Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Audiodeskrypcyjne przeżywanie fotografii koreańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 18 czerwca 2016 12:51

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie odbył się wernisaż wystawy fotografii koreańskiej "New Generation - SIZAK". Podczas wernisażu uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oprowadzali podopiecznych TPG."New Generation - SIZAK" to wystawa ukazująca nowe oblicze koreańskiej fotografii współczesnej. Wystawione są prace ośmiu młodych fotografów koreańskich: Ari Kim, Bora Sung, Chankyu Kim, Hyungsik Kim, Jaeyeon Kim, Taejoong Kim, Jungjin Ahn, Taejun Yoon, Youngdon Jung. Premiera wystawy odbyła się w Seulu, a w CSW Łaźnia 2 po raz pierwszy prezentowana jest w Europie.


alt

Kyungwoo Chun (trzeci od lewej)


altalt- Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę tu być - powiedział Kyungwoo Chun, kurator wystawy, fotograf i wykładowca na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Chung-Ang w Seulu. - Dla mnie Łaźnia jest szczególnym miejscem. Łączą mnie miłe wspomnienia z tym miejscem, z tym miastem. Jestem dziś nie jako osoba będąca centrum uwagi, ale jako przedstawiciel ośmiu młodych artystów. Zapoznali się państwo z nazwą wystawy. Większość wie co oznacza New Generation, ale SIZAK jest już trudniejszym słowem. Dziś mają państwo okazję nauczyć się bardzo dokładnie jednego koreańskiego słowa. Sizak ma dwa znaczenie w języku koreańskim - początek i nauka. Wybraliśmy to słowo, bo wszyscy artyści są na początku swojej kariery, na etapie życie gdy są niezależni, eksperymentują z nową perspektywą koreańskiej fotografii. Koreańskim odpowiednikiem słowa fotografia jest sajin i oznacza rysowanie prawdą. To oznacza, że od początku nasze postrzeganie tego medium jest zupełnie inne.


W wernisażu wzięła udział grupa podopiecznych Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez TPG. Dla uczestników kursu było to szczególne wydarzenie, bo po raz pierwszy mieli w praktyce wykorzystać zdobyte do tej pory na zajęciach umiejętności. Każdy z kursantów oprowadzał po wernisażu podopiecznego TPG.


altaltalt- Do tej pory ćwiczyliśmy na sucho czyli uczestnicy kursu na sobie, a dziś mieliśmy okazję po raz pierwszy współpracować z osobami niedowidzącymi - Dorota Dombrowska, uczestniczka kursu audiodeskrypcji, edukator muzealny w Muzeum Miasta Gdyni. - Przyznam, że trochę stresowałam się przed tym pierwszym oprowadzaniem. Pani Danusia, którą się opiekowałam jest bardzo miłą, ciepłą osobą i bardzo ułatwiała mi zadanie. Dawała wskazówki dzięki czemu czułam się swobodniej. To co ćwiczyliśmy na kursie bardzo się przydało. Oprowadzając po wystawie trochę inaczej patrzę na fotografie o których opowiadam osobie niewidomej. Do tej pory patrząc na fotografię myślałam o tym jakie robią na mnie wrażenie, podczas oprowadzania musiałam opowiedzieć o każdym elemencie, myśleć jak najbardziej obrazowo przedstawić wszystko co znajduje się na fotografii. Musiałam podzielić fotografię na plan pierwszy, drugi, trzeci, mówić o kolorach, o symbolach. Oprowadzanie osób niewidzących pomaga inaczej spojrzeć na sztukę.


altalt- Wystawa jest imponująca - powiedziała Anna Bik, podopieczna Towarzystwa Pomocy Głuchoniewiodmym. - Przede wszystkim ogrom tych zdjęć i różnorodność tematyki. Miałam dwoje przewodników, którzy pięknie mi opowiadali. Obie panie bardzo dobrze się uzupełniały i miałam pełne wyobrażenie co jest przedstawione na zdjęciach.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież