Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Do wygrania imitacja 4 kg sztabki złota

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 13 lipca 2013 16:12

Imitację 4 kg sztabki złota o długości 26 cm, szerokości 11 cm i wysokości 5 cm, można wygrać w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Konkurs trwa od 11 lipca do 21 lipca 2013 roku. Aby wygrać, należy odpowiedzieć na pięć pytań znajdujących się na stronie www.mhmg.pl/konkurs.


MHMG proponuje udział w konkursie związanym z aktualnie prezentowaną wystawą ,,Życie miasta w cieniu wojny i wielkiej polityki czyli Wolne Miasto Gdańsk 1807-1813/1814’’, która do końca tego roku prezentowa będzie w Ratuszu Głównego Miasta.


alt


Laureat konkursu otrzyma imitację pozłacanej sztaby złota z herbem Napoleona Bonaparte, która jako jedyna zachowała się ze skarbu wyrzuconego przez załogę brytyjskiego okrętu podczas Bitwy Morskiej stoczonej na wysokości Twierdzy Wisłoujście.


alt


Na początku lipca Muzeum Historycznego Miasta Gdańska już po raz trzeci zorganizowało inscenizację historyczną pod nazwą „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście”. W tegorocznej edycji około 7 tys. zgromadzonych widzów mogło podziwiać trzy galeony oraz dwustu rekonstruktorów z Czech, Litwy i Polski, Fabuła inscenizacji oparta została na próbie wdarcia się w 1807 roku brytyjskiego okrętu do opanowanego przez Francuzów i Polaków Gdańska, w celu przejęcia złota pozostawionego w grodzie przez Napoleona Bonaparte. Szyki pokrzyżowała Brytyjczykom Twierdza Wisłoujście. Podczas kontroli celnej załoga Twierdzy odkryła, że okręty pierwotnie płynące pod holenderską banderą, są tak naprawdę brytyjskie. Doszło do starcia pomiędzy załogą Twierdzy, a okrętami nieprzyjaciela. Rozpoczęła się głośna strzelanina z karabinów i armat. Oddano 400 strzałów z armat trzy funtowych i jedno funtowych, Dowódcami artylerii byli: Adam Rytwiński na Czarnej Perle, Piotr Czerpak na Bastionie Furta Wodna, Krzysztof Stryjski na Reginie oraz Piotr Kaczmarski na Bastionie Artyleryjskim. Koordynatorem ostrzału artyleryjskiego Twierdzy Wisłoujście był Remigiusz Pacer.


alt


Jak nam powiedział Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG, zużyto na tą morską bitwę ponad 60 kg dymiącego prochu.
Twierdza Wisłoujście po raz kolejny zatriumfowała nad nieprzyjacielem. Okręt, który próbował ujść ze skarbem został zmuszony do haniebnej ucieczki i porzucił swój łup na dnie Wisły. Niemniej jednak zdołano uratować jedną, jedyną sztabkę złota. I właśnie o tę sztabkę można teraz zawalczyć w ogłoszonym przez muzeum konkursie.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież