Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Narodziny artysty malarza

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 18 lutego 2024 16:26

Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą jedynie zdania sobie sprawy z pewnych uwarunkowań.


Osoby, które zauważają u siebie zaczątki talentu powinny skorzystać z daru którym zostały obdarzone i przystąpić natychmiast do tworzenia. To nie będzie łatwe, trzeba jednak zdecydować się na ten krok. To może być otwarcie nowej drogi życiowej, w większości przypadków okaże się wspaniałym realizowaniem zainteresowań dających wiele satysfakcji.

alt

Teofil Ociepka


Biorąc pod uwagę moje wieloletnie doświadczenie przebywania w otoczeniu niezliczonej ilości obrazów różnych okresów, mogę sądzić, że wykształciłem odpowiednią estetykę, która pozwala mi szybko orientować się w wartości oglądanych dzieł. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju studia przede wszystkim z zakresu rynków sztuki, sądzę że mogę podpowiedzieć przyszłym artystom kilka istotnych uwag.

alt

Teofil Ociepka, Gra morskich fal, fragment


Bodaj najważniejszą sprawą jest wiara, cierpliwość, ciągła nauka oraz praktyka połączona z doświadczeniem. Pozwoli to na zdobywanie wiedzy, oczywiście najlepiej gdyby znalazł się ktoś życzliwy, a do tego jeszcze posiadający miarodajne kompetencje. Tego typu rady mogą okazać się nie do przecenienia. Kiedy opanowane zostaną imponderabilia, przyjdzie czas na odkrywanie własnego stylu. Trzeba rozmawiać z ludźmi, ale ze wszystkimi nie tylko tymi, którzy choć trochę znają się na malarstwie i dalej pracować. Czas i praktyka czyni cuda. Odnalezienie swojego stylu może okazać się tym najważniejszym kluczem do odkrycia swojej estetyki. Proponuję dalej oglądać obrazy, odwiedzać muzea i galerie i powoli dopasowywać się do własnego stylu. Doskonalić, rozmawiać, szukać, ulepszać i nie rezygnować. Okaże się, że sam proces malowania może sprawiać olbrzymią przyjemność, jeżeli osiągniesz ten stan, to tylko czas sprawi że będziesz coraz lepszy.

alt

Teofil Ociepka, Żywy ogień, fragment

Myślę, że twoje ogólne zainteresowania powinny podpowiedzieć w którą stronę skierować kroki. To przecież może być pejzaż, portret, martwa natura lub abstrakcja, a może marynistyka. Twoja osobowość podpowie czy będziesz lepiej czuć się w malarstwie lirycznym, romantycznym, realistycznym, ekspresyjnym czy impresyjnym, ale pomysł jest najważniejszy, musisz wiedzieć czego oczekujesz. Jego realizacja zależeć będzie od zdobytych do tej pory umiejętności. Kompozycja, proporcje, barwa, perspektywa nadadzą i stworzą wymaganą stylistykę, którą dopracujesz według własnych wymagań. Sam proces malowania stwarza wielką przyjemność, czasami o wiele większą niż ostateczny rezultat. Owszem ostateczny wynik malowania, sam obraz daje wielką satysfakcję, rezultat podnosi na duchu, tak więc dopuść myśl o malowaniu następnego obrazu. Dopracuj wymyśloną scenę i zaraz zacznij ją malować. Jednak proces twórczy przemyśl i posuwaj się do przodu, eksperymentuj, a już niedługo przyjdzie oczekiwany sukces.

alt

Teofil Ociepka, Łączka, fragment


Przykładem na sytuację, która posłużyła mi do opisania wyżej wymienionych uwag i opinii niech będzie historia dwóch nieprofesjonalnych malarzy, będących pełnymi amatorami. Myślę o Polaku - Teofilu Ociepce i francuskim malarzu - Celniku Henri Rousseau. Prezentowali oni malarstwo naiwne. Nie kończyli żadnych uczelni. Ociepka w pewnym sensie poszedł drogą Rousseau, obaj marzyli o dżungli. Ich obrazy łączyły się z kultem przyrody. Bujna egzotyka fantastycznego lasu łączyła ich marzenia o raju, w którym umiejscawiali swoje sceny.

alt

Teofil Ociepka, Górnik w Lesie, fragment


Ociepka był górnikiem, ale pracował na powierzchni, rzadko bywał pod ziemią. Urodził się na Śląsku w Janowie. Po wojnie malarz już na stałe oddał się malowaniu. Zmarł w Bydgoszczy w 1978 roku. Artysta w wyobraźni tworzył fantastyczny świat swojej stylistyki, która pozwoliła przejść do historii kanonu polskiej sztuki. Wybór nowej drogi życia, zaspokojenia swoich aspiracji może okazać się tym czego szukaliśmy, co odmieni dotychczasowe trwanie o marzeniu zostania artystą.

Stanisław Seyfried
Zdjęcia pochodzą z publikacji "Ociepka" Andrzeja Banacha, Wydawnictwo Arkady 1988


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież