Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37

Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku 2017 roku, podczas jego ostatniego wernisażu malarskiego w Gdańskim Domu Aktora przy ulicy Straganiarskiej. Okazją była 40. rocznica jubileuszu pracy twórczej. Specjalną nagrodę malarską w dziedzinie kultury przyznał wówczas artyście Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. W miłej i autentycznej atmosferze, małej gdańskiej galeryjki, rozmawialiśmy o życiu, malarstwie i planach na przyszłość.


Zawsze otwarty i sympatyczny malarz wbrew pozorom twardy człowiek morza w towarzystwie gdańskich artystów był osobą trochę z innego świata. Owszem jego malarski kunszt reprezentował bardzo wysoki poziom, ale on sam nigdy nie aspirował do bycia najlepszym choć miał do tego autentyczne prawo.

alt

Zbigniew Szczepanek, Malbork, akwarela, 2004


Szczepanek (1933-2020) kontynuował tradycje rodzinne. Jego ojciec był człowiekiem morza on sam pływał na „Błyskawicy” i „Gryfie”. Później już jako doktor był wykładowcą nawigacji i astronawigacji, najpierw w Szkole Marynarki Wojennej, a później w Wyższej Szkole Morskiej, w której po legendarnym kapitanie Karolu Borchardzie objął Katedrę Nawigacji. Był autorem kilku fachowych podręczników dla studentów.

alt

Zbigniew Szczepanek, Kwidzyn, akwarela, 2004


alt

Zbigniew Szczepanek


Ciągłe poszukiwania „nowego” doprowadziły Szczepanka do zmiany zawodu i postawienia wszystkiego na jedną kartę. Był osobą uzdolnioną muzykalnie i plastycznie. W wieku już mocno zaawansowanym latał na paralotni. Pod koniec lat 70. poprzedniego wieku postanowił rozwinąć swój plastyczny talent. W towarzystwie kolegów i przyjaciół malarzy w indywidualnym zdobywaniu tajników sztuki malarskiej doszedł do znakomitych wyników. Wybitni polscy malarze bardzo szybko tak wyjątkowy talent skierowali w odpowiednią stronę. Jerzy Zabłocki, Henryk Stażewski, Franciszek Starowieyski, a więc osobowości polskiego malarstwa, uczestniczyli w jego plenerowych eksperymentach.

alt

Zbigniew Szczepanek, Troki, akwarela, 2008


W Kazimierzu Dolnym gdzie zamieszkał na jakiś czas, artysta uzupełniał wiadomości i pogłębiał artystyczną wiedzę. Swój wysoki kunszt malarski bardzo szybko zaprezentował w wielotomowej publikacji zatytułowanej „Zamki Polski”. Artysta wybrał jakże trudną drogę, bowiem upodobał sobie akwarelę, bardzo trudną technikę, wymagającą długotrwałego skupienia, dużej uwagi i wyobraźni, nieakceptującej poprawek. Po latach Franciszek Starowieyski powiedział że „uważa go za jednego z najlepszych akwarelistów w Europie”, w fachowych uwagach wypowiadał się o nim jako o malarzu o „ostrym oku malującym z pierwszego uderzenia”.

alt

Zbigniew Szczepanek, Płock, akwarela, 2007


Później jeszcze Szczepanek wydał kilka innych albumów poświęconych małym klimatycznym polskim miastom między innymi Grudziądzowi i Cieszynowi, ale "Zamki Pomorza Warmii i Mazur" wydane w 2004 roku, "Zamki Śląska" - 2005, "Zamki Wielkopolski Małopolski i Mazowsza" - 2007 i "Zamki na Kresach" - 2008 zawierające ponad 900 ilustracji wykonanych w technice akwareli i rysunku są pozycjami wnoszącymi trwały ślad do skarbnicy kultury polskiej.

alt


Szczepanek przemówił językiem zrozumiałym, ale często posługiwał się neoimpresjonistyczną stylistyką jednak większość z pejzaży była wyrazem jego historycznej wrażliwości. Czy malował jak widział? W wypadku architektury trudno było malować inaczej. Jednak jego malarstwo niosło widomy znak jego ręki, było rozpoznawalne. Te subtelne łączenia kolorów, dobieranych z wielkim wyczuciem i te szerokie pociągnięcia, stanowiły o sile jego malarstwa. Odżegnywał się od własnej interpretacji, tłumacząc się czasami ze zbyt realistycznych ujęć. Sam jednak zauważał, że akwarele to nie zdjęcia i podkreślał ich niepowtarzalny urok. Ta umiejętność pozwoliła artyście na wielowymiarowe spojrzenie na polską historię i na ruiny istniejących jeszcze budowli. Czasami malował je z bliska z uwypukleniem szczegółów, czasami w panoramicznym widoku z zaznaczoną ich potęgą, zawsze jednak bardzo profesjonalnie z dozą dużego piękna artystycznego uświadamiającego wartość tych małych dzieł sztuki.

alt

Zbigniew Szczepanek wraz z Ryszardem Kowalewskim ówczesnym prezesem ZPAP (Gdańsk 2017)


Sam się sobie dziwię dlaczego dopiero teraz, po śmierci artysty dostrzegam jego wielkie umiejętności, dlaczego za jego życia nie widziałem jego talentu. Może zbyt filozoficznie potraktowałem jego osobę, ale właśnie takie myślenie pozwoliło właściwie umiejscowić go w gronie polskich artystów, w gronie polskich akwarelistów. Co by nie mówić Zbyszek Szczepanek był osobą o niezwykle spokojnym usposobieniu, otwartym na ludzi, który potrafił swój talent swobodnego podejścia do malarstwa doprowadzić do wymiaru wysokiego profesjonalizmu. Nie miało to jednak żadnego znaczenia dla sztuki bowiem dokonał czegoś więcej, sprawił, że jego pejzaże przypomniały wielką historię I Rzeczpospolitej i nadał im właściwy obraz mający wielkie znaczenie dla polskiej kultury.

alt

Zbigniew Szczepanek, Wojnowice, akwarela, 2005


Zmarł w wieku 87 lat we wrześniu 2020 roku i został pochowany na cmentarzu w Pierwoszynie koło Gdyni.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież