Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Parkingowe eldorado władzy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 listopada 2012 20:44

Dziś Siedlce, jutro Oliwa, pojutrze Stogi. Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska, widzi miasto jako jedną strefę płatnego parkowania. Mieszkańców zachęca do jeżdżenia rowerami lub autobusami. Radna Małgorzata Chmiel też z PO, która głosuje za kolejnym podatkiem dla gdańszczan, nie płaci za parkowanie swojego peugeota w strefie, którą sama powołuje. Urzędnicy Pawła Adamowicza mają do dyspozycji 200 bezpłatnych miejsc w centrum miasta. Dostają bezpłatne świadczenie o wartości ok. 1,5 mln zł rocznie, podatnicy fundują im codziennie bonus za 5600 zł, tymczasem mieszkańców Siedlec politycy PO chcą dodatkowo opodatkować stawką 30 zł miesięcznie za parkowanie przy swoich domach. Kiedy modernizowano ul. Kartuską, przekształcając ją w potworka drogowego, urząd zapewniał, że będzie się w tej okolicy dużo łatwiej parkowało.W projekcie uchwały przygotowanej na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska (29 listopada, czwartek) czytamy, że oprócz stawek od 3 zł do 4,30 za godzinę, w dzielnicach Śródmieście, Siedlce, Wrzeszcz, Przymorze i Aniołki ustala się wysokość opłaty abonamentowej uprawniającej do parkowania pojazdu samochodowego o określonym numerze rejestracyjnym na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska w Strefie Płatnego Parkowania w okresie 1(jednego) miesiąca – 500 zł. Opłaty miesięczne mieszkańca posesji graniczącej z obszarem w wyznaczonym sektorze SPP to 30 zł, a za okres roku 300 zł. Za każdorazowe stwierdzenie nieuiszczenia opłaty za parkowanie pojazdu w strefie – 50 zł.


Z opłat zwalnia się kierujących podczas wykonywania obowiązków służbowych pojazdami należącymi do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Straży Miejskiej oraz Zarządu Nieruchomości Komunalnych.


W uzasadnieniu czytamy m.in. „Konieczność podjęcia nowej uchwały w sprawie funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania spowodowana jest potrzebą uregulowania zasad zaspokajania potrzeb użytkowników dróg publicznych w Mieście Gdańsku w zakresie postoju pojazdów samochodowych. Racjonalizacja wykorzystania przestrzeni miejskiej, osiągnięcie określonych standardów parkowania, zapewnienie ładu prawnego, zmiana preferencji transportowych mieszkańców wymaga ustanowienia spójnych i nieskomplikowanych przepisów prawa miejscowego.
Niniejszy akt prawny, kieruje się następującymi zasadami: jednakowego traktowania użytkowników w każdym obszarze SPP, w tym ustalenia preferencyjnej stawki opłat dla mieszkańców we wszystkich sektorach, a nie tylko stawki zerowej dla mieszkańców Głównego Miasta, 
Opłata stanowi element o charakterze ekonomiczno-administracyjnym, zachęcającym do rezygnacji z używania pojazdów indywidualnych (zajmujących większą powierzchnię jezdni i parkingów w przeliczeniu na jednego uczestnika ruchu drogowego) i kształtowania zachowań bardziej ekologicznych jakim jest chociażby użycie rowerów. Uchwała przewiduje okres vacatio legis dla umożliwienia mieszkańcom Miasta Gdańska zapoznania się z niniejszym aktem prawa miejscowego. Wobec powyższego podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.


Projekt nowej uchwały rekomenduje i zaopiniował pozytywnie Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska ds. gospodarki komunalnej.
Strefa Płatnego Parkowania w Gdańsku funkcjonuje na mocy Uchwały Nr XVI/507/2003 Rady Miasta Gdańska z dnia 4 grudnia 2003 roku z późniejszymi zmianami. Strefa powstała w celu umożliwienia kierowcom łatwiejszego dostępu do miejsc postojowych poprzez zwiększenie rotacji pojazdów w dzielnicach: Śródmieście, Wrzeszcz i Aniołki.


Kazimierz Koralewski (PiS): - To jakaś paranoja, aby karać mieszkańców Gdańska za to, że mieszkają w centrum miasta lub jego pobliżu i muszą teraz płacić za parkowanie swoich samochodów przy domach w których mieszkają. Władze Gdańska myślą, że mają do czynienia z samymi bogaczami, a ludzie przecież liczą się z każdym groszem. Jak uchwała zacznie niebawem obowiązywać, będą zmuszeni płacić za abonament 30 złotych miesięcznie. A powinni, tak jak dotychczas, parkować bezpłatnie. Mieć identyfikatory na to, że w danym miejscu mieszkają, a ewentualnie przyjezdni niech ponoszą opłaty za zajmowane miejsce. Z tym brakiem miejsc postojowych w różnych dzielnicach miasta, to jest wina złego planowania. Wybudowano różne biurowce, miały być dostępne bezpłatne parkingi, a ich nie ma. Natomiast przy forsowanej przez władze koncepcji rozwijania się miasta do wewnątrz, czyli zabudowywaniu wszelkich wolnych placów czy skwerków, niebawem udusimy się spalinami, bo kierowcy przez coraz dłuższy czas już teraz krążą wkoło szukając bezpłatnych miejsc na zaparkowanie samochodów.


Mieszkańcy Gdańska na coraz większym obszarze miasta mają płacić za stawianie samochodów przy swoich domach. Władze Gdańska chcą tym sposobem zwiększyć wpływy do budżetu miasta.


Jędrzej Włodarczyk, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Siedlce: - Projekt uchwały trafił do nas w połowie tego roku i po jej przeanalizowaniu stanowczo się jej sprzeciwiliśmy. My nie chcemy aby obciążać nas kolejnym podatkiem. Miasto je nakłada, a nie gwarantuje miejsc postojowych. Nie do pomyślenia, aby za parkowanie płacić 500 zł miesięcznie. My przez pełne trzy dni (15-19 listopada) zrobiliśmy fotograficzną analizę dostępności miejsc parkingowych w rejonie planowanej strefy płatnego parkowania na terenie dzielnicy Siedlce. Z naszego 20-stronicowego raportu wynika, że z parkowaniem na ulicy Kartuskiej przez całą dobę nie ma większego problemu. 


W różnych miejscach Gdańsku są 23 parkingi, w tym 12 na autobusy, w większości strzeżone, no i oczywiście płatne. Proponujemy władzom Gdańska, tak bardzo zwłaszcza ostatnio po Euro 2012 dbającym o wzrost wpływów do budżetu miasta, aby uruchomiły kolejny parking. Plac utwardzony jest już gotowy i nawet ogrodzony, jak również strzeżony. 


Ten plac znajduje się na tyłach Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ulicy Nowe Ogrody. Jak na oko mieści on ponad 200 samochodów. Są to głównie pojazdy służbowe i pracownicze. Kiedyś mieściła się tam Wojskowa Komisja Poborowa, ale po jej zlikwidowaniu, teren zrobił się dość pokaźny.
Pytamy się władz Gdańska, dlaczego opłatami za stawianie samochodów przy własnych domach i licznych urzędach obciąża się mieszkańców, a sami przedstawiciele władz parkują przy  miejscu pracy za darmo? Jaka to społeczna sprawiedliwość?


alt


Proponujemy rozpisać przetarg na prowadzenie miejskiego parkingu. W ofercie prosimy zastrzec, że w tym przypadku będzie odwrotnie, wygra ta firma, która zaproponuje najwyższą stawkę....
- Najpierw były igrzyska, a teraz władze Gdańska mówią do mieszkańców płaćcie za nie – powiedział Marek Formela, przewodniczący SLD w Gdańsku. - Okłamuje się gdańszczan, dowolnie interpretując rozmiary centrum miasta, byle tylko znaleźć pretekst do nałożenia nowych opłat. Rządzić na koszt obywateli potrafi każdy. Przy okazji podzielono gdańszczan na lepszych, tych z okolicy Oliwy, których reprezentował radny Jarosław Gorecki z PO i na tych gorszych, bo reprezentowanych przez niesłuszną politycznie Radę Dzielnicy Siedlce. A skandalu z parkingiem bezpłatnym Urzędu w centrum miasta nie ma co komentować. To wielki wstyd i skandal!
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież