Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rocznica bezwarunkowej kapitulacji 8 maja 1945 roku

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2016 20:22

Niedzielne słoneczne przedpołudnie służyło tym, którzy postanowili w Malborku uroczyście uczcić 71. Rocznicę Zakończenia II Wojny Światowej. Przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu miasta i powiatu, służb mundurowych (wojska, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, zakładu karnego, służby celnej), harcerze, młodzież, mieszkańcy miasta składali kwiaty oraz zapalili znicze na malborskich cmentarzach i miejscach pamięci.



Na cmentarzu komunalnym pod Pomnikiem Stalagu XXB, również pod obeliskami poświęconymi kombatantom, żołnierzom Armii Krajowej i harcerzom, na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej oraz pod Pomnikiem Celników Polskich w Kałdowie. Samorządowcy zadbali o osoby starsze wiekiem, i wszystkich chcących uczestniczyć w składaniu hołdu, ułatwiając przemieszczanie się między miejscami pamięci, zaoferowali przejazdy specjalnie podstawionym w tym celu autobusem.


alt



alt



Marek Charzewski, burmistrz Malborka pod Pomnikiem Stalagu XXB na cmentarzu Komunalnym, powiedział do zebranych:
- Druga wojna światowa to największy, najkrwawszy, najtragiczniejszy konflikt w dziejach ludzkości. Historycy podają, że 50 milionów, a niektórzy, że nawet 55 milionów ludzi zginęło lub uważa się za zaginionych w wyniku działań drugiej wojny światowej. W tej grupie było około 6 milionów Polaków. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców ówczesnej Polski, jesteśmy krajem, który najbardziej został doświadczony. Dziś spotykamy się, aby uczcić pamięć tych, którzy ponieśli śmierć, ale też podziękować tym, którzy przez całą wojnę walczyli o odzyskanie niepodległości przez Polskę.


alt



alt



- Trudno ten czas wspominać i ukrywać wzruszenie. Teraz po tylu wyrzeczeniach i ofiarach bardzo łatwo dzieli się Polaków, a przecież trud i tragedie dotyczyły wszystkich. Wszystkich którzy pragnęli wolnej Polski, walczyli o Nią, niekiedy płacąc najwyższą cenę, swoje życie, zdrowie. Teraz całą dokumentację naszego koła trzymam… w piwnicy – powiedział podczas przejazdu powiedział ze smutkiem Jan Gawłowski, starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku, prezes Koła Kombatantów, pytany o refleksje. Decyzją administracyjną ministra Obrony Narodowej podziękowano kołom i wypowiedziano gościnę w pomieszczeniach klubu 22.BLT. Budynku będącego pod jurysdykcją wojska, nie tylko w Malborku.


alt



alt



- Jest nas coraz mniej – powiedziała Jolanta Biernat, członkini Związku Sybiraków, której ojciec był więziony przez 4 lata w malborskim stalagu - To okazja byśmy mogli się spotkać, zdanie zamienić i powspominać również z innymi. Mam dużo materiałów o tamtym okresie, w tej chwili jest około czterdziestu sybiraków w naszym związku. Trzeba tamten czas przypominać, by nie poszedł w niepamięć.


alt



alt



- Każde wydarzenie historyczne powinno być lekcją dla kolejnych pokoleń, szczególnie tak krwawe i tragiczne jak II wojna światowa – mówił  burmistrz Charzewski. - Myślę, że nauka, która płynie z tamtych wydarzeń, jest taka, że nie można w żaden sposób przechodzić obojętnie obok tworzących się ideologii śmierci. W latach 30. XX wieku wydawało się, że w takim kraju jak Niemcy, który dał Europie Goethego, Beethovena, Schillera, nie może powstać ideologia, której głównym celem i zadaniem będzie niszczenie i zabijanie wszystkich, którzy tej ideologii nie podzielają. Ówczesna Europa przespała czas reakcji. Brak reakcji doprowadził do tego, że 55 milionów ludzi straciło życie.

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież