"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Reklama
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Salut dla Westerplatte

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 kwietnia 2024 16:14

Nie brakuje w naszej historii chwil triumfu, wygranych wojen czy stoczonych bitew, twórczego myślenia o rozwoju Polski, poświęcenia i oddania dla niej, świadectw heroizmu, rycerskości, a czasem gorzkiej klęski… Nie ma jednak – poza Westerplatte - drugiego miejsca, które by równie zrozumiale, także dla współczesnych te elementy spajało, symbolizując to, co w polskim narodzie najlepsze i najwartościowsze zarazem. Co jest czytelne dla nas, ale - tym ważniejsze – również dla tych, którzy naszej historii nie znają. Pytanie jedynie, jak o tym mówić, jak promować, aby było czytelne, skuteczne i proste zarazem.


1-go września 2019 roku nad Westerplatte świtało, kiedy w ciszy, niemal bezszelestnie od strony morza wyłonił się potężny wycieczkowiec „Viking Jupiter”. Powoli zbliżał się do „świętego” półwyspu. Trzy potężne syreny statku rozerwały wrześniowy świt, wywołując początkowo lekką irytację, później zdziwienie, w końcu brawa zebranych uczestników uroczystości.


Może podświadomie, ale odczytano to jako hołd złożony żołnierzom z Westerplatte, żołnierzom września 1939 roku. Tym, którzy walczyli i ginęli. Hołd, jaki syrenami i klaksonami samochodów składa Warszawa w godzinę „W” swoim bohaterom, każdego 1-go sierpnia. Nie udało się sprawdzić, co było faktyczną intencją kapitana „Vikinga”. Niemniej zarówno sam fakt, jak i reakcja zaskoczonych ludzi,  skłoniły mnie do poszukiwań źródeł zwyczaju salutu dla Westerplatte, który w mojej „żeglarskiej” pamięci był od zawsze.
Okazało się, że nie tylko mojej. Kapitanowie o najdłuższym stażu morskim, dziś sędziwi ponad 90cio latkowie, zarówno żeglugi, jak i jachtowi z którymi rozmawiałem nie byli zaskoczeni moim pytaniem. Potwierdzali, że… ”ilekroć wchodziliśmy czy wychodziliśmy z Gdańska, salutowaliśmy banderą, bo tak nas uczono”... Choć ze smutkiem też mówili, że ta tradycja powoli zanika.


Zainspirowany, ale i podbudowany tym, co usłyszałem, chciałem ustalić fakty, skąd i kiedy ów zwyczaj się pojawił. Czy był to społeczny odruch hołdu dla poległych w 1939 roku żołnierzy? Czy jakieś żywe uzupełnienie w konsekwencji odsłonięcia w październiku 1966 roku Pomnika Obrońców Wybrzeża?


Nie ma żadnej wzmianki na ten temat w pierwszym powojennym Regulaminie Służby na Okrętach Rzeczypospolitej Polskiej (RSO), biblii dla Marynarki Wojennej, podpisanym w 1947 roku przez Naczelnego Dowódcę W.P. Marszałka Michała Żymierskiego.
Gospodarz akwenu, Urząd Morski w Gdyni potwierdził, że zwyczaj hołdu dla Westerplatte istnieje, cyt. „statki mijające Pomnik Obrońców Wybrzeża opuszczają banderę do połowy, oddając hołd ofiarom. Zwyczaj był praktykowany jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i nie był on obwarowany żadnymi przepisami”.


Na okrętach Marynarki Wojennej, przy każdorazowym wejściu i wyjściu okrętu do i z Portu Gdańsk, oddawanie honorów bohaterskim obrońcom Westerplatte, poprzez tzw. "ukłon banderą” jest cały czas praktykowane. To potwierdziłem w 3 Flotyll Okrętów. Podchorążowie są tego uczeni w Akademii Marynarki Wojennej, uczelni z ponad 100 letnią tradycją, która przywiązuje olbrzymią wagę do wychowania na wartościach i tradycjach, pamiętając o symbolach i kultywując piękne karty naszych poprzedników. Jednak to tylko zwyczaj, tradycja, kontynuacja...


Jedynym dokumentem, w którym odnalazłem zapis w sprawie oddawania salutu banderą na trawersie pomnika Westerplatte przez jednostki wchodzące i wychodzące z Gdańska jest V wydanie Locji Bałtyku z 1973 r. – str. 172 (pierwsze jest z roku 1955).
…”Instrukcja nawigacyjna. Przyjął się zwyczaj, że wszystkie statki wchodzące do portu gdańskiego oddają odpowiedni salut banderą na trawersie pomnika Bohaterów Westerplatte (ta część w wersji oryginalnej wytłuszczonym drukiem). Pomnik ten – wystawiony dla uczczenia pamięci bohaterów ostatniej wojny – znajduje się na półwyspie Westerplatte, po lewej stronie Kanału Portowego. Widoczny z daleka, jest obeliskiem z jasnego granitu, stojącym na wysokim kopcu”...


Jeśli coś jest tradycją, niech stanie się i prawem. Zazwyczaj to z tradycji prawo wynika. Pomysł wpisania salutu na Westerplatte cieszy się przychylnością Urzędu Morskiego, ale realizacja inicjatywy zapewne leży po stronie organizacji społecznych czy samorządowych. Może w nadchodzącym czasie warto byłoby popatrzeć szerzej i wyżej, ponad ścieżki rowerowe, przedepty i parkingi, aby dostrzec, że Wybrzeże żyje w cieniu wielkich czynów i świętego miejsca.


Jesteśmy narodem uprzejmym dla innych, przez co często nazbyt powierzchownym dla nas samych. Historia daje nam szansę na głębokie i odważne zrozumienie naszego miejsca w losach i porządku świata, a - co ważniejsze - na wyzbycie się kompleksów, poczucia niższości i  samobiczowania za często niepopełnione czyny. Ważne jest postrzeganie przeszłości nie jako skansenu wspomnień, czy magazynu dat i rocznic, ale jako sposobu na nowoczesne kształtowanie kultury pamięci. Potrzebne jest umiejętne wpisanie wszystkiego, co z przeszłości w przestrzeń publiczną, w nowoczesne i pełne kształtowanie siły i ducha narodu, nawet jeśli będzie to podyktowane subiektywizmem, brakiem dystansu, czy ocenianiem ze współczesnej perspektywy.


Musimy chyba na nowo uświadomić sobie i zrozumieć, że nie jesteśmy krajem z „dostępem” do morza, czy mającym wybrzeże, ale w pełnym tego słowa znaczeniu - krajem morskim. W związku z tym powinniśmy czynić wszystko, co z tego wynika i się z tym wiąże: porty, stocznie, transport, uczelnie, tradycje, obyczaje. Powinniśmy z tego czerpać, podobnie jak w międzywojniu sięgano do tych wzorców, poczynając od mody, kultury czy architektury. Powinniśmy na nowo zbudować modę na morze i miłość do morza. Uszanujmy dorobek naszych przodków, osiągnięcia minionych wieków, a wtedy na historii będziemy budować nie wstyd, a poczucie godności.


Ps. Z podziękowaniami dla wszystkich, których spotkałem przygotowując ten tekst, za ich życzliwość, pomoc, ciekawe rozmowy i wsparcie dla idei. Byli to w osobach dyrektorów, rzeczników, specjalistów, pracowników: Muzeum Marynarki Wojennej, Urząd Morski w Gdyni, 3 Flotylla Okrętów, Akademia Marynarki Wojennej, Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej i kilku moich przyjaciół z żeglarstwa.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież