Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Za niedosiężną zasłoną…” – ekscentryczny Kazimierz Kalkowski

Ocena użytkowników: / 51
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 maja 2015 17:12

Tym razem będzie krótko, treściwie, ale może być i ciekawie, bowiem mamy do czynienia z artystą o twórczości  którego napisano już sporo. Kazimierz Kalkowski jawi się jako twórca trochę renesansowy, tak jak jego profesor akademicki, o którym jeszcze później będzie mowa.



Jego prace malarskie, rysunki, rzeźby ceramiczne, zmuszają do oglądania ich w skupieniu. Wernisaże jego wystaw jedynie inspirują do znalezienia naprawdę wolnej chwili i spędzenia w otoczeniu jego prac trochę więcej czasu. To nie jest sztuka efemeryczna, szybko przemijająca, tu potrzeba chwili wytchnienia i skupienia. Wyobraźnia Kalkowskiego jest tak wielka, że często prowadzi nas w najdalsze intrygujące zakątki naszego intelektu. Wielkim i najważniejszym wyznacznikiem jego dzieł jest specyficzny, groteskowy światopogląd, potwierdza go on sam również swym stylem bycia. Czasami nieodparcie przypomina ekscentryczne, wielkie postaci polskiej sztuki, choć trudno go z kimkolwiek porównywać. Kalkowski jest jedyny i nie da się go  naśladować i w tym sensie mamy również do czynienia z czymś niepowtarzalnym, z czymś wyjątkowym. Jego ceramiczne rzeźby kumulują w sobie wielki ładunek ekspresji jawiącej się między innymi poprzez ciemne, magiczne często zdeformowane strony życia. Jest do bólu prawdziwy, co często nie przynosi mu chwały, wręcz odwrotnie.


alt



alt



alt



Ostatnio widziałem jego prace przed dwoma laty w Muzeum Miasta Gdyni. Aktywność artysty nie słabnie. Wystawia regularnie, ale dość rzadko na Wybrzeżu, a szkoda. Mimo wejścia w czwartą dekadę swojej twórczości nadal utrzymuje bardzo wysoką formę. Trzeba przyznać, że jego nowa wystawa w gdańskiej Galerii Lindenau, ponownie zachwyca, szokuje i zadziwia. Obok znanych prac artysta pokazuje wiele nowych kompozycji między innymi „Ośmiornicę” czy „Robota”, będących wynikiem ciągłej aktywności intelektualnej. To obok wielkiej pracy, którą wkłada w swoją twórczość jeden z najważniejszych atrybutów wyróżniający go od wielu innych, miałkiej proweniencji artystów, których twórczość zalewa nasze galerie.


alt



alt



Ostatnio miałem okazję rozmawiać z prof. Władysławem Jackiewiczem, rektorem naszej szkoły plastycznej za czasów studiów Kazimierza Kalkowskiego (początek lat 80-tych). Jednym z najstarszych żyjących absolwentów szkoły, który studia w niej rozpoczął w 1945 roku, jeszcze w Sopocie na ul. Obrońców Westerplatte 24, w słynnej Willi Bergera. W szkole, która w tym roku obchodzi 70 rocznicę powstania. Pan profesor wyraził się o swoim studencie z najwyższym szacunkiem dla jego talentu. Jak powiedział Kalkowski należał do tych studentów, któremu nie bał się nigdy pomagać w jego skandalizującym przebiegu procesu dydaktycznego. Przypominam tę rozmowę bowiem jego zdaniem poziom naszej współczesnej sztuki jest teraz radykalnie zły. Gdzie podziały się tamte talenty, a może problem jest inny? Kazimierz Kalkowski należał do studentów prof. Kazimierza Ostrowskiego, wybitnego twórcy, który swoim autorytetem, osobowością w pewnym sensie ukształtował postawę artysty. Jak wspomniałem wcześniej osoby wszechstronnej w swoich talentach. Wszechstronnie przygotowanej do wykonywania swojego zawodu, pod każdym względem również umiejętności posługiwania się różnymi technikami, a przede wszystkim stosunku do tego co robi.


alt



alt



To główna moja refleksja po obejrzeniu wystawy w gdańskiej galerii Lindenau. To kolejny pokaz, który jest potwierdzeniem wysokiego  poziomu jego twórczości. Wystawa czynna będzie do 21 maja. Tej wystawy nie można ominąć.

Stanisław Seyfried

http://galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież