Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pocztówkowa podróż w przeszłość Malborka

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 czerwca 2016 18:26

W wydanym przez wydawnictwo URAN albumie można znaleźć ponad 300 pocztówek z Malborka. Album autorstwa Tomasza Agejczyka był pretekstem do spotkania w pomieszczeniach pracowni rzemiosł Szkoły Łacińskiej.



Na spotkanie przyszła spora grupa osób. Jak się szybko okazało w dyskusji, podobnie jak autor, będących pasjonatami historii miasta, starych fotografii, pocztówek i wszystkiego tego co wiąże się z przeszłością miejsc w których mieszkają.


Ta albumowo - pocztówkowa przeszłość obejmuje przeszłość Malborka w XIX wieku, od zarania pocztówkowej mody do pierwszych dekad XX wieku.
To swoista podróż zarówno niosąca wiedzę o mieście z przełomu wieków XIX/XX jak i dotykającej emocjonalnie „wstydliwej”, niestety w pojęciu wielu osób, przeszłości.


alt

Na pierwszych planach przodem, od lewej Tomasz Agejczyk autor albumu, Marzena Bracka – Kondracka wydawca właścicielka wydawnictwa URAN, burmistrz Malborka, Marek Charzewski przy wydawniczym stoliku



- Trudno jest „przyjezdnym z innych części Polski” obecnym mieszkańcom zaakceptować i utożsamiać się z miastem. Chyba jeszcze nie zawsze potrafią, nie są gotowi - mówiła jedna z uczestniczek spotkania, emerytowana nauczycielka. - To poprzez sposób uczenia i przekazu informacji o historii spowodowało szereg przekoślawień pojęciowych. Zresztą ta choroba „przekoślawienia pojęciowo-historycznego” toczy umysły Polaków, nie tylko w Malborku. Teraz, sądzę niestety, następuje nawrót choroby. Takiej polskiej przypadłości, a to za sprawą, jak zawsze polityki, mitów, niefortunnych stereotypów i temu podobnych – dodała.


Może dzięki takim osobom jak Tomasz Agejczyk, jego pasja (o której ciepło z humorem opowiadała dawniejsza nauczycielka autora albumu) nastąpi zmiana zarówno na poziomie wiedzy, sposobu traktowania historii i poczucia lokalnej dumy poczucia  zaszczytu mieszkania w miejscu, o tak bogatej historii ludzi, tak wielu nacji.


alt

Od lewej przedstawiciel jednego z organizatorów spotkania Waldemar Klawiński stowarzyszenie „Oś” oraz Tomasz Agejczyk, znają się od lat i współpracują ze sobą


Niestety stereotypy i ksenofobia mocno zakorzenione w naszych umysłach i mentalności stoją na drodze do takiego rozwojowego i konstruktywnego pojmowania historii. Z całą pewnością dyskusje, prace takie jak prezentowany album, i ludzie (np. wydawnictwa URAN jak jego właścicielka Marzena Bracka – Kondracka)  ludzie z pasjami (jak starszy kustosz  Bernard Jesionowski, którego zbiory pocztówek w znacznej mierze zasiliły zasób albumu) i wielu, wielu innych. Traktujących historię tak, jaką ona była bez rumieńców, bez swoistego „szlifowania”, bez jej zaklinania i prób przemalowywania faktów.


alt

Marzena Bracka-Kondracka wydawca, właścicielka wydawnictwa URAN i burmistrz Malborka, Marek Charzewski



Zapewne cały konglomerat różnych społecznych zdarzeń pozwoli, chociaż w części, rozumieć i zmienić nastawienie do tego co nas otacza z przeszłości.
- Zamiast się zżymać, przemilczać akceptować i starać się rozumieć mechanizmy nami rządzące – powiedział jeden z uczestników. - To dużo bardziej pragmatyczne, pozwalające docenić to co mamy, gdzie mieszkamy. Bowiem wiele osób, nie tylko w Polsce, może zazdrościć nam mieszkańcom Malborka. A głupio tak mieszkać i nic nie wiedzieć o historii oraz  tych, którzy ją w przeszłości kształtowali  w tym miejscu.
Atmosfera spotkania była bardzo twórcza i ciekawa. Gdyby nie  „uciekający czas" jak na ironię  warunkujący ramy godzinowe tego spotkania trwałoby ono i trwało. Tak bowiem wiele tematów było poruszanych i wątków, z pożytkiem dla wszystkich uczestników.


alt



Była mowa o pochówku powstańców listopadowych tu w Malborku. Była mowa o wielkich ludziach, wielkiego ducha i formatu, znanych w ówczesnym wielkim świecie choć naznaczonych małymi słabościami, które tymi osobami niekiedy rządziły ponad miarę. Było o tragediach pożarów (kolejne dwa z  nich niszczące miasto wybuchły … w tym samym miejscu, w mieszkaniu tego samego człowieka) Było o wielokulturowości i wielowyznaniowości oraz konsekwencji z tego faktu wynikających.


alt

Burmistrz Malborka Marek Charzewski i autor albumu Tomasz Agejczyk


Słowem nie był to czas stracony a z całą pewnością ciekawy jak sam pomysł spotkania. Którego organizatorem było Malborskie Stowarzyszenie „Oś” a partnerami Urząd Miasta oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież