Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stworzenie "Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji"

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 29 maja 2016 15:00

Magistrat w Malborku podał wiadomość, że już wkrótce ruszą prace  związane ze stworzeniem na bazie odrestaurowanych murów miejskich Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji. Będzie ono unikatowym produktem na mapie turystycznej Polski uzupełniając ofertę Muzeum Zamkowego w Malborku.


Realizacja prac możliwa jest dzięki uzyskaniu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na projekt pn. "Prace restauratorskie i konserwatorskie w obrębie miejskich murów obronnych w Malbork i nadanie im nowych funkcji - zewnętrznego muzeum fortyfikacji". Wartość projektu wynosi 2 653 982,75 zł, wysokość dofinansowania 1 571 877,82 zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to 15 grudnia 2017 r.


Odwiedzający zamek po jego opuszczeniu będą kierować się bezpośrednio na ścieżkę zewnętrznego muzeum fortyfikacji stworzoną na odrestaurowanych w tym projekcie Wschodnich Murach Miejskich oraz Zachodnich Murach, zrewitalizowanych we wcześniejszych latach. Połączenie obu tych atrakcji da szansę przeżycia wielogodzinnej barwnej podróży w czasie do wieków średnich. Mury są naturalnym obiektem, wzdłuż których zwiedzający będą kontynuować swoje spotkanie ze średniowiecznymi zabytkami.


alt



Przedsięwzięcie ma szeroki zasięg, od konserwacji i restauracji Wschodnich Murów Miejskich, poprzez oświetlenie i monitoring całości fortyfikacji obronnych oraz aranżację przystanków ścieżki muzeum po digitalizację zasobów materialnych i niematerialnych związanych z dziedzictwem kulturowym Malborka. Całościowe ujęcie tematu przyczyni się do stworzenia interesującego, bogatego i złożonego produktu turystycznego zapewniającego równolegle kompleksowość podejścia i komplementarność wobec produktów kulturowych miasta.


Aranżacja przystanków muzeum na murach i interaktywne wyposażenie (maszyny oblężnicze, stylizowane elementy scenografii, obrazy, animacje, efekty dźwiękowe) wprowadzą odwiedzających w klimat średniowiecznego miasta.


Infokioski będą prezentować zbiory i artefakty związane z Malborkiem i jego historią w postaci "wirtualnego muzeum" dostępnego za pomocą nowoczesnych multimedianych urządzeń. Przewidziane elementy małej architektury pozwolą na pełne wykorzystanie funkcji wypoczynkowo-rekreacyjnej dla odwiedzających.


Organizacja muzeum na "wolnym powietrzu", jego bezkosztowy dostęp, mała architektura i oświetlenie całości ścieżki pozwoli na dostępność obiektu przez 24 godziny na dobę 365 dni w roku, pozwalając na elastyczny pobyt w mieście zarówno poza sezonem, jak i w godzinach popołudniowych. Tak skonstruowany produkt turystyczno-kulturalny wyeksponuje gotyckie dziedzictwo i odpowie na potrzeby wysoce wymagających turystów krajowych i zagranicznych.


Na ścieżce edukacyjnej znajdzie się wiele interesujących przystanków:
Przystanek "Pole bitwy" - aranżacja pola bitwy u stóp murów miejskich, które w swojej historii wielokrotnie były polem bitwy. Przewiduje się wyposażenie pola w projektor edytujący filmik o oblężeniu murów. Dodatkowo zakłada się wyposażenie tego terenu w ławki, kosze na śmieci, urządzenia symulujące elementy bitwy, infokiosk,


alt

Przystanek "Pole bitwy"


Wartownia - historycznie baszty spełniały role dozorowe w czasach pokoju, a bojowe w czasach wojny. Scenografię stanowić będzie grafika wartownika wyświetlana rzutnikiem na ścianie. Miejsce to zostanie wyposażone w głośniki z odtwarzaczem dźwięków. Przy ścianie ustawiony będzie infokiosk z informacją o historii murów miejskich, oraz z wczytanym wirtualnym muzeum miasta,


Przystanek "Arsenał" - historyczne baszty były również podręcznymi składami amunicji i środków bojowych.
Projektuje się urządzenie w baszcie inscenizacji arsenału, scenografię stanowić będzie grafika maszyny oblężniczej wyświetlana rzutnikiem, beczki z prochem i kule armatnie.


alt

Przystanek "Arsenał"


Zamontowane zostaną głośniki z odtwarzaczem dźwięku i czujka ruchu. Przy bocznej ścianie ustawiony zostanie infokiosk z informacją o historii murów miejskich oraz z wczytanym wirtualnym muzeum miasta.

Mur arkadowy - projektuje się ustawienie tablicy informacyjnej przy początku muru arkadowego a dojście do muru od strony wschodniej (na terenie Sądu) oznakowane tablicami informacyjnymi.

Baszta Garncarska - przy baszcie przewiduje się wykonanie fragmentu urządzenia terenu w formie makiety starego miasta i panelu informacyjnego w formie witacza.

Przystanek "Stajnia"- projektuje się urządzenie w baszcie inscenizacji stajni, gdyż konie jako podstawa transportu dla wojska, ale też i dla miasta, stanowiły istotny element dawnego miasta. Mury były zabudowane obiektami związanymi z handlem oraz zapleczem m.in. stajniami. Scenografię stanowić będzie grafika konia wyświetlana rzutnikiem na ścianie, pod obrazem ustawione będą worki z ziarnem i bale słomy. Wyposażenie będą stanowiły głośniki z odtwarzaczem dźwięku i czujka ruchu.  


alt

Przystanek "Stajnia"


Wirtualne Stare Miasto ma zawierać:
- Stare Miasto na archiwalnych fotografiach, pocztówkach, artystycznych wizjach (funkcja będzie rozwinięta poprzez moduł w formie przewodnika umożliwiającego przez osoby korzystające z wirtualnego muzeum dodawanie fotografii samodzielnie);
- wirtualny spacer po Starym Mieście w Malborku (w różnych epokach dawnych i współcześnie);
- udostępnianie starodruków, map, zdjęć lotniczych, literatury dawnej związanych z historią miasta (funkcja będzie rozwinięta poprzez moduł w formie przewodnika umożliwiającego przez osoby korzystające z wirtualnego muzeum dodawanie starodruków samodzielnie).


alt

Przystanek "Wirtualne Stare Miasto"


Pozostałe punkty trasy: - dawny Markt Platz (główna aleja handlowa starego miasta), średniowieczny Ratusz,  Szkoła Łacińska (przy szkole - wykonanie malowidła 3D o panoramie starego miasta Malborka z okresu średniowiecza), punkt widokowy na zachodnie mury obronne i Nogat, spacer bulwarem przy Murach Zachodnich (dla osób niepełnosprawnych ruchowo przewidziano schodołaz).


Na trasie ścieżki przewiduje się wprowadzenie tablic informacyjnych, opracowanie i nagranie ścieżki dźwiękowej prezentowanej na przystankach ścieżki edukacyjnej. na przystankach ścieżki edukacyjnej.

źródło UM Malbork

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież