Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopockie klęski sądowe - przegrane z SKT i TVP Gdańsk

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
piątek, 07 czerwca 2024 16:15

altW spadku po rządach Jacka Karnowskiego gmina Sopot w sądowych tarapatach. Gdański sąd okręgowy prawomocnie rozstrzygnął o nieważności umowy dzierżawy kortów SKT nowemu klubowi, co przeprowadził b. prezydent przekonując radnych do wynajmu obiektu za 350 zł miesięcznie!!! Z kolei po 6 latach procedowania sędzia Piotr Kowalski z SO w Gdańsku oddalił powództwo Sopotu, też z czasów J. Karnowskiego, o naruszenie reputacji miasta przez dziennikarzy TVP 3 Gdańsk - red. naczelna Joanną Strzemieczną-Rozen i red. Jakuba Świderskiego. Podnosząc tematy sopockie telewizja nie kłamała!


- Czekamy na pisemne uzasadnienie sędziego Krzysztofa Koczyka, bo ustne nie zostawia wątpliwości, że Jacek Karnowski w tej sprawie przekroczył swoje uprawnienia, mówiąc wprost - okłamał radnych namawiając ich do akceptacji fałszywej umowy. To jest orzeczenie, które uzupełni dowody w postępowaniu prokuratury bydgoskiej w sprawie przekroczenia uprawnień przez pana Karnowskiego - mówi "Gazecie Gdańskiej" prezes Sopockiego Klubu Tenisowego, Bartłomiej Białaszczyk.


Prawomocne rozstrzygniecie SO w Gdańsku oznacza, że umowa zawarta przez Sopot z nowopowołanym przez stronników prezydenta Sopot Tenis Klubem była bezskuteczna wobec prawowitego użytkownika wieczystego, liczącego ponad 125 lat Sopockiego Klubu Tenisowego. Przekonując radnych do zaakceptowania tej luksusowej umowy prezydent oszczędnie gospodarował prawdą. Sąd uznał, że umowa zawarta przez gminę Sopot z Sopot Tenis Klub jest bezskuteczna wobec Sopockiego Klubu Tenisowego. W istocie, co zresztą wynika z innych rozstrzygnięć i decyzji, prezydent J. Karnowski próbował uniemożliwić Sopockiemu Klubowi Tenisowemu ujawnienie użytkowania wieczystego i odzyskanie władztwa nad kortami. Na zawarcie tej nieuczciwej i, jak się okazało, nieważnej umowy w 2017 roku wyraziła zgodę sopocka rada miasta, którą prezydent zbałamucił argumentami o ochronie kortów dla mieszkańców Sopotu. Radni, mimo że otrzymali od SKT informację o stanie prawnym kortów, nie odmówili prezydentowi, nadto żadnej refleksji nie wzbudziła stawka 350 zł netto za miesięczną dzierżawę całego kompleksu.
- Korty były, są i będą częścią Sopotu, jego klimatu i kultury społecznej. Pan Karnowski z premedytacją próbował zniszczyć Sopocki Klub Tenisowy i przejąć, wbrew wyrokom sądowym, jego obiekty. Spadek po jego dokonaniach będzie musiała udźwignąć jego następczyni. Wyrok SO w Gdańsku pokazuje, że lekko w tej potyczce jej nie będzie, a naszych roszczeń nie zbędzie się frazesami - konkluduje B. Białaszczyk.


Z kolei po 6 latach zakończył się inny proces, który powodowany troską o reputację gminy, wytoczył dziennikarzom TVP 3 Gdańsk prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. Powództwo dotyczyło audycji publicystycznych, które krytycznie przedstawiały różne sopockie kontrowersje: sprawę dworca kolejowego, wypadków na sopockich kąpieliskach, losów byłego szpitala przeciwgruźliczego czy Centrum Haffnera. Sędzia Piotr Kowalski oddalił powództwo gminy Sopot. Zauważył przy tym, że sporne materiały nie przyczyniły się do utraty wizerunku miasta, a po emisji ludzie nadal przyjeżdżają do Sopotu. Trudno także dziennikarzom - red. naczelnej TVP Gdańsk Joannie Strzemiecznej-Rozen i red. Jakubowi Świderskiemu - przypisywać odpowiedzialność za wypowiedzi krytyczne osób uczestniczących w programach.
- Chociaż nie jest to rozstrzygniecie prawomocne, przyjmuje je z dużą ulgą i satysfakcją. Nagonkę na stacje, która podejmowała tematy publiczne, prowadzono na podstawie użytecznych spekulacji politycznych, które miały w gruncie rzeczy dezawuować pracę jej dziennikarzy.


Postępowanie przed gdańskim sadem objęte było pieczą społeczną Centrum Monitoringu Wolności Prasy, które działało w tej sprawie w charakterze amicus curiae. Obserwatorem z ramienia CMWP była red. Maria Giedz.
(gg)

Related news items:
Older news items: