Obajtek: PKOl to nie własność tej niezorganizowanej bandy » „Dowiedziałem się, że Orlen wypowiedział finansowanie Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu. Przeprasza... Banach i Magott ostro do prezydent Gdańska. Interpelacja jak z PiS » W Gdańsku doszło właśnie do sytuacji bez precedensu. Dwie radne związane ze środowiskami lewicowymi,... Sesja czytania uczestniczącego w Bibliotece Manhattan » W gdańskiej Bibliotece Manhattan w ramach miesiąca użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomaga... Andrzej... » Poznaliśmy się na jednej z Warszawskich Pieszych Pielgrzymek na Jasną Górę. On student lubelskiego K... Nie żyje Andrzej Kołakowski. Prezydent: "Wierny zasadom" » „Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł Andrzej Kołakowski - bard Niepodległości, pedagog... W Sopocie pożegnanie Barbary Szczepuły » Na cmentarzu w Sopocie licznie i nader ciepło pożegnano red.Barbarę Szczepułę (82l.). Dziennikarkę w... Smoliński o deklaracji prezydenta: Racja stanu » „Deklaracja prezydenta Karola Nawrockiego ws. sędziów jest absolutnie zgodna z polską racją stanu i ... Kolesiostwo wraca. Były wojewoda z PO buduje elektrownię atomową » Donald Tusk zapowiadał „brutalną reakcję” na każdą próbę kolesiostwa i nepotyzmu. Dziś pojawił się n... Pogrzeb Żołnierza Wyklętego śp. Stanisława Szafranka » 18 października odbędzie się uroczysty pogrzeb śp. Stanisława Szafranka, żołnierza ZWZ-AK oraz WiN, ... Holland House Residence Gdańsk — kameralny adres na Długim Targu. Hanz... » Są hotele, które „robią robotę”, i takie, które dodatkowo opowiadają historię miejsca. Holland House...
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
poniedziałek, 06 października 2025 18:39
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
Wybrzeże24 (W24): - Jako szef Instytutu Spraw Gospodarczych im.
Najlepsze
sobota, 13 września 2025 06:16
Najlepsze
Na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego zakończył się Ogólnopolski
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Autor „Klątwy Bursztynowej Komnaty” w piwnicy czyli spotkanie z Januszem Moździerzem

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 29 maja 2016 15:19

Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zaprosiły mieszkańców Malborka do piwnicy (poziom -1) Szkoły Łacińskiej, na  spotkanie z Januszem Moździerzem. Poetą, prozaikiem, satyrykiem oraz autorem  książki „Klątwa Bursztynowej Komnaty”, którą właśnie przy okazji promowano.



Spotkanie zgromadziło zarówno starszych jak i młodszych wiekiem oraz obyciem literackim, niemniej atmosfera jaką wspólnie autorem stworzyli organizatorzy, była tak interesującą, że czas spędzony przy opowieściach na tematy wyjątkowych obszarów poezji, wzbudził zainteresowanie u wszystkich obecnych na tym spotkaniu. Wspomnienia z okolic stanu wojennego i pierwszych lat polskiej transformacji, mieszała się z dawką satyry i prozy razem wziętych w karby humoru i wspólnego głośnego recytowania… kołysanek, i czytania fragmentów  opowieści autora.


alt

Waldemar Klawiński jeden z organizatorów spotkania i autor książki Janusz Moździerz



alt

W ramach zajęć bibliotecznych w dniu 19.05.2016 grupa chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku wzięła udział w spotkaniu autorskim w szkole łacińskiej z Januszem Moździerzem, który ongiś był zawodowo związany ze wspomnianą placówką. Na zdjęciu wraz uczniami placówki i bibliotekarką oraz wychowawczynią Agnieszką Predygier


alt

Autor „Klątwy Bursztynowej Komnaty” ze swoim Alter Ego



alt

Wspólne czytanie i śpiewanie satyrycznych kołysanek



Był konkurs z nagrodą – a „wystarczyło” powiedzieć z pamięci jak najwięcej wersów Pana Tadeusza. Były ciepłe wspominki o historii i echach środowisk literackich Elbląga, Malborka oraz  konkursach poetyckich suto zakrapianych niepokojem i radościami tamtych lat. Uczestnicy mogli na własne oczy przekonać się jak wyglądały „Nowiny Malborskie”  z 1992 roku i inne czasopisma oraz periodyki literackie owych czasów już przeszłych. Nie było nudnie, a to najważniejsze przy wszelkich spotkaniach z autorami wszelkimi. Janusz Moździerz zarówno przenikliwie omawiał smaczki własnej poezji tak i artykuły, przeżycia osobiste i książki przez niego napisane.


alt

Podczas jednego z konkursów


alt

Autor wpisywał dedykacje i z żywo rozmawiał z uczestnikami spotkania jeszcze bardzo, bardzo długo


alt

Alter Ego autora – drewniana figurka satyra oraz promowane książki


Przede wszystkim kanwą była jego książka „Klątwa Bursztynowej Komnaty”. Łagodna sensacja dla każdego (co podkreślał autor), nie zawierająca „wyrazów”z delikatnymi scenami, zamykająca się w 380 stronach. Stronach opowiadających o historii efektu pracy, gdańskich mistrzów bursztynnictwa. Historii zmyślonej, pełnej burzliwych zwrotów akcji, ale osnutej historyczną kanwą, Historii po dziś dzień wzbudzającej emocje, i trzymającej w napięciu tak … jak całe czwartkowe spotkanie z autorem i jego drewnianym alter ego – figurką satyra. Narratorem wielu  twórczych przypisów w artykułach, opowiadaniach i całej twórczości bohatera spotkania.


Krzysztof Hajbowicz

Nim przebrzmiały echa tego spotkania autorskiego organizatorzy zaprosili w przededniu święta miasta wszystkich do wspólnej podróży. Ma być to podróż wyjątkowa, bo po dawnym Malborku, zaś przewodnikiem będzie pochodzący z Malborka Tomasz Agejczyk.


alt

9 czerwca album „Malbork i okolice na starej pocztówce”


Tomasz Agejczyk opowie o Malborku, prezentując album „Malbork i okolice na starej pocztówce”. Znalazło się w nim ponad 300 pocztówek, a wiele z nich nie było dotąd publikowanych. W albumie są m.in. karty z malborskimi mostami, pocztówka, będąca jednocześnie reklamą rowerów, a nawet obraz zniszczonego przez pożary Starego Miasta.

Spotkanie odbędzie się w tym samym miejscu 9 czerwca o godzinie 18:00

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież