Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Salut dla Westerplatte

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 kwietnia 2024 16:14

Nie brakuje w naszej historii chwil triumfu, wygranych wojen czy stoczonych bitew, twórczego myślenia o rozwoju Polski, poświęcenia i oddania dla niej, świadectw heroizmu, rycerskości, a czasem gorzkiej klęski… Nie ma jednak – poza Westerplatte - drugiego miejsca, które by równie zrozumiale, także dla współczesnych te elementy spajało, symbolizując to, co w polskim narodzie najlepsze i najwartościowsze zarazem. Co jest czytelne dla nas, ale - tym ważniejsze – również dla tych, którzy naszej historii nie znają. Pytanie jedynie, jak o tym mówić, jak promować, aby było czytelne, skuteczne i proste zarazem.


1-go września 2019 roku nad Westerplatte świtało, kiedy w ciszy, niemal bezszelestnie od strony morza wyłonił się potężny wycieczkowiec „Viking Jupiter”. Powoli zbliżał się do „świętego” półwyspu. Trzy potężne syreny statku rozerwały wrześniowy świt, wywołując początkowo lekką irytację, później zdziwienie, w końcu brawa zebranych uczestników uroczystości.


Może podświadomie, ale odczytano to jako hołd złożony żołnierzom z Westerplatte, żołnierzom września 1939 roku. Tym, którzy walczyli i ginęli. Hołd, jaki syrenami i klaksonami samochodów składa Warszawa w godzinę „W” swoim bohaterom, każdego 1-go sierpnia. Nie udało się sprawdzić, co było faktyczną intencją kapitana „Vikinga”. Niemniej zarówno sam fakt, jak i reakcja zaskoczonych ludzi,  skłoniły mnie do poszukiwań źródeł zwyczaju salutu dla Westerplatte, który w mojej „żeglarskiej” pamięci był od zawsze.
Okazało się, że nie tylko mojej. Kapitanowie o najdłuższym stażu morskim, dziś sędziwi ponad 90cio latkowie, zarówno żeglugi, jak i jachtowi z którymi rozmawiałem nie byli zaskoczeni moim pytaniem. Potwierdzali, że… ”ilekroć wchodziliśmy czy wychodziliśmy z Gdańska, salutowaliśmy banderą, bo tak nas uczono”... Choć ze smutkiem też mówili, że ta tradycja powoli zanika.


Zainspirowany, ale i podbudowany tym, co usłyszałem, chciałem ustalić fakty, skąd i kiedy ów zwyczaj się pojawił. Czy był to społeczny odruch hołdu dla poległych w 1939 roku żołnierzy? Czy jakieś żywe uzupełnienie w konsekwencji odsłonięcia w październiku 1966 roku Pomnika Obrońców Wybrzeża?


Nie ma żadnej wzmianki na ten temat w pierwszym powojennym Regulaminie Służby na Okrętach Rzeczypospolitej Polskiej (RSO), biblii dla Marynarki Wojennej, podpisanym w 1947 roku przez Naczelnego Dowódcę W.P. Marszałka Michała Żymierskiego.
Gospodarz akwenu, Urząd Morski w Gdyni potwierdził, że zwyczaj hołdu dla Westerplatte istnieje, cyt. „statki mijające Pomnik Obrońców Wybrzeża opuszczają banderę do połowy, oddając hołd ofiarom. Zwyczaj był praktykowany jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i nie był on obwarowany żadnymi przepisami”.


Na okrętach Marynarki Wojennej, przy każdorazowym wejściu i wyjściu okrętu do i z Portu Gdańsk, oddawanie honorów bohaterskim obrońcom Westerplatte, poprzez tzw. "ukłon banderą” jest cały czas praktykowane. To potwierdziłem w 3 Flotyll Okrętów. Podchorążowie są tego uczeni w Akademii Marynarki Wojennej, uczelni z ponad 100 letnią tradycją, która przywiązuje olbrzymią wagę do wychowania na wartościach i tradycjach, pamiętając o symbolach i kultywując piękne karty naszych poprzedników. Jednak to tylko zwyczaj, tradycja, kontynuacja...


Jedynym dokumentem, w którym odnalazłem zapis w sprawie oddawania salutu banderą na trawersie pomnika Westerplatte przez jednostki wchodzące i wychodzące z Gdańska jest V wydanie Locji Bałtyku z 1973 r. – str. 172 (pierwsze jest z roku 1955).
…”Instrukcja nawigacyjna. Przyjął się zwyczaj, że wszystkie statki wchodzące do portu gdańskiego oddają odpowiedni salut banderą na trawersie pomnika Bohaterów Westerplatte (ta część w wersji oryginalnej wytłuszczonym drukiem). Pomnik ten – wystawiony dla uczczenia pamięci bohaterów ostatniej wojny – znajduje się na półwyspie Westerplatte, po lewej stronie Kanału Portowego. Widoczny z daleka, jest obeliskiem z jasnego granitu, stojącym na wysokim kopcu”...


Jeśli coś jest tradycją, niech stanie się i prawem. Zazwyczaj to z tradycji prawo wynika. Pomysł wpisania salutu na Westerplatte cieszy się przychylnością Urzędu Morskiego, ale realizacja inicjatywy zapewne leży po stronie organizacji społecznych czy samorządowych. Może w nadchodzącym czasie warto byłoby popatrzeć szerzej i wyżej, ponad ścieżki rowerowe, przedepty i parkingi, aby dostrzec, że Wybrzeże żyje w cieniu wielkich czynów i świętego miejsca.


Jesteśmy narodem uprzejmym dla innych, przez co często nazbyt powierzchownym dla nas samych. Historia daje nam szansę na głębokie i odważne zrozumienie naszego miejsca w losach i porządku świata, a - co ważniejsze - na wyzbycie się kompleksów, poczucia niższości i  samobiczowania za często niepopełnione czyny. Ważne jest postrzeganie przeszłości nie jako skansenu wspomnień, czy magazynu dat i rocznic, ale jako sposobu na nowoczesne kształtowanie kultury pamięci. Potrzebne jest umiejętne wpisanie wszystkiego, co z przeszłości w przestrzeń publiczną, w nowoczesne i pełne kształtowanie siły i ducha narodu, nawet jeśli będzie to podyktowane subiektywizmem, brakiem dystansu, czy ocenianiem ze współczesnej perspektywy.


Musimy chyba na nowo uświadomić sobie i zrozumieć, że nie jesteśmy krajem z „dostępem” do morza, czy mającym wybrzeże, ale w pełnym tego słowa znaczeniu - krajem morskim. W związku z tym powinniśmy czynić wszystko, co z tego wynika i się z tym wiąże: porty, stocznie, transport, uczelnie, tradycje, obyczaje. Powinniśmy z tego czerpać, podobnie jak w międzywojniu sięgano do tych wzorców, poczynając od mody, kultury czy architektury. Powinniśmy na nowo zbudować modę na morze i miłość do morza. Uszanujmy dorobek naszych przodków, osiągnięcia minionych wieków, a wtedy na historii będziemy budować nie wstyd, a poczucie godności.


Ps. Z podziękowaniami dla wszystkich, których spotkałem przygotowując ten tekst, za ich życzliwość, pomoc, ciekawe rozmowy i wsparcie dla idei. Byli to w osobach dyrektorów, rzeczników, specjalistów, pracowników: Muzeum Marynarki Wojennej, Urząd Morski w Gdyni, 3 Flotylla Okrętów, Akademia Marynarki Wojennej, Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej i kilku moich przyjaciół z żeglarstwa.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież