Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Trzy kwadranse z Marią Lepczak-Wysocką

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 kwietnia 2024 08:16

Jak „Trzy kwadranse jazzu”, audycja Jana Ptaszyna Wróblewskiego, ale powrócę jeszcze do tego. Wreszcie pojawiła się kandydatka w wyborach samorządowych na prezydenta Sopotu. Osoba w pełni odpowiadająca wysokim wymaganiom mieszkańców. Maria Lepczak-Wysocka, artystka, graficzka, malarka, dizajnerka z dużą wyobraźnią.


Sopot od lat czeka na taką osobę. Kurort zasługuje na kogoś takiego, jak opowiadał jeden z moich profesorów, któremu nie wystaje z „butów słoma”. Sopot to miejsce z wielką historią i to nie tylko sztuki, nawet za czasów Wolnego Miasta Gdańska władze dawały nieco więcej swobody niż w pobliskim Gdańsku.

alt


Przypomnę kilku malarzy związanych z miastem: Albert Lipczynski, Marian Mokwa czy malującego tu często Stanisława Chlebowskiego, a z Niemieców: Paul Kreisel, Fritz Heidingsfeld czy Felix Mesecka. Oczywiście to tylko niektórzy, ale lista malarzy jest znacznie większa, nie mówiąc już o powojennej „szkole sopockiej”, ale przypuszczam, że to może być temat dla przyszłej pani prezydent. Sopot czeka na Muzeum Szkoły Sopockiej. Powracam do tytułu „Trzy kwadranse z Marią Lepczak-Wysocką”, nawiązałem oczywiście do audycji Jana Ptaszyna Wróblewskiego nadawanej do dziś w III programie PR. Mając kiedyś przerwę w dziennikarskiej profesji prowadziłem w Sopocie małą kawiarenkę znaną ze skandynawskiej muzyki jazzowej i organizowanych na żywo koncertów całej jazzowej polskiej  i europejskiej czołówki. Na poranną kawę i posłuchania skandynawskich nowości w czasie wakacji, codziennie wpadał z żoną Jan Ptaszyn Wróblewski. Uwielbiał ten klimat, a jak kiedyś zagrał koncert, szczęścia nie było końca.

alt


Maria Lipczak-Wysocka należy do tych mieszkańców Sopotu, którzy jak warszawski jazzmen tworzą atmosferę artystycznego klimatu miasta stanowiąc o jego niepowtarzalnej aurze. Jej artystyczne tradycje i pochodzenie w wielu wypadkach wpisuje się w oczekiwania ludzi tu mieszkających. Mieszkańców Sopotu, chcących spokojnie żyć, korzystać z odpoczynku nad morzem, delektować się wysoką kulturą, działać w organizacjach społecznych. Maria Lipczak-Wysocka myśli o nowoczesnym Sopocie, ale nie zapomina o historii i starej architekturze, która nadaje wyjątkowości miastu…

alt


”Od 2015 r. czynnie uczestniczę w procedurze planistycznej UM - mówi kandydatka na stanowisko Prezydenta Sopotu - biorę udział w komisjach i sesjach Rady Miasta, walcząc o środowisko, ochronę zabytków i krajobrazu Sopotu. W 2015 r. jako liderka protestu mieszkańców Okręgu Nr 2 wraz z sopockimi aktywistami skutecznie protestowałam przeciw budowie stacji paliw przy ul. M. Reja. W 2017 r. sprzeciwiając się zabudowie śródmiejskiej, doprowadziłam do unieważnienia dokumentu Studium wydanego przez Wojewodę Pomorskiego. Walczyłam przeciw budowie parkingu w Parku Północnym, uzyskując w 2018 r. dokument Ministerstwa Zdrowia o naruszeniu przez władze gminne ustawy uzdrowiskowej. Broniłam terenu dawnego Domu Polskiego przy ul. F. Chopina oraz zabytkowego założenia Placu Rybaków. Sukces w działaniach zawdzięczam aktywnym Mieszkańcom Sopotu - Nic o nas bez nas! Od kilku lat czerpiąc wiedzę z licznych dokumentów UMS, TPS, PWKZ w Gdańsku oraz Archiwów Państwowych niestrudzenie badam sprawę urzędniczego zniszczenia decyzji konserwatorskich Sopotu z 1975 i 1979 r. Swoje działania dedykuję obecnym i przyszłym pokoleniom Mieszkańców miasta kierując się zasadą PRIMUM NON NOCERE – Po pierwsze nie szkodzić. Jako radna będę dbać o dobro i bezpieczeństwo Mieszkańców oraz chronić GENIUS LOCI unikalnego Sopotu.”

alt


Bogate miasto z długami
Zarządzanie miastem nie jest proste, ale warto wiedzieć skąd wzięły się zaległości, dlatego Maria Lepczak-Wysocka jak uzyska stanowisko prezydenta, zapowiada rozliczenie poprzedniej ekipy. Wiele decyzji nie miało nic wspólnego z rozsądnym zarządzaniem. Miasto sukcesywnie traciło na atrakcyjności, traciło swój charakter, stawało się nocną imprezownią z pojawiającą się przestępczością. Potrzebny jest audyt budżetowy, środowiskowy i konserwatorski, wyjaśnienie zniszczenia decyzji konserwatorskich z końca lat 70. XX wieku. Decyzji które miały wpływ na dzisiejszy wygląd Sopotu. Trzeba zadbać o miejsca ściśle związane z polskością miasta, gdzie pokolenia za wszelką cenę nie chciały doprowadzić do niemieckiej dominacji. Miastu trzeba nadać nowy kierunek rozwoju, a przede wszystkim zachować charakter kurortu, czy ekskluzywny? Cały kompleks zagadnień dotyczyć ma ułatwień skierowanych pod kontem codziennego życia, bo prezydent to nie „sołtys wsi”, a przedstawiciel mieszkających tu ludzi.

alt


Sopot nie tylko dla artystów
Maria Lepczak-Wysocka jest rodowitą sopocianką urodziła się w Stawowiu, kiedy jeszcze w Sopocie istniał Specjalistyczny Szpital Położniczo-Ginekologiczny, to kolejny temat dla nowych władz. Studia artystyczne ukończyła w gdańskiej PWSSP w pracowni graficznej prof. Jerzego Krechowicza, a malarstwo w pracowni prof. Hugona Laseckiego, ale jej droga artystyczna rozwinęła się w kierunku form przestrzennych, recyklingu i upcyklingu, oczywiście nadal tworzy prace malarskie i graficzne uważa, że miasto powinno być przyjazne dla wszystkich. Kieruje się wykorzystaniem własnych technik, eksperymentując i przetwarzając materię. Jest osobą niezwykle kreatywną o wielkich wymaganiach artystycznych, ale potrafi i bardzo lubi pracować z dziećmi i młodzieżą. Tworzy dla nich w swojej pracowni przy ulicy Jana Winieckiego w Sopocie warsztaty artystyczno-edukacyjne „Życie w Bałtyku – piaskiem pisane”. Propaguje ekologiczny styl życia.

alt


Ostatnio prezentowała swoje prace na wystawach „Z wolnej ręki”, „Osobliwa Re:kolekcja”, brała udział w wystawie „Od morza do morza” Gdańsk-Burgas. Zafascynowana jest pięknem i historią miasta w którym się urodziła. Gotowa jest poświęcić swoją działalność na rzecz Ruchu Obywatelskiego „W imieniu Sopocian”, Sopot jako uzdrowisko, kurort i centrum kultury. Maria Lepczak-Wysocka daje nadzieje do powrotu dawnej świetności ich miasta.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież