Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Na Rozstajach nie chcą Zarządu

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 listopada 2012 19:19

Budowa tylko 2-4 domów maksymalnie na 150, a nie jak planowano na 400 mieszkań, udostępnienie łamów osiedlowego biuletynu dla Komitetu Protestacyjnego, wybór pięciu osób do Doradczej Komisji na konsultacje z 3-osobowym Zarządem oraz 11-osobową Radą Nadzorczą i deweloperem Euro Styl, a także zobligowanie Rady Nadzorczej do odwołania Zarządu, to najważniejsze wnioski jakie podjęto na koniec 5-godzinnego otwartego Zebrania Grupy Członkowskiej, zwołanego na wniosek części członków Spółdzielni Mieszkaniowej Rozstaje. Odbyło się ono z udziałem około 200 osób na gdańskiej Zaspie 19 listopada w Zespole Szkół przy ul. Burzyńskiego 10.
Cały spór rozgrywa się o to, że Krzysztof Gołaszewski, prezes SM Rozstaje, bez konsultacji z mieszkańcami, podpisał umowę z deweloperem - firmą Euro Styl na zabudowę 3,5 hektarowej działki osiedlowej i obie strony nie chcą przedstawić mieszkańcom jej treści. A jawność takiej umowy gwarantuje członkom ustawa o Spółdzielniach Mieszkaniowych – art. 8 ust. 1. Musi zatem być w tej umowie taki zapis, który być może w złym świetle ukazałby jej sygnatariuszy. Niewykluczone, że deweloper po zakończeniu planowanej inwestycji na planowane 400 mieszkań w ośmiu wysokościowcach, zobowiązał się odstąpić część gotowych mieszkań do dyspozycji Zarządu. 


altPrzedstawiciel oponujących mieszkańców Andrzej Heliński kilkakrotnie dopytywał o ujawnienie treści zawartej umowy prezesa SM Rozstaje - Krzysztofa Gołaszewskiego (na zdjęciu z lewej) oraz prezesa firmy deweloperskiej Euro Styl – Arkadiusza Jarockiego (z prawej). Obydwoje odmówili, udzielając wymijających odpowiedzi. W ocenie Helińskiego, ten brak jawności umowy, nie daje zasadności do prowadzenia konsultacji z udziałem członków Komitetu Protestacyjnego, co do ewentualnego ustalenia nowej koncepcji zabudowy terenu  pomiędzy ulicami Burzyńskiego oraz Żwirki i Wigury. 


Heliński ostrzegł dewelopera, że przyjdzie mu płacić spore odszkodowania, kiedy ruszy inwestycja, a zaczną się sypać  stojące wokół działki prawie 40-letnie popękane i już sklejane  domy.


Inny mieszkaniec Zdzisław Skowroński ostrzegał przed ewentualnym palowaniem w grunt, pod którym przebiegają ujęcia pitnej wody. Dodał, że jest to teren podmokły, w ogóle nie nadający się pod zabudowę mieszkaniową, dlatego już w 1919 roku uruchomiono na nim lotnisko.


altAndrzej Duch z Wydziału Urbanistyki UM Gdańsk, powiedział, że były składane trzy wnioski o warunki zabudowy. Teren ten był wcześniej przeznaczony pod zabudowę przedszkola i szkoły, której budowa jest teraz niepotrzebna, bo mamy niż demograficzny. Miasto Gdańsk powinno się rozwijać do wewnątrz, bo jest już gotowa infrastruktura. Ale to co zostanie wybudowane tutaj, o tym decyduje Spółdzielnia, a nie deweloper.


altBożena Siedlecka dopytywała, czy można zmniejszyć przyjęty wskaźnik powierzchni użytkowo mieszkalnej PUM. Czyli ilości metrów kwadratowych, które developer może maksymalnie wybudować na danej działce. Prezes firmy Euro Styl Arkadiusz Jarocki odpowiedział, że powinno być 350-400 mieszkań, za co SM Rozstaje dostanie około 15 mln zł. Z taką propozycją zabudowy nie zgadza się ponad tysiąc mieszkańców tej części osiedla. Roześmiano się głośno, gdy Jarocki powiedział, że dzięki tej inwestycji udrożni tutaj komunikację. Zagroził, że jak strony nie dojdą do porozumienia i Zarząd po konsultacjach nie podejmie sensownej decyzji, to on jako deweloper wycofa się z tej inwestycji.
- To nam postawcie wokół mur i wieżyczki - powiedział na to Henryk Kuczyński.


altPrzewodnicząca Komitetu Protestacyjnego Zofia Gosz przedstawiła szczegółowo, jakie już panują utrudnienia komunikacyjne w tej części osiedla, a jeszcze planuje się budowę prawie 400 mieszkań, co wiązać się będzie z dodatkowym ruchem około 700 samochodów dziennie. Będzie też wzmożony ruch przy planowanym do budowy przedszkolu dla 100 dzieci.


Zofia Gosz i zebrani nie mogli doczekać się odpowiedzi ze strony prezesa Gołaszewskiego, gdy go spytała, dlaczego dopiero po ponad roku od zakupu gruntu przez Spółdzielnię, złożono w Urzędzie Miasta wniosek o zabudowę? A jak już złożono, to nie sprawdzono, czy jest połączenie działki z drogą publiczną. Nie ma jej, a za wybudowanie koszty musi ponieść Spółdzielnia. I już za samo nie podjęcie w porę działań Zarząd powinien zostać odwołany, bo sam przedłuża procedurę, a próbuje obwinić mieszkańców.


altKolejny protestujący mieszkaniec red. Michał Dąbrowski (na zdjęciu rozmawia z Zofią Gosz) bardzo negatywnie ocenił poczynania Rady Nadzorczej: – Do skrzynek, tuż przed tym zebraniem, na całym osiedlu (kto za to zapłaci?) powsadzano nam kilkustronicową pisemną informację Rady Nadzorczej SM Rozstaje, sygnowaną przez jej przewodniczącego Ryszarda Lenkiewicza oraz sekretarz Krystynę Nadolną. Dotyczy ona zagrożeń finansowych dla członków spółdzielni w kontekście protestów przeciw tej inwestycji. Poczułem się bardzo nieswojo, niemal osadzony już w areszcie - stwierdził Dąbrowski – bo o to przez nas wybrana Rada Nadzorcza, zamiast nas mieszkańców bronić, to nas straszy i staje po stronie Zarządu. Taką informację z pogróżkami wobec nas owszem mógł napisać prezes Gołaszewski, ale nie Rada Nadzorcza.


Zarzucił jej także odmowę udostępnienia łamów osiedlowego biuletynu dla Komitetu Protestacyjnego, aby mógł on przedstawić swoje racje. Krytycznie ocenił również funkcjonowanie osiedlowego biuletynu i telewizji, której szefowi Bogusławowi Olszonowiczowi zabroniono filmowania przebiegu zebrania, gdyż  tylko wybiórczo i nierzetelnie przedstawia rzeczywistość. Stwierdził, że biuletyn i telewizja są „tubami” Zarządu, a nie reprezentują mieszkańców, którzy opłacają te dwa media rocznie za sumę ponad 300 tys. zł.


Wiele krytycznych słów padło też pod adresem działalności całego 3-osobowego Zarządu, który rocznie kosztuje mieszkańców ponad 500 tys. złotych.


W tym momencie głos zabrał były pracownik Działu Multimedialnego SM Rozstaje, zwolniony dyscyplinarnie za... opuszczenie stanowiska pracy Włodzimierz Amerski, który powiedział o ogromnym uzależnieniu biuletynu i telewizji osiedlowej od Zarządu. To on jako ostateczny cenzor decydował o zawartości materiałów. Amerski przedstawił szereg, jego zdaniem, nieprawidłowości występujących w tej spółdzielni, o czym z uwagi na objętość piszemy oddzielnie.


altDla potwierdzenia rażących w spółdzielni nieprawidłowości Andrzej Heliński odczytał fragment odpowiedzi Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, iż na podstawie przeprowadzonej lustracji stwierdza się, że SM Rozstaje w Gdańsku Zaspie nie przestrzega istotnych przepisów prawa w sprawie nie znowelizowania statutu. W następstwie grozi to doprowadzeniem do upadłości spółdzielni. Heliński stwierdził też, że prezes Gołaszewski chyba w ogóle nie wie o czym tutaj się mówi, stawiamy mu aż tyle zarzutów, ale jak widać ma się całkiem dobrze. Do czasu!
Zebranie, jak na pierwszy raz, bardzo dobrze poprowadziła Iwona Kawczyńska przy wsparciu sekretarz Marii Sandach oraz asesora Jana Jezierskiego. Pracownik sekretariatu Wiesława Bębenek miała czelność wypraszać mieszkańców osiedla nieproszonych na to zebrania, chociaż miało ono charakter otwarty.


altJedną z ostatnich mówczyń była Zofia Marcinkowska, która zarzuciła prezesowi Gołaszewskiemu, że 24 listopada 2011 Zarząd złożył wniosek do Wydziału Urbanistyki o wydanie warunków zabudowy, i oprócz działek 111 i 112 o powierzchni 3,5 ha obrębu 33, włączył także działki 110/28, 110/24 oraz 110/16 o łącznej powierzchni 4 ha. Tych trzech ostatnich jedynym użytkownikiem nie jest tylko Spółdzielnia, ale prawo do nich należy również do około 400 mieszkańców. Mają to zapisane w aktach notarialnych i księgach wieczystych. Zarząd dokonał tego bez wiedzy i zgody tychże użytkowników wieczystych, Jest to jawna próba łamania prawa, za którą Zarząd powinien zostać pociągnięty do karnej odpowiedzialności.


alt


Marcinkowska stwierdziła, że członkowie Spółdzielni dowiedzieli się o tym przypadkowo od urzędników w gminie. Kiedy zażądali od Zarządu kopii wniosku, odpowiedziano  im że takowego nie składano. A to jest nieprawdą. Świadczy o tym pismo z Wydziału Urbanistyki poświadczające świadome wprowadzanie w błąd mieszkańców SM Rozstaje przez jego 3-osobowy Zarząd. Dlatego też m.in. na końcu 5-godzinnego zebrania złożono przegłosowany na tak - wniosek do Rady Nadzorczej, aby na swoim najbliższym zebraniu odwołała Zarząd.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież