Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Na Pomorzu miliony na auta służbowe

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 17 lipca 2013 09:10

Trzy główne urzędy Gdańska i Pomorza - Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miejski w Gdańsku wydają rocznie ponad 2 miliony złotych na służbowe samochody.


Obecnie w Polsce użytkowanych jest około 800 tys. samochodów służbowych. Niedawno wrócił pomysł, by pracownicy płacili podatek od korzystania z samochodów służbowych. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało, by podatek był zryczałtowany. Ten pomysł podchwyciło Ministerstwo Finansów, a Komitet Rady Ministrów przyjął nawet stosowny projekt założeń.


Naszą redakcję zainteresowało jednakże, ileż to samochodów służbowych posiadają niektóre gdańskie urzędy, firmy i uczelnie. Aby to ustalić, zwróciliśmy się ze stosowną prośbą. Zapytaliśmy, ile takich pojazdów służbowych funkcjonuje, komu one służą i jaki jest koszt ich utrzymania, tj. eksploatacja i wynagrodzenie kierowców?


* Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiego Roman Nowak odpowiedział nam, że Pomorski Urząd Wojewódzki aktualnie użytkuje 20 pojazdów służbowych. Są one wykorzystywane przez kierownictwo Urzędu oraz pracowników do realizacji statutowych zadań administracji rządowej w województwie. W PUW w Gdańsku zatrudnionych jest 9 kierowców. Zsumowane wynagrodzenie brutto wszystkich kierowców wynosi 33 524, 60 zł miesięcznie.
Koszt utrzymania samochodów służbowych PUW w Gdańsku za rok 2012 wyniósł blisko 450 tys. zł.


altRzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Małgorzata Pisarewicz, tak nam odpowiedziała: Informuję, że urząd dysponuje szesnastoma pojazdami służbowymi, w tym trzy są użytkowane na podstawie umowy leasingu. Wymienione pojazdy wykorzystywane są do celów służbowych. Uprawnionymi do korzystania z pojazdów służbowych (zgodnie z Zarządzeniem Nr 21/2012 Marszałka Województwa Pomorskiego z dnia 13 kwietnia 2012 roku w sprawie korzystania z samochodów służbowych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego) są: zarząd województwa, przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku województwa, skarbnik województwa, dyrektor generalny urzędu, sekretarz województwa i ich zastępcy, dyrektorzy departamentów i ich zastępcy oraz w uzasadnionych przypadkach także inni pracownicy Urzędu. Średni koszt utrzymania (eksploatacji tj. ubezpieczenia i paliwa) jednego pojazdu stanowiącego własność urzędu wynosi 1.900 zł., natomiast średni koszt utrzymania pojazdu będącego przedmiotem umowy leasingu wynosi 2.340 zł. Przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie kierowcy z ryczałtem wynosi 3.770 zł brutto, natomiast bez ryczałtu wynosi 2.900 zł brutto.


Jak pomnożymy 16 pojazdów służbowych przez średnią 2 tyś zł miesięcznego utrzymania pojazdu i średnią 3,5 tys. zł wynagrodzenia kierowcy, suma wynosi  82 tys. zł miesięcznie. Pomnożywszy przez 12 miesięcy wychodzi na to, że utrzymanie roczne 16 pojazdów pomorskiego urzędu marszałkowskiego kosztuje podatnika 984 tys, złotych, a więc prawie milion złotych.


alt

Co o kosztach aut służbowych ma do powiedzenia marszałek pomorski Mieczysław Struk (na zdjęciu powyżej)?


* Antoni Pawlak, Rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12 napisał, że aktualnie Urząd posiada 12 samochodów (samochody osobowe, busy, pickupy). Samochody służbowe służą do realizacji zadań Urzędu. Dostępne są dla wszystkich pracowników w uzasadnionych przypadkach.

Głównie samochody wykorzystywane są do przeprowadzania wizji lokalnych przeprowadzanych przez Wydział Środowiska, Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytów, Wydział Gospodarki Komunalnej oraz do dostarczania korespondencji i zaopatrzenia pomiędzy jednostkami Urzędu i Miasta. Pierwszeństwo do korzystania mają Przewodniczący Rady Miasta, Prezydent, Zastępcy Prezydenta, Sekretarz, Skarbnik. W roku 2012 koszty brutto eksploatacji samochodów łącznie z wynagrodzeniem kierowców wyniosły 634 073, 00 zł.

W koszt eksploatacji zostały wliczone koszty paliwa, mycia, napraw samochodów oraz ich ubezpieczenie. Średnio miesięcznie koszt utrzymania 12 samochodów kształtował się na poziomie 52 839, 00 zł

* Z wyższych uczelni odpowiedział nam jedynie Jarosław Wasielewski, specjalista ds. promocji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: - W odpowiedzi na poniższe zapytanie informuję, iż ASP w Gdańsku posiada na stanie jeden samochód dostawczy o ładowności do 3,5 tony, który służy wszystkim pracownikom i studentom uczelni do transportu prac, wyposażenia itp. Miesięczny koszt jego utrzymania to ok. 700 zł.


* Na nasze powtórne zapytania nie odpowiedziała nam Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański.


* Rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Andrzej Juźwiak napisał, ze w Morskim Oddziale Straży Granicznej funkcjonuje 228 pojazdów służbowych, które służą funkcjonariuszom Straży Granicznej do wykonywania przez nich czynności służbowych. W opinii Wydziału Ochrony Informacji Niejawnych MOSG udostępnienie informacji na temat kosztów utrzymania pojazdów służbowych uzależnione jest od wykazania przez wnioskodawcę szczególnie istotnego interesu publicznego, bowiem informacja taka ma charakter informacji publicznej przetworzonej (zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej).


* Kilkakrotnie zwracaliśmy się z taką samą prośbą do Marcina Zachowicza, szefa biura prasowego Rafinerii Gdańskiej Grupy Lotos. Niestety mimo długiego oczekiwania żadnej odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Udało nam się jedynie ustalić, że do dyspozycji prezesa zarządu Grupy Lotos Pawła Olechnowicza są dwa samochody służbowe marki audi A8.


altRobiąc klasyfikację pod względem rocznych wydatków na utrzymanie i eksploatację samochodów służbowych, najwięcej, bo aż 984 tys. zł za 16 pojazdów płaci pomorski urząd marszałkowski. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Urząd Miejski w Gdańsku z kwotą 634 073, 00 zł, za utrzymanie 12 pojazdów, a trzecie miejsce Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, który za rok 2012 na utrzymanie najwięcej, bo aż 20 samochodów służbowych, wydał... jedynie 450 tys. zł.


Sumując wydatki tylko tych trzech głównych urzędów wychodzi roczna suma bagatela... 2 068 000 zł za utrzymanie łącznie 48 samochodów służbowych.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież