Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Preludium malborskiego Festiwalu Kultury Dawnej – czyli Szpital Jerozolimski na miarę współczesności

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 czerwca 2016 18:41

Otwarcie wystawy z Ellingen, z Centrum Kultury Prus Wschodnich było m.in. pretekstem do kilku uroczystości w malborskim Szpitalu Jerozolimskim, z okazji 730-lecia miasta. Tu również z okazji podziękowań za odbudowę i uratowanie obiektu z historycznego niebytu.



Powstał ok. XVI wieku, poza murami miasta, pełnił rolę przytułku, zajmowano się tu osobami będącymi swoistym zagrożeniem epidemiologicznym. Dziś uratowany od nieistnienia, ruiny jest jednym z ważnych centrów kultury Malborka. Dziś w pełnej krasie , odnowiony, odremontowany pełni bardzo ważną, ale jakże inną rolę, niż wieki temu.


alt

Dr Klaus Hemprich i Waldemar Klawiński


Natomiast obecnie prezentowana wystawa będąca pretekstem do swoistej kumulacji imprez w Szpitalu Jerozolimskim, powstała już 2009r. w Centrum Kultury Prus Wschodnich z okazji siedemsetnej rocznicy przeniesienia w 1309 roku głównej siedziby Zakonu Niemieckiego (w Polsce zwanego Zakonem Krzyżackim) przez Wielkiego Mistrza Zygfryda von Feuchtwagen z Wenecji do Malborka.


alt

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Anna Szade, Janusz Górski , Lucja Biedroń, Janusz Biedroń, Waldemar Klawiński


Wystawa nosiła tytuł „Ein Franke zieht ins Preßuenland’ – (Frankończyk przenosi się do ziemi pruskiej) i miała przypominać oraz podkreślać kulturowe związki Srodkowej Frankonii i leżącego na jej terenie miasta Feuchtwagen (z którego pochodził Wielki Mistrz) z historycznymi ziemiami  pruskimi (państwa zakonnego). Wystawa wzbogacona została cennymi eksponatami z naszych zbiorów, ze  zbiorów innych niemieckich muzeów oraz eksponatami z Muzeum i Archiwum Zakonu Niemieckiego we Wiedniu. Na otwarciu wystawy w Pałacu Zakonu Niemieckiego  w Ellingen, odczyt o dziejach Zakonu wygłosił prof. Udo Arnold, wybitny znawca dziejów zakonnych i szef komisji historycznej badającej dzieje Zakonu Niemieckiego – Powiedział podczas otwarcia wystawy w Malborku  dr Wiesław Gogan z bawarskiego Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen.


alt

Klaus Hemprich oraz Helmut Kropidłowski


alt

Andrzej Panek wiceprezes Fundacji Mater Dei, Klaus Hemprich oraz Helmut Kropidłowski


Prezentowane materiały pochodzą z przygotowanych dwóch późniejszych wystaw w wersjach językowych rosyjsko – niemieckiej z zamiarem zaprezentowania na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, na Pomorzu Nadwiślańskim (jak to określił doktor) w Górnych Prusach oraz na Warmii i Mazurach. Wystawa druga,  przygotowana w wersji  polsko – niemieckiej, bogato ilustrowana – po części nieznanymi w kraju materiałami ikonograficznymi składa się z dwóch części; pierwszej poświęconej  dziejom zakonu Niemieckiego i drugiej , prezentującej najważniejsze zamki świeckie i kościelne na terytorium państwa Zakonu Krzyżackiego ( na terenie dawnej  Ziemi Chełmińskiej jej pograniczu, w dawnych Górnych Prusach, Sambii i Natangii, obszaru tzw. Pruskiej Litwy, Pomorza Gdańskiego, Pomezanii, Warmii, Mazurach i najważniejszej warowni w ówczesnym Marienburgu (Malborku).


alt

Malborski chór „Lutnia” Bożeny Belcarz


Wystawa nie była jedynym akcentem spotkania tak przecież różnych europejskich kultur. Był to również a może przede wszystkim, czas podziękowań za odbudowę Szpitala Jerozolimskiego. Z tej okazji została odsłonięta pamiątkowa tablica.


alt

Lucja i Janusz Biedroń


Komitet Społeczny na rzecz Tablicy Pamiątkowej powstał, by godnie upamiętnić wyjątkowe zasługi liderów Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego. Gdyby nie śp. Edwin Eggert oraz dr Klaus Hemprich i dr Hans Kaltenecker, członkowie-założyciele Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego, nie było tej charakterystycznej dla Malborka budowli, która obecnie służy przede wszystkim działaniom kulturalnym, jest również świadectwem dobrych relacji między Polakami i Niemcami. Ci „trzej muszkieterowie” odbudowy popadającej w ruinę budowli zostali, z woli malborskiej społeczności, Honorowymi Obywatelami Miasta Malborka. Teraz chcemy, by po ich działalności i zaangażowaniu, za którą my, mieszkańcy, jesteśmy tak bardzo wdzięczni, pozostał ślad dla potomnych w postaci tablicy pamiątkowej – powiedział Waldemar Klawiński  jeden z inicjatorów akcji, i zbiórki dobrowolnych wpłat mieszkańców na realizację przedsięwzięcia.


alt

Dr Klaus Hemprich z malborskimi przyjaciółmi


alt

Anna Szade Redaktor Naczelna Gazety Malborskiej i Waldemar Klawiński inicjatorzy Komitetu Społecznego na rzecz Tablicy Pamiątkowej upamiętniającej zasługi liderów Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego


Swoistą poziomką na torcie był występ malborskiego chóru „Lutnia” Bożeny Belcarz, tym razem wsparty głosem i osobą kantora Roberta Pożarskiego.


alt

Dr Wiesław Gogan z bawarskiego Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen oraz Janusz Biedroń w trakcie otwarcia wystawy i powitania gości


Ten wyjątkowy dzień zgromadził wielu gości i stałych bywalców wystaw, imprez i sympatyków Szpitala Jerozolimskiego, licznych przedstawicieli lokalnych i regionalnych mediów, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych.


alt

Bożena Belcarz i Robert Pożarski


A to dopiero preludium do dalszej części Dni Malborka i festiwalu Kultury Dawnej które w mieście obchodzone jest nadzwyczaj uroczyście bowiem w otoczce obchodów 730-lecia powstania miasta.

Krzysztof Hajbowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież