Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Sopocie powstaną kolejne miejsca przyjazne… żulom?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
czwartek, 06 września 2018 07:31

Wśród betonowego morza wlanego w centrum trójmiejskiego kurortu – Placu Przyjaciół Spotu – powstanie prawdziwa, wręcz tropikalna wyspa – Zielona Wyspa. To kolejny pomysł, którym chwalą się władze miasta, a które stały się przedmiotem kpin jego mieszkańców.


Jak podał sopocki magistrat, pierwsza z pięciu zielonych wysp stanąć ma przy budynku Algi. Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie miał dwa miesiące na realizację, a więc prawdopodobnie do listopada. Na projekt „Zieleń na Placu Przyjaciół” miasto przeznaczyło w sumie milion zł.

alt

Wizualizacja: pracownia Wolski Architekci


Co prawda idea zielonych wysp to inicjatywa mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego – co nie dziwi w mieście, w którym wbrew opinii garstki urzędników prezydenta Jacka Karnowskiego beton zdaje się brać górę nad zielenią – jednak inni z sopocian mają zupełnie inne zdanie na ten temat. I nie stronią od wyrażania swoich opinii na internetowych forach poświęconych kurortowi.

- Tak, najlepiej wszystko wyciąć, zabetonować, potem posadzić jakieś krzaki i wydać jeszcze kasę z nie swojej kieszeni, dając mieszkańcom wrażenie, że coś mają do powiedzenia. Trzeba było nie niszczyć tej zieleni w pierwszej kolejności – napisał jeden z internautów.

- Ten zabetonowany plac to anty-wizytówka Sopotu. Nie myślało się rozsądnie wcześniej, cóż tam raptem milion i zrobi się atrapy zieleńców i rabat kwiatowych plus drewniane podesty do stałej konserwacji – zauważyła inna.

- Nic nie wróci starego wyglądu tego placu i tak będzie beton – nie krył żalu sopocki użytkownik sieci.

- Piękne kameralne i romantyczne miejsce dla Żuli spod Algi będzie – podkreślił kolejny z sopocian.


Cóż, problem osób o wątpliwym wyglądzie i zapachu, wskazujący iż raczej nie są ofiarami życia i zwykłej bezdomności, lecz bardziej takiego czy innego wyboru (sami często nazywający siebie wprost – „nierobami”), to zjawisko doskonale widoczne w Sopocie. Wystarczy się przejść głównymi ulicami, by przynajmniej kilka razy zostać zaczepionym co najmniej prośbą o papierosa. Faktem też jest, że często trudno znaleźć ławeczkę, na której można by było przysiąść, a która nie stanowiłaby leża dla co bardziej „zmęczonego” tzw. zaczepiacza. Świadczą o tym wrzucane na fora fotografie (fot. 2, fot. 3).

alt

FB/Sopot Moje Miasto


alt

FB/Sopot Moje Miasto


Co ciekawe, urzędzikom zachwyconym nową inwestycją w wyspy to najwidoczniej nie przeszkadza, skoro można odpoczywać w ten sposób tuż pod ich oknami. Zatem komentarz ostatniego z cytowanych internautów wydaje się być dość celny… A i promocja tego typu wygodnych „leżanek” przez włodarzy bardziej zrozumiała…

raz


Inne artykuły związane z: