Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy można rozwijać przemysł stoczniowy bez szkól zawodowych? Gdynia mówi: tak!

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 czerwca 2016 18:57

W najbliższy piątek 24 czerwca br. odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Energetyków 13. Będzie to jednocześnie zakończenie działalności tej ważnej dla gospodarki morskiej placówki dydaktycznej. Dawniej, przed przekształceniami sprzed kilku lat, był to Zespól Szkół Budownictwa Okrętowego. Przez 70 lat swojej działalności od lipca 1945 roku Szkoła wychowała kilka pokoleń znakomicie przygotowanych stoczniowców.


ZST z zapleczem technicznym tworzą Technikum Budowy Okrętów, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3, Szkoła Policealna nr 1, Szkoła Policealna nr 8 dla Dorosłych oraz Ośrodek Dokształcania Zawodowego.


Zamiast szkół technicznych i zawodowych ma być utworzone Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Władze miasta tłumaczą, że propozycje zmian były konsultowane ze środowiskiem oraz poprzedzone analizami. Także demograficznymi.
- Jest to element reformy szkolnictwa w Gdyni. Przygotowania trwają od blisko roku. Parę miesięcy temu Rada Miasta Gdyni, po przyjęciu opinii wszystkich związków zawodowych, przyjęła stosowne uchwały – odpowiada rzecznik gdyńskiego magistratu Sebastian Drausal.


Oczywiście, że były i są niezbędne w takich sytuacjach stosowne uchwały rad miast i gmin. Pamiętamy też dobrze zamieszanie z procedowaniem i powtórnym uchwalaniem uchwał o zmianie sieci szkól właśnie w Gdyni. Mimo protestów radnych PiS wiceprezydent miasta Bartosz Bartoszewicz, odpowiedzialny za oświatę, podczas sesji oświadczył, iż wszystkie procedury zostały dochowane.


Dzień po tym, jak 9 marca br. gdyńscy radni z „Samorządności” i PO przyjęli pakiet uchwał dotyczących łączenia, likwidowania i wygaszania szkół, okazało się, że miasto nie dopełniło wszystkich kwestii formalnych. Po tygodniu 16 marca br. wieczorem zwołano więc nadzwyczajną sesja Rady Miasta, na której po uchyleniu uchwał procedowano je od nowa.


Co jednak będzie, gdy wkrótce wahadło demograficzne przesunie się na „500 plus” i wzrośnie zainteresowanie szkolnictwem zawodowym, w tym stoczniowym?


Ciągle zasadne jest pytanie o uzasadnienie tej gdyńskiej "operacji". Rzecznik magistratu zapewnił nas, iż „wszystkie działania były poprzedzone stosownymi, gruntownymi analizami, edukacyjnymi, gospodarczymi i demograficznymi”. Jakie konkretnie analizy prowadzące do zmian w sieci szkół zawodowych zostały wykonane, choćby w perspektywie planów rządu Beaty Szydło, dotyczących gospodarki morskiej i szkolnictwa zawodowego – odpowiedzi zabrakło.   


Przypomnijmy, że rząd pracuje nad projektem ustawy, która ma wspierać przemysł stoczniowy. Szykowane są udogodnienia podatkowe, m.in. zerowy VAT. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej szacuje zamówienia publiczne na zakup statków w ciągu 10 lat na 25 mld zł, co przynieść ma 5 tysięcy nowych miejsc pracy w stoczniach. Ważnym elementem projektu są wykształcone, profesjonalne kadry stoczniowe.
- Niedługo będziemy cieszyć się, że polskie stocznie tętnią życiem. Chcemy, aby przemysł stoczniowy stał się jednym z filarów polskiej gospodarki – mówiła premier Beata Szydło, zapowiadając przyjęcie projektu ustawy, która wpisuje się w hasło „Gospodarka+” i program „Odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera Mateusza Morawieckiego.     


Nowe przepisy ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej – bo tak brzmi  nazwa „ustawy stoczniowej", a dokładniej mówiąc jej projekt, przygotowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ma ona wejść w życie od przyszłego roku.
Wsparcie sektora stoczniowego jest standardem w wielu krajach. Także w Unii Europejskiej rozwiązania te funkcjonują poprzez udogodnienia podatkowe i granty z programów wspomagających innowacyjność a we Francji i Niemczech wzmocnienie przemysłu okrętowego związane jest ze wsparciem państwa przez kredyty z państwowych banków rozwoju.


Nowe technologie, a w szczególności praca o wysokiej wartości dodanej, wykonywana przez dobrze przygotowane fachowe kadry to jest potencjalne źródło innowacji polskiej gospodarki.  


Czyżby część gdyńskich samorządowców uznała, że możliwe jest pozyskanie kadr bez ich wyszkolenia i praktyk odbytych w warsztatach i laboratoriach szkolnych?  


Ma to tyle wspólnego z realiami co poszukiwanie inwestorów dla Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej Nowa przez członków rządu Donalda Tuska, których ci znaleźli jakoby w Katarze. „Inwestor” pojawił się w przeddzień wyborów do Europarlamentu z 2009 r. Sprawę badały CBA i ABW, a ówczesny minister skarbu Aleksander Grad szukał odpowiedzi na pytania o inwestora w… internecie.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież