Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Były wiceprezydent Śmiałkowski - jak cień nieuchwytny

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2020 11:29

Ze zdjęcia przygląda się nam brunet z wąsem. Patrzy w przyszłość z nadzieją. To Dariusz Śmiałkowski, były wiceprezydent Gdańska i przed laty polityk Partii Konserwatywnej. Zdjęcie umieszczone było na liście gończym wydanym przez KWP w Gdańsku. Człowiek się zmienia, zdjęcie zniknęło, list gończy pozostał. Były polityk skutecznie ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości od 15 lat. To temat dla sądu i policji wstydliwy.


Gdański włodarz, sprawujący swoja służbę u zarania Polski samorządnej Dariusz Śmiałkowski, drugie imię Jan, były wiceprezydent Gdańska, od 2005 roku pozostaje nieosiągalny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Organy ścigania dokładały starań by go odprowadzić za kratki. Ten pozostał nieuchwytny.


Na początku lat 90. był jednym z zastępców prezydenta Gdańska Franciszka Jamroża. Śmiałkowski, jak i ówczesny prezydent Franciszek Jamroż (niegdyś Porozumienie Centrum), zostali skazani na kary trzech lat pozbawienia wolności prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w 2004 roku za przyjęcie prawie 50 tys. marek niemieckich (DEM) od firmy, która otrzymała kontrakt na docieplanie budynków na Stogach. Zajmowali się osobiście nie tylko ociepleniem budynków na gdańskich Stogach, ale i koncesjami na alkohol i halą gdańskich kupców. Czynili to tak bezczelnie, że dane włodarza po dziś dzień widnieją na liście gończym. Śmiałkowski poszukiwany jest po wyroku za przestępstwo z art. 228 § 5, czyli przyjmowanie korzyści majątkowej znacznej wartości albo jej obietnicy, w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

alt


– Sąd Okręgowy monitoruje działania Policji w zakresie realizacji listu gończego oraz oczekuje na informacje z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG Policji – informował nas przed siedmiu laty sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.


Od tego czasu przełomu w sprawie brak. Zarządzenie o doprowadzeniu byłego wiceprezydenta do Aresztu Śledczego nosi datę 03.03.2005 r. Postanowienie o zarządzeniu poszukiwania Śmiałkowskiego listem gończym wydane zostało 31.03.2005 r., a postanowienie o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania 24.11.2005 r. Kilka miesięcy później w marcu 2006 roku do Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG trafił wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych.


Sąd podejmował czynności w sprawie odnalezienia włodarza do wiosny 2006 roku. Później były cykliczne zapytania, co ok. trzy miesiące, o stan poszukiwań skazanego. Dla policjantów z grupy tzw. "łowców cieni" nie ma świąt ani wakacji, wytyczają cel i do niego dążą. Dzięki temu mają na swoim koncie wiele sukcesów. Niestety nie w przypadku byłego wiceprezydenta Gdańska, konserwatysty. W tym przypadku ani funkcjonariusze KWP, ani też Centralnego Biura Śledczego Policji o sukcesie mówić nie mogą. 27 maja br. czekaliśmy na odpowiedź o postępy w sprawie i o losy pana Śmiałkowskiego. Oto fragment naszego dialogu z jednym z oficerów KWP w Gdańsku.
– Rozumiem, że to temat wstydliwy?
– Dla kogo wstydliwy?
– Dla polskiej policji.
Policja zapewnia nas, że postępowanie jest prowadzone, „teczka” poszukiwanego jest aktywna, szczególnie, że była to osoba publiczna, mająca wpływ na życie mieszkańców.


W wypadku zatrzymania skazany zostanie osadzony w zakładzie penitencjarnym. Sprawa zakończyła się wydaniem w dniu 22 września 2004 r. przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyroku o treści: “utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok uznając apelacje za oczywiście bezzasadne”. Wyrok został zaskarżony przez oskarżonych kasacją. Obie kasacje zostały przez Sąd Najwyższy oddalone, jako oczywiście bezzasadne. Akta sprawy wróciły z Sądu Najwyższego 24 maja 2006 r i 5 czerwca 2006 r. zostały zwrócone do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Tyle Sąd Apelacyjny.


– Nadal jest poszukiwany listem gończym. Działania poszukiwawcze prowadzi Policja – lakonicznie informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Termin przedawnienia wykonania orzeczonej kary, czyli wrzesień 2019 roku, został wydłużony o 10 lat, z uwagi na zawieszenie postępowania wykonawczego w związku z ukrywaniem się skazanego.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież