Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XXV, nadzwyczajna sesja RMG – uroczystość 90-lecia przyłączenia Oliwy do Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 18 czerwca 2016 07:16

W V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku-Oliwie z okazji 90 rocznicy przyłączenia Oliwy do Gdańska odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska. Pojawili się na niej znamienici goście, którzy są związani z Oliwą m.in. Małgorzata Chmiel – posłanka, Maciej Grabski – prezes Olivia Business Centre, Maciej Kosycarz – fotograf, pisarz prof. Stefan Chwin wraz z małżonką Krystyną oraz radni Rady Dzielnicy Oliwa. Prelegenci opowiedzieli gościom czym jest dla nich Oliwa, radny Wojciech Stybor przybliżył zebranym dzieje zabytkowej dzielnicy, zaś Maciej Kosycarz zaprezentował historię Oliwy uwiecznioną na fotografiach.


Oliwa została przyłączona do Gdańska 1 lipca 1926 roku. Było to spowodowane niegospodarnością ówczesnego burmistrza Oliwy Herberta Creutzburga, który, chcąc stworzyć w Pałacu Opatów kasyno, doprowadził finanse miasteczka do ruiny. Straty pokryło miasto Gdańsk, a w zamian za to Oliwa stała się dzielnicą miasta. Z okazji zbliżającej się 90 rocznicy tego wydarzenia w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku-Oliwie zorganizowana została uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska.


Sesję jak zwykle otworzył przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, który powitał zebranych gości i powiedział parę słów na temat Oliwy.

– Mija właśnie 90 lat od przyłączenia Oliwy do Gdańska. Oliwa to cystersi, zakon katolicki, od którego wszystko się zaczęło. Oliwa to pokój oliwski, traktat zawarty w klasztorze cystersów 3 maja 1660 roku między Rzeczpospolitą Polską, a Szwecją, kończący wojnę znaną jako potop szwedzki. Oliwa to Katedra Oliwska, to zieleń, uporządkowanie i spokój Parku Oliwskiego, do którego zjeżdżają wycieczki z całej Polski. To też przecudna Dolina Radości. Oliwa to biznes, tu powstają nowe miejsca pracy dla tysięcy osób. Tu nowoczesne biurowce klasy A, najwyższej światowej klasy, przyciągające potentatów dużych branż z całego świata. Oliwa to centrum całej aglomeracji gdańskiej, stąd blisko zarówno do Głównego Miasta, jak i na molo w Sopocie, czy na gdyński Skwer Kościuszki – powiedział Bogdan Oleszek.



alt



Następnie głos zabrał Paweł Adamowicz.  Prezydent zaznaczył, że wyjazdowe sesje RMG są czymś wyjątkowym, gdyż w historii istnienia demokratycznego, powojennego samorządu gdańskiego jest to drugi lub trzeci taki przypadek. Paweł Adamowicz powiedział, że przed wejściem na aulę V LO redaktor „Radia Gdańsk” zapytał go czym jest dla niego Oliwa, jaką pełni rolę i właśnie na tym pytaniu prezydent postanowił oprzeć swoje przemówienie.

– Dla mnie Oliwa to po pierwsze gdański Wawel, czyli Katedra Oliwska, miejsce pochówku książąt gdańsko-pomorskich, ważna polska nekropolia gdańsko-kaszubsko-pomorska. Po drugie Oliwa to dla mnie Oxford i Cambridge. Dlaczego? Bo tu jest siedziba Uniwersytetu Gdańskiego, ale też nie mniejszej uczelni, a też bardzo ważnej, czyli Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu – powiedział prezydent Adamowicz.  – Oliwa to też dla mnie trochę bałtyckie, czy północne Zakopane. Dlaczego? Wystarczy, że przejdziecie się lub przejedziecie się na rowerze w głąb Doliny Radości, to poczujecie się jak w Dolinie Chochołowskiej. Ja przynajmniej mam takie skojarzenia. Po czwarte, dla mnie Oliwa to dzisiaj, a za chwilę jeszcze bardziej, główne centrum biznesu nie tylko metropolii gdańskiej, ale na północ od Warszawy. W ciągu dosłownie ostatnich 10 lat, na bezużytecznie położonych polach i działkach, wyrósł klaster biznesu.


Paweł Adamowicz podkreślił także wyjątkowość Oliwy, jej różnorodność i wielowymiarowość.

– Oliwa to najbardziej europejska dzielnica Gdańska, to najbardziej europejska dzielnica na północ nie od Mazowsza, tylko od Krakowa – powiedział prezydent.


Kolejnym mówcą był Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Oliwa.

– Bardzo się cieszę, że mam dzisiaj głos i mam możliwość dotarcia do Państwa umysłów i do Państwa serc. Przejęcie nad kimś władzy to także przejęcie odpowiedzialności za niego, więc wszyscy Państwo jesteście odpowiedzialni za ten stan, w którym jest Oliwa. 90 lat, wydaje się, że to naprawdę odległy czas, ale są jeszcze ludzie, którzy pamiętają ten czas, że tak powiem, Oliwy wolnej i piękno dawnej Oliwy, które na przestrzeni lat ulegało zatarciu – powiedział Tomasz Strug.


Przewodniczący powiedział, że po wojnie, w okresie PRL-u  Oliwa zamieniona została na „sypialnię” dla ludzi odbudowujących Gdańsk po wojnie. Podkreślił również, że wyjątkowe budynki zostały niejako zdegradowane, a na ulicy Czyżewskiego postawiono osiedle z wielkiej płyty. Tomasz Strug powiedział również o znaczeniu Parku Oliwskiego i nadziejach, by odzyskał swój dawny blask, a także o Lesie Oliwskim, który obecnie jest silnie eksploatowany.


– Oliwa to również ruch tranzytowy, gdyż dzielnica jest rozjeżdżana przez wszystkich, którzy z północnej części Gdańska, czy Sopotu jadą w kierunku obwodnicy, czy z obwodnicy. Jadą przez samo centrum historycznej dzielnicy: obok katedry, obok dawnego ratusza. Cierpią na tym budynki, cierpią na tym mieszkańcy. A warto jeszcze przypomnieć, że jako dzielnica jesteśmy przecięci sześciopasmową autostradą zwaną Aleją Grunwaldzką – powiedział Tomasz Strug. – Chciałem przypomnieć marzenie mieszkańców: to jest wyprowadzenie tego ruchu, budowa tunelu pod Pachołkiem.

Przewodniczący podkreślił, że wszyscy radni dzielnicy, ponad wszelkimi podziałami, są za rozwiązaniem kwestii nadmiernego ruchu samochodów. Zwrócił się również do radnych miasta, by pomogli Oliwie w tej kwestii i zapobiegli dalszej degradacji dzielnicy. Odniósł się również do poruszanego wcześniej zagadnienia, a mianowicie Oliwy jako centrum biznesu.

– Jest taka piosenka zespołu Pod Budą „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”. Biorąc pod uwagę piękno i charakter Oliwy można powiedzieć „nie przenoście nam Manhattanu do starej Oliwy”. Za chwilę tej starej Oliwy już nie będzie. Łatwo jest coś zepsuć, ale wiemy, z historii Oliwy również, że to jest potem nie do naprawienia – powiedział Tomasz Strug.


Następnie głos zabrał Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre.

– „Ora et labora”, módl się, ale i pracuj. Dla mnie cystersi, poza oczywiście elementem kluczowym, jakim było przyniesienie tutaj chrześcijaństwa, to były innowacje, to była produkcja rolna, to były kontakty międzynarodowe, to było zwiększenie produktywności. Także dla mnie jako przedsiębiorcy to jest kluczowe, dlatego, że czujemy się kontynuatorami – powiedział Maciej Grabski. – Tysiące miejsc pracy, obok mieszkania, obok edukacja myślę, że powinniśmy to docenić i zwrócić na to uwagę.



alt



Radny Wojciech Stybor opowiedział zebranym w auli o historii Oliwy m.in. o pochodzeniu nazwy. Jest kilka teorii na ten temat, jednak radnego najbardziej przekonuje ta wiążąca nazwę dzielnicy z drzewem oliwnym. Ponadto Wojciech Stybor przytoczył kilka najciekawszych wydarzeń związanych z dziejami dzielnicy m.in. podpisanie pacta conventa oraz zawarcie pokoju oliwskiego.


Przed gośćmi wystąpił także fotograf Maciej Kosycarz, który zaprezentował fotografie Oliwy wykonane na przestrzeni lat przez niego, a także przez jego ojca Zbigniewa Kosycarza. Dzięki tej prezentacji goście mogli na własne oczy zobaczyć jak zmieniała się Oliwa, a także rozpoznawać miejsce, które były uwiecznione na starych zdjęciach. Jedna ze zmian, jakie zaszły w Oliwie, związana jest z fotografią przedstawiająca kobiety zbierające z łąki stonkę ziemniaczaną – obecnie w miejscu, w którym wykonano zdjęcie, stoi gmach Telewizji Polskiej.



alt



Zwieńczeniem uroczystości był występ Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis" pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Podczas mini-koncertu swoją premierę miał utwór „Oliwski Potok”, do którego słowa napisał, obecny na uroczystości, Kazimierz Nowosielski. Muzykę do utworu skomponował Edward Pałłasz.



alt



Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież