Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

FETA za rok wraca do korzeni

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 lipca 2013 18:15

Na zakończenie tegorocznego XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA (11-14 lipca), jej dyrektor Szymon Wróblewski publicznie obwieścił, że w przyszłym roku Festiwal ten wraca do korzeni, czyli do gdańskiej dzielnicy Zaspa.


Przez kilka ostatnich lat odbywał się na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście w Gdańsku. W tym roku wystąpiło na nim 28 teatrów z 12 krajów: Belgii, Czech, Francji,  Holandii, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Szwajcarii  oraz Włoch. W sumie przez cztery festiwalowe dni odbyło się aż 50 spektakli.


altRozpoczęło się od kolorowej i żywiołowej parady V.O.S.A, ze spektaklem „Vysoké snění”. zrealizowanego na otwarcie czeskiego pawilonu podczas EXPO 2010 w Szanghaju. Już na samym początku tak niefortunnie się zdarzyło, że czescy aktorzy wyjeżdżając na teatralnym sprzęcie z podwórza Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Augustyńskiego w Gdańsku, mieli pecha, bo jeden z dużych rowerów najechał na dziurę w jezdni i złamał dużych rozmiarów koło. Stalowy pojazd trzeba było wycofać z festiwalowych pokazów.


alt


Gromkimi oklaskami został nagrodzony występ hiszpańskiego zespołu z Katalonii Factoria Circular za spektakl głównie muzyczny „Rodafonio”, a prezentowany na ul. Rzeźnickiej.


Można było też podziwiać spektakle prezentowane na ścianach „Wanted” włoskiego teatru Eventi Verticali oraz „Reject your soul” litewskiego Psilicione Theater & Jazzator.


altPo raz pierwszy w Gdańsku zaprezentowano spektakl na wodzie pt. „Two sink, three float” belgijskiego Studia Eclipce. Wybrano dla niego akwen przy Przystani Wodnej „Żabi Kruk”. I pomimo naturalnej obszernej widowni praktycznie z czterech stron, bo oprócz betonowych ław również była możliwość oglądania od strony wody z kajaków, wiele osób nie mogło się przecisnąć przez zgromadzony tłum widzów. Osób, które rejestrowały czym się tylko da poczynania kilku wynurzających się co rusz z wody i tańczących na podeście doskonałych pływaków i zarazem tancerzy.


altOgrom widzów zgromadził się również na placu przy ul. Fundacyjnej, na którym z godzinnym spektaklem pt. „Kilku ekscentryków i słoń” prezentował się polski zespół Klinika lalek z Wolimierza. Najbardziej ciekawscy i najodważniejsi wspinali się na wysoki płot aby można było cokolwiek zobaczyć z gry aktorów otoczonych wkoło licznymi widzami.


Jak powiedział nam Szymon Wróblewski, obecny dyrektor Festiwalu, z ubolewaniem przyjmuje on fakt, że nie wszyscy chętni z uwagi na małą widownię mogli obejrzeć prezentowane spektakle. Zdaje on sobie sprawę z tego, że FETA to więcej niż kolejny festiwal teatralny. To marka, która powstała dla wytrawnych widzów, w mieście otwartym na sztukę w przestrzeni publicznej. To marka silna teatrem, dla którego najlepszą scenografią jest właśnie miasto, uroda bastionów oraz opływu Motławy. Budowana przez Artystów, którzy inspirację odnajdują w historii miejsca i losach mieszkańców. Przekazywana widzom, którzy łączą wszystko w całość i nadają sens temu świętu - świętu teatru ulicznego, świętu Starego Przedmieścia, świętu Gdańszczan i ich Gości.


alt


Dotychczasowe miejsce festiwalu ma być niebawem poddane rewitalizacji i dlatego Feta 2014 odbędzie się na Zaspie. Blokowisku, jakich wiele, ale też w miejscu, gdzie w 1987 r.  Jan Paweł II na przepięknym łodziowym ołtarzu odprawił polową mszę i gdzie mieszkał Lech Wałęsa, były przywódca „Solidarności”i były prezydent RP. Coraz bardziej zabudowywana blokami Zaspa, to także rozwijające się centrum trójmiejskiego muralu. Wystarczy się przejechać tramwajem lub rowerem po nowej ścieżce ul. Rzeczpospolitej, by dostrzec m.in. wielkie ścienne malowidło naszego papieża wraz z Wałęsą.


alt


Przypomnijmy, że od początku istnienia (1997 r.) festiwal Feta koncentruje się na prezentacji teatru ulicznego i plenerowego. Od 2009 r. program festiwalu jest determinowany przestrzenią, w której się on odbywa, co dla organizatorów stanowi każdego roku nowe wyzwanie. Przypomnijmy też, że jego inicjatorką i wieloletnią dyrektorką była Elwira Twardowska (na zdjęciu z lewej) - długoletnia szefowa klubu Plama na gdańskiej Zaspie, znana animatorka nadal tworzonych przez nią wydarzeń kulturalnych.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież