Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorzanie wobec elektrowni jądrowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 października 2011 08:52

altPonad sto osób zgromadziło się podczas kolejnego spotkania Forum Dialogi i Współpracy „Energia i Samorządność”, poświęconego kwestii możliwej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego, które odbyło się 18 października w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Okazją do spotkania było opublikowanie wyników badań socjologicznych, prowadzonych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną od 2009 roku, dotyczących energetyki jądrowej. W dyskusji poświęconej wnioskom z badań wzięli udział Witold Drożdż, wiceprezes PGE EJ S.A., Ryszard Świlski, Członek Zarządu Województwa, Adam Madejski, z-ca dyrektora Wydz. Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Henryk Doering, wójt gminy Krokowa, Mikołaj Orzeł z urząd gminy Gniewino oraz Teresa Kamińska, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.

Na początku spotkania dr Piotr Stankiewicz z Instytutu Socjologii UMK zaprezentował raport z badań pt. „Dla kogo elektrownia jądrowa? Opinia publiczna o planach rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i wybranych województwach w latach 2010-2011”. Uczestnicy dyskusji, komentując uzyskane wyniki zgodnie wskazywali na wyjątkowość województwa pomorskiego na tle kraju w zakresie nastawienia społeczności lokalnych do planów budowy elektrowni jądrowej. Potwierdzają to uzyskane wyniki, zgodnie z którymi mieszkańcy województwa pomorskiego są najbardziej optymistycznie nastawieni wobec planów budowy elektrowni jądrowej w ich regionie. Nie zmieniła tego katastrofa w Fukushimie, po której wciąż 59% mieszkańców województwa pozostaje zwolennikami budowy elektrowni jądrowej.

- Elektrownia atomowa istniała w świadomości mieszkańców Pomorza od dawna – komentowała wyniki badań Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Do dzisiaj w naszym regionie istnieje duża grupa ludzi, która sądzi, że zaprzestanie pierwszej budowy było błędem. Także mieszkańcy okolicznych gmin zdołali się już przyzwyczaić do tej inwestycji.

Witold Drożdż wiceprezes spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za realizację strategii rozwoju energetyki jądrowej, odnosił się również do szans Żarnowca na budowę na tym terenie pierwszej elektrowni: Trzy potencjalne lokalizacje będą znane do końca tego roku. Rok 2012 to czas jaki przeznaczymy na gruntowne badania tych lokalizacji, a w 2013 roku zostanie wskazana konkretna lokalizacja.

Otwarty dla publiczności charakter spotkania umożliwił wzięcie udziału w dyskusji przedstawicielom organizacji ekologicznych i zwykłym mieszkańcom. Przedstawiciel PGE musiał stawiać czoła czasami mocno krytycznym pytaniom reprezentantów Polskiego Klubu Ekologicznego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czy Greenpeace’u, jak również mieszkańców okolicznych miejscowości.

Dzięki obecności przedstawicieli różnych środowisk, osób w różnym wieku i reprezentujących różne branże i sektory – od studentów uczelni wyższych, przez przedsiębiorców, urzędników, ekspertów energetycznych po ekologów i działaczy pozarządowych – mających różne poglądy na tak kontrowersyjny temat, jakim jest energetyka jądrowa, prezentację wyników badań można potraktować jako test ich rzetelności i obiektywności. Brak zarzutów wobec konstrukcji badania, zadanych pytań i ich interpretacji pozwala cieszyć się z tego, że udało się zrealizować badania, które mogą być wiarygodnym i niezależnym źródłem informacji dla wszystkich uczestników debaty o energetyce jądrowej.

Pomimo faktu, że spotkanie trwało ponad dwie godziny,  temat był daleki od wyczerpania, a liczba chętnych do zadania pytania nie malała. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność” będą okazją do kontynuacji debaty.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież