Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Felix Meseck - słynny gdański rysownik

Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24

Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883 roku. Był wybitnym przedstawicielem gdańskich artystów. Zaliczany jest do grona najwybitniejszych rysowników i ilustratorów, wywodził się z gdańskiej bohemy artystycznej. Nadal jest mało znany w swoim rodzinnym mieście.


Żył do 1955 roku i jego twórczość po wojnie tworzona w zupełnie innych warunkach trudno mówić, aby była kontynuacją starej ekspresyjnej formy jego starych rysunków, przynajmniej w tej malarskiej części była powrotem do początkowych fascynacji artysty. W tych niedużych akwarelach często wspominał krajobrazy znane z minionych, młodzieńczych lat. Cała twórczość artysty oparta była na rysunku, dlatego dzisiaj tak trudno dotrzeć do jego prac malarskich.

alt


W zbiorze Andrzeja Walasa, kolekcjonera gdańskiego malarstwa znajduje się przynajmniej kilka takich prac, które nieco w innym świetle prezentują tego artystę już nie tylko jako jedynie słynnego rysownika, ale jako wszechstronnego twórcę. Dwie z prezentowanych prac są sygnowane, a dwie posiadają na odwrocie zapisane ołówkiem uwagi autora, lecz nie zostały sygnowane, pochodzą jednak z tego samego źródła i nie ma wątpliwości co do ich autentyczności. Prawdopodobnie przedstawiają pejzaże z dobrze znanych miejsc, z okolic Królewca w Prusach Wschodnich, miejsca dla artysty mocno sentymentalnego łączącego się ze wspomnieniami.

alt


Meseck miał za sobą wiele ciekawych adresów zamieszkania i studiów. Mieszkał w Gdańsku, Sopocie, Królewcu, Berlinie, Waimarze i w Rzymie. Swoją edukację artystyczną zaczynał w gdańskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych u wybitnego malarza Wilhelma Augusta Stryowskiego, by kontynuować naukę w Berlinie-Charlottenburgu (1903‒1904) i w Królewcu (1904‒1905) u znanego malarza Ludwiga Dettmanna i grafika Heinricha Wolffa.

alt

Felix Meseck


Przed studiami mieszkał w Gdańsku przy Langgarten (Długie Ogrody). Urodził się w rodzinie eksportera drewna Carla Mesecka i wychowywał się z bratem Oscarem. Początkowy okres jego twórczości związany był z malarstwem. Zaprzyjaźniony z artystami berlińskiej secesji, utrzymywał kontakty z Maxem Liebermannem, Lovisem Corinthem i Maxem Slevogtem. W pierwszym okresie twórczości był malarzem bezkompromisowym i radykalnym, nieco później ustabilizował swoje podejście do koloru. Barwy stały się łagodniejsze, pozbawił je kontrastów i napięć. Dopiero I wojna światowa wywołała w nim nowe refleksje. Zajął się rysunkiem, który w tamtym okresie wydał się najwłaściwszy dla niego, zarówno w klimacie, jak i ekspresji. Jego linie były wypracowane, charakteryzowały się czystością i świeżością. Używał suchej igły, ołówków, długopisów, prace wykonywał w różnych technikach graficznych, przeważnie były to akwaforty. Drzewa w jego twórczości stawały się powtarzającym motywem ‒ były ilustracją do zniszczonych wojną krajobrazów.

alt


W latach 1924‒1930 był już profesorem i wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Weimarze. Tam swoje graficzne zainteresowania doprowadził do perfekcji, mając już na koncie ilustracje do dzieł Johanna Wolfganga Goethego (Faust, 1914; Prometeusz, 1920), Williama Szekspira (Burza, 1922), dzieł Novalisa, Clemensa Brentano, von Kleista i serię kart kalendarzowych z 1920 roku. W tym czasie wystawiał swoje prace na Biennale w Wenecji.

alt


Po zakończeniu pracy w Weimarze w 1930 roku udał się do Rzymu na stypendium Niemieckiej Akademii Sztuki. Na Pomorze powrócił w roku 1939 i osiedlił się niedaleko Gdańska, prawdopodobnie w okolicach Gniewu. Po wojnie artysta wyjechał do Niemiec. Osiadł w Holzminden, powiatowym miasteczku położonym nad Wezerą w Dolnej Saksonii, gdzie zmarł w 1955 roku.


Pamięć o tym zapomnianym artyście i gdańszczaninie kultywuje Muzeum w Höxter-Corvey. Przed kilku laty w 2017 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprezentowało jego 44 rysunki, ale wystawa nie wzbudziła oczekiwanego zainteresowania. Dotyczyła jedynie ilustracji do dwóch dzieł ‒ E.T.A. Hoffmanna "Złoty garnek" i Ludwiga Achima von Arnima "Isabela von Agypten".

alt


Felix Meseck zapisał się w historii światowej sztuki nie tylko jako autor wspaniałych ilustracji do dzieł niemieckiej literatury, ale także jako pejzażysta miejsc związanych z okolicami Gdańska i Pomorza.

Stanisław Seyfried
- prace pochodzą z kolekcji Andrzeja Walasa


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież