Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Audiodeskrypcyjne przeżywanie fotografii koreańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 18 czerwca 2016 12:51

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie odbył się wernisaż wystawy fotografii koreańskiej "New Generation - SIZAK". Podczas wernisażu uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oprowadzali podopiecznych TPG."New Generation - SIZAK" to wystawa ukazująca nowe oblicze koreańskiej fotografii współczesnej. Wystawione są prace ośmiu młodych fotografów koreańskich: Ari Kim, Bora Sung, Chankyu Kim, Hyungsik Kim, Jaeyeon Kim, Taejoong Kim, Jungjin Ahn, Taejun Yoon, Youngdon Jung. Premiera wystawy odbyła się w Seulu, a w CSW Łaźnia 2 po raz pierwszy prezentowana jest w Europie.


alt

Kyungwoo Chun (trzeci od lewej)


altalt- Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę tu być - powiedział Kyungwoo Chun, kurator wystawy, fotograf i wykładowca na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Chung-Ang w Seulu. - Dla mnie Łaźnia jest szczególnym miejscem. Łączą mnie miłe wspomnienia z tym miejscem, z tym miastem. Jestem dziś nie jako osoba będąca centrum uwagi, ale jako przedstawiciel ośmiu młodych artystów. Zapoznali się państwo z nazwą wystawy. Większość wie co oznacza New Generation, ale SIZAK jest już trudniejszym słowem. Dziś mają państwo okazję nauczyć się bardzo dokładnie jednego koreańskiego słowa. Sizak ma dwa znaczenie w języku koreańskim - początek i nauka. Wybraliśmy to słowo, bo wszyscy artyści są na początku swojej kariery, na etapie życie gdy są niezależni, eksperymentują z nową perspektywą koreańskiej fotografii. Koreańskim odpowiednikiem słowa fotografia jest sajin i oznacza rysowanie prawdą. To oznacza, że od początku nasze postrzeganie tego medium jest zupełnie inne.


W wernisażu wzięła udział grupa podopiecznych Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez TPG. Dla uczestników kursu było to szczególne wydarzenie, bo po raz pierwszy mieli w praktyce wykorzystać zdobyte do tej pory na zajęciach umiejętności. Każdy z kursantów oprowadzał po wernisażu podopiecznego TPG.


altaltalt- Do tej pory ćwiczyliśmy na sucho czyli uczestnicy kursu na sobie, a dziś mieliśmy okazję po raz pierwszy współpracować z osobami niedowidzącymi - Dorota Dombrowska, uczestniczka kursu audiodeskrypcji, edukator muzealny w Muzeum Miasta Gdyni. - Przyznam, że trochę stresowałam się przed tym pierwszym oprowadzaniem. Pani Danusia, którą się opiekowałam jest bardzo miłą, ciepłą osobą i bardzo ułatwiała mi zadanie. Dawała wskazówki dzięki czemu czułam się swobodniej. To co ćwiczyliśmy na kursie bardzo się przydało. Oprowadzając po wystawie trochę inaczej patrzę na fotografie o których opowiadam osobie niewidomej. Do tej pory patrząc na fotografię myślałam o tym jakie robią na mnie wrażenie, podczas oprowadzania musiałam opowiedzieć o każdym elemencie, myśleć jak najbardziej obrazowo przedstawić wszystko co znajduje się na fotografii. Musiałam podzielić fotografię na plan pierwszy, drugi, trzeci, mówić o kolorach, o symbolach. Oprowadzanie osób niewidzących pomaga inaczej spojrzeć na sztukę.


altalt- Wystawa jest imponująca - powiedziała Anna Bik, podopieczna Towarzystwa Pomocy Głuchoniewiodmym. - Przede wszystkim ogrom tych zdjęć i różnorodność tematyki. Miałam dwoje przewodników, którzy pięknie mi opowiadali. Obie panie bardzo dobrze się uzupełniały i miałam pełne wyobrażenie co jest przedstawione na zdjęciach.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież