Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02

Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać. Gdański grafik swoją twórczość podporządkował wysokim wymaganiom artystycznym. Rysunek jest najważniejszy od niego można rozpocząć budowanie dzieła.


Pamiętam, że wywiad którego udzielił mi artysta w 2022 roku po jednej z wystaw zakończyłem pytaniem o tworzenie tej trudnej techniki. W grafice opanowanie skomplikowanych zasad postępowania według przyjętych reguł jest sprawą zasadniczą, oczywiście bardzo wymagającą, ale bardzo ważną, wymaga dużego przygotowania akademickiego. Dlatego uważam, że wystawa dr Michała Wójcika, grafika, dla młodych artystów może stać się pewnym drogowskazem w ich przyszłej drodze plastycznej.

alt


Jednak na wernisażu wystawy zobaczyłem nie tylko młodych artystów, ale i doświadczonych twórców z dorobkiem. Nie zabrakło także wytrawnych koneserów sztuki bowiem jest co oglądać, zachęcam. Dojrzałe prace Wójcika poruszają nie tylko perfekcyjnym technicznym wykonaniem, ale przede wszystkim stylem. Trudno nie zauważyć fascynacji twórczością Francisco Goi, Maxa Klingera czy pracami niemieckich ekspresjonistów, ale to nie tylko fascynacja, bowiem gdański artysta stworzył indywidualny koloryt, podporządkowany swoim wymaganiom. Zdobycie warsztatowych umiejętności często decyduje o poziomie całości. Właśnie warsztat w pracach artysty odgrywa ważną rolę jednak to stylistyka, którą chłonął młody licealista w rodzinnym domu nadała oblicze jego plastycznej ekscytacji. Umysłem młodego gdańszczanina zawładnął Hieronim Bosch i Pieter Breugel. Okazało się później, że irracjonalny świat przeniesiony z renesansowych dzieł dopełnia dzisiejszy obraz prac artysty.

alt


Wójcik, grafik o pryncypialnych zasadach, dziś powoli zdobywa europejskie galerie. Właśnie otrzymał wiadomość z Mediolanu, gdzie jego prace w konkursie graficznym zostały zaliczone do najciekawszych 26 prac spośród nadesłanych 3 tysięcy grafik. Tę prestiżową nagrodę w pierwszej edycji uzyskał polski grafik Stanisław Kluska. W tym roku to już 11 edycja konkursu, w którym bierze udział jeszcze poza Michałem Wójcikiem artysta z południa Polski Wiesław Haładaj. Organizatorem Międzynarodowej Nagrody Leonarda Sciascia jest Civica Raccolte di Printe „Achille Bertarelli” i gmina Mediolan. Czekamy na ostateczne wieści z Włoch. Na tym etapie konkursu to już niewątpliwy sukces, ale to wyraz nie tylko talentu, ale również pracy włożonej w rozwój swojej osobowości, dogłębnych zainteresowań i odkrywania tajemnic dzisiejszego świata, szczególnie tych historycznych i artystycznych.

alt

Dr Michał Wójcik


alt


Prace zaprezentowane na gdańskiej wystawie są wynikiem, co prawda dziś już w minimalnym stopniu, doświadczeń zdobytych na studiach w Gdańskiej PWSSP (2001) w pracowni graficznej prof. Wiesława Dembskiego i pracowni malarskiej prof. Macieja Świeszewskiego, ale także studiów doktoranckich w Łodzi.

alt


Graficzny świat Wójcika mocno nasycony wydarzeniami różnych codziennych sytuacji, przypominający sceny z obrazów niderlandzkich mistrzów malarstwa renesansowego może przytłaczać. Ilość zdarzeń napiera swą intensywnością. Często odwołuje się do nieco surrealistycznej narracji. Bogate obrazowanie, zmusza do myślenia i szukania istoty sprawy, ale artysta panuje nad wydarzeniami, które nie są opowiadaniami. Wójcik znajduje ten ostateczny moment spinający zdarzenie, przeważnie za pomocą symbolu, to moment rozumienia epizodu. Nadaje scenie niezależny artystycznie charakter spina ją puentą. Ten skomplikowany świat artysty może często trudny jest zagadkowy i pasjonujący, jego ramy wyznacza talent twórcy, który wydaje się nieograniczony. Niedawno pisałem o gdańskich grafikach i tych tworzących podczas istnienia Wolnego Miasta Gdańska i tych późniejszych, wymieniłem dwa nazwiska: Felixa Mesecka i Ryszarda Stryjca, dziś spokojnie dołączam jeszcze nazwisko Michała Wójcika osoby obdarzonej mistrzowskimi umiejętnościami, graficzną wyobraźnią, olbrzymim rozumieniem jej w kulturze artystycznej. Tę wystawę należy zaliczyć do tych, które bezwzględnie należy zobaczyć.

alt


Ekspozycja prezentowana jest w Galerii ZPAP przy ulicy Piwnej 67/68 w Gdańsku i potrwa do 28.04.2024.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież