Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sposób na oszczędność w budżecie - energia to też towar

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 22 października 2011 09:51

altRacjonalne zużycie ciepła i wody to jeden z probierzy dobrego gospodarowania groszem tak publicznym, jak prywatnym. Każdy z nas chciałby, by jego rachunki były mniejsze. Okazuje się, że to jest całkiem możliwe.


Nie jesteśmy bezbronni wobec kosztów, które cały czas rosną.  Dzięki monitorowaniu zużycia energii można zaoszczędzić co piątą złotówkę wydawaną na wodę i ciepło. Termin telemetria staje się mniej obcy, a bardziej przyjazny.

Pomysł Promaru opiera się na kontrolowaniu na bieżąco pracy wszystkich instalacji. Narzędziem jest   niepozorna skrzynka - urządzenie PMC (Prom@r Monitoring Controller) i system Prom@r Monitoring System). System umożliwia analizowanie otrzymanych danych, co pozwala na optymalizowanie zużycia mediów energetycznych i wody w budynkach.

Zdalne zarządzanie mediami energetycznymi (ciepło, energia elektryczna, gaz) i wodą wdrożono w ponad pięćdziesięciu obiektach komunalnych w Gdańsku i w innych miastach. System PMS w obiektach gdańskiego Urzędu Miasta obecny jest od 2008.  Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska  i gdańską firmę Infracorr Sp z o.o.  Zastosowane zostały przy tym innowacyjne technologie informatyczne PMS (Promar Monitoring System). 
- Co wy właściwie robicie w tej waszej Bydgoszczy? - takie pytanie zostało skierowane do Ryszarda Marciniaka, prezesa Promaru podczas światowej wystawy EXPO w Szanghaju.
- Myślimy! Ot i cała nasza filozofia – odpowiedział Marciniak. Dzięki nowoczesnej technologii uda się zmniejszyć rachunki za media.

System pozwala na zdalną rejestrację oraz regulację parametrów pracy urządzeń i instalacji drogą łączności bezprzewodowej GPRS i przez Internet, a także na cyfrowe przetwarzanie i analizę zbieranych danych.
- Można stale podglądać, co dzieje się choćby z kotłami w węźle cieplnym i zdalnie nimi sterować, czyli dozować tylko tyle ciepła, ile naprawdę potrzeba, bo - nie czarujmy się, dużo energii marnuje się, a oczywiście trzeba za nią płacić - mówi Tomasz Gruse, zastępca dyrektora działu monitoringu w Promarze.

Koncepcja systemu opiera się na współpracy z każdym urządzeniem pomiarowym i automatyki dowolnego producenta odpowiadającym za kontrolowanie i sterowanie instalacjami w budynkach.  PMS został zaprojektowany w sposób umożliwiający dowolne konfigurowanie funkcjonalności w zależności od wymagań klienta. System umożliwia również analizowanie otrzymanych danych, dzięki czemu możliwe jest optymalizowanie zużycia mediów w budynkach. PMS jest oferowany
w koncepcji SaaS (Software as a Service).  Transmisja z monitorowanych obiektów realizowana jest za pośrednictwem sieci GSM lub Ethernet, co sprawia, że lokalizacja monitorowanego budynku nie ma wpływu na komunikację z systemem. Co więcej użytkownik ma dostęp do systemu przez przeglądarkę internetową, dzięki czemu za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do sieci Internet może korzystać z PMS.

Rozwiązania te opierają się na bieżącym  gromadzeniu danych o zużyciu mediów i wody, regulacji pracy urządzeń obiektowych, natychmiastowej identyfikacji nieprawidłowości w eksploatacji i ich eliminowaniu.

Rzeczywiste informacje o poziomie zużycia mediów energetycznych w obiektach to podstawa do dalszych decyzji inwestycyjnych i remontowych.

Dzięki rejestracji w PMS rzeczywistego zapotrzebowania obiektów na moc cieplną, elektryczną i gaz, w okresie jednego roku, w różnych okresach i warunkach atmosferycznych uzyskuje się dane służące zweryfikowaniu zamówionych mocy.
PMS jako narzędzie zarządzania umożliwił przeprowadzenie eksperymentów i weryfikacji ich skuteczności. Zgromadzone dane określają wysokość zapotrzebowania budynków w energię i ułatwią opracowanie audytów  i certyfikatów energetycznych. Daje to wymierne korzyści w złotówkach.

System zdalnego monitoringu PMS pozwala na bieżąco oraz za poprzednie okresy precyzyjnie kontrolować działania i zaniechania administracji budynków, zużycie mediów i ich koszty. Pozwala wymusić lepsze gospodarowanie powierzonym mieniem. 

Z kolei całodobowa rejestracja i wykrywanie awarii, zapobiega stratom i niepotrzebnym kosztom, pozwala niezwłocznie wykrywać awarie, powiadamiać administrację i służby serwisowe. 

Ciągła, codzienna, całodobowa rejestracja informacji o pracy urządzeń i zużyciu mediów przez system PMS oraz wbudowane narzędzia ułatwiające analizę danych – pozwalają na podejmowanie właściwych i optymalnych decyzji o remontach, kierunkach modernizacji i termomodernizacji budynków i ich zakresie. 
Elektroniczny system zdalnego zarządzania mediami przynosi dodatnie efekty ekonomiczne w miejskim budżecie.  

Czym jest telemetria?
System Zdalnego Nadzoru i Zbierania Danych w ciepłownictwie i instalacjach grzewczych to aktualne wyzwanie przed każdym producentem, dystrybutorem i odbiorcą ciepła, energii elektrycznej, gazu i wody. Spółka Infracorr zakupiła licencję z bydgoskiego „Promaru” , korzystając z dotacji unijnej na rozwój innowacyjnych technologii. 

Infracorr realizuje projekt „Wdrożenie nowoczesnego systemu monitoringu ciepłowniczego". Projekt ten został dofinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach tego projektu objęto systemem zdalnego nadzoru i zbierania danych pn. PMS różnego typu obiekty i instalacje jak kotłownie, węzły cieplne, sieci cieplne, budynki mieszkalne i użyteczności publicznej. Z systemu korzystają przedsiębiorstwa produkujące i dostarczające ciepło, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego. 

Centrum Nowoczesnych Technologii Infracorr zaprojektowało i wykonało we współpracy z WILO GmbH, liderem w produkcji pomp, testowy system zdalnej kontroli i sterowania pompami drogą cyfrową, przy wykorzystaniu łączności bezprzewodowej GPRS. Celem tego systemu jest zapewnienie zdalnej kontroli i sterowania pompami i instalacjami hydraulicznymi oraz automatyczne wykrywanie awarii i powiadamianie o nich służb serwisowych i eksploatacyjnych. 

Od 2007 roku Centrum Nowych Technologii Infracorr prowadzi też we współpracy z firmami WILO, TAC oraz KAMSTRUP prace badawczo wdrożeniowe w ramach projektu „Inteligentne Węzły Cieplne". Projekt oparty jest na technologiach sterowania węzłami cieplnymi poprzez  cyfrową integrację pomp, ciepłomierzy i innych urządzeń pomiarowych w jeden wspólny system automatyki.  Centrum Nowych Technologii Infracorr realizuje też prace badawczo wdrożeniowe związane z projektem „System sterowania kotłownią na paliwo stałe". Celem jest opracowanie technologii automatycznego sterowania kotłowniami na paliwo stałe w funkcji temperatur zewnętrznych, zapewniającej bezobsługowe działanie kotłowni, a jednocześnie minimalizację zużywanego paliwa i energii elektrycznej oraz redukcję emisji spalin.

Pierwszym komercyjnym zadaniem tego projektu, realizowanym przez CNT dla ECO Malbork Sp. z o.o. to modernizacja systemu automatyki sterującej wraz z systemem zdalnej kontroli kotłowni miałowej na osiedlu w Nowym Stawie.

W Zespole Szkół Budownictwa Okrętowego w Gdańsku Infracorr przy współpracy z GPEC uruchomił węzeł cieplny zasilający szkołę.
Zmodernizowany i nowoczesny węzeł będący źródłem ciepła, pełni też funkcję edukacyjną. Uczniowie na jego podstawie uczą się elementów mechatroniki w specjalnej sali komputerowej. Węzeł został przygotowany do tego celu poprzez oznaczenie wszystkich urządzeń oraz dostarczenie pomocy dydaktycznych w postaci modeli różnorodnych urządzeń (magnetyzer, odmulacza, zawory bezpieczeństwa, wymiennik ciepła i inne) i podłączony poprzez PMS do monitorowania i zarządzania poprzez Internet. 
 
Stosowany przez Infracorr System Zdalnego Nadzoru i Zbierania Danych (zwany SCADA – Supervisory Control And Data Acquisition) swoje początki wywodzi ze zdalnie nadzorowanych komputerowo systemów przemysłowych i linii technologicznych. 

SCADA mają coraz większe zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki oraz życia publicznego i prywatnego. A to dzięki rozwojowi teletransmisji – Internet, GSM i GPRS. Obecnie możemy bez problemu zdalnie nadzorować co się dzieje np. w naszym domu z telefonu komórkowego lub laptopa z dowolnego miejsca na świecie (nawet podczas wczasów na Hawajach).

Nie trzeba przy tym dokonywać zakupu i instalowania specjalistycznego oprogramowania – wystarczy dowolny komputer z przeglądarką internetową.

Główne korzyści to precyzyjne dostosowanie mocy zamówionej do realnego zapotrzebowania, efektywne wykorzystanie ciepła poprzez sterowanie parametrami pracy układów automatyki, natychmiastowe wykrywanie zakłóceń pracy instalacji, zdalny odczyt danych urządzeń pomiarowych, uśrednianie zużycia energii w czasie szczytowego zapotrzebowania na moc. 

Nowoczesne rozwiązania technologiczne znajdują też oparcie w ustawach.  Ustawa o Efektywności Energetycznej obowiązuje od 11 sierpnia 2011 roku. Jej celem jest zwiększenie efektywności wykorzystania energii oraz wdrażanie proekologicznych technologii służących zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ustawa reguluje politykę dotyczącą wydawania świadectw efektywności energetycznej, czyli tzw. „białych certyfikatów”. 
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież