Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Reklama
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Optymistyczny kwartał gdańskiego rynku pracy

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 26 października 2011 08:25

altOptymistyczne dane płyną z lokalnego rynku pracy. Pod koniec III kwartału w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku zarejestrowanych było 10 252 bezrobotnych, to o 177 osób mniej niż pod koniec poprzedniego kwartału.


Okres letni z reguły pozytywnie wpływa na poprawę sytuacji panującej na lokalnym rynku pracy. Nie inaczej było w tym roku. W Gdańsku poziom bezrobocia w sposób widoczny spadał w pierwszych dwóch miesiącach kwartału. W lipcu liczba bezrobotnych wyniosła 10 257 (o 177 bezrobotnych mniej niż w czerwcu),  a w sierpniu 10 114. Nieznaczny wzrost liczby osób poszukujących zatrudnienia miał miejsce dopiero we wrześniu, wówczas to w ewidencji PUP zarejestrowanych było łącznie 10 252 gdańszczan.
- Mijający kwartał możemy oceniać pozytywnie, mimo, że pod sam jego koniec liczba bezrobotnych nieznacznie wzrosła, to w porównaniu z II kwartałem zanotowaliśmy niewielki spadek osób szukających zatrudnienia - wyjaśnia Łukasz Iwaszkiewicz rzecznik prasowy PUP w Gdańsku.


Wraz ze spadkiem liczby bezrobotnych, redukcji uległa stopa bezrobocia. W lipcu i sierpniu kształtowała się ona na poziomie 5,0 proc. (najniższym w tym roku). We wrześniu nieznacznie, bo o 0,1 pkt. proc., urosła.

W całym III kwartale br. pracodawcy zgłosili blisko 2,5 tys. ofert pracy. Na rynku pracy w największym stopniu poszukiwano pracowników sektora budolwanego oraz handlu.

W III kwartale br. do PUP w Gdańsku wpłynęło łącznie 2411 ofert pracy, to o 229 ofert więcej niż w okresie kwiecień-czerwiec. Najwięcej propozycji zatrudnienia kierowanych było do osób nieposiadających żadnych kwalifikacji zawodowych (bez zawodu). Łącznie ofert takich zgłoszono 268. Pracodawcy poszukiwali także pracowników branży budowlanej. 159 ofert pracy skierowanych było do robotników budowlanych, 63 do zbrojarzy, 60 murarzy oraz 34 do brukarzy.Duża część ogłoszeń adresowana była także do pracowników sektora handlowego. 110 ofert pracy czekało na sprzedawców, 52 na przedstawicieli handlowych, 32 na kasjerów oraz 23 na przedstawicieli handlowych.
Na lokalnym rynku pracy poszukiwanych było ponadto:
- 106 spawaczy,
- 74 pracowników ochrony (z licencją oraz bez),
- 43 kucharzy,
- 36 monterów kadłubów okrętowych,
- 28 magazynierów

W III kwartale roku Centrum Pracy przyjęło od lokalnych pracodawców łącznie 906 ofert pracy na 4553 wolne miejsca pracy
- lipiec - 284 ofert pracy, 1322 miejsc pracy
- sierpień - 379 ofert pracy, 2118 miejsc pracy
- wrzesień - 243 oferty pracy, 1113 miejsc pracy


Program "Gotowi na zmiany"
Pierwszego sierpnia rozpoczął się nabór uczestników do programu Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku - „Gotowi na zmiany”. Projekt adresowany był do osób bezrobotnych powyżej 45 roku życia oraz pracodawców.

Wyłącznie pozytywne zmiany zaszły w życiu uczestników projektu PUP w Gdańsku - „Gotowi na zmiany”. Program współfinansowany z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej przeznaczonej na aktywizację zawodową osób bezrobotnych powyżej 45. roku życia ruszył 1 sierpnia. Był on adresowany do mieszkańców Gdańska oraz powiatu gdańskiego, którzy ukończyli już 45 lat. W ramach programu 128 jego beneficjentów objętych zostało różnorodnymi formami wsparcia. 100 bezrobotnych skierowano na szkolenia, 11 na staż, a 17 osób zaktywizowano poprzez prace
interwencyjne.

Bezrobotnym, którym zaproponowano udział w szkoleniu, mogli wybrać 1 z pośród 8 kursów: Podstawy księgowości, Obsługa kas fiskalnych, Samodzielna księgowa, Bukieciarstwo I i II stopnia, Obsługa komputera, Pracownik projektów finansowanych ze źródeł UE, Zarządzanie projektami finansowanymi ze źródeł UE oraz Opiekunka środowiskowa.

Do udziału w projekcie zgłaszać się mogli także pracodawcy. Dla nich PUP przygotował dwie ciekawe propozycję.
Pierwsza z nich zainteresowała firmy, które zamierzały utworzyć miejsce pracy i zatrudnić nowego pracownika. Zgodnie z założeniami projektu, jeśli na nowy etat przyjęta została osoba bezrobotna biorąca udział w programie „Gotowi na zmiany”, wówczas pracodawca uzyskiwał od PUP refundację części kosztów wynagrodzenia i składek ZUS przez okres aż 12 miesięcy.

Druga oferta kierowana była natomiast do firm, które gotowe były przyjąć na 6 miesięcy stażystę. Tutaj największą korzyścią było pozyskanie nowego pracownika. Wszystkie koszty związane z jego przyjęciem, w tym badania lekarskie oraz comiesięczne wynagrodzenie stażysty pokrywał PUP. Warto jednak zaznaczyć, że do udziału w projekcie w pierwszej kolejności byli zapraszani pracodawcy, którzy po ukończeniu stażu przewidywali zatrudnienie uczestnika programu.


Nowy serwis internetowy PUP
We wrześniu ruszył nowy serwis internetowy Powiatowego Urzędu Pracy  w Gdańsku. Portal dedykowany jest trzem różnym grupom klientów. Swoje osobne strefy posiadają osoby bezrobotne, niepełnosprawne, a także pracodawcy.

Portal podzielny został na cztery osobne części.
Pierwsza z nich (pomarańczowa) dedykowana jest klientom indywidualnym - osobom bezrobotnym. Korzystając z serwisu można m.in. zapoznać się z potrzebnymi informacjami dotyczącymi rejestracji, a także form wsparcia udzielanym osobom bezrobotnym. Dzięki dużej interaktywności witryny internauci za jego pomocą mogą, bez wychodzenia z domu, zgłosić się do rejestracji przez Internet czy poinformować PUP o rozpoczęciu pracy lub podjęciu działalności gospodarczej. Portal oferuje także możliwość przeglądania aktualnych ofert pracy oraz skonsultowania się z konsultantem PUP via Chat. Ciekawostką jest moduł umożliwiający stworzenie własnego e-CV.

Swoją strefę (zieloną) posiadają również pracodawcy, dla których PUP przygotował szereg ciekawych rozwiązań.
Jednym z nich jest możliwość elektronicznego zgłoszenie oferty pracy. Również elektronicznie można zadać pytanie konsultantowi.

Dla osób niepełnosprawnych dedykowana jest strefa niebieska. Za pośrednictwem Internetu można wypełnić kartę rejestracyjną, zapoznać się z aktualnym harmonogramem szkoleń i warsztatów, a także ofertami pracy dla osób niepełnosprawnych. We wszystkich artykułach zostały także zamieszczone moduły umożliwiające odczytanie zamieszczonego w serwisie tekstu. Częścią portalu jest także komponent umożliwiający włączenie wysokiego kontrastu dedykowanego osobom słabowidzącym.

Niezależnie od tego, w której strefie aktualnie się znajdujemy zawsze istnieje możliwość zapisania się do urzędowego newslettera, przejrzenia galerii multimediów, a także zapoznania się z aktualnymi statystykami rynku pracy oraz  z dotychczasową działalnością PUP.

Czwartą częścią nowego portalu jest Urząd On-line. Można tu skorzystać ze wszystkich najważniejszych e-usług. Jest  w czym wybierać. Drogą elektroniczną można zgłosić się do rejestracji przez Internet, poinformować PUP o podjęciu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej, skontaktować się z konsultantem, zgłosić ofertę pracy, skorzystać z elektronicznego urzędu podawczego, a także zapoznać się z usługą VideoCV.


Gdański PUP w zagranicznych mediach

Sukces, jakim okazał się realizowany w latach 2009 - 2010 projekt Dojrzały Przedsiębiorca, sprawił, że działalnością Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku szerzej zaczęły interesować się zagraniczne media. We wrześniu o dotychczasowych osiągnięciach Dyrektora Budnika oraz jego pracowników napisał The Parliament - unijny magazyn poświęcony polityce i sprawom społecznym.

Tematem przewodnim wrześniowego numeru The Parliament Magazine była szeroko pojęta przedsiębiorczość. Zdaniem redakcji czasopisma, dobrym jej przykładem jest dotychczasowa działalność PUP w Gdańsku, który w bieżącym roku zyskał dużą popularność za sprawą jednego ze swoich projektów. W czerwcu „Dojrzały Przedsiębiorca” promujący tworzenie mikroprzedsiębiorstw przez osoby powyżej 50. roku życia, zajął drugie miejsce w unijnym konkursie Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości 2011.

Parliament zwraca także uwagę na wcześniejszą działalność PUP. Magazyn podkreśla dotychczasowe osiągnięcia, w tym uzyskanie przez urząd certyfikatu ISO, czy wdrożenie nowoczesnych projektów w postaci „Internetowej rejestracji bezrobotnych”, „VideoCV” oraz „Pomorskiego Dnia Małej Przedsiębiorczości”.


Hiszpański projekt na Pomorzu

Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku został zaproszony do udziału  w projekcie “Nowe możliwości we wspieraniu przedsiębiorczości osób pozostających bez zatrudnienia, będących w trakcie ostatniego roku nauki”. Program realizowany jest  przez “Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość” Oddział Terenowy w Gdańsku, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza oraz Miejskie Centrum Przedsiębiorczości w Gijon.

Program „Nowe możliwości we wspieraniu przedsiębiorczości osób pozostających bez zatrudnienia, będących w trakcie ostatniego roku nauki” powstaje w oparciu o doświadczenia Miejskiego Centrum Przedsiębiorczości w Gijon (Hiszpania)  w zakresie aktywizacji zawodowej. Jego głównym celem jest zwiększenie zdolności do uruchamiania działalności gospodarczej wśród młodych, bezrobotnych osób kończących swoją naukę. Program ma także wpłynąć na poszerzenie kompetencji zawodowych pracowników powiatowych urzędów pracy.

Pierwszym etapem projektu była prezentacja hiszpańskiego modelu. Został on przedstawiony przez ekspertów MCP w trakcie 4 dniowej (12-16 wrzesień) wizyty studyjnej w Gijon. Podczas dyskusyjnego panelu pracownicy pomorskich urzędów pracy, w tym PUP w Gdańsku, zapoznali się z dobrymi praktykami, wnioskami z realizacji programu oraz szczegółami jego realizacji.

Kolejnym etapem, który rozpocznie się już wkrótce, będzie przeniesienie hiszpańskich koncepcji na grunt polski. Tu dużą rolę odegrają pracownicy urzędów pracy oraz eksperci, którzy pomogą dostosować założenia zachodniego projektu do uwarunkowań polskiego rynku pracy. Uczestnictwo w tych pracach będzie także doskonałą szansą na wnikliwe zapoznanie się z hiszpańskimi rozwiązaniami oraz okazją do podniesienia kompetencji w zakresie wspierania przedsiębiorczości wśród osób młodych. Efektem tych prac będzie innowacyjny, kompleksowy program wsparcia doradczo-szkoleniowego.

Już dziś wiadomo, że jego ważnymi elementami będą m.in. Warsztaty Inicjujące Pomysły Biznesowe, 3 miesięczny staż menedżerski w doświadczonych firmach oraz symulacje biznesowe. Taką pomocą objętych zostanie 20 osób (uczniów i studentów do 26 roku życia, będących w trakcie ostatniego roku nauki).

źródło PUP w Gdańsku

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież