Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Aleksander Jankowski: problemy miasta zaczynają wychodzić ponad barwy polityczne

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 31 marca 2024 12:40

Z młodym, 30-letnim, ale wzbudzającym spore emocje politykiem rozmawialiśmy o strategii mieszkaniowej, roli Radnego Miasta Gdańska i planach budowy SKM Letnica. Aleksander Jankowski kandyduje na radnego z listy Prawa i Sprawiedliwości.


- Czy myśli Pan, że obraz Gdańska się zmieni po tych wyborach?
Aleksander Jankowski: Powiedziałbym, że w tych wyborach samorządowych może dojść do pewnego zachwiania. Zwróćmy uwagę, że coś, co tworzył jeszcze świętej pamięci prezydent Adamowicz, czyli Wszystko dla Gdańska, teraz idzie w koalicję z Platformą Obywatelską. Czy to jest dobry ruch? Trudno powiedzieć. Dziś de facto nikt tak naprawdę nie wie, jakie mogą być wyniki tych wyborów. Proszę spojrzeć, wszystkie komitety idą do wyborów z bardzo podobnym hasłem - czyli stop rozpasaniu deweloperskiemu, przywróćmy kontrolę nad naszym miastem. Widać, że problemy tego miasta zaczynają wychodzić ponad barwy polityczne a to może oznaczać jakąś, trudną do przewidzenia na dzisiaj, zmianę.


- Co pcha młodego człowieka w lokalną politykę?
Aleksander Jankowski: Jestem Gdańszczaninem trzeciego pokolenia. Moi dziadkowie tutaj przyjechali, na nieistniejący przez politykę naszego magistratu, Dworzec Południowy. W bydlęcych wagonach przywiezieni przez Sowietów z polskich Kresów. Myślę, że gdybym nie próbował, to nie potrafiłbym mojej kochanej babci spojrzeć w oczy, bo to ona jest tą osobą związana z Solidarnością, która zawsze mi mówiła, że masz kochać swoją ojczyznę Polskę, ale przede wszystkim swoją moją ojczyznę - Gdańsk. I ja kochając swoje miasto, wypełniając to polecenie mojej babci, uważam, że właśnie w Radzie Miasta jest najlepszy sposób na to, żeby tę miłość przekuć w czyny.

alt


- Co według Pana jest w Gdańsku do naprawienia w pierwszej kolejności?
Aleksander Jankowski: Kandyduję z okręgu nr 1, w którym jest chociażby Nowy Port, tu jest bardzo dużo mieszkań komunalnych. One są w fatalnym, tragicznym stanie. Byłem w kilku i naprawdę mieszkańcy dobijają się do magistratu, czy do Gdańskich Nieruchomości, do tej instytucji, która de facto sama nie wie, co jest w jej zasobie. A to są często bardzo proste rzeczy, które należałoby tam mieszkańcom załatwić od ręki, żeby mogli żyć godnie. Takie podstawowe rzeczy jak pleśń, która im zalega na sufitach czy ścianach. To dlatego polityka deweloperska jest tak rozdmuchana. Bo Gdańszczanie nie widzą żadnej innej alternatywy mieszkaniowej. A nie oszukujmy się, w każdej dzielnicy tak naprawdę problem jest właśnie z dostępnością mieszkań.


- Pytanie czy to jest rola radnego?
Aleksander Jankowski: Ludzie potrzebują mieć kogoś z kim mogą się kontaktować. Kogoś kto im pomoże, to rola radnego. Mieszkańcy Nowego Portu, Brzeźna, czy Stogów, jak z nimi rozmawiam podczas kampanii wyborczej, wskazują, że umówić się do któregoś z wiceprezydentów, czy z panią prezydent to jest po prostu jak wystawanie w kolejce za czasów słusznie mienionych w PRL-u. Człowiek się zgłasza i czeka w nieskończoność. Oni od tego są właśnie, żeby rozmawiać z obywatelami, żeby poznawać ich problemy, żeby te problemy rozwiązywać, bo zarówno radni w Radzie Miasta, jak i też prezydent czy wiceprezydenci, takie jest moje odczucie.


- A infrastruktura?
Aleksander Jankowski: Oczywiście, spójrzmy na Letnicę. Teraz mamy tam kilka tysięcy mieszkańców z docelowo do 19 tysięcy ludzi, którzy mają zamieszkać w tej dzielnicy. Tam są dwa wąskie wjazdy samochodowe. Najbliższy przystanek autobusowy czy tramwajowy, to jest albo przy stadionie, albo od strony ulicy Oliwskiej. Komunikacja jest tragiczna, a jednocześnie obok przebiegają nieużywane tory SKM do dawnej SKM Brzeźno. Ta ostatnia stacja, która teraz jest niszczejąca, nieczynna, ale infrastruktura dalej jest. Jeżeli rządziliby ludzie, którzy umieją planować rozwój takich dzielnic jak Letnica, to przede wszystkim odtworzono by tę linię SKM, wybudowano nowy przystanek, przystanek Letnica i problem komunikacyjny byłby. Jeżeli ktoś z mieszkańców Letnicy zainteresuje się naszą rozmową, to gwarantuję Państwu, że nie poprzestanę dopóki to nie zostanie zrealizowane, bo sam przyznam, że chciałbym móc z takiego rozwiązania korzystać. 12 minut żeby dojechać z SKM Letnica do centrum miasta. Z drugiej strony korek samochodowy na 40 minut stania. No i jeszcze mówimy o publicznym odpowiedzialnym transporcie, niskoemisyjnym w czasie, kiedy chcecie miasto zamykać dla centrum, dla samochodów w imię ekologii.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież