Malborska Rada Seniorów wraz magistratem podkreślają, że polityka senioralna to jeden z najważniejszych tematów w obszarze spraw społecznych i nie dotyczy tylko naszego regionu, miasta. Starzenie się społeczeństwa dotyczy całej Europy. Dlatego dziś potrzebne jest prowadzenie polityki wobec starości rozumianej jako kompleksowe podejście, uwzględniające wszystkie potrzeby osób starszych.
Rada Seniorów to organ doradczy burmistrza, działający społecznie przy Urzędzie Miasta i inspirujący środowisko seniorów z całego miasta do aktywności i wspólnych przedsięwzięć. To właśnie ta Rada, wraz z burmistrzem wspólnie, zaprosiła dziewiątego maja przedstawicieli wszystkich środowisk, instytucji miasta a przede wszystkim samych zainteresowanych seniorów i przedstawicieli wspierających ich otoczenie, na inauguracyjne spotkanie Wiosennych Dni Seniora.
Przy drzwiach prowadzących na salę konferencyjną Rady Miasta witała wszystkich przybywających Teresa Żelazo, przewodnicząca Rady Seniorów w asyście naczelników wydziałów UM
Sala konferencyjna jeszcze przed rozpoczęciem spotkania pękała w szwach
Spotkanie uhonorowane i potraktowane z należytą atencją, ukraszone było nie tylko przybyciem lokalnych władz samorządowych, gościem była m.in. Hanna Zych-Cisoń, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, oraz Tadeusz Adamejtis, pełnomocnik marszałka województwa ds. senioralnych. Spotkaniu towarzyszyła wystawa kwiatów, prac plastycznych seniorów z Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku oraz koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Malborku.
Na chwilę przed rozpoczęciem rozmawiają (od lewej) Teresa Żelazo, Marek Charzewski oraz Hanna Zych-Cisoń
Spotkanie otworzył Marek Charzewski wraz z Teresą Żelazo przewodniczącą Rady Seniorów. Oboje mówili o wieku dojrzałym, podkreślając znaczenie środowisk senioralnych i związanych z tym obszarem społeczności lokalnej działań.
Spotkanie otworzył Marek Charzewski wraz z Teresą Żelazo przewodniczącą Rady Seniorów
W tym tonie wypowiadała się również Hanna Zych-Cisoń, podkreślając, że mimo przedłużenia się wieku życia, w środowiskach są i młodsi seniorzy, i aktywni starsi ale także osoby trapione chorobami, niedomaganiami.
- To wyzwanie nie tylko w Polsce - mówiła. - Ważne, że seniorzy pomagają sobie wzajemnie, chcą być aktywni i aktywizują innych. Istotna jest umiejętność w wykorzystywaniu nowości „teleopieki”, „telemedycyny”. Korzystanie z takich działań jakie oferują np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, działania w obszarze wolontariatu 60 plus, itp. Bowiem tak patrząc na demografię jest coraz więcej osób starszych. Średnia wieku podniosła się, więc ważne jest w jakiej kondycji znajdujemy rodaków. W naszym województwie jest spory przyrost naturalny i to dobrze. Lecz w skali kraju niestety tak nie jest.
Przez najbliższe dni na holu magistratu można oglądać prezentację działań Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wystawę kwiatów i prac plastycznych seniorów z Powiatowego Ogniska Plastycznego
Tadeusz Adamejtis podkreślał zróżnicowanie dostępu do różnorakich usług dla osób starszych. W tym kontekście rozważał uwarunkowania obszarowe.
- Obecny stan badań wskazuje, że zbliżamy się do okresu gdzie będzie malała liczba młodych pracowników, zbliżamy się do bariery granicznej. To jednocześnie wyzwanie i szansa dla osób chcących pracować mimo wieku i być potrzebnymi - powiedział.
Tadeusz Adamejtis dzieląc się doświadczeniem zawodowym podkreślał zróżnicowanie dostępu do różnorakich usług dla osób starszych
Wystąpienia i debatę przeplatały sympatyczne i na wysokim poziomie umiejętności - występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej (wystąpiła Dominika Wrzochalska – fortepian, Jan Abramek – akordeon, Zosia Sączawa – skrzypce, Ada Lalikowska – flet. Młodych artystów do tego koncertu przygotowywali i im towarzyszyli Marcin Hinz, Alicja Kosecka, Paweł Radecki, Marta Zagańczyk) Nie można też pominąć występu wokalistki studia wokalnego "Balbiny" Otylii Osińskiej.
Wystąpienia i debatę przeplatały sympatyczne i na wysokim poziomie umiejętności - występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej
To było tylko preludium, bowiem przez kolejne dni czeka na seniorów sporo przygotowanych dla nich imprez:
11 maja 2016 r. godz. 16.00 - 17.30
W Szkole Łacińskiej na Starym Mieście panowie Bogusław Krauze i Piotr Topolski wygłoszą wykład zatytułowany „Taki był Malbork…”
12 maja 2016 r. godz. 15.00 – 18.00
W Ośrodku Sportu i Rekreacji w Malborku przy ulicy Parkowej
Zorganizowany będzie piknik integracyjny. W trakcie którego, Burmistrza Miasta wręczy dyplomy i podziękowania desygnowanym Seniorom. Całość okrasi występ orkiestry dętej.
14 maja 2016 r. godz. 18.00
Przyszykowano wyjazd do Tczewa na retransmisję opery z Metropolitan Opera "Madame Butterfly"
(zapisy są prowadzone w siedzibie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Malborku, Plac Słowiański 17 oraz w biurze U3W w Ratuszu, Stare Miasto 13)
Zapowiada się szereg ofert dla Seniorów w nadchodzących dniach, każdy z pewnością coś dla siebie wybierze. Wypada tylko życzyć, by Wiosenne Dni Seniora przebiegały radośnie, aktywnie i inspirująco dla wszystkich w tym przedsięwzięciu uczestniczących.
Krzysztof Hajbowicz
- 29/05/2016 15:19 - Autor „Klątwy Bursztynowej Komnaty” w piwnicy czyli spotkanie z Januszem Moździerzem
- 29/05/2016 15:00 - Stworzenie "Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji"
- 27/05/2016 19:56 - Tańczący chór z Bangkoku i rurki z „Biedronki”
- 24/05/2016 08:20 - By się tylko chciało chcieć
- 15/05/2016 16:21 - Niespokojni na ogrodach
- 10/05/2016 20:22 - Rocznica bezwarunkowej kapitulacji 8 maja 1945 roku
- 06/05/2016 19:56 - Weekend w Malborku … jeden dzień za mało
- 27/04/2016 22:14 - Bez fanfaronady
- 27/04/2016 07:25 - Opiniowali projekty ustaw sejmowych
- 26/04/2016 09:34 - X Europejskie Dni Tańca