Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

II Pomorskie Święto Wisły

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 04 kwietnia 2014 19:56

Do powołania 14-osobowego komitetu organizacyjnego II Pomorskiego Święta Wisły doszło na spotkaniu starosty, burmistrzów i prezydenta nadwiślańskich miejscowości, które odbyło się 1 kwietnia na zamku w Gniewie. Zadaniem komitetu będzie wspólna organizacja już po raz drugi imprezy promocyjnej pn. „Pomorskie Święto Wisły”, które odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia  2014 r. (sobota-niedziela) w Pelplinie, Gniewie, Kwidzynie i Tczewie.


Inicjatorzy sprzed roku tej imprezy Ryszard Różycki i Andrzej Błażek, obaj z Tczewa, mają na ten rok bardzo śmiałe plany. Związane są one z obchodami 25-lecia „Solidarności” i 75-lecia wybuchu drugiej wojny światowej. Program oprócz spływu kajakowego rzekami Wierzycą i Wisłą został znacznie poszerzony o inne sportowo turystyczne propozycje.


alt



Na powyższym zdjęciu siedzą za stołem obrad od lewej: Marek Modrzejewski (LOD Wstęga Kociewska), Michał Samp (Wydział Promocji UM Kwidzyn), Ewa Nowogrodzka (Wójt GW Kwidzyn), Piotr Łaga (Dyrektor Ośrodka Kultury w Pelplinie), Tadeusz Błędzki (Zca Burmistrza Pelplina), Zenon Drewa (Zca Prezydenta Tczewa), Ludwik Kiedrowski (UM Tczew i radny powiatu tczewskiego), Józef Wasiuk (Vce Prezes KKS UNIA Tczew i radny powiatu), Magdalena Olszewska (Wydział Promocji Starostwa Tczewskiego).

I tak Samorząd Województwa Pomorskiego w osobie Zbigniewa Ptaka    poproszono do zorganizowania parady jachtów i motorówek na Wiśle na odcinku Kwidzyn-Gniew-Tczew. Powiat tczewski miałby za zadanie organizację biegu przełajowego „Z nurtem Wisły”. Gmina Miejska Tczew została poproszona o zorganizowanie festynu na Bulwarze i Przystani nad Wisłą 31 sierpnia w godzinach 12-18.


Problem w tym, co obwieścił podczas spotkania Zenon Drewa (Zca Prezydenta Tczewa), że gmina nie posiada certyfikatu na posiadaną estradę plenerową i nie można jej wykorzystywać do takich celów. Gmina dla przeprowadzenia własnych imprez wynajmuje firmę, która jest w posiadaniu takiej przenośnej sceny plenerowej z atestem. Za jej wynajęcie na obchody 27 maja Dnia Samorządowca Terytorialnego zapłaci, bagatela... 17 tys. złotych. Mało jest też prawdopodobne, aby Gmina Miejska Tczew w czasie II Pomorskiego Święta Wisły przygotowała stoisko promocyjne, bo jak stwierdzono podczas spotkania, fundusze gminne są bardzo skromne. Ale na wynajęcie plenerowej sceny lekką ręką wydaje się 17 tys. zł. Ciekawe czy Przystań nad Wisłą, będąca w gestii Miasta, będzie bez gospodarza czyli dyrektora TCSiT, tak jak to było rok temu?


Przeciwieństwem do ubogiej gminy miejskiej Tczewa okazuje się być Gmina Miejska Kwidzyn, która z ochotą przystała do organizacji dwóch rajdów – rowerowego i motocyklowego. Podczas festynu w Tczewie 31 sierpnia przygotuje własne stoisko promocyjne i być może uda się jej zaprosić partnerów z Niemiec i Ukrainy do udziału w imprezie. Gmina Pelplin zobowiązała się do organizacji w miejscowości Stockie Młyny oficjalnego i technicznego startu do II Międzynarodowego Spływu Kajakowego. Z kolei gmina Gniew, jak zapewnił Krzysztof Lisiecki (Prezes Zamku Gniew), już po raz drugi będzie gościła na zamku uczestników spływu kajakowego, a także po raz pierwszy uczestników dwóch rajdów rowerowego i motocyklowego. Gościnny Zamek Gniewski dla kajakarzy, rowerzystów i motocyklistów udostępnia także  jubileuszową inną imprezą organizowaną w tym samym czasie pod nazwą X Podróż w przeszłość  - VIVAT VASA.


alt



Na spotkaniu obecni byli także na powyższym zdjęciu trójka od lewej: Emilia Słomińska (Dział Marketingu Zamku), Ryszard Różycki (FKF OLIMP) i Andrzej Błażek (Ruch Społeczny Pojednanie MOST). Uczestniczyli też Maria Gużyńska (Burmistrz Gniewa) i Krzysztof Lisiecki (Prezes Zamku Gniew).

Stoiska promocyjne podczas festynu 31 sierpnia w Tczewie przygotują również Lokalna Grupa Działania Wstęga Kociewia i Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie.
KKS Unia Tczew podjęła się organizacji międzynarodowego wyścigu ósemek wioślarskich na określonej trasie z metą w pobliżu zabytkowego mostu w Tczewie. Niewykluczony jest udział ósemki z Litwy, z którym tczewski klub wioślarski ma nawiązaną współpracę.
Fundacja Europejski Park Historyczny przygotuje programu artystyczno-historyczny dla wszystkich uczestników imprezy.
Fundacja Kultury Fizycznej „Olimp” w Tczewie poprowadzi biuro organizacyjne imprezy, opracuje jej ramowy program minutowy, postara się o pozyskanie partnerów i sponsorów.


Podczas spotkania na zamku w Gniewie zgłoszono też propozycję organizacji w tym samym czasie marszu nordic walking na trasie od mostu knybawskiego do mostu w Tczewie, wyścigi smoczych łodzi oraz zawody wędkarskie na Wiśle połączone z akcją jej zarybiania.
Co z tych śmiałych planów wyniknie dowiemy się niebawem po pierwszym posiedzeniu ukonstytuowanego komitetu organizacyjnego, które zaplanowano pod koniec kwietnia.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież