PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

II Pomorskie Święto Wisły

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 04 kwietnia 2014 19:56

Do powołania 14-osobowego komitetu organizacyjnego II Pomorskiego Święta Wisły doszło na spotkaniu starosty, burmistrzów i prezydenta nadwiślańskich miejscowości, które odbyło się 1 kwietnia na zamku w Gniewie. Zadaniem komitetu będzie wspólna organizacja już po raz drugi imprezy promocyjnej pn. „Pomorskie Święto Wisły”, które odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia  2014 r. (sobota-niedziela) w Pelplinie, Gniewie, Kwidzynie i Tczewie.


Inicjatorzy sprzed roku tej imprezy Ryszard Różycki i Andrzej Błażek, obaj z Tczewa, mają na ten rok bardzo śmiałe plany. Związane są one z obchodami 25-lecia „Solidarności” i 75-lecia wybuchu drugiej wojny światowej. Program oprócz spływu kajakowego rzekami Wierzycą i Wisłą został znacznie poszerzony o inne sportowo turystyczne propozycje.


alt



Na powyższym zdjęciu siedzą za stołem obrad od lewej: Marek Modrzejewski (LOD Wstęga Kociewska), Michał Samp (Wydział Promocji UM Kwidzyn), Ewa Nowogrodzka (Wójt GW Kwidzyn), Piotr Łaga (Dyrektor Ośrodka Kultury w Pelplinie), Tadeusz Błędzki (Zca Burmistrza Pelplina), Zenon Drewa (Zca Prezydenta Tczewa), Ludwik Kiedrowski (UM Tczew i radny powiatu tczewskiego), Józef Wasiuk (Vce Prezes KKS UNIA Tczew i radny powiatu), Magdalena Olszewska (Wydział Promocji Starostwa Tczewskiego).

I tak Samorząd Województwa Pomorskiego w osobie Zbigniewa Ptaka    poproszono do zorganizowania parady jachtów i motorówek na Wiśle na odcinku Kwidzyn-Gniew-Tczew. Powiat tczewski miałby za zadanie organizację biegu przełajowego „Z nurtem Wisły”. Gmina Miejska Tczew została poproszona o zorganizowanie festynu na Bulwarze i Przystani nad Wisłą 31 sierpnia w godzinach 12-18.


Problem w tym, co obwieścił podczas spotkania Zenon Drewa (Zca Prezydenta Tczewa), że gmina nie posiada certyfikatu na posiadaną estradę plenerową i nie można jej wykorzystywać do takich celów. Gmina dla przeprowadzenia własnych imprez wynajmuje firmę, która jest w posiadaniu takiej przenośnej sceny plenerowej z atestem. Za jej wynajęcie na obchody 27 maja Dnia Samorządowca Terytorialnego zapłaci, bagatela... 17 tys. złotych. Mało jest też prawdopodobne, aby Gmina Miejska Tczew w czasie II Pomorskiego Święta Wisły przygotowała stoisko promocyjne, bo jak stwierdzono podczas spotkania, fundusze gminne są bardzo skromne. Ale na wynajęcie plenerowej sceny lekką ręką wydaje się 17 tys. zł. Ciekawe czy Przystań nad Wisłą, będąca w gestii Miasta, będzie bez gospodarza czyli dyrektora TCSiT, tak jak to było rok temu?


Przeciwieństwem do ubogiej gminy miejskiej Tczewa okazuje się być Gmina Miejska Kwidzyn, która z ochotą przystała do organizacji dwóch rajdów – rowerowego i motocyklowego. Podczas festynu w Tczewie 31 sierpnia przygotuje własne stoisko promocyjne i być może uda się jej zaprosić partnerów z Niemiec i Ukrainy do udziału w imprezie. Gmina Pelplin zobowiązała się do organizacji w miejscowości Stockie Młyny oficjalnego i technicznego startu do II Międzynarodowego Spływu Kajakowego. Z kolei gmina Gniew, jak zapewnił Krzysztof Lisiecki (Prezes Zamku Gniew), już po raz drugi będzie gościła na zamku uczestników spływu kajakowego, a także po raz pierwszy uczestników dwóch rajdów rowerowego i motocyklowego. Gościnny Zamek Gniewski dla kajakarzy, rowerzystów i motocyklistów udostępnia także  jubileuszową inną imprezą organizowaną w tym samym czasie pod nazwą X Podróż w przeszłość  - VIVAT VASA.


alt



Na spotkaniu obecni byli także na powyższym zdjęciu trójka od lewej: Emilia Słomińska (Dział Marketingu Zamku), Ryszard Różycki (FKF OLIMP) i Andrzej Błażek (Ruch Społeczny Pojednanie MOST). Uczestniczyli też Maria Gużyńska (Burmistrz Gniewa) i Krzysztof Lisiecki (Prezes Zamku Gniew).

Stoiska promocyjne podczas festynu 31 sierpnia w Tczewie przygotują również Lokalna Grupa Działania Wstęga Kociewia i Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie.
KKS Unia Tczew podjęła się organizacji międzynarodowego wyścigu ósemek wioślarskich na określonej trasie z metą w pobliżu zabytkowego mostu w Tczewie. Niewykluczony jest udział ósemki z Litwy, z którym tczewski klub wioślarski ma nawiązaną współpracę.
Fundacja Europejski Park Historyczny przygotuje programu artystyczno-historyczny dla wszystkich uczestników imprezy.
Fundacja Kultury Fizycznej „Olimp” w Tczewie poprowadzi biuro organizacyjne imprezy, opracuje jej ramowy program minutowy, postara się o pozyskanie partnerów i sponsorów.


Podczas spotkania na zamku w Gniewie zgłoszono też propozycję organizacji w tym samym czasie marszu nordic walking na trasie od mostu knybawskiego do mostu w Tczewie, wyścigi smoczych łodzi oraz zawody wędkarskie na Wiśle połączone z akcją jej zarybiania.
Co z tych śmiałych planów wyniknie dowiemy się niebawem po pierwszym posiedzeniu ukonstytuowanego komitetu organizacyjnego, które zaplanowano pod koniec kwietnia.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież