Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy można rozwijać przemysł stoczniowy bez szkól zawodowych? Gdynia mówi: tak!

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 czerwca 2016 18:57

W najbliższy piątek 24 czerwca br. odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Energetyków 13. Będzie to jednocześnie zakończenie działalności tej ważnej dla gospodarki morskiej placówki dydaktycznej. Dawniej, przed przekształceniami sprzed kilku lat, był to Zespól Szkół Budownictwa Okrętowego. Przez 70 lat swojej działalności od lipca 1945 roku Szkoła wychowała kilka pokoleń znakomicie przygotowanych stoczniowców.


ZST z zapleczem technicznym tworzą Technikum Budowy Okrętów, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3, Szkoła Policealna nr 1, Szkoła Policealna nr 8 dla Dorosłych oraz Ośrodek Dokształcania Zawodowego.


Zamiast szkół technicznych i zawodowych ma być utworzone Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Władze miasta tłumaczą, że propozycje zmian były konsultowane ze środowiskiem oraz poprzedzone analizami. Także demograficznymi.
- Jest to element reformy szkolnictwa w Gdyni. Przygotowania trwają od blisko roku. Parę miesięcy temu Rada Miasta Gdyni, po przyjęciu opinii wszystkich związków zawodowych, przyjęła stosowne uchwały – odpowiada rzecznik gdyńskiego magistratu Sebastian Drausal.


Oczywiście, że były i są niezbędne w takich sytuacjach stosowne uchwały rad miast i gmin. Pamiętamy też dobrze zamieszanie z procedowaniem i powtórnym uchwalaniem uchwał o zmianie sieci szkól właśnie w Gdyni. Mimo protestów radnych PiS wiceprezydent miasta Bartosz Bartoszewicz, odpowiedzialny za oświatę, podczas sesji oświadczył, iż wszystkie procedury zostały dochowane.


Dzień po tym, jak 9 marca br. gdyńscy radni z „Samorządności” i PO przyjęli pakiet uchwał dotyczących łączenia, likwidowania i wygaszania szkół, okazało się, że miasto nie dopełniło wszystkich kwestii formalnych. Po tygodniu 16 marca br. wieczorem zwołano więc nadzwyczajną sesja Rady Miasta, na której po uchyleniu uchwał procedowano je od nowa.


Co jednak będzie, gdy wkrótce wahadło demograficzne przesunie się na „500 plus” i wzrośnie zainteresowanie szkolnictwem zawodowym, w tym stoczniowym?


Ciągle zasadne jest pytanie o uzasadnienie tej gdyńskiej "operacji". Rzecznik magistratu zapewnił nas, iż „wszystkie działania były poprzedzone stosownymi, gruntownymi analizami, edukacyjnymi, gospodarczymi i demograficznymi”. Jakie konkretnie analizy prowadzące do zmian w sieci szkół zawodowych zostały wykonane, choćby w perspektywie planów rządu Beaty Szydło, dotyczących gospodarki morskiej i szkolnictwa zawodowego – odpowiedzi zabrakło.   


Przypomnijmy, że rząd pracuje nad projektem ustawy, która ma wspierać przemysł stoczniowy. Szykowane są udogodnienia podatkowe, m.in. zerowy VAT. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej szacuje zamówienia publiczne na zakup statków w ciągu 10 lat na 25 mld zł, co przynieść ma 5 tysięcy nowych miejsc pracy w stoczniach. Ważnym elementem projektu są wykształcone, profesjonalne kadry stoczniowe.
- Niedługo będziemy cieszyć się, że polskie stocznie tętnią życiem. Chcemy, aby przemysł stoczniowy stał się jednym z filarów polskiej gospodarki – mówiła premier Beata Szydło, zapowiadając przyjęcie projektu ustawy, która wpisuje się w hasło „Gospodarka+” i program „Odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera Mateusza Morawieckiego.     


Nowe przepisy ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej – bo tak brzmi  nazwa „ustawy stoczniowej", a dokładniej mówiąc jej projekt, przygotowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ma ona wejść w życie od przyszłego roku.
Wsparcie sektora stoczniowego jest standardem w wielu krajach. Także w Unii Europejskiej rozwiązania te funkcjonują poprzez udogodnienia podatkowe i granty z programów wspomagających innowacyjność a we Francji i Niemczech wzmocnienie przemysłu okrętowego związane jest ze wsparciem państwa przez kredyty z państwowych banków rozwoju.


Nowe technologie, a w szczególności praca o wysokiej wartości dodanej, wykonywana przez dobrze przygotowane fachowe kadry to jest potencjalne źródło innowacji polskiej gospodarki.  


Czyżby część gdyńskich samorządowców uznała, że możliwe jest pozyskanie kadr bez ich wyszkolenia i praktyk odbytych w warsztatach i laboratoriach szkolnych?  


Ma to tyle wspólnego z realiami co poszukiwanie inwestorów dla Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej Nowa przez członków rządu Donalda Tuska, których ci znaleźli jakoby w Katarze. „Inwestor” pojawił się w przeddzień wyborów do Europarlamentu z 2009 r. Sprawę badały CBA i ABW, a ówczesny minister skarbu Aleksander Grad szukał odpowiedzi na pytania o inwestora w… internecie.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież