Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rocznica bezwarunkowej kapitulacji 8 maja 1945 roku

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2016 20:22

Niedzielne słoneczne przedpołudnie służyło tym, którzy postanowili w Malborku uroczyście uczcić 71. Rocznicę Zakończenia II Wojny Światowej. Przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu miasta i powiatu, służb mundurowych (wojska, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, zakładu karnego, służby celnej), harcerze, młodzież, mieszkańcy miasta składali kwiaty oraz zapalili znicze na malborskich cmentarzach i miejscach pamięci.



Na cmentarzu komunalnym pod Pomnikiem Stalagu XXB, również pod obeliskami poświęconymi kombatantom, żołnierzom Armii Krajowej i harcerzom, na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej oraz pod Pomnikiem Celników Polskich w Kałdowie. Samorządowcy zadbali o osoby starsze wiekiem, i wszystkich chcących uczestniczyć w składaniu hołdu, ułatwiając przemieszczanie się między miejscami pamięci, zaoferowali przejazdy specjalnie podstawionym w tym celu autobusem.


alt



alt



Marek Charzewski, burmistrz Malborka pod Pomnikiem Stalagu XXB na cmentarzu Komunalnym, powiedział do zebranych:
- Druga wojna światowa to największy, najkrwawszy, najtragiczniejszy konflikt w dziejach ludzkości. Historycy podają, że 50 milionów, a niektórzy, że nawet 55 milionów ludzi zginęło lub uważa się za zaginionych w wyniku działań drugiej wojny światowej. W tej grupie było około 6 milionów Polaków. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców ówczesnej Polski, jesteśmy krajem, który najbardziej został doświadczony. Dziś spotykamy się, aby uczcić pamięć tych, którzy ponieśli śmierć, ale też podziękować tym, którzy przez całą wojnę walczyli o odzyskanie niepodległości przez Polskę.


alt



alt



- Trudno ten czas wspominać i ukrywać wzruszenie. Teraz po tylu wyrzeczeniach i ofiarach bardzo łatwo dzieli się Polaków, a przecież trud i tragedie dotyczyły wszystkich. Wszystkich którzy pragnęli wolnej Polski, walczyli o Nią, niekiedy płacąc najwyższą cenę, swoje życie, zdrowie. Teraz całą dokumentację naszego koła trzymam… w piwnicy – powiedział podczas przejazdu powiedział ze smutkiem Jan Gawłowski, starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku, prezes Koła Kombatantów, pytany o refleksje. Decyzją administracyjną ministra Obrony Narodowej podziękowano kołom i wypowiedziano gościnę w pomieszczeniach klubu 22.BLT. Budynku będącego pod jurysdykcją wojska, nie tylko w Malborku.


alt



alt



- Jest nas coraz mniej – powiedziała Jolanta Biernat, członkini Związku Sybiraków, której ojciec był więziony przez 4 lata w malborskim stalagu - To okazja byśmy mogli się spotkać, zdanie zamienić i powspominać również z innymi. Mam dużo materiałów o tamtym okresie, w tej chwili jest około czterdziestu sybiraków w naszym związku. Trzeba tamten czas przypominać, by nie poszedł w niepamięć.


alt



alt



- Każde wydarzenie historyczne powinno być lekcją dla kolejnych pokoleń, szczególnie tak krwawe i tragiczne jak II wojna światowa – mówił  burmistrz Charzewski. - Myślę, że nauka, która płynie z tamtych wydarzeń, jest taka, że nie można w żaden sposób przechodzić obojętnie obok tworzących się ideologii śmierci. W latach 30. XX wieku wydawało się, że w takim kraju jak Niemcy, który dał Europie Goethego, Beethovena, Schillera, nie może powstać ideologia, której głównym celem i zadaniem będzie niszczenie i zabijanie wszystkich, którzy tej ideologii nie podzielają. Ówczesna Europa przespała czas reakcji. Brak reakcji doprowadził do tego, że 55 milionów ludzi straciło życie.

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież