U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
czwartek, 30 czerwca 2022 10:51
Koniec epoki. Mirosław Berliński kończy pracę w Wybrzeżu
Z dniem 30 czerwca 2022 roku Mirosław Berliński kończy pracę w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lech Kulwicki: Okiem kapitana

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15

Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził Lechię w finałowym meczu Pucharu Polski z Piastem Gliwice w 1983 roku, a także w dwóch potyczkach z Juventusem Turyn w ramach Pucharu Zdobywców Pucharu we wrześniu 1983. Chyba tylko Roman Korynt w historii klubu był również tak ważnym kapitanem drużyny. Spróbujmy wspólnie podsumować Lechię Gdańsk w mijającym roku.


- W sierpniu tego roku nagle odszedł z klubu Piotr Stokowiec, trener który w 2019 osiągnął z klubem historyczne wyniki - zdobył Puchar Polski i brązowy medal w rozgrywkach ligowych. Rozstano się nie po porażce, a po remisie w Gdańsku z Radomiakiem. To chyba nie jedyny powód zważywszy, że mieliśmy na koncie tylko jedną porażkę z Lechem Poznań (0:2)?
Lech Kulwicki: Trzeba przypomnieć sobie końcówkę ubiegłego sezonu. Po porażce w Gdańsku z Legią trener oświadczył na konferencji prasowej, że do końca wygra trzy mecze. Niestety nie udało się tylko jeden zremisował. Lechia zakończyła ostatecznie sezon na 8. miejscu. To było brzemienne w wynikach finansowych. Zgodnie z kontraktem reklamowym z Energą SA i z Ekstraklasą SA klub stracił ponad 8 mln złotych. Musiało mieć to wpływ na przedwczesne rozwiązanie kontraktu. Ale czy tylko to tego niestety nie jestem w stanie powiedzieć - wiem tylko, bo mówił mi, że relacje pomiędzy Piotrem a prezesem były w tamtym czasie słabe - nie mógł się z nim skontaktować w ważnych sprawach. Piotr  wiedział, że nad nim wisi topór i że czekają tylko na pretekst, aby się z nim pożegnać on to wiedział to nie była zdrowa atmosfera ani dla Piotra, ani dla zespołu, ani dla klubu.


- Czy następca Piotra Stokowca - Tomasz Kaczmarek, edukowany w niemieckich szkołach i akademiach, potrafić będzie zaszczepić w Lechii zachodni styl gry. Czy to już jest widoczne?
Lech Kulwicki: Tak jestem pewny. to widać w grze, że trener Kaczmarek już wprowadził do zespołu coś takiego co się nazywa po niemiecku - ordnung – porządek - a więc dyscyplina taktyczna i odpowiedzialność każdego zawodnika za rozegranie piłki włącznie z bramkarzem. Mówiąc prościej bramkarz ma dokładnie zagrać do jednego z wolnych obrońców a ten ma ją wprowadzić do pomocnika itd. To jest gra piłką zamiast laga do przodu. I mi się to podoba. Ale żeby tak grać to musi być spełniony jeden warunek, a mianowicie taki, że wszyscy zawodnicy biorący udział w takim graniu muszą nienagannie operować piłką włącznie z bramkarzem - i tu jest problem bo Kuciak ma jedną tylko wadę. on gra nogami słabo i grać już nimi lepiej nie będzie. Tak też straciliśmy pierwszą bramkę w Szczecinie. Jednak sposób w jaki Lechia dzisiaj próbuje budować akcje mi się podoba.

alt


- Jacy gracze Lechii stanowią dzisiaj o jej sile i można ich zaliczyć do elity Ekstraklasy SA?
Lech Kulwicki: Ściany mówią, że siłą Lechii jest w tej chwili szatnia. Panuje tam super atmosfera. Możliwe, bo ja sam wiem z doświadczenia, że szatnią można wygrać lub przegrać mecz. Dla mnie siłą tej ekipy są: Kuciak, Maloca, Gajos a przede wszystkim Kubicki, który jako jedyny moim zdaniem z wymienionych ma miejsce w każdej innej drużynie w naszej Ekstraklasie. Dobre momenty ma też Durmus.


- Wymieniłeś atuty drużyny. To może jakieś braki ma ten zespół?
Lech Kulwicki: Nie będę wymieniał braków Lechii, bo się może ktoś na mnie obrazić. Natomiast moim zdaniem jako zespół mamy problemy w bocznych sektorach boiska. A więc boczni obrońcy oraz skrzydłowi lub tak zwani wahadłowi. Potrzebna jest nam też klasyczna dziesiątka coś w rodzaju Lopeza z Rakowa. Dlaczego boczne rejony? No bo mając w zespole Flavio i Zwolińskiego musimy więcej i celniej dogrywać piłki do nich, ale żeby tak się stało to skrzydłowy lub wahadłowy musi wygrać pojedynek z obrońcą i zrobić przewagę, a następnie celnie dograć, ale tego jest zbyt mało. Natomiast boczni obrońcy, szczególnie wtedy kiedy się bronimy, zbyt łatwo dają się ogrywać. O ile Żukowski jest jeszcze na dorobku i jeśli poprawi grę 1 na 1 to będzie z niego doskonały zawodnik. Ale doświadczony Pietrzak, szczególnie jako boczny lewy obrońca, nie pomaga zbyt wiele naszemu zespołowi kiedy się bronimy.


- Czy Lechię w takim składzie stać na walkę o podium na koniec sezonu?
Lech Kulwicki: Czy stać nas na pudło w tym sezonie chciałbym w to wierzyć, ale aby tak się stało musimy parę rzeczy poprawić. Bardzo cieszy mnie powrót Maćka Kalkowskiego do sztabu szkoleniowego Lechii. Musimy też moim zdaniem wypożyczyć do innych klubów (aby grali) zawodników którzy od miesięcy siedzą na ławce jest ich sporo i nie mogę pojąć jaki jest z nich pożytek dla zespołu i klubu. Kluczową sprawą jest też gra środkowych pomocników. Nie będę wymieniał nazwisk, ale niektórzy z nich niestety nie robią postępów i to na pewno trener Tomasz Kaczmarek też doskonale widzi.
(mp)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: