Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

753 Jarmark św. Dominika

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 17 lipca 2013 09:32

altW dniach 27 lipca - 18 sierpnia 2013 już po raz 753 odbędzie się Gdański Jarmark św. Dominika. Jest to największa plenerowa impreza handlowo-rozrywkowa w Polsce i jedna z kilku największych w Europie. W 2012 roku Jarmark odwiedziło ponad 6 mln osób.


Historia gdańskiego jarmarku dominikańskiego sięga XIII wieku, kiedy to w 1260 roku gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy.


altOtwarcie Jarmarku nastąpi w sobotnie południe 27 lipca na Długim Targu. Punktem kulminacyjnym będzie koncert na największym bębnie świata. Do wspólnego odliczania 753 uderzeń w bęben – pod batutą mistrza Bazarnika – zaproszeni zostaną goście honorowi oraz publiczność. Długi Targ zaludni się magicznymi biało-złotymi postaciami, pośród których prym wieść będzie karmazynowy kogut – symbol wszystkich Jarmarków św. Dominika.


altHermesa – patrona kupieckiej braci będzie można zobaczyć na ziemi i w powietrzu, w oknach i na dachach. Aktorzy sypiąc złotymi płatkami, życzyć będą wszystkim dobrej zabawy i udanych zakupów. Realizacji tego zadania podjęła się reżyser Elwira Twardowska z Gdańskiego Archipelagu Kultury PLAMA.
Ceremonię otwarcia trzytygodniowej plenerowej imprezy uświetni koncert Urszuli.


Gdański Jarmark to Święto Chleba oraz święto smaków i zapachów – festyn rzemiosła piekarskiego i cukierniczego, degustacje, konkurs na Smakołyk Jarmarku św. Dominika 2013 i na Super Stoisko Święta Chleba. W ramach tej imprezy odbędzie się też Festiwal Dusza Jarmarku.


Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, w ramach promowania tego co najlepsze w pomorskim dziedzictwie kulinarnym, zaprasza na prezentację bogactwa kulinarnego i kulturowego subregionów Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. Będą rozstawione stoiska artystów ludowych z wyrobami rękodzieła jak rzeźba, haft, ceramika, wyroby z rogu oraz stoiska z regionalnymi, tradycyjnymi przysmakami i lokalną żywnością. Przewidziano gotowanie na żywo dań regionalnych oraz ich degustację. Jak zwykle będą liczne występy zespołów folklorystycznych.


altPodczas Pomorskich Smaków odbędą się też finały dwóch ciekawych konkursów: kulinarnego o Laur Marszałka Województwa Pomorskiego oraz na krótkie formy teatralne i filmowe „Pomorski Obraz Kapitału Ludzkiego”. Do wygrania bardzo atrakcyjne nagrody.


altJak twierdzi organizatorka imprezy Joanna Czauderna-Szreter, (na zdjęciu powyżej) współczesny Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku. Jego rozmach porównywalny jest z tak znanymi imprezami europejskimi jak Oktoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu. Atrakcyjność produktu wynika z połączenia oferty handlowej – starocie, antyki, wyroby artystyczne i rzemieślnicze, co roku prezentowane są na ponad 1000 kramach – z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle teatralne, parady kostiumowe, projekty familijne i interaktywne. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów. Zapowiedzieli się wystawcy z 10 krajów: Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Polski, Ukrainy i Węgier.


altTegoroczna nowością Jarmarku będzie „Świętomięs polski”. Nazwa odwołuje się w swojej tradycji, do istniejącej a nieco już archaicznej nazwy „mięsopust”. Pojęcie to należy rozumieć, jako święto różnych mięs, a określenie „polski” nadaje imprezie narodowy charakter. Jest to inicjatywa, propagująca ideę zdrowego żywienia oraz prezentująca wydarzenia kulturalne i artystyczne.


Jest to już trzecia edycja tej imprezy. Pierwsza miała miejsce w Poznaniu, dwa lata temu, a druga, w 2012 r. w Chorzowie. Oba przedsięwzięcia zakończyły się wielkim sukcesem frekwencyjnym i propagandowym. W Gdańsku, jak należy przypuszczać, będzie podobnie.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież