3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 lutego 2024 22:02

Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był bohaterem ostatniego wernisażu w gdańskiej galerii „W Zaułku”. Co prawda artysta biorący udział w wydarzeniu nie wybiera się jeszcze w zaświaty, ale coraz częściej wspomina o uciążliwościach dzisiejszych dni i zastanawia się jak się z tym uporać?


Wystawa zorganizowana przez „Gazetę Gdańską” zgromadziła nie tylko rzeszę amatorów talentu malarza. Galeria pękała w „szwach”, ale też było na co popatrzeć. W blisko 60. letniej karierze artysty widać olbrzymie doświadczenie, a nowo powstające prace nadal utrzymują wysoki poziom malarskiej sztuki. Nie widać znużenia tematem, a akty które mogliśmy zobaczyć w ilości 20 obrazów nadal wywołują zachwyt, są świeże, atrakcyjne, podwyższają ciśnienie, ale przede wszystkim stanowią o wielkim profesjonalizmie autora. Profesor Mieczysław Olszewski wychował wielu doskonałych malarzy, a sam zaliczany jest do grona najwybitniejszych wychowanków gdańskiej PWSSP.

alt


Olszewski nie wprowadza nas w świat renesansowej golizny, ale nie odżegnuje się od fascynacji barokowych, ezoterycznych obrazów Caravaggia. Wprowadza widza w erotyczne ujęcia w stylu Bouchera. Nawet już w XIX wieku mieszczańsko-burżuazyjny mecenat nadał aktowi wysoką pozycję. Olszewski nie pokazuje wychudzonych kobiecych ciał, wręcz przeciwnie jego kobiety to panie o dorodnych kształtach i imponujących biustach.

alt


W historii sztuki polskiej podobnie kobiety przedstawiał Jacek Malczewski, jednak jego dzieła posiadały naturalistyczną dokładność. Olszewski mam wrażenie pozbawiając swoje modelki głowy skupia się na pełnych kształtach kobiety. Może być nią każda z pań byle spełniała dwa warunki, musi kumulować pragnienie i tęsknotę za wyśnionym ciałem. Można też zastanowić się nad konceptualnym walorem malarstwa profesora. Prymat idei nad przedmiotem, być może to za dalekie myślenie, bowiem w wypadku takiego spojrzenia to właśnie kobiece ciało staje się głównym obiektem zainteresowania.

alt

fot. Wojciech Erazm Felcyn


Malarstwo prof. Mieczysława Olszewskiego nie zamyka się w malarstwie aktu. Co prawda wystawa poświęcona jest tylko aktowi, ale trzeba wiedzieć, że martwe natury malowane według idei sztuki Marcela Duchampa, też wypełniają część sztuki profesora.

alt


Warto jeszcze nadmienić, że do ulubionych technik artysty należą prace graficzne i rysunki. Szczególnie karykatura, która w znaczny sposób wypełnia twórczość artysty, który mówi że ...”Tu możesz wykazać się inteligencją, dowcipem i perwersją…”.

alt

fot. Wojciech Erazm Felcyn


W krótkim słowie wstępnym otwierającym tę wystawę profesor Mieczysław Olszewski „Mieto” podzielił się interesującą sekwencją Jean’a Cocteau „Prawdziwa młodość to przymiot, który zdobywa się z wiekiem”. To pocieszające, lecz czy prawdziwe?
Organizatorem wystawy jest „Gazeta Gdańska”, patrnerem głównym: ORLEN, patronem medialnym: Tygodnik Sieci i Radio Gdańsk.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież