"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tulipanowy papież w Mokrym Dworze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 maja 2014 18:49

Z ponad miliona różnobarwnych kwiatów tulipanów, w Mokrym Dworze niedaleko Pruszcza Gdańskiego, skomponowano realistyczny portret papieża Jana Pawła II.  Przez miniony przedłużony weekend majowy był on doskonale rozpoznawalny zwłaszcza z dużej wysokości. To efekt wspólnej wytężonej pracy okolicznych mieszkańców, którzy klęcząc przez wiele godzin układali ten portret.Efekt był znakomity, bo oglądając portret, nawet z niewielkiej platformy każdy dostrzegał duże podobieństwo naszego już świętego papieża. Wiele osób przyjeżdżających specjalnie do Mokrego Dworu zachwycała też niezwykle bogata i realistyczna symbolika wokół głównej postaci.


alt- To bez wątpienia najlepsza promocja naszej gminy - powiedziała nam Magdalena Kołodziejczak (na zdjęciu z prawej), wójt gminy Pruszcz Gdański. - Na tej łące jest zgromadzonych 90 ton piasku, bo przecież te kwiaty trzeba było w coś wsadzić. Projektant Bogdan Izdebski prowadził przygotowania już od stycznia, a więc jest to ogromna praca rozłożona na kilka miesięcy. Niezwykła wyobraźnia, wyczucie, i nerwy do końca, bo co prawda jest to już szósta edycja, ale jak dotychczas na tej zależało nam ogromnie. Na piasku są formy drewniane, folia, siatka z wymalowanymi wzorami i dopiero na to układano kwiaty. Osoba, której poświęciliśmy ten kwiatowy dywan też jest niezwykła. Przyjeżdżali tutaj też przedstawiciele innych sołectw do pomocy. Z okolicznych miejscowości, a także z Trójmiasta, w tym głównie gdańszczanie na rowerach. Po to, by chociaż przez jakiś czas być tutaj wspólnie z nami.


altWójtowa witając ze sceny licznie zebranych gości stwierdziła, że około 500 osób tutaj na polu spędziło kilkadziesiąt godzin przy formowaniu tego papieskiego dywanu. Układanie zaczęło się w środę o godzinie 12 i trwało trzy dni. - Serca nam drżały, aby ta kompozycja wyszła wyjątkowo, bo sama ona jest wyjątkowa. Nie każdemu z nas było dane być w Rzymie i widzieć polskiego papieża, ale myślę, że udało nam się tutaj wszystkim chociaż namiastkę tego co piękne stworzyć. Tak naprawdę, to nasze spotkanie jest możliwe dzięki niezwykłemu zapałowi i determinacji Wiesława Zbroińskiego naszego sołtysa Mokrego Dworu, ale również  dzięki niezwykłemu pomysłowi Bogdana Izdebskiego. I serdecznie im za to dziękuję.  Dziękuję im za to dzieło, jak i tym osobom, które nas dokarmiały, to jest paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które przywoziły nam gorącą grochówkę i zupę pomidorową. Po tym osobistym układaniu w chłodzie i wietrze nabrałam jeszcze większego szacunku do pracy na roli. Kręgosłup i kolana będą nas z pewnością jeszcze bolały przez kilka tygodni. Ale kiedy kończyliśmy układanie tulipanów doznaliśmy wspólnie wielkiej radości - powiedziała Magdalena Kołodziejczak.


Pomysłodawca projektu Bogdan Izdebski wyjaśnił, że cała kompozycja ma powierzchni 40 na 40 metrów. Ta brama jest najważniejsza, aby odzwierciedlała przejście ze świata doczesnego do duchowego. Zostało ułożone na pewno ponad milion kwiatów. Postać ma 23 m wysokości i 13 m szerokości, a sama głowa ma 8,5 metra wysokości. - W okresie dotychczasowych sześciu edycji był to nasz największy wspólny wysiłek. Teraz słoneczna pogoda nam dopisuje, ale przy układaniu było zimno i wietrznie. Ja też serdecznie dziękuję osobom, które układały ten kwiatowy dywan. W tym roku konkurs dla 12 zespołów układania własnych kompozycji jest wkomponowany w całość projektu. Za rok o tej porze znowu zakwitną tulipany. Na razie nie wiadomo jednak jaka postać lub wydarzenie zostanie upamiętnione w tak oryginalny sposób - powiedział Bogdan Izdebski.


altWiesław Zbroiński, sołtys  Mokrego Dworu i prezes stowarzyszenia sołtysów w tej gminie, podziękował za trud i wykonanie tak wspaniałego dywanu kwiatowego. - Najbardziej ucierpiały na tym ręce i kolana  W sobotę rano o 6,30, kiedy jeszcze tutaj nikogo nie było, latał nad nad tym dziełem śmigłowiec i porobiono z góry wiele zdjęć. Papież Jan Paweł II jest istotnie do siebie bardzo podobny. Mamy już takie zdjęcie umieszczone w Internecie na naszej stronie. Jest to przepiękne i warto było poświęcić się realizacji tego znakomitego planu - powiedział Wiesław Zbroiński.


altMarek Kowalski przewodniczący Rady Gminy Pruszcz Gdański powiedział: – Tulipan to taki delikatny i bardzo wdzięczny kwiat. Ułożona z nich kompozycja robi rzeczywiście ogromne wrażenie zarówno plastyczne i takie sentymentalne, bo to przecież nasz wielki papież. Te kwiaty które są tak delikatne wymagają jednak ogromnej pokory.


altW ramach bogatego programu artystycznego wystąpił 70-osobowy Zespół Jagódki ze Straszyna, prowadzony przez Barbarę Biedrzycką, która powiedziała ze sceny: - Jagódkom spełniło się największe marzenie, ponieważ  byliśmy zaproszeni przez ojca świętego  w 2002 roku  na prywatną audiencję. I daliśmy na niej 15-minutowy koncert w Sali Klementyńskiej. Papież słuchał nas z wielką uwagą o oglądał nasze tańce. Zawieźliśmy mu ogromne serce wykonane z wypieczonego chleba przez straszyńską piekarnię pana Mielnika, na którym był piękny napis Kochanemu Ojcu Świętemu Zespół Pieśni i Tańca Jagódki Gminy Pruszcz Gdański. Było to niesamowicie wzruszające spotkanie, które wyciskało nam i papieżowi łzy w oczach. 


altNa znakomity pomysł układania z kwiatów różnych postaci wpadł 6 lat temu będący producentem tulipanów sołtys Mokrego Dworu. W poprzednich latach tulipany były tworzywem m.in., do zrobienia portretów Jana Heweliusza i Fryderyka Chopina, ogromnej piłki z okazji Euro 2012, a także znaków Zodiaku. W tym roku kandydatura mogła być tylko jedna tj. świętego papieża Jana Pawła II. Gdańskiego.


alt


Żuławski Tulipan, to jedyna na tak dużą skalę tego typu impreza w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie. Coroczne weekendowe dwudniowe spotkanie jest niezwykłe nie tylko ze względu na specjalnie przygotowany dywan z główek tulipanów, ale też z uwagi na fakt, że kwiaty całymi rodzinami, przez kilka dni i często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, układają sami mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański. W sumie każdego roku w przygotowaniach bierze udział ok. 500 osób. Do stworzenia kompozycji co roku używa się ok. miliona główek tulipanów!
Dla wszystkich producentów cebulek tulipanów kwiaty były i są odpadem. Tak jest wszędzie, tylko nie – jak się okazuje - w Mokrym Dworze koło Pruszcza

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież