Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 marca 2024 15:12

O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ambitnych rozmawialiśmy z kandydatem na fotel prezydenta Gdańska Tomaszem Rakowskim z Prawa i Sprawiedliwości.


- Dlaczego zdecydował się Pan na kandydowanie na prezydenta Gdańska?
Tomasz Rakowski: Od 25 lat w Gdańsku kumulują się różnego rodzaju znajomości, relacje, zależności to możemy sobie tylko wyobrażać, jak ciasno ta sieć oplata Urząd Miejski i jak wiele osób jest do tego podłączonych. Oczywiście w interesie szeroko rozumianego układu polityczno-towarzyskiego jest utrzymanie status quo. Te siły, tutaj są i to oczywiście w ich wielkim życiowym interesie leży to, żeby się nic nie zmieniło. Dlatego przychodzę ja. Żeby to zmienić. Pochodzę absolutnie spoza jakiegokolwiek układu i tylko tak można coś zmienić. Będąc niezależnym od kogokolwiek.


- Może stąd wasze ostatnie problemy ze spotkaniami?
Tomasz Rakowski: Mówili o sytuacji w szkole na Chełmie, gdzie pani prezydent miała spotkanie, a dzień wcześniej nam tego spotkania odmówiono, powołując się właśnie na zapisy kontekstu wyborczego. Bez żadnej krępacji. Ale mam kolejny przypadek, bo mieliśmy mieć spotkanie na Stogach. Tam też było wszystko dogadane. I dzień przed spotkaniem dostałem informację, że jednak pan dyrektor był na jakimś zebraniu i stwierdził, że on się nie chce politycznie opowiadać po żadnej ze stron i nie może udostępnić sali. Mieliśmy wydrukowane ulotki informacyjne w weekend, poszły reklamy, wszyscy byli o tym poinformowani.

alt


- A jeśli chodzi o program? Jakie problemy ma Gdańsk?
Tomasz Rakowski: Moja diagnoza jest od lat niezmienna. Gdańsk nie ma gospodarza. Dzisiaj Gdańsk zupełnie nie ma wizji. A jeśli chodzi o konkrety to na pierwszym plan wychodzi niedrożność układu drogowego. Jako prezydent pierwszą rzecz, którą zrobię, to audyt systemu Tristar, czyli tego systemu inteligentnego zarządzania ruchu w Gdańsku, który według mieszkańców po prostu nie działa. Wzywam do zakończenie ideologicznej walki z kierowcami. Przykłady można mnożyć. Ograniczenie prędkości na Alei Zwycięstwa, zwężanie dróg i robienie na nich parkingów, jak w Oliwie. Wrócą też przyciski dla pieszych, chcących przejść na drugą stronę jezdni. Zamierzam zakończyć w końcu, dyskutowany od lat, projekt estakady w ciągu Armii Krajowej, nad skrzyżowywaniem Hawla i Łostowic. Tam są gotowe nasypy, zbudowane przez budowniczych Armii Krajowej 20 czy 30 lat temu. Więc kiedy zostanę prezydentem, to po prostu zabezpieczę na to środki i doprowadzę inwestycję do końca.


- A polityka mieszkaniowa?
Tomasz Rakowski: W Gdańsku w ogóle nie ma polityki mieszkaniowej. Mój podstawowy postulat to zero pustustanów. Dzisiaj mamy ich około 630. W mieście, które ma taki deficyt mieszkań i mówię to jako przedsiębiorca, człowiek ze świata biznesu, jest w to trudno uwierzyć. Więcej ponosimy koszty z tego tytułu, około 200-250 tysięcy złotych miesięcznie. Miasto powinno być aktywnym graczem na rynku nieruchomości. Daje grunty, w zamian pozyskuje jakiś procent mieszkań, albo proporcjonalnie odkupuje je po ocenie wytworzenia. Chodzi o to, żeby w tych inwestycjach, które się toczą w różnych rejonach Gdańska miasto dysponowało zasobem komunalnym.


- Myśli Pan, że Gdańszczanie Panu zaufają?
Tomasz Rakowski: Całe życie mieszkam w Gdańsku, jestem z urodzenia Gdańszczaninem. Dojrzałem do tej decyzji i czuję, że jestem w takim momencie w życiu, że faktycznie mógłbym wziąć odpowiedzialność za nasze miasto i sprawić, żeby ono po prostu funkcjonowało lepiej. Jestem z Gdańskiem nierozerwalnie związany, wszystkie najważniejsze wydarzenia mojego życia to jest to miasto. Znam jego bolączki, problemy. Tylko razem możemy zmienić władzę w Gdańsku.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież