary trzech lat pozbawienia wolności prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w 2004 roku za przyjęcie prawie 50 tys. marek niemieckich (DEM) od firmy, która otrzymała kontrakt na docieplanie budynków na Stogach. Zajmowali się osobiście nie tylko ociepleniem budynków na gdańskich Stogach, ale i koncesjami na alkohol i halą gdańskich kupców. Czynili to tak bezczelnie, że dane włodarza po dziś dzień widnieją na liście gończym. Śmiałkowski poszukiwany jest po wyroku za przestępstwo z art. 228 § 5, czyli przyjmowanie korzyści majątkowej znacznej wartości albo jej obietnicy, w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

alt


– Sąd Okręgowy monitoruje działania Policji w zakresie realizacji listu gończego oraz oczekuje na informacje z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG Policji – informował nas przed siedmiu laty sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.


Od tego czasu przełomu w sprawie brak. Zarządzenie o doprowadzeniu byłego wiceprezydenta do Aresztu Śledczego nosi datę 03.03.2005 r. Postanowienie o zarządzeniu poszukiwania Śmiałkowskiego listem gończym wydane zostało 31.03.2005 r., a postanowienie o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania 24.11.2005 r. Kilka miesięcy później w marcu 2006 roku do Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG trafił wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych.


Sąd podejmował czynności w sprawie odnalezienia włodarza do wiosny 2006 roku. Później były cykliczne zapytania, co ok. trzy miesiące, o stan poszukiwań skazanego. Dla policjantów z grupy tzw. "łowców cieni" nie ma świąt ani wakacji, wytyczają cel i do niego dążą. Dzięki temu mają na swoim koncie wiele sukcesów. Niestety nie w przypadku byłego wiceprezydenta Gdańska, konserwatysty. W tym przypadku ani funkcjonariusze KWP, ani też Centralnego Biura Śledczego Policji o sukcesie mówić nie mogą. 27 maja br. czekaliśmy na odpowiedź o postępy w sprawie i o losy pana Śmiałkowskiego. Oto fragment naszego dialogu z jednym z oficerów KWP w Gdańsku.
– Rozumiem, że to temat wstydliwy?
– Dla kogo wstydliwy?
– Dla polskiej policji.
Policja zapewnia nas, że postępowanie jest prowadzone, „teczka” poszukiwanego jest aktywna, szczególnie, że była to osoba publiczna, mająca wpływ na życie mieszkańców.


W wypadku zatrzymania skazany zostanie osadzony w zakładzie penitencjarnym. Sprawa zakończyła się wydaniem w dniu 22 września 2004 r. przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyroku o treści: “utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok uznając apelacje za oczywiście bezzasadne”. Wyrok został zaskarżony przez oskarżonych kasacją. Obie kasacje zostały przez Sąd Najwyższy oddalone, jako oczywiście bezzasadne. Akta sprawy wróciły z Sądu Najwyższego 24 maja 2006 r i 5 czerwca 2006 r. zostały zwrócone do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Tyle Sąd Apelacyjny.


– Nadal jest poszukiwany listem gończym. Działania poszukiwawcze prowadzi Policja – lakonicznie informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Termin przedawnienia wykonania orzeczonej kary, czyli wrzesień 2019 roku, został wydłużony o 10 lat, z uwagi na zawieszenie postępowania wykonawczego w związku z ukrywaniem się skazanego.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież