Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Audiodeskrypcyjne przeżywanie fotografii koreańskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 18 czerwca 2016 12:51

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie odbył się wernisaż wystawy fotografii koreańskiej "New Generation - SIZAK". Podczas wernisażu uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oprowadzali podopiecznych TPG."New Generation - SIZAK" to wystawa ukazująca nowe oblicze koreańskiej fotografii współczesnej. Wystawione są prace ośmiu młodych fotografów koreańskich: Ari Kim, Bora Sung, Chankyu Kim, Hyungsik Kim, Jaeyeon Kim, Taejoong Kim, Jungjin Ahn, Taejun Yoon, Youngdon Jung. Premiera wystawy odbyła się w Seulu, a w CSW Łaźnia 2 po raz pierwszy prezentowana jest w Europie.


alt

Kyungwoo Chun (trzeci od lewej)


altalt- Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę tu być - powiedział Kyungwoo Chun, kurator wystawy, fotograf i wykładowca na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Chung-Ang w Seulu. - Dla mnie Łaźnia jest szczególnym miejscem. Łączą mnie miłe wspomnienia z tym miejscem, z tym miastem. Jestem dziś nie jako osoba będąca centrum uwagi, ale jako przedstawiciel ośmiu młodych artystów. Zapoznali się państwo z nazwą wystawy. Większość wie co oznacza New Generation, ale SIZAK jest już trudniejszym słowem. Dziś mają państwo okazję nauczyć się bardzo dokładnie jednego koreańskiego słowa. Sizak ma dwa znaczenie w języku koreańskim - początek i nauka. Wybraliśmy to słowo, bo wszyscy artyści są na początku swojej kariery, na etapie życie gdy są niezależni, eksperymentują z nową perspektywą koreańskiej fotografii. Koreańskim odpowiednikiem słowa fotografia jest sajin i oznacza rysowanie prawdą. To oznacza, że od początku nasze postrzeganie tego medium jest zupełnie inne.


W wernisażu wzięła udział grupa podopiecznych Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez TPG. Dla uczestników kursu było to szczególne wydarzenie, bo po raz pierwszy mieli w praktyce wykorzystać zdobyte do tej pory na zajęciach umiejętności. Każdy z kursantów oprowadzał po wernisażu podopiecznego TPG.


altaltalt- Do tej pory ćwiczyliśmy na sucho czyli uczestnicy kursu na sobie, a dziś mieliśmy okazję po raz pierwszy współpracować z osobami niedowidzącymi - Dorota Dombrowska, uczestniczka kursu audiodeskrypcji, edukator muzealny w Muzeum Miasta Gdyni. - Przyznam, że trochę stresowałam się przed tym pierwszym oprowadzaniem. Pani Danusia, którą się opiekowałam jest bardzo miłą, ciepłą osobą i bardzo ułatwiała mi zadanie. Dawała wskazówki dzięki czemu czułam się swobodniej. To co ćwiczyliśmy na kursie bardzo się przydało. Oprowadzając po wystawie trochę inaczej patrzę na fotografie o których opowiadam osobie niewidomej. Do tej pory patrząc na fotografię myślałam o tym jakie robią na mnie wrażenie, podczas oprowadzania musiałam opowiedzieć o każdym elemencie, myśleć jak najbardziej obrazowo przedstawić wszystko co znajduje się na fotografii. Musiałam podzielić fotografię na plan pierwszy, drugi, trzeci, mówić o kolorach, o symbolach. Oprowadzanie osób niewidzących pomaga inaczej spojrzeć na sztukę.


altalt- Wystawa jest imponująca - powiedziała Anna Bik, podopieczna Towarzystwa Pomocy Głuchoniewiodmym. - Przede wszystkim ogrom tych zdjęć i różnorodność tematyki. Miałam dwoje przewodników, którzy pięknie mi opowiadali. Obie panie bardzo dobrze się uzupełniały i miałam pełne wyobrażenie co jest przedstawione na zdjęciach.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież