Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Za niedosiężną zasłoną…” – ekscentryczny Kazimierz Kalkowski

Ocena użytkowników: / 51
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 maja 2015 17:12

Tym razem będzie krótko, treściwie, ale może być i ciekawie, bowiem mamy do czynienia z artystą o twórczości  którego napisano już sporo. Kazimierz Kalkowski jawi się jako twórca trochę renesansowy, tak jak jego profesor akademicki, o którym jeszcze później będzie mowa.



Jego prace malarskie, rysunki, rzeźby ceramiczne, zmuszają do oglądania ich w skupieniu. Wernisaże jego wystaw jedynie inspirują do znalezienia naprawdę wolnej chwili i spędzenia w otoczeniu jego prac trochę więcej czasu. To nie jest sztuka efemeryczna, szybko przemijająca, tu potrzeba chwili wytchnienia i skupienia. Wyobraźnia Kalkowskiego jest tak wielka, że często prowadzi nas w najdalsze intrygujące zakątki naszego intelektu. Wielkim i najważniejszym wyznacznikiem jego dzieł jest specyficzny, groteskowy światopogląd, potwierdza go on sam również swym stylem bycia. Czasami nieodparcie przypomina ekscentryczne, wielkie postaci polskiej sztuki, choć trudno go z kimkolwiek porównywać. Kalkowski jest jedyny i nie da się go  naśladować i w tym sensie mamy również do czynienia z czymś niepowtarzalnym, z czymś wyjątkowym. Jego ceramiczne rzeźby kumulują w sobie wielki ładunek ekspresji jawiącej się między innymi poprzez ciemne, magiczne często zdeformowane strony życia. Jest do bólu prawdziwy, co często nie przynosi mu chwały, wręcz odwrotnie.


alt



alt



alt



Ostatnio widziałem jego prace przed dwoma laty w Muzeum Miasta Gdyni. Aktywność artysty nie słabnie. Wystawia regularnie, ale dość rzadko na Wybrzeżu, a szkoda. Mimo wejścia w czwartą dekadę swojej twórczości nadal utrzymuje bardzo wysoką formę. Trzeba przyznać, że jego nowa wystawa w gdańskiej Galerii Lindenau, ponownie zachwyca, szokuje i zadziwia. Obok znanych prac artysta pokazuje wiele nowych kompozycji między innymi „Ośmiornicę” czy „Robota”, będących wynikiem ciągłej aktywności intelektualnej. To obok wielkiej pracy, którą wkłada w swoją twórczość jeden z najważniejszych atrybutów wyróżniający go od wielu innych, miałkiej proweniencji artystów, których twórczość zalewa nasze galerie.


alt



alt



Ostatnio miałem okazję rozmawiać z prof. Władysławem Jackiewiczem, rektorem naszej szkoły plastycznej za czasów studiów Kazimierza Kalkowskiego (początek lat 80-tych). Jednym z najstarszych żyjących absolwentów szkoły, który studia w niej rozpoczął w 1945 roku, jeszcze w Sopocie na ul. Obrońców Westerplatte 24, w słynnej Willi Bergera. W szkole, która w tym roku obchodzi 70 rocznicę powstania. Pan profesor wyraził się o swoim studencie z najwyższym szacunkiem dla jego talentu. Jak powiedział Kalkowski należał do tych studentów, któremu nie bał się nigdy pomagać w jego skandalizującym przebiegu procesu dydaktycznego. Przypominam tę rozmowę bowiem jego zdaniem poziom naszej współczesnej sztuki jest teraz radykalnie zły. Gdzie podziały się tamte talenty, a może problem jest inny? Kazimierz Kalkowski należał do studentów prof. Kazimierza Ostrowskiego, wybitnego twórcy, który swoim autorytetem, osobowością w pewnym sensie ukształtował postawę artysty. Jak wspomniałem wcześniej osoby wszechstronnej w swoich talentach. Wszechstronnie przygotowanej do wykonywania swojego zawodu, pod każdym względem również umiejętności posługiwania się różnymi technikami, a przede wszystkim stosunku do tego co robi.


alt



alt



To główna moja refleksja po obejrzeniu wystawy w gdańskiej galerii Lindenau. To kolejny pokaz, który jest potwierdzeniem wysokiego  poziomu jego twórczości. Wystawa czynna będzie do 21 maja. Tej wystawy nie można ominąć.

Stanisław Seyfried

http://galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież