Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Majówka na zamku w Gniewie

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 07 maja 2014 19:26

Na zamku krzyżackim w Gniewie salwą armatnią 1 maja w samo południe otwarty został na przedzamczu południowym Historyczny Park Rozrywki. Przez cały dzień dla odwiedzających dostępna była prezentacja rzemiosła dawnego, zwiedzanie obozu rycerskiego, pokazy bicia monet, możliwość strzelania z łuku. Ponadto dla przybyłych przygotowano spektakl historyczny „Jak za Zawiszy Czarnego" oraz musztry Żółtego Regimentu.


Organizator, jakim był Gminny Ośrodek Sportu w Gniewie, przygotował dla uczestników wiele zabaw oraz gier, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie zabrakło więc zabaw rekreacyjnych oraz konkursów.


altOd piątku do niedzieli (2-4 maja) trwała wydłużona majówka, w ramach której codziennie w południe odbywała się salwa armatnia. Piątek 2 maja był (obchodzonym już od 2004 r.) dniem Flagi RP, a po południu odbył się Turniej Husarski o Pierścień Kasztelana. Kolejny dzień 3 maja, to Święto Konstytucji 3 Maja. Po salwie w Parku Historii i Rekreacji odbyły się Musztry i Egzercerunki Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego i Żółtego Regimentu Piechoty. O godz. 15 odbyła się Msza Święta w Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, a pod wieczór potyczki i zabawy obozowe z udziałem publiczności, świąteczna potańcówka oraz turniej Złotej Róży.


altW niedzielę 4 maja salwę armatnią odpalono ku czci Świętego Floriana. Na zakończenie majówki odbyły się zawody strażaków i publiczności o Puchar Świętego Floriana. Była to znakomita okazja do wykazania się w konkurencjach sprawnościowych. Niestety pokonani zostali strażacy, którzy widocznie zbyt mało ćwiczą w rycerskiej zbroi i nie są przywykli do większego wysiłku.


altMimo świątecznych dni po zamku licznych gości oprowadzali turystyczni przewodnicy, w tym Maria Andrzejewska, zamieszkała w pobliskiej wsi Nicponia, która po okresie kilkuletniego bezrobocia jakie panowało w Gniewie, dzięki uruchomieniu działalności turystycznej zamku wyuczyła się nowego zawodu i dzięki temu ma pracę. Na zdjęciu widzimy ją wraz z grupą w jednej z zamkowych sal na czwartym pietrze, w której prezentowane są znaleziska powojenne Gdańskiego Bractwa Historii Wojskowości.


alt- W zamkowym parku przez cztery weekendowe dni odbywały się prezentacje rzemiosła dawnego, kuchni staropolskiej, zwiedzanie obozu rycerskiego i husarskiego, zabawy na historycznym placu gier i zabaw, historyczny dom mody, zawody kusznicze i łucznicze - powiedziała nam Paulina Zander z Referatu Informacji i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Gniew. Codziennie zamek odwiedzało kilkuset gości, którzy na pamiątkę kupowali sobie różne przedmioty związane z zamkiem krzyżackim w Gniewie.


Ale to nie koniec wydarzeń na zamku, bo już 17 maja Zamek Gniew powróci z bogatą ofertą atrakcji prezentowanych podczas Wielkiej Kociewskiej Majówki oraz Nocy Muzeów 2014.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież