"Gryf Pomorski" popiera kandydaturę dr Karola Nawrockiego » Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie Im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w Szymbarku wyd... Most Siennicki czekał, a miliony szły na przejścia naziemne w Gdańsku » Patrzę na to, co dzieje się w Gdańsku, i nie mogę zrozumieć, dlaczego władze miasta podejmują decyzj... Studio Prasowe 5 stycznia 2025 » W niedzielę, 5 stycznia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowsk... Spotkanie Nawrockiego w Gdańsku. Spuentował Trzaskowskiego » Popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta RP dr Karol Nawrocki zadeklarował dziś w swoi... List "Godności" do Dulkiewicz: upamiętnić w Gdańsku prezydenta Kaczyńs... » List otwarty do Prezydent Gdańska Aleksandry DulkiewiczSzanowna Pani Prezydent!13 grudnia 2024, w 43... Stowarzyszenie Godność: Przeciw psuciu Polski! » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność”My, represjonowani stanu wojennego oraz działacze podziemnej „S... Oświadczenie Macieja Brzostka » Dziwne smrody dobiegają na gdańskie ulice z okolic wysypisk śmieci. To już nie tylko usłużne wiewiór... Collegium Humanum część 3. Czy Piotr Grzelak zwróci 200 tys. zł? » Wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, kontynuuje pracę w radach nadzorczych miejskich spółek, którą ... Najmłodsi dbają o lasy! Znamy zwycięzców 13. edycji Planety Energii » Szkoły z Koła, Królowej Polskiej i Parzymiech okazały się najlepsze z 640 zgłoszonych do 13. edycji ... Studio Prasowe 12:45 niedziela 08.12.2024 » W niedzielę o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowskiego będą:Mar...
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańscy malarze w okowach NSDAP
sobota, 09 listopada 2024 19:13
Gdańscy malarze w okowach NSDAP
Jednym tchem mogę wymienić przynajmniej kilku malarzy XIX-wiecznego

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mistrzowie sopockiego malarstwa

Ocena użytkowników: / 56
SłabyŚwietny 
środa, 20 listopada 2019 17:48

W Dworku Sierakowskich do 8 grudnia trwa wystawa malarstwa „Ci, którzy odeszli są wśród nas”. To już piąta z cyklu listopadowych prezentacji nieżyjących sopockich artystów.


Pomysł Roswity Stern, miejscowej malarki, realizowany w różnych kontekstach, w tym roku uzyskał nowy charakter. Kuratorzy prezentacji postanowili nieco szerzej zaprezentować sopockich artystów, włączając do wystawy malarzy tworzących tu za czasów Wolnego Miasta Gdańska, do którego należał kurort.

alt

Hans Urban, Sopocka promenada, lata 30, XX wieku, akwarela


Wystawa złożona została z prywatnych obrazów znanego gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa. Olbrzymi zbiór tylko w małej części znalazł miejsce w szacownych murach sopockiego towarzystwa, ale i tak zrobił duże wrażenie, bowiem pośród prawie 40 pozycji zaprezentowanych zostało wielu mało znanych malarzy, sopocian mieszkających tu przed wojną. Kolekcja Andrzeja Walasa niekiedy porównywana do kolekcji tworzonej od końca XIX wieku przez bogatego sopockiego mieszczanina Friedricha Basnera - kupca, kolekcjonera, społecznika, również powinna znaleźć swoje osobne miejsce prezentacji, bowiem stanowi olbrzymie, wartościowe dobro.

alt

Podczas wernisażu


Przypomnę tylko, że obrazy Basnera prezentowane była w jego prywatnej specjalnie wybudowanej w 1910 roku willi przy ulicy Bolesława Chrobrego - Wäldchenstrasse 48. Był to czas kiedy Sopot zaczął się rozrastać, przybywali nowi mieszkańcy wśród nich grupa artystów, która tu znalazła idealne miejsce dla rozwoju swojej twórczości. By wymienić tylko takich malarzy jak: Paul Kreisel mieszkający przy ulicy Bohaterów Monte Cassino - Seestrasse 31, Albert Lipczynski mieszkający przy ul. Grunwaldzkiej - Südstrasse 10, Felix Meseck ul. Powstańców Warszawy - Nordstasse 75, Marian Mokwa ul. Kasprowicza - Kollathstrasse 8 czy Robert Zeuner ul. Sobieskiego - Haffnerstrasse 67. To tylko niektórzy, ich prace możemy obejrzeć na wystawie.

alt

Robert Zeuner, Przy plaży, 1939, olej, płótno


Kuratorzy prezentacji Roswita Stern i Stanisław Seyfried zestawili pokaz według swojego bardzo subiektywnego odniesienia. Zobaczyć możemy zatem malarzy ostatnich 150 lat sopockiej twórczości, a więc zarówno artystów niemieckich jak i polskich. Kuratorzy wystawy prawie w całości, poza obrazem Janusza Strzałeckiego jednego z założycieli sopockiej uczelni, pominęli lata 1945-60, więc okresu koloryzmu i „szkoły sopockiej”. Malarstwu tamtego czasu należy się specjalna wystawa, bowiem okres ten koncentruje kwintesencję sopockiego malarstwa i jak do tej pory stanowi ważną pozycje w polskiej sztuce, o czym nie zawsze chcemy pamiętać.

alt

Andrzej Walas


Kolekcja Andrzeja Walasa stanowi znakomity bardzo rzadki i cenny zbiór. Lata pracy, wysiłku, wiedzy i oszczędności dziś stanowią o jej atrakcyjności. Większość obrazów pochodzi z zakupów w europejskich domach aukcyjnych, gdzie nie zawsze wiedza o malarzach pochodzących z Pomorza jest wystarczająca, dzięki czemu można bardzo często natrafić na wyjątkowe rarytasy.

alt

Piotr Wiatrak, Owce, tempera


W 2013 roku 96 obrazów prezentowanych było na wystawie w Willi Claaszena dzisiejszym Muzeum Sopotu i do tej pory był to najpełniejszy pokaz starego sopockiego malarstwa. Wydaje się zatem, że kolekcja zasługuje przynajmniej od czasu do czasu na specjalną prezentację, szczególnie latem kiedy kurort przeżywa oblężenie gości pamiętających odległe sopockie czasy.

alt

Roswita Stern i Stanisław Seyfried - Kuratorzy wystawy


Na wystawie możemy zapoznać się z grupą malarzy niemieckich tworzących tu w czasach Wolnego Miasta Gdańska, stanowiących w sztafecie pokoleń miejscowej kultury istotną rolę, nie do pominięcia. Zatem nic dziwnego, że od czasów przedwojennych kurort postawił na wypoczynek, zabawę, hazard, sport i sztukę. Wśród polskich artystów na szczególną uwagę poza artystami czasów przedwojennych, których już wymieniałem na uwagę zasługują: Piotr Wiatrak, Stanisław Chlebowski, Henryk Mądrawski, Jerzy Zabłocki, Jerzy Skrebec, Krystyna Górska czy Mieczysław Baryłko. Wszyscy bardzo mocno związani z Sopotem. Wydaje się również, że kolekcja może stanowić o atrakcyjności kurortu tym bardziej, że właściciel chętnie ją udostępnia. Tym razem w Dworku Sierakowskich ze specjalnie na tę okazję przygotowanym katalogiem.

alt

Zdzisław Król, Przy sieciach, ok. 1964, linoryt


Wystawa potrwa do 8 grudnia 2019 r.

Stanisław Seyfried
Zdjęcia z wernisażu: Erazm W. Felcyn
Zdjęcia obrazów: Mariusz Hoffman

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież