Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XXV, nadzwyczajna sesja RMG – uroczystość 90-lecia przyłączenia Oliwy do Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 18 czerwca 2016 07:16

W V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku-Oliwie z okazji 90 rocznicy przyłączenia Oliwy do Gdańska odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska. Pojawili się na niej znamienici goście, którzy są związani z Oliwą m.in. Małgorzata Chmiel – posłanka, Maciej Grabski – prezes Olivia Business Centre, Maciej Kosycarz – fotograf, pisarz prof. Stefan Chwin wraz z małżonką Krystyną oraz radni Rady Dzielnicy Oliwa. Prelegenci opowiedzieli gościom czym jest dla nich Oliwa, radny Wojciech Stybor przybliżył zebranym dzieje zabytkowej dzielnicy, zaś Maciej Kosycarz zaprezentował historię Oliwy uwiecznioną na fotografiach.


Oliwa została przyłączona do Gdańska 1 lipca 1926 roku. Było to spowodowane niegospodarnością ówczesnego burmistrza Oliwy Herberta Creutzburga, który, chcąc stworzyć w Pałacu Opatów kasyno, doprowadził finanse miasteczka do ruiny. Straty pokryło miasto Gdańsk, a w zamian za to Oliwa stała się dzielnicą miasta. Z okazji zbliżającej się 90 rocznicy tego wydarzenia w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku-Oliwie zorganizowana została uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska.


Sesję jak zwykle otworzył przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, który powitał zebranych gości i powiedział parę słów na temat Oliwy.

– Mija właśnie 90 lat od przyłączenia Oliwy do Gdańska. Oliwa to cystersi, zakon katolicki, od którego wszystko się zaczęło. Oliwa to pokój oliwski, traktat zawarty w klasztorze cystersów 3 maja 1660 roku między Rzeczpospolitą Polską, a Szwecją, kończący wojnę znaną jako potop szwedzki. Oliwa to Katedra Oliwska, to zieleń, uporządkowanie i spokój Parku Oliwskiego, do którego zjeżdżają wycieczki z całej Polski. To też przecudna Dolina Radości. Oliwa to biznes, tu powstają nowe miejsca pracy dla tysięcy osób. Tu nowoczesne biurowce klasy A, najwyższej światowej klasy, przyciągające potentatów dużych branż z całego świata. Oliwa to centrum całej aglomeracji gdańskiej, stąd blisko zarówno do Głównego Miasta, jak i na molo w Sopocie, czy na gdyński Skwer Kościuszki – powiedział Bogdan Oleszek.



alt



Następnie głos zabrał Paweł Adamowicz.  Prezydent zaznaczył, że wyjazdowe sesje RMG są czymś wyjątkowym, gdyż w historii istnienia demokratycznego, powojennego samorządu gdańskiego jest to drugi lub trzeci taki przypadek. Paweł Adamowicz powiedział, że przed wejściem na aulę V LO redaktor „Radia Gdańsk” zapytał go czym jest dla niego Oliwa, jaką pełni rolę i właśnie na tym pytaniu prezydent postanowił oprzeć swoje przemówienie.

– Dla mnie Oliwa to po pierwsze gdański Wawel, czyli Katedra Oliwska, miejsce pochówku książąt gdańsko-pomorskich, ważna polska nekropolia gdańsko-kaszubsko-pomorska. Po drugie Oliwa to dla mnie Oxford i Cambridge. Dlaczego? Bo tu jest siedziba Uniwersytetu Gdańskiego, ale też nie mniejszej uczelni, a też bardzo ważnej, czyli Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu – powiedział prezydent Adamowicz.  – Oliwa to też dla mnie trochę bałtyckie, czy północne Zakopane. Dlaczego? Wystarczy, że przejdziecie się lub przejedziecie się na rowerze w głąb Doliny Radości, to poczujecie się jak w Dolinie Chochołowskiej. Ja przynajmniej mam takie skojarzenia. Po czwarte, dla mnie Oliwa to dzisiaj, a za chwilę jeszcze bardziej, główne centrum biznesu nie tylko metropolii gdańskiej, ale na północ od Warszawy. W ciągu dosłownie ostatnich 10 lat, na bezużytecznie położonych polach i działkach, wyrósł klaster biznesu.


Paweł Adamowicz podkreślił także wyjątkowość Oliwy, jej różnorodność i wielowymiarowość.

– Oliwa to najbardziej europejska dzielnica Gdańska, to najbardziej europejska dzielnica na północ nie od Mazowsza, tylko od Krakowa – powiedział prezydent.


Kolejnym mówcą był Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Oliwa.

– Bardzo się cieszę, że mam dzisiaj głos i mam możliwość dotarcia do Państwa umysłów i do Państwa serc. Przejęcie nad kimś władzy to także przejęcie odpowiedzialności za niego, więc wszyscy Państwo jesteście odpowiedzialni za ten stan, w którym jest Oliwa. 90 lat, wydaje się, że to naprawdę odległy czas, ale są jeszcze ludzie, którzy pamiętają ten czas, że tak powiem, Oliwy wolnej i piękno dawnej Oliwy, które na przestrzeni lat ulegało zatarciu – powiedział Tomasz Strug.


Przewodniczący powiedział, że po wojnie, w okresie PRL-u  Oliwa zamieniona została na „sypialnię” dla ludzi odbudowujących Gdańsk po wojnie. Podkreślił również, że wyjątkowe budynki zostały niejako zdegradowane, a na ulicy Czyżewskiego postawiono osiedle z wielkiej płyty. Tomasz Strug powiedział również o znaczeniu Parku Oliwskiego i nadziejach, by odzyskał swój dawny blask, a także o Lesie Oliwskim, który obecnie jest silnie eksploatowany.


– Oliwa to również ruch tranzytowy, gdyż dzielnica jest rozjeżdżana przez wszystkich, którzy z północnej części Gdańska, czy Sopotu jadą w kierunku obwodnicy, czy z obwodnicy. Jadą przez samo centrum historycznej dzielnicy: obok katedry, obok dawnego ratusza. Cierpią na tym budynki, cierpią na tym mieszkańcy. A warto jeszcze przypomnieć, że jako dzielnica jesteśmy przecięci sześciopasmową autostradą zwaną Aleją Grunwaldzką – powiedział Tomasz Strug. – Chciałem przypomnieć marzenie mieszkańców: to jest wyprowadzenie tego ruchu, budowa tunelu pod Pachołkiem.

Przewodniczący podkreślił, że wszyscy radni dzielnicy, ponad wszelkimi podziałami, są za rozwiązaniem kwestii nadmiernego ruchu samochodów. Zwrócił się również do radnych miasta, by pomogli Oliwie w tej kwestii i zapobiegli dalszej degradacji dzielnicy. Odniósł się również do poruszanego wcześniej zagadnienia, a mianowicie Oliwy jako centrum biznesu.

– Jest taka piosenka zespołu Pod Budą „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”. Biorąc pod uwagę piękno i charakter Oliwy można powiedzieć „nie przenoście nam Manhattanu do starej Oliwy”. Za chwilę tej starej Oliwy już nie będzie. Łatwo jest coś zepsuć, ale wiemy, z historii Oliwy również, że to jest potem nie do naprawienia – powiedział Tomasz Strug.


Następnie głos zabrał Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre.

– „Ora et labora”, módl się, ale i pracuj. Dla mnie cystersi, poza oczywiście elementem kluczowym, jakim było przyniesienie tutaj chrześcijaństwa, to były innowacje, to była produkcja rolna, to były kontakty międzynarodowe, to było zwiększenie produktywności. Także dla mnie jako przedsiębiorcy to jest kluczowe, dlatego, że czujemy się kontynuatorami – powiedział Maciej Grabski. – Tysiące miejsc pracy, obok mieszkania, obok edukacja myślę, że powinniśmy to docenić i zwrócić na to uwagę.



alt



Radny Wojciech Stybor opowiedział zebranym w auli o historii Oliwy m.in. o pochodzeniu nazwy. Jest kilka teorii na ten temat, jednak radnego najbardziej przekonuje ta wiążąca nazwę dzielnicy z drzewem oliwnym. Ponadto Wojciech Stybor przytoczył kilka najciekawszych wydarzeń związanych z dziejami dzielnicy m.in. podpisanie pacta conventa oraz zawarcie pokoju oliwskiego.


Przed gośćmi wystąpił także fotograf Maciej Kosycarz, który zaprezentował fotografie Oliwy wykonane na przestrzeni lat przez niego, a także przez jego ojca Zbigniewa Kosycarza. Dzięki tej prezentacji goście mogli na własne oczy zobaczyć jak zmieniała się Oliwa, a także rozpoznawać miejsce, które były uwiecznione na starych zdjęciach. Jedna ze zmian, jakie zaszły w Oliwie, związana jest z fotografią przedstawiająca kobiety zbierające z łąki stonkę ziemniaczaną – obecnie w miejscu, w którym wykonano zdjęcie, stoi gmach Telewizji Polskiej.



alt



Zwieńczeniem uroczystości był występ Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis" pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Podczas mini-koncertu swoją premierę miał utwór „Oliwski Potok”, do którego słowa napisał, obecny na uroczystości, Kazimierz Nowosielski. Muzykę do utworu skomponował Edward Pałłasz.



alt



Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież