Nie żyje Longin Pastusiak - poseł, senator, marszałek » Zmarł Longin Pastusiak (89 l.). Chciał być... tramwajarzem, księdzem, dziennikarzem. Został politolo... "Gryf Pomorski" popiera kandydaturę dr Karola Nawrockiego » Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie Im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w Szymbarku wyd... Most Siennicki czekał, a miliony szły na przejścia naziemne w Gdańsku » Patrzę na to, co dzieje się w Gdańsku, i nie mogę zrozumieć, dlaczego władze miasta podejmują decyzj... Studio Prasowe 5 stycznia 2025 » W niedzielę, 5 stycznia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowsk... Spotkanie Nawrockiego w Gdańsku. Spuentował Trzaskowskiego » Popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta RP dr Karol Nawrocki zadeklarował dziś w swoi... List "Godności" do Dulkiewicz: upamiętnić w Gdańsku prezydenta Kaczyńs... » List otwarty do Prezydent Gdańska Aleksandry DulkiewiczSzanowna Pani Prezydent!13 grudnia 2024, w 43... Stowarzyszenie Godność: Przeciw psuciu Polski! » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność”My, represjonowani stanu wojennego oraz działacze podziemnej „S... Oświadczenie Macieja Brzostka » Dziwne smrody dobiegają na gdańskie ulice z okolic wysypisk śmieci. To już nie tylko usłużne wiewiór... Collegium Humanum część 3. Czy Piotr Grzelak zwróci 200 tys. zł? » Wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, kontynuuje pracę w radach nadzorczych miejskich spółek, którą ... Najmłodsi dbają o lasy! Znamy zwycięzców 13. edycji Planety Energii » Szkoły z Koła, Królowej Polskiej i Parzymiech okazały się najlepsze z 640 zgłoszonych do 13. edycji ...
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańscy malarze w okowach NSDAP
sobota, 09 listopada 2024 19:13
Gdańscy malarze w okowach NSDAP
Jednym tchem mogę wymienić przynajmniej kilku malarzy XIX-wiecznego

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

II edycja konkursu „Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 12 kwietnia 2014 14:26

Przedsiębiorcy nie lubią administracji. Monopoliści, to w Polsce podstawowa bariera dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. To pierwsze zdanie wypowiedział Stanisław Kochanowski, wójt Sztutowa, jako przykład podając nałożenie kary finansowej 19 tys. zł przez nadzór budowlany na prywatnego inwestora obiektu turystycznego Tristan wzniesionego w Kątach Rybackich za kilkucentymetrowe przesunięcie ogrodzenia śmietnika. Zanim odwołanie na nałożenie kary prawnie zostanie rozpatrzone, nowy obiekt wzniesiony sporym kosztem niewykluczone że przez ten sezon letni będzie nieczynny, przynosząc straty prywatnemu inwestorowi z Elbląga.



Z kolei to drugie zdanie o destruktywnych żądaniach energetycznego monopolisty wypowiedział Zdzisław Józef Czucha, burmistrz Kościerzyny. Okazuje się, że są chętni inwestorzy na rozbudowę lokalnej energetyki, ale monopolista za samo przyłącze do sieci o niewielkiej długości żąda opłaty w wysokości aż 100 tys. złotych. Podobnie jest z wygórowanymi stawkami za energię gazową.


alt



Burmistrz Kościerzyny Zdzisław Józef Czucha (na powyższym zdjęciu z prawej) wykorzystał obecność w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Jana Krzysztofa Bieleckiego i poradził się go, co ma z tymi stawianymi barierami ekonomicznymi począć? Usłyszał odpowiedź, aby najlepiej skierować stosowne pismo do Urzędu Antymonopolowego.


O tych dwóch przypadkach obrazujących bariery przed jakimi stają lokalni przedsiębiorcy można było się dowiedzieć podczas konferencji podsumowującej II edycję konkursu „Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom”, jaka odbyła się 8 kwietnia w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.
Jej organizatorem była Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza w partnerstwie z Fundacją Instytut Rozwoju Projektów. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli wspomniany Jan Krzysztof Bielecki oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Sponsorem konkursu była Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Stowarzyszenie Rozwój i Praworządność.


Z ramienia organizatorów Michał Górski przedstawił wstępny raport z drugiej edycji tego konkursu. Porównując liczbę gmin uczestniczących w tym konkursie, które badano w oparciu o szczegółowe ankiety, należy stwierdzić, że liczba ta nieco wzrosła z 39 w 2012 roku do 42 w 2014 r. Gminy oceniono w oparciu o 23 kryteria. Jednym z nich było wdrażanie zasad zarządzania strategicznego z elementami strategii pro-biznesowych. W tym kryterium zaznaczył się niewielki, bo 5 proc. spadek gmin posiadających aktualne strategie rozwoju, w tym spadek gmin posiadających strategie rozwoju przedsiębiorczości.


Ważnym czynnikiem rozwoju gmin jest posiadanie przez nie aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego. W stosunku do 2012 roku, to w 2013 r, procent pokrycia gmin aktualnymi planami utrzymuje się na podobnym ale zbyt niskim poziomie ok. 28 proc powierzchni.
Jakość funkcjonowania urzędu gminy jest stymulowana posiadaniem procedur typu ISO – odnawialnego certyfikatu jakości działania. W stosunku do roku 2012 liczba gmin posiadająca takie certyfikaty w 2013 roku utrzymała się na identycznym poziomie. Martwić może fakt, że niewiele gmin sięga po to narzędzie poprawy jakości działania bo tylko ok. 35% proc.


Istotnym czynnikiem rozwoju gmin, szczególnie w kolejnej unijnej perspektywie finansowej, jest poziom zadłużenia. Badane gminy na podstawie złożonych ankietowych sprawozdań charakteryzują się średnim poziomem zadłużenia wynoszącym za 2013 r. ok. 30 proc. przy zadłużeniu w 2012 r. na poziomie ok. 35 proc. Należy domniemywać, że część gmin zaczyna oszczędzać przygotowując się niejako do możliwości skonsumowania środków z perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020. Spada też poziom pozyskiwania środków finansowych spoza budżetów gmin, co należy wiązać także z wyczerpywaniem się finansów poprzedniej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej.


W konkursie oceniono także aktywność lokalnych społeczności w zakresie tworzenia organizacji pozarządowych, organizacji samorządu gospodarczego i otoczenia biznesu. Średnia liczba organizacji pozarządowych na przestrzeni ostatnich dwóch lat nieznacznie wzrosła o 0,1. Średnia liczba organizacji przedsiębiorców w gminie wynosi 2,91 natomiast średnia liczba organizacji otoczenia biznesu to 9,72 w gminie. Niestety jest wiele gmin, które nie posiadają żadnej organizacji samorządu gospodarczego – 23 gminy na 42 badane oraz nie posiadają żadnej instytucji otoczenia biznesu – 17 gmin na 42 badane.


Badano także czas oczekiwania na decyzje administracyjne związane z inwestycjami, I tak czas oczekiwania na wyrys i wypis z mapy wynosi średnio 6 dni i w ostatnich dwóch latach nie zmienił się. Natomiast czas oczekiwania na warunki zabudowy uległ, co napawa optymizmem, pewnemu skróceniu z 73 dni do ok. 68 dni.


W zakresie problematyki wspierania przedsiębiorczości zapytano gminy czy prowadzą zajęcia z przedsiębiorczości w podległych sobie szkołach. Zauważyć należy, że liczba gmin prowadząca takie zajęcia wzrosła z 51,3 proc. do 59,5 proc. badanych gmin. Ważnym elementem aktywności gmin w tym zakresie jest także obecność w Radzie Gminy komisji zajmującej się problematyką przedsiębiorczości. Wśród badanych gmin w ostatnich latach liczba gmin, które posiadają taką komisję wzrosła z 9 do 15.


W obszarze komunikacji elektronicznej sprawdzono czy gminy posiadają zakładki dla biznesu na swoich stronach internetowych oraz czy istnieje dostęp do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i do aktywnej skrzynki podawczej. Sytuacja w każdym z tych obszarów uległa poprawie. I tak w stosunku do 2012 roku, o 6 wzrosła liczba gmin posiadających zakładki dla biznesu na stronach internetowych, o 6 wzrosła też liczba gmin posiadających dostęp do planów i wreszcie o 4 wzrosła liczba gmin posiadających aktywną mailową skrzynkę podawczą.


Jak stwierdził Michał Górski, celem projektu jest podniesienie jakości działania jednostek samorządu terytorialnego województwa pomorskiego na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Zdaniem ekspertów poziom rozwoju przedsiębiorczości jest i będzie w najbliższej przyszłości jednym z najważniejszych czynników rozwoju gmin.


W konkursie na 42 zgłoszone gminy zabrakło Gdyni.
Konferencję zakończyło uroczyste wręczenie nagród przedstawicielom zwycięskich gmin.


Laureaci II edycji konkursu „Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom”.
* Kategoria: Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom:
Miasta na prawach powiatu, nominowani: Miasto Słupsk, Sopot, Gdańsk. Zwycięzca - Gmina Miasta Gdańsk.
Miasta i gminy miejsko-wiejskie, nominowani: Gmina Miasta Wejherowa, Miasto Tczew, Miasto Ustka.  Zwycięzca - Gmina Miasta Wejherowa.
Gminy wiejskie, nominowani: Słupsk, Sztutowo, Gniewino. Zwycięzca - Gmina Sztutowo.
Wyróżnienie - Gmina Gniewino.


alt



* Kategoria: Gmina najbardziej aktywna na rzecz rozwoju przedsiębiorczości:
Miasta na prawach powiatu, nominowani: Słupsk, Sopot, Gdańsk. Zwycięzca - Gmina Miasta Gdańsk. Obie nagrody przyznane Gdańskowi odebrała w imieniu prezydenta Magdalena Kreft z Wydziału Polityki Gospodarczej Gdańska (na zdjęciu powyżej).
Miasta i gminy miejsko-wiejskie, nominowani: Gmina Miasta Ustka, Gmina Miejska Tczew, Gmina Sztum. Zwycięzca - Gmina Miejska Tczew.

Gminy wiejskie, nominowani: Słupsk, Sztutowo, Gniewino. Zwycięzca - Gmina Słupsk.
* Kategoria: Najlepsza inicjatywa gminna na rzecz rozwoju przedsiębiorczości:
I miejsce - Gmina Miasta Sopotu za budowę dworca kolejowego w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego,
II miejsce - Gmina Miasta Słupska za projekt „Inwestuj w Słupsku” oraz Centrum Obsługi Inwestora,
III miejsce - Gmina Miejska Kościerzyna za realizację projektu „Decydujmy razem”.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież