Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Duda do Borusewicza: Nikczemność i świństwo

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 lipca 2013 13:42

-  Stwierdzenie, że „byłem po drugiej stronie” to po prostu nikczemność i wielkie świństwo. I to nie tylko w stosunku do mnie, ale i do tych wszystkich, którzy na początku lat osiemdziesiątych jako młodzi chłopcy byli wcielani do zasadniczej służby wojskowej - powiedział portalowi wybrzeze24.pl Piotr Duda komentując wypowiedzi marszałka Senatu.


Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu z PO, niegdyś współpracownik KSS KOR, jeden z liderów gdańskiej „Solidarności”, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ostro zaatakował NSZZ Solidarność i jej lidera Piotra Dudę. To skutek ostatnich związkowych zapowiedzi, że rządowi Donalda Tuska organizacje pracownicze „nie odpuszczą”. 


- NSZZ „Solidarność" zmieniła się tak, jak zmieniła się Polska. Dzisiaj symbolem „Solidarności" wymachuje się przy byle okazji i przez to ten symbol traci na znaczeniu. Dzisiejsze kierownictwo „S" nie ma nic wspólnego ze starą „Solidarnością" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" marszałek Senatu RP.


Na biurko polityka, dawnego opozycjonisty posypały się listy od oburzonych związkowców, dawnych kolegów, którzy czują się wykorzystani przez Borusewicza.
- Nie uchodzi, aby piastujący Urząd Marszałka Senatu w ten sposób odnosił się do działalności legalnych struktur związku. Jeszcze nie tak dawno, w obawie, że się nie załapiesz na następną kadencję, sam prosiłeś związek o zbieranie podpisów poparcia jako niezależny kandydat do Senatu. Region Gdański, którego po 1989 r. byłeś przewodniczącym, uruchomił kilkaset osób w całą akcję, a ty w tym samym czasie w Poznaniu ogłaszałeś swoją decyzję wraz z PO  i już wówczas było jasne, że dla ciebie nie ma ideałów z sierpnia 1980 roku, a liczy się tylko uzyskanie mandatu i władza.
Panie Marszałku , zanim zaczniesz czynić dalsze oceny dla naszej działalności związkowej , stań przed lustrem spójrz sobie głęboko w oczy i spróbuj rozpoznać kto jest po drugiej stronie, czy aby na pewno to Bogdan Borusewicz – napisał do marszałka Krzysztof Żmuda, przewodniczący KM NSZZ ,,S" Remontowa Shipbuilding, uczestnik strajków w 1980 i 1988, zwolniony dyscyplinarnie z pracy z udział w strajku 1988 r. Borusewicz w wywiadzie nie oszczędził też Piotra Dudy, wojowniczego związkowego lidera, byłego komandosa.


- Przewodniczący Piotr Duda, w czasach stanu wojennego był po drugiej stronie, ochraniając z dywizją powietrzno-desantową radio i telewizję. To chichot historii. Dla niego stare podziały i historia są nieaktualne. Kiedy byłem w „Solidarności" współpraca z OPZZ byłaby niemożliwa. Dzisiaj „Solidarność" to zwyczajny związek zawodowy, który zrzesza coraz mniej ludzi. Obecny przewodniczący umiejętnie buduje swoją pozycję polityczną - opowiada senator Platformy Obywatelskiej.


alt


Sam Duda jest zniesmaczony.
-  Stwierdzenie, że „byłem po drugiej stronie” to po prostu nikczemność i wielkie świństwo. I to nie tylko w stosunku do mnie, ale i do tych wszystkich, którzy na początku lat osiemdziesiątych jako młodzi chłopcy byli wcielani do zasadniczej służby wojskowej. Sprawą smutną i chichotem historii jest to, że teraz razem z OPZZ i Forum ZZ musimy przeciwstawiać się takim osobom jak Bogdan Borusewicz - powiedział nam Piotr Duda.


Do „kolegi Bogdana” napisał zaś Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.


- Publicznie rzucałeś pomówienie pod adresem kolegi Piotra Dudy. Oskarżenie Przewodniczącego Krajowej NSZZ „Solidarność”, że w stanie wojennym „był po drugiej stronie”   zniewala swą nikczemnością. Dla wszystkich zainteresowanych osób dotychczasową linią życia Piotra Dudy dostępne są publiczne informacje, z których wynika, że do NSZZ „S” wstąpił on w 1980 r. w Hucie Gliwice a na wiosnę 1982 r. w ramach obowiązkowego poboru został wcielony do wojska i służył m.in. w Polskim Kontyngencie Wojskowym UNDOF w Syrii, a po zakończeniu służby powrócił do pracy w Hucie Gliwice. Traktowanie tej służby jako wysługiwanie się juncie stanu wojennego jest właściwie nikczemnością. Walka polityczna do jakiej włączył się Marszałek Senatu nie zwalnia z zachowania minimalnych norm etycznych. Podobnie, inny zarzut Marszałka zawarty w tym samym wywiadzie, że obecne kierownictwo NSZZ „S” nie ma nic wspólnego ze starym – jest historycznym nadużyciem. Zmiana pokoleniowa jest widoczna wszędzie, również w naszym związku. W przeciwnym razie bylibyśmy syndykatem emerytów. Tym nie mniej również w obecnej Komisji Krajowej oraz wszystkich innych strukturach związkowych są osoby czynne w działalności związkowej w latach 1980 – 1989 (np. Marcin Tyrna, Jan Mosiński, Marian Król, itp. Kuriozalnie natomiast brzmi zarzut, że kierownictwo NSZZ „S” w którym zasiadał Bogdan Borusewicz (w pewnym momencie również ja) nie współpracowało z OPZZ w przeciwieństwie do obecnego czasu. Wyjaśnienie tej różnicy jest proste, jest to zasługa obecnych rządów koalicji PO-PSL. Nota bene – zarzut ten stoi w sprzeczności Panie Marszałku z innym pańskim twierdzeniem, że za pańskich czasów NSZZ „S” dążyła do dialogu nawet z komunistycznymi dyktatorami – stwierdza Waldemar Bartosz.


Borusewicz w wywiadzie nie oszczędził też byłego szefa „S” Janusza Śniadka.
- Nie sądzę, żeby powstała nowa partia polityczna między PiS, a PO, więc pan Duda prędzej czy później znajdzie się na listach PiS-u, podobnie jak Janusz Śniadek, poprzedni szef „S". Póki co, upolitycznił „S" i przyprowadził ją PiS-owi. „Solidarność" pod jego przewodnictwem nazywa premiera demokratycznego państwa kłamcą i tchórzem. Moja „Solidarność" nawet dyktatorów komunistycznych tak nie nazywała, bo dążyliśmy do dialogu i proponowaliśmy swoje rozwiązania problemów społecznych - mówi Borusewicz.


Korzystając z okazji marszałek Senatu wyraża też nadzieję, że film Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie będzie filmem wybitnym (przypomnijmy, że jednym z głównych sponsorów dzieła był niesławny Amber Gold, a po wybuchu afery producent filmu zwracał pieniądze).


- Mam nadzieję, że to będzie dzieło oscarowe, tym bardziej, że reżyser jest wielki. Z przyjemnością obejrzę film, aby powrócić pamięcią do tamtych wydarzeń, które zmieniły nasz kraj – deklaruje Borusewicz.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież