Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ... Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi...
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

czwartek, 23 listopada 2023 17:46

altPo ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu bojkotu kibiców Arki, stadion zostanie wypełniony przez żółto-niebieską publiczność. Gdańskich fanów nie będzie z uwagi na ciążącym na nich zakazie wyjazdowym po wybrykach na stadionie w Gliwicach przy okazji "pożegnania z Ekstraklasą".

Obecne spotkanie odbędzie się ponownie w 1 lidze, po spadku w ub. sezonie Lechii. Te ostatnie derby odbywały się jeszcze w Ekstraklasie. W związku z pandemią były przesunięte i ostatecznie odbyły się w Gdańsku 31 maja 2020 roku. Padło w nich siedem goli, a Arka mimo dwukrotnego prowadzenia 2:1 i 3:2 wyjechała zza miedzy bez punktów.

Obecne derby będą 44. pojedynkiem w historii konfrontacji ligowych, a we wszystkich rozgrywkach spotkanie nr 47. Ich bilans do tej pory to: 13 zwycięstw Arki, 17 zwycięstw Lechii i 16 spotkań zakończonych podziałem punktów.

24 listopada 2023 roku w 16. kolejce Fortuna I Ligi Lechia Gdańsk zagra z Arką Gdynia na Stadionie Miejskim w Gdyni. Pierwsze od 2020 roku derby Trójmiasta zapowiadają się bardzo interesująco, ponieważ Arka po przeciętnym początku sezonu wygrała 6 meczów z rzędu i awansowała na pozycję lidera z dorobkiem 29 punktów po 15 spotkaniach, a Lechia zajmuje 3. miejsce z trzema punktami straty do nich.

Do meczu pozostały tylko godziny. Warto przybliżyć rywalizację Lechii z Arką w ostatnich latach. W XXI wieku Lechia Gdańsk i Arka Gdynia zmierzyły się ze sobą 17 razy. Lechia wygrała aż 11 spotkań, 5 meczów kończyło się remisami, a Arka wygrała tylko raz. Do tych meczów dochodziło najczęściej w latach 2007-11 oraz w latach 2016-2020. Ostatnie derby Trójmiasta miały miejsce 31 maja 2020 roku, a w nich niestety przy pustej publiczności z powodu pandemii koronawirusa Lechia Gdańsk wygrała po emocjonującym spotkaniu 4:3. Zanim przejdziemy do ostatnich derbów Trójmiasta, cofniemy się w czasie, czyli do 2007 roku.

Lata 2007-11
W sezonie 2007/08 Lechia Gdańsk i Arka Gdynia rywalizowały w ówczesnej II Lidze, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym. Obie drużyny były w odmiennych sytuacjach: będąca w trakcie odbudowy Lechia jeszcze sześć lat wcześniej występowała w A-Klasie, a w poprzednich rozgrywkach zajęła 5. miejsce i traciła cztery oczka do czwartego Zagłębia Sosnowiec, natomiast Arka pomimo tego, że sezon 2006/07 w Orange Ekstraklasie zakończyła na trzynastej lokacie, to została karnie zdegradowana za korupcję. Ponadto były to pierwsze od 1998 roku derby Trójmiasta, do których doszło 10 października 2007 roku, a pierwotnie miały odbyć się pod koniec lipca, ponieważ gdynianie przez zamieszanie później rozpoczęli sezon. Na zapełnionym do ostatniego miejsca stadionie przy ulicy Traugutta 29, kibice stworzyli na trybunach spektakularne widowisko, a zabrakło jedynie bramek. W składzie Lechii byli m.in. Artur Andruszczak, Pawłowie Buzała i Kapsa, Karol Piątek, Marcin Pietrowski, Hubert Wołąkiewicz, a trenerem Biało-Zielonych był Dariusz Kubicki. Natomiast zespół Arki był nieco mocniejszy kadrowo, ponieważ grali w niej m.in. Andrzej Bledzewski, Bartoszowie Karwan oraz Ława, który po tym meczu dostał czerwoną kartkę, Olgierd Moskalewicz, Grzegorz Niciński. Takich piłkarzy miał do dyspozycji ówczesny szkoleniowiec gdynian Wojciech Stawowy.

W spotkaniu rewanżowym 4 listopada tego samego roku w Gdyni gospodarze wygrali 1:0 po trafieniu Grzegorza Nicińskiego w 79. minucie. Warto też wspomnieć, że czerwoną kartkę otrzymał Paweł Kapsa, a zastąpił go 18-letni Łukasz Kubiński. Jak się potem okazało, było to ostatnie zwycięstwo Arki w rozgrywkach ligowych. Jak już wiadomo, obie drużyny awansowały do Ekstraklasy, Lechia z pierwszego miejsca, a Arka z czwartej lokaty przy zielonym stoliku.

W sezonie 2008/09 oba zespoły spotkały się 3 października 2008 roku w Gdyni. Pomimo awansu zarówno w Arce, jak i w Lechii doszło do zmian na ławkach trenerskich. W Arce Roberta Jończyka, który wcześniej był asystentem Wojciecha Stawowego zastąpił późniejszy selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz, a w Lechii nowym trenerem został Jacek Zieliński (eks-piłkarz Legii). Ponadto były to pierwsze w historii derby Trójmiasta na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce!

W pierwszych derbach Trójmiasta w Ekstraklasie triumfowali Biało-Zieloni, którzy wygrali 1:0 po golu Pawła Buzały. Nic dziwnego, że od tamtego meczu Paweł Buzała do dzisiaj cieszy się olbrzymim szacunkiem wśród kibiców Lechii. Rewanżowy mecz w Gdańsku odbył się 25 kwietnia 2009 roku. Po 24. kolejkach obie drużyny były uwikłane w walkę o utrzymanie, przez co ponownie zmieniły trenerów. W Lechii nowym szkoleniowcem został Tomasz Kafarski, który dotychczas pracował jako asystent i był jednym z obiecujących trenerów w tym okresie, a w Arce Czesława Michniewicza zastąpił Marek Chojnacki. Mecz toczył się pod dyktando Lechii, w 79. minucie na 2:0 podwyższył Paweł Buzała, a wcześniej na listę strzelców wpisał się Piotr Wiśniewski. W końcówce meczu honorową bramkę dla Arki zdobył Przemysław Trytko, jednak goście nie zdążyli wyrównać i mecz zakończył się 2:1 dla Lechii. Ostatecznie sezon 2008/09 dla obu drużyn zakończył się happy endem, ponieważ utrzymały się w Ekstraklasie. Ponadto obie drużyny mierzyły się ze sobą także w pamiętnym Pucharze Ekstraklasy i dwukrotnie wygrała Arka: w Gdyni 2:0, a w Gdańsku 1:0. Gdynianie zaszli do półfinału tych rozgrywek i odpadli z ich późniejszym triumfatorem Śląskiem Wrocław (w dwumeczu przegrali 1:3).
Sezon 2009/10 Ekstraklasy Lechia Gdańsk inaugurowała u siebie z… Arką Gdynia. Początek meczu należał do Arki, ponieważ w 13. minucie wyszła na prowadzenie za sprawą Marcina Wachowicza. Prowadzenie gości trwało dziesięć minut, gdy stan meczu wyrównał Karol Piątek. Ten sam zawodnik zdobył z rzutu karnego gola do szatni i tym samym skompletował dublet, a także ustalając wynik na 2:1. Podobny wynik padł 25 listopada 2009 roku w Gdyni, tylko przebieg spotkania był inny. Tym razem na prowadzenie wyszła Lechia, a wynik w 6. minucie zdobył śp. Jakub Zabłocki. Na 2:0 dla Lechii w 53. minucie podwyższył Ivans Lukjanovs i potwierdził tezę, że Biało-Zieloni zasłużyli na wygraną. Jedyną bramkę dla Żółto-Niebieskich tak jak w meczu 1. kolejki tego sezonu strzelił Marcin Wachowicz, z tą różnicą, że to był gol kontaktowy. Warto też dodać, że po raz kolejny w Gdyni doszło do zmiany trenera, tym razem na ławce trenerskiej pojawił się Dariusz Pasieka, który wcześniej był asystentem Holgera Facha w Augsburgu. Powrót do Polski Dariusza Pasieki okazał się mimo to całkiem udany, ponieważ utrzymał z niemałymi kłopotami Arkę. Natomiast Lechia Gdańsk zakończyła ten sezon na 8. miejscu oraz dotarła do półfinału Pucharu Polski, odpadając z Jagiellonią Białystok.

W sezonie 2010/11 do derbów Trójmiasta doszło 17 października 2010 roku. Lechia Gdańsk do nich przystępowała w znakomitych nastrojach, ponieważ Biało-Zieloni po ośmiu meczach zajmowali 3. miejsce w tabeli i w poprzednim spotkaniu upokorzyli na wyjeździe Legię Warszawa, wygrywając z nią 3:0. Natomiast Arka plasowała się dziesięć pozycji niżej i czekał ją ciężki sezon. Na stadionie przy Traugutta 29 pomimo różnicy klas zespołów bardzo długo utrzymywał się bezbramkowy remis, wiadomo derby rządzą się swoimi prawami. W 78. minucie dośrodkowanie z rzutu wolnego Pawła Nowaka na bramkę zamienił Piotr Wiśniewski i tym samym ustalił wynik spotkania, który brzmiał 1:0. Dla Lechii było to piąte zwycięstwo z rzędu w derbach Trójmiasta. Mecz rewanżowy rozgrywany 1 maja 2011 roku na nowym stadionie w Gdyni także zapowiadał się ciekawie. Arka już pod wodzą Frantiska Straki walczyła rozpaczliwie o utrzymanie, a Lechia grała o europejskie puchary. Gospodarze, by wyjść ze strefy spadkowej musieli wygrać ten mecz. Wszystko szło zgodnie z ich planem, najpierw w 35. minucie wynik spotkania otworzył Emil Noll, a na 2:0 w 88. Minucie dla gospodarzy strzelił Tadas Labukas i ponad 10 tysięcy fanów na Stadionie Miejskim w Gdyni było w ekstazie. Gdy wydawało się, że Arka wygra po raz pierwszy od prawie czterech lat z Lechią i wyjdzie ze strefy spadkowej, to dosłownie w końcówce meczu obudzili się piłkarze Lechii. Minutę po drugim trafieniu dla Arki gola kontaktowego, a w ostatnich sekundach wyrównał Luka Vucko i cały Stadion Miejski w Gdyni zamarł w ciszy. Remis 2:2 z Lechią dla Arki był ciosem, ponieważ gdynianom nie udało się pozbierać i spadli z Ekstraklasy wraz z Polonią Bytom. Szczęśliwie także nie zakończył się sezon dla Lechii, ponieważ zamiast europejskich pucharów tak jak w poprzednim sezonie było 8. miejsce.

Lata 2016-20
Po spadku Arki Gdynia z Ekstraklasy w 2011 roku derbów Trójmiasta nie było przez pięć lat, a szkoda, bo w tym samym roku Lechia Gdańsk przeniosła się na PGE Arenę. W latach 2011-16 Lechia Gdańsk budowała swoją pozycję w polskim futbolu, a Arka Gdynia w tym samym czasie bezskutecznie walczyła o awans i dopiero w sezonie 2015/16 udało jej się ten cel osiągnąć. W sezonie 2016/17 pierwsze od ponad pięciu lat derby Trójmiasta miały miejsce 30 października 2016 roku w 14. kolejce w Gdyni. W składzie Lechii m.in. Vanja Milinkovic-Savic, Jakub Wawrzyniak, Milos Krasic w roli kapitana, Sławomir Peszko oraz bracia Marco i Flavio Paixao. Biało-Zielonych trenował Piotr Nowak, a jego vis a vis był Grzegorz Niciński. W 32. minucie prowadzenie Lechii zapewnił Marco Paixao, a w 65. minucie na 1:1 strzelił wypożyczony wtedy z Zagłębia Lubin Adrian Błąd i takim wynikiem zakończyło się to spotkanie. Cztery ostatnie minuty Lechia grała w osłabieniu, ponieważ za uderzenie łokciem Krzysztofa Sobieraja z boiska wyleciał Flavio Paixao. Jak się potem okazało, były to ostatnie derby z udziałem kibiców gości, po tym jak kibice Lechii rzucali racami w sektor kibiców Arki. Drugi mecz odbył się 17 kwietnia następnego roku i były to premierowe derby na Stadionie Energa. Lechia Gdańsk prezentowała bardzo dobrą formę i plasowała się na trzecim miejscu, a Arka walczyła o utrzymanie już z Leszkiem Ojrzyńskim. Podobnie jak w Gdyni wynik w 27. minucie otworzył Marco Paixao, a w 62. minucie było 2:0 dla Lechii po samobójczym trafieniu Michała Marcjanika. Bramkę kontaktową z rzutu wolnego zdobył osiem minut później Dominik Hofbauer. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie i Lechia wygrała 2:1. Pomimo świetnego sezonu w wykonaniu Lechii w europejskich pucharach zagrała… Arka, ponieważ wygrała po 38 latach Puchar Polski i w wielkim finale pokonali Lecha Poznań 2:1 po dogrywce, a Lechia została z niczym.

Sezon 2017/18 dla obu zespołów okazał się koszmarny, zwłaszcza dla Lechii, ponieważ walczyły wtedy o utrzymanie. Ponadto po raz pierwszy historii doszło do sytuacji, gdzie Lechia spotkała się trzykrotnie z Arką w rozgrywkach ligowych, a także po raz pierwszy i ostatni Biało-Zieloni musieli grać w grupie spadkowej (w latach 2013-20 rozgrywki po 30 meczach były podzielone na dwie grupy po osiem drużyn). W pierwszych derbach rozegranych 3 listopada 2017 roku zanosiło się na bezbramkowy remis. Plany gospodarzom pokrzyżował w 94. minucie Flavio Paixao, który po dośrodkowaniu Milosa Krasica uderzeniem głową pokonał Pavla Steinborsa i Lechia wygrała 1:0. Wygrana z Arką była jednym z niewielu pozytywnych momentów Adama Owena jako trenera Lechii, a po tym meczu Walijczyka i jego podopiecznych po powrocie do Gdańska powitali celebrujący tę wygraną kibice. Do meczu rewanżowego, który miał miejsce 7 kwietnia 2018 roku obie drużyny przystępowały w odmiennych nastrojach i dla nich był to mecz o sześć punktów. Lechia już pod wodzą nowego szkoleniowca Piotra Stokowca zajmowała po 29 meczach przedostatnie miejsce w tabeli i potrzebowała punktów jak tlenu, a Arka zajmująca wtedy 9. miejsce musiała wygrać, by awansować do grupy mistrzowskiej. Po 39 minutach gry zwycięzca był już znany, ponieważ grający tego dnia koncertowo piłkarze Lechii prowadzili aż 4:0! Świetnie tego dnia zagrali zwłaszcza Flavio Paixao, który skompletował hat-tricka oraz Sławomir Peszko. Jak to z defensywą Lechii bywało w tym sezonie, to musieli coś stracić. Honorowe trafienia dla gości zaliczyli w 66. minucie Luka Zarandia oraz w ostatnich sekundach meczu Enrique Esqueda i Lechia wygrała 4:2. Sześć dni później w pierwszym meczu grupy spadkowej na Stadionie Miejskim w Gdyni mecz lepiej rozpoczęli gospodarze. W 9. minucie rzut karny wykorzystał Mateusz Szwoch i dał swojej drużynie prowadzenie. Prowadzenie Arki trwało trzynaście minut, gdy stan meczu wyrównał Steven Vitoria. W 43. minucie, czyli na dwie minuty przed przerwą gola na 2:1 dla Biało-Zielonych zdobył Flavio Paixao. Więcej bramek już nie padło i Lechia triumfowała 2:1, tym samym wywiozła z Gdyni bardzo ważne trzy punkty. Można śmiało potwierdzić tezę, że gdyby nie te dziewięć oczek po wygranych z Arką, to Lechia po tym sezonie pożegnałaby się z Ekstraklasą. Natomiast Arka zakończyła sezon na 12. miejscu, czyli jedną lokatę wyżej nad Lechią i awansowała po raz drugi z rzędu do finału Pucharu Polski, jednak tym razem podopieczni Leszka Ojrzyńskiego musieli uznać wyższość Legii Warszawa (1:2). Po tym sezonie z zespołem pożegnał się Leszek Ojrzyński, a zastąpił go Zbigniew Smółka.

W sezonie 2018/19 do derbów Trójmiasta doszło po raz pierwszy 27 października 2018 roku w trzynastej serii gier w Lotto Ekstraklasie. Po dwunastu meczach Lechia Gdańsk, która odcięła grubą kreską poprzednie rozgrywki i prezentowała bardzo dobrą formę, przystępowała z pozycji wicelidera, a Arka za kadencji Zbigniewa Smółki zajmowała 11. miejsce. Na ówczesnym Stadionie Energa wynik spotkania w 26. minucie otworzył Błażej Augustyn. Biało-Zieloni długo nie nacieszyli się tym prowadzeniem, bo trwało ono zaledwie jedenaście minut, gdy z rzutu karnego na 1:1 wyrównał Michał Janota i takim wynikiem zakończyła się pierwsza odsłona gry. Rezultat 1:1 utrzymywał się przez długi czas i gdy wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów, to w 90. minucie odpowiedzialność na siebie wziął Flavio Paixao, pokonując uderzeniem głową Pavla Steinborsa. Mecz zakończył się wygraną Lechii 2:1 i tym samym Biało-Zieloni wrócili na pozycję lidera. Ponadto były to piąte wygrane z rzędu derby Trójmiasta przez Lechię. W rewanżowym meczu rozegranym 1 kwietnia następnego roku doszło w Arce do niemałego trzęsienia ziemi. Na godzinę przed meczem Zbigniew Smółka… został zwolniony, ale poprowadził ten mecz, co było kuriozalną sytuacją i było to dla niego ostatnie spotkanie w roli szkoleniowca Żółto-Niebieskich. Jeżeli chodzi o spotkanie, to nie było ono porywające dla oka i zakończyło się bezbramkowym remisem. Te rozgrywki Lechia zakończyła na 3. miejscu i zdobyła Puchar Polski, co było dla niej najlepszym sezonem w historii, natomiast Arka pod wodzą Jacka Zielińskiego utrzymała się na kolejny sezon w Ekstraklasie.

W sezonie 2019/20 derby Trójmiasta miały miejsce po październikowej przerwie na reprezentację, a konkretnie było to 20 października 2019 roku w Gdyni. Do przerwy na Stadionie Miejskim utrzymywał się bezbramkowy remis. Sześć minut po rozpoczęciu drugiej połowy bramkę zdobył Flavio Paixao, a w 53. minucie na 2:0 dla Lechii podwyższył Artur Sobiech i przy tych dwóch trafieniach dwukrotnie asystował Lukas Haraslin. Co prawda piłkarze Lechii byli w bardzo dobrej sytuacji, ale jak mawiał Czesław Michniewicz, 2:0 to niebezpieczny wynik i to się potwierdziło. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla Biało-Zielonych było trafienie kontaktowe Michała Nalepy w 75. minucie. Drugiego sygnału ostrzegawczego już nie było, bo w ostatnich sekundach gry bramkę wyrównującą zdobył Marko Vejinovic i spotkanie zakończyło się rezultatem 2:2. I tak dobrze, że mecz zakończył się remisem, ponieważ Arka, którą trenował Aleksandar Rogic mogła nawet wygrać to spotkanie, ale Biało-Zielonych uratował wtedy VAR. Mecz rewanżowy w Gdańsku miał odbyć się w marcu 2020 roku, jednak odbył się dopiero 31 maja 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa na całym świecie, przez co rozgrywki ligowe zostały wstrzymane. Na Stadionie Energa na derbowym meczu nie mogli pojawić się kibice. Podobnie jak w spotkaniu w Gdyni pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Natomiast druga odsłona gry to był prawdziwy rollercoaster. W 50. minucie pierwszego gola w drugich derbach Pomorza w tym sezonie z rzutu karnego zdobył Flavio Paixao. Dziesięć minut później wyrównał Marko Veijinovic, a w 71. minucie goście objęli po raz pierwszy w tym meczu prowadzenie, po tym jak piłkę do własnej bramki wpakował Jarosław Kubicki. Pięć minut później na tablicy wyników zrobiło się 2:2, gdy drugą bramkę strzelił Flavio Paixao. Także drugą bramkę w tym meczu, a trzecią dla Arki zdobył Marko Veijinovic i tym samym Arka wróciła na prowadzenie w 82. minucie. Prowadzenie podopiecznych Ireneusza Mamrota trwało zaledwie pięć minut, gdy do siatki trafił Łukasz Zwoliński. Spotkanie zbliżało się już do końca i na tablicy wyników nadal widniało 3:3, to w końcówce Lechia otrzymała rzut karny. Jedenastkę wykorzystał Flavio Paixao, dla którego była to dziesiąta bramka przeciwko Arce Gdynia i ustalił wynik na 4:3. Co to był za mecz, szkoda tylko, że odbył się bez udziału publiczności! Jednak obie drużyny kończyły ten sezon w nie najlepszych nastrojach. Ireneusz Mamrot nie zdołał uratować gdynian przed spadkiem z Ekstraklasy, do którego doszło w lipcu, a Lechia pomimo zajęcia czwartej lokaty nie zakwalifikowała do europejskich pucharów i przegrała z Cracovią 1:2 po dogrywce w finale Pucharu Polski.

Jak wygląda sytuacja przed derbami?
Niespełna trzy i pół roku musiało minąć, aby doszło do kolejnych derbów Trójmiasta. Na pewno nikt nie przypuszczał, że Lechia z Arką zamiast spotkać się w Ekstraklasie, to spotka się na jej zapleczu. Taka sytuacja miała miejsce po raz ostatni w sezonie 2007/08, kiedy obie ekipy spotkają się na drugim poziomie rozgrywkowym. Na pewno obie drużyny mają ten sam cel, a mianowicie awans do Ekstraklasy. Jak już było wspomniane wcześniej, Arka przystępuje do tego meczu z pozycji lidera, a Lechia z 3. miejsca, więc zapowiada się naprawdę interesujące spotkanie. Jeżeli chodzi o kibiców, to na Stadionie Miejskim przy ulicy Olimpijskiej pojawią się po raz pierwszy od ich bojkotu. Na klubowej stronie podano, że wyprzedano 11.500 biletów.
Faworytem jest lider. Kata Arki - Flavia już nie ma. II linia Lechii mocno osłabiona bez Fernandeza, Conrado, Neugebauera i Zhelisko. W Arce wysoka forma Kobackiego i snajperski zmysł Czubaka. Plus jednostronny doping fanów gdyńskich. Kibice Lechii liczą jednak na cud...

Początek meczu w piątek o godzinie 20:30. Transmisja na Polsacie Sport oraz Polsacie Box Go

Historia rozegranych meczów
Lechia Gdańsk z Arką Gdynia zagrały po raz ostatni 3,5 roku temu. W międzyczasie warto prześledzić jej rywalizację w derbach Trójmiasta na przestrzeni lat

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:3.

GENERALNY BILANS NA SZCZEBLU 3., 2. ligi i Ekstraklasy oraz rozgrywek pucharowych:

Ogółem rozegrano 46 spotkań, z czego: Zwycięstwa Arki: 13; Remisy: 16; Zwycięstwa Lechii: 17.
Stosunek bramek: 49-42 dla Lechii.