Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Energa nagrodziła pomorskich finalistów Odysei Umysłu

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 czerwca 2016 17:49

Energa SA nagrodziła cztery pomorskie drużyny, które z powodzeniem rywalizowały w XXXVII Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA.



Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Rok 2016 był wyjątkowy dla Polski. Reprezentanci naszego kraju pobili rekord - zdobyli w tym roku najwięcej nagród w historii swoich występów w Odysei Umysłu: dziewięć medali, 4 złote, 3 srebrne, 2 brązowe i dwie nagrody Ranatra Fusca - za wybitną kreatywność. W finałach światowych Odysei Umysłu na 28 polskich drużyn aż 16 było z Pomorza. Cztery zespoły pomorskie wyjechały do USA dzięki wsparciu Energi.


alt



alt


Mariola Zmudzińska, wiceprezes zarządu Energa SA ds. relacji inwestorskich spotkała się z gimnazjalistami z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, drużyną z Laboratorium Twórczości PRYZMAT z Gdańska, drużyną z Regionalnej Świetlicy w Suchym Dworze oraz zespołem V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku. Gimnazjaliści z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 33, zdobyli mistrzostwo świata i prestiżową nagrodę Ranatra Fusca za niezwykłą kreatywność za zbudowanie innowacyjnego pojazdu. Przez siedem miesięcy pracowali nad rozwiązaniem problemu technicznego "Nowe życie rzeczy". Zbudowali z odpadów i zużytych części pojazd o samodzielnie zaprojektowanym, samowystarczalnym napędzie, przewożącym dwóch członków drużyny i wykonujący liczne zadania, który został zaprezentowany podczas spotkania.


alt



alt


- Najtrudniejsza w naszym projekcie była realizacja pomysłu - przyznał Przemek Kvapil z mistrzowskiej drużyny Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB. - Wymyślenie poszło nam bardzo szybko, bo pomysł mieliśmy jeszcze przed zgłoszeniem się do konkursu. Największym problemem było to czy to zadziała czy nie. Używaliśmy różnych sposobów, żeby to zadziałało i ciągle się to psuło. Nawet już w Stanach kilka dni przed występem, godziny przed występem wszystko po kolei puszczało - silniki, pręty, systemy hydrauliczne. Odyseja była chyba u każdego z nas zdecydowanie na pierwszym miejscu, ale oceny nam drastycznie nie spadły na szczęście. Na początku właściwie nie mieliśmy umiejętności technicznych. Szlifowaliśmy, szlifowaliśmy aż nam się udało. Spotykaliśmy się raz w tygodniu na 3-4 godziny i wymyślaliśmy różne rzeczy, ćwiczyliśmy grę aktorską, robiliśmy spontaniczne zadania techniczne. Udział w Odesei daje nam doświadczenie, otwiera nas na kontakty z innymi ludźmi i uczy nas, że nie należy się poddawać, nawet gdy nic nie wychodzi.


alt



alt



- Przygotowanie do konkursu trwa 7-8 miesięcy jest to więc rzeczywiście cały proces tworzenia od pojedynczych pomysłów, do pracy w parach, zespołowej. Młodzież dostaje pewne inspiracje. Musi wymyśleć jak najbardziej kreatywne rzeczy. I z tego wspólnymi siłami, na zasadzie umysłu zbiorowego dochodzi się do tego jednego szczególnego pomysłu. Trochę jest w tym edukacji, ale bardzo dużo zabawy, bardzo dużo luzu, a poza tym chodzi przede wszystkim o otwartość umysłu, wyobraźnię, twórcze inspiracje. W drużynie znalazły się osoby, które same chciały i uczestniczyły w warsztatach kreatywnego myślenia przed rokiem. Trzeba dodać, że cała drużyna to są bardzo nieśmiałe osoby, bardzo zamknięte, które nie wierzyły w swoje możliwości. Dzięki temu co stworzyli, co zrobili uwierzyli w siebie. Ten proces trwa bardzo długo trwał, a jeszcze trwa do tej pory, bo tak naprawdę oni cały czas muszą pokonywać swój stres, swoje lęki, swoją niepewność. Mam nadzieję, że coraz bardziej wierzą w siebie, bardziej wykorzystają swoje talenty. Od 20 lat nie miałam tak niesamowitej grupy, która przeszła tak ogromną przemianę. Od osób schowanych do osób, które potrafią zagrać scenicznie, otwarcie i dynamicznie. Większość swoich talentów odkryli w trakcie zajęć. One cały czas były, ale nie mieli możliwości, żeby je pokazać, wykorzystać - powiedziała Dorota Hazuka-Furgalska, Dyrektor Ośrodka DAMB, trener mistrzowskiej drużyny.


alt



- Młodzież zaimponowała - przyznała Mariola Zmudzińska, wiceprezes zarządu Energa SA ds. relacji inwestorskich. - Zaimponowała zaangażowaniem, kreatywnością, twórczością, nieustępliwością. Wiem, że nie było im łatwo w procesie twórczym. Ten sukces, zwycięstwo w finałach światowych Odysei Umysłu jest naprawdę imponujący. Jestem pod ogromnym wrażeniem występu. Po pierwsze poprawność językowa (występ był w języku angielskim - dop. TŁ), po drugie umiejętności aktorskie, które uwidoczniły się. Również umiejętności inżynierskie poniekąd, bo sam pomysł że cały pojazd jest zbudowany z odpadków ze śmieci. To świadczy o ogromnej kreatywności. Należy tylko podziwiać taką młodzież i naśladować. Grupa Energa społeczną odpowiedzialność biznesu widzi we wspieraniu tych, którzy chcą coś z siebie dać, którzy mają pomysł. Czy to jest pomysł naukowy, czy to jest pomysł związany z patriotycznymi aspektami, czy pomysł sportowy będziemy bardzo chętnie wspierać. Taka inwestycja to jest inwestycja w przyszłość, w lepszą jakość życia o dla tych, którzy są zaangażowani, ale i dla tych, którzy są obok.

Drużyny wspierane przez Energę


alt


Ośrodek Twórczej Psychoedukacji DAMB: Kinga Marszałkowska, Ada Pleszewska, Hania Golańska, Przemek Kvapil, Julian Zdunek, Wiktor Sawaryn, Marek Kudla, Opiekunowie Dorota Hazuka-Furgalska, Paweł Romanowski.



alt


Pryzmat: Katarzyna Kalinowska, Aleksandra Lewandowska, Natasza Lewandowska, Julia Kawa, Julia Domnik, Alicja Sapieżyńska, Monika Zakrzewska, Karolina Cichecka, Marcin Foppke.



alt


Suchy Dwór: Michał Zagrobelny, Szymon Kozielski, Nina Ośka, Mikołaj Kuszner, Aleksandra Chrzanowska, Urszula Kozielska, Zuzanna Kozielska, Adriana Zagrobelna.



alt


V Liceum Ogólnokształcące: Sara Warzyńska, Zuzanna Gawrońska, Kasia Janta, Michalina Pryśko, Rita Ostrowska, Julia Korona



alt


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież