Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jan Misiek - Fałszywe zakończenia nie są prawdziwe

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 stycznia 2021 17:25

Modę na dekadenckie nastroje już dawno mamy za sobą, ale czy pesymistyczna w odbiorze sztuka Jana Miśka poddaje się tej tezie? Jego wyjątkowe kolaże, w tworzeniu których jest mistrzem gdzieś głęboko wyjaśniają tę kwestię. Pisałem już kiedyś o tym.


Kiedy oglądam jego prace przypominam sobie widziane przed laty pierwsze jego wystawy. Przeżyłem wówczas spore emocje i doznałem wielu wzruszeń, myślę o wystawach: „Mezza Voce” i „Kartki z nieba”. Filozofia tworzenia przez artystę kolaży, jest zawsze taka sama, musi być zachowana przede wszystkim oryginalność świata przedmiotów. Zdjęcia muszą być prawdziwe, nie mogą być reprodukcje starych fotografii. To samo z papierem, jak coś dotyczyło danego wydarzenia lub rozgrywało się w określonym czasie, nie mogło pochodzić z innego okresu, musiało być autentyczne. To tylko namiastka jego filozofii, która zbudowana jest na wydarzeniu dotyczącym tworzenia sztuki, a nie historii, choć ona jest zaczynem. Kompozycja stanowi sedno sprawy, zasadą jest prostota. Cała reszta należy do widza.

alt

Jan Misiek, kolaż


Zawsze z wielką przyjemnością powracam do twórczości gdańskiego artysty. Ostatnio jednak nie było okazji do rozmów tym bardziej do oglądania prac. W mojej ocenie jego sztuka zawsze znajduje się bardzo wysoko, cenię ją i to nie dlatego, że pochodzi z bardzo dobrej szkoły profesora Władysława Jackiewicza, ale dlatego, że swój talent Jan Misiek umiał właściwie wykorzystać i skierować w odpowiednią stronę.

alt

Jan Misiek


alt

Jan Misiek, kolaż


Pamiętam moje spotkania z prof. Jackiewiczem i jego odwoływanie się do swoich najlepszych studentów. Było ich kilku, ale Miśka profesor przywoływał zawsze najwcześniej. Twórczość artysty obserwuję już od lat z większymi lub mniejszymi przerwami, ale to co zobaczyłem na jego ostatniej wystawie w Oliwskim Ratuszu Kultury przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Wrażenie olbrzymie, porównywalne z tym kiedy widziałem jego pierwsze wystawy, nic się nie zmieniło. Misiek nadal jest nieobliczalny w wywoływaniu nowych emocji i wzruszeń. Myślę, że takie dreszcze wywoływać może tylko artysta doświadczony z dużą wiedzą warsztatową i zmysłowością, który w autentyczny sposób bez udawania i naśladowania innych umie poruszać się po linii między widzem a sobą, czuje tę zależność i nie przekracza trudnych granic. Misiek wierzy w wyczuloną inteligencję swoich widzów i prowadzi ich w zamierzonym przez siebie kierunku. Czasami wymusza swoje wyobrażenia, ale dzięki temu prowadzi widzów w kierunku zrozumienia bardzo wysokiej sztuki, która nie jest dla wybranych, każdy może ją zrozumieć. Przenosi siłę odbioru z historycznego wydarzenia na siłę artystycznego odbioru sztuki i to jest autentyczna zaleta jego twórczości.

alt


I jeszcze jedna sprawa, w ogólnym odbiorze dzieła bardzo ważna mająca ostateczne znaczenie na oblicze całości, to przestrzeń, którą jak zauważyłem artysta w ostatnich pracach powiększa i wyposaża ją w odpowiednio dobraną gęstość faktury, którą specjalnie tworzy pod kątem danego przedstawienia. Ale tak czy inaczej techniki wykonywania pracy są mniej ważne liczy się przede wszystkim plastyczne myślenie. Stawianie znaków już samo w sobie stanowi czystą twórczość. Pozbycie się technologii, stanowi dla artysty cel ważny, ale oczywiście nie najważniejszy. W dzisiejszym świecie technologia zawsze będzie istniała, ale nie może przysłaniać istoty sztuki. Najważniejsze jest pobudzenie odbiorcy, jego myślenia i wrażliwości. Kompozycja kolażu wymaga olbrzymiego doświadczenia, tworzona jest dzięki naturalności i normalności, która sprawia wrażenie daleko idącej prostoty i jest efektem wielkiej wiedzy, talentu i smaku.

alt

Jan Misiek, kolaż


Jan Misiek dla zrozumienia istoty sztuki zawsze przywołuje słowa samego mistrza Picasso, który odnosił się do postawy osób chcących zrozumieć fenomen dzieła sztuki, mówiąc, że żadnymi słowami nie da się tego wytłumaczyć, choć słowa mogą dać wskazówkę i wyjaśnić pewne niedomówienia. „Każdy chce zrozumieć sztukę. Dlaczego nie spróbować zrozumieć śpiewu ptaka?”. Teoria Picassa odnosiła się w znacznym stopniu, również do kompozycji kolażowych.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież