Energa SA nagrodziła cztery pomorskie drużyny, które z powodzeniem rywalizowały w XXXVII Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA.
Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Rok 2016 był wyjątkowy dla Polski. Reprezentanci naszego kraju pobili rekord - zdobyli w tym roku najwięcej nagród w historii swoich występów w Odysei Umysłu: dziewięć medali, 4 złote, 3 srebrne, 2 brązowe i dwie nagrody Ranatra Fusca - za wybitną kreatywność. W finałach światowych Odysei Umysłu na 28 polskich drużyn aż 16 było z Pomorza. Cztery zespoły pomorskie wyjechały do USA dzięki wsparciu Energi.
Mariola Zmudzińska, wiceprezes zarządu Energa SA ds. relacji inwestorskich spotkała się z gimnazjalistami z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, drużyną z Laboratorium Twórczości PRYZMAT z Gdańska, drużyną z Regionalnej Świetlicy w Suchym Dworze oraz zespołem V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku. Gimnazjaliści z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 33, zdobyli mistrzostwo świata i prestiżową nagrodę Ranatra Fusca za niezwykłą kreatywność za zbudowanie innowacyjnego pojazdu. Przez siedem miesięcy pracowali nad rozwiązaniem problemu technicznego "Nowe życie rzeczy". Zbudowali z odpadów i zużytych części pojazd o samodzielnie zaprojektowanym, samowystarczalnym napędzie, przewożącym dwóch członków drużyny i wykonujący liczne zadania, który został zaprezentowany podczas spotkania.
- Najtrudniejsza w naszym projekcie była realizacja pomysłu - przyznał Przemek Kvapil z mistrzowskiej drużyny Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB. - Wymyślenie poszło nam bardzo szybko, bo pomysł mieliśmy jeszcze przed zgłoszeniem się do konkursu. Największym problemem było to czy to zadziała czy nie. Używaliśmy różnych sposobów, żeby to zadziałało i ciągle się to psuło. Nawet już w Stanach kilka dni przed występem, godziny przed występem wszystko po kolei puszczało - silniki, pręty, systemy hydrauliczne. Odyseja była chyba u każdego z nas zdecydowanie na pierwszym miejscu, ale oceny nam drastycznie nie spadły na szczęście. Na początku właściwie nie mieliśmy umiejętności technicznych. Szlifowaliśmy, szlifowaliśmy aż nam się udało. Spotykaliśmy się raz w tygodniu na 3-4 godziny i wymyślaliśmy różne rzeczy, ćwiczyliśmy grę aktorską, robiliśmy spontaniczne zadania techniczne. Udział w Odesei daje nam doświadczenie, otwiera nas na kontakty z innymi ludźmi i uczy nas, że nie należy się poddawać, nawet gdy nic nie wychodzi.
- Przygotowanie do konkursu trwa 7-8 miesięcy jest to więc rzeczywiście cały proces tworzenia od pojedynczych pomysłów, do pracy w parach, zespołowej. Młodzież dostaje pewne inspiracje. Musi wymyśleć jak najbardziej kreatywne rzeczy. I z tego wspólnymi siłami, na zasadzie umysłu zbiorowego dochodzi się do tego jednego szczególnego pomysłu. Trochę jest w tym edukacji, ale bardzo dużo zabawy, bardzo dużo luzu, a poza tym chodzi przede wszystkim o otwartość umysłu, wyobraźnię, twórcze inspiracje. W drużynie znalazły się osoby, które same chciały i uczestniczyły w warsztatach kreatywnego myślenia przed rokiem. Trzeba dodać, że cała drużyna to są bardzo nieśmiałe osoby, bardzo zamknięte, które nie wierzyły w swoje możliwości. Dzięki temu co stworzyli, co zrobili uwierzyli w siebie. Ten proces trwa bardzo długo trwał, a jeszcze trwa do tej pory, bo tak naprawdę oni cały czas muszą pokonywać swój stres, swoje lęki, swoją niepewność. Mam nadzieję, że coraz bardziej wierzą w siebie, bardziej wykorzystają swoje talenty. Od 20 lat nie miałam tak niesamowitej grupy, która przeszła tak ogromną przemianę. Od osób schowanych do osób, które potrafią zagrać scenicznie, otwarcie i dynamicznie. Większość swoich talentów odkryli w trakcie zajęć. One cały czas były, ale nie mieli możliwości, żeby je pokazać, wykorzystać - powiedziała Dorota Hazuka-Furgalska, Dyrektor Ośrodka DAMB, trener mistrzowskiej drużyny.
- Młodzież zaimponowała - przyznała Mariola Zmudzińska, wiceprezes zarządu Energa SA ds. relacji inwestorskich. - Zaimponowała zaangażowaniem, kreatywnością, twórczością, nieustępliwością. Wiem, że nie było im łatwo w procesie twórczym. Ten sukces, zwycięstwo w finałach światowych Odysei Umysłu jest naprawdę imponujący. Jestem pod ogromnym wrażeniem występu. Po pierwsze poprawność językowa (występ był w języku angielskim - dop. TŁ), po drugie umiejętności aktorskie, które uwidoczniły się. Również umiejętności inżynierskie poniekąd, bo sam pomysł że cały pojazd jest zbudowany z odpadków ze śmieci. To świadczy o ogromnej kreatywności. Należy tylko podziwiać taką młodzież i naśladować. Grupa Energa społeczną odpowiedzialność biznesu widzi we wspieraniu tych, którzy chcą coś z siebie dać, którzy mają pomysł. Czy to jest pomysł naukowy, czy to jest pomysł związany z patriotycznymi aspektami, czy pomysł sportowy będziemy bardzo chętnie wspierać. Taka inwestycja to jest inwestycja w przyszłość, w lepszą jakość życia o dla tych, którzy są zaangażowani, ale i dla tych, którzy są obok.
Drużyny wspierane przez Energę
Ośrodek Twórczej Psychoedukacji DAMB: Kinga Marszałkowska, Ada Pleszewska, Hania Golańska, Przemek Kvapil, Julian Zdunek, Wiktor Sawaryn, Marek Kudla, Opiekunowie Dorota Hazuka-Furgalska, Paweł Romanowski.
Pryzmat: Katarzyna Kalinowska, Aleksandra Lewandowska, Natasza Lewandowska, Julia Kawa, Julia Domnik, Alicja Sapieżyńska, Monika Zakrzewska, Karolina Cichecka, Marcin Foppke.
Suchy Dwór: Michał Zagrobelny, Szymon Kozielski, Nina Ośka, Mikołaj Kuszner, Aleksandra Chrzanowska, Urszula Kozielska, Zuzanna Kozielska, Adriana Zagrobelna.
V Liceum Ogólnokształcące: Sara Warzyńska, Zuzanna Gawrońska, Kasia Janta, Michalina Pryśko, Rita Ostrowska, Julia Korona
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 22/06/2016 20:10 - Regionalne Święto Lasu pomorskich leśników
- 22/06/2016 19:34 - 1 lipca na Pomorzu rusza pilotażowy program „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”
- 22/06/2016 15:15 - Dzień otwarty w pomorskim NFZ
- 22/06/2016 14:06 - Konkurs artystyczny "Literackie Krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza"
- 21/06/2016 18:57 - Czy można rozwijać przemysł stoczniowy bez szkól zawodowych? Gdynia mówi: tak!
- 20/06/2016 07:15 - XXII edycja pomorskiego plebiscytu „Biznesmen Roku”
- 19/06/2016 21:50 - XVIII Wielki Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim
- 18/06/2016 12:51 - Audiodeskrypcyjne przeżywanie fotografii koreańskiej
- 18/06/2016 08:39 - Zmiany w Gdańsku: Bojanowski do MTG?
- 18/06/2016 07:16 - XXV, nadzwyczajna sesja RMG – uroczystość 90-lecia przyłączenia Oliwy do Gdańska