Ponad sto osób zgromadziło się podczas kolejnego spotkania Forum Dialogi i Współpracy „Energia i Samorządność”, poświęconego kwestii możliwej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego, które odbyło się 18 października w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Okazją do spotkania było opublikowanie wyników badań socjologicznych, prowadzonych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną od 2009 roku, dotyczących energetyki jądrowej. W dyskusji poświęconej wnioskom z badań wzięli udział Witold Drożdż, wiceprezes PGE EJ S.A., Ryszard Świlski, Członek Zarządu Województwa, Adam Madejski, z-ca dyrektora Wydz. Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Henryk Doering, wójt gminy Krokowa, Mikołaj Orzeł z urząd gminy Gniewino oraz Teresa Kamińska, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.
Na początku spotkania dr Piotr Stankiewicz z Instytutu Socjologii UMK zaprezentował raport z badań pt. „Dla kogo elektrownia jądrowa? Opinia publiczna o planach rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i wybranych województwach w latach 2010-2011”. Uczestnicy dyskusji, komentując uzyskane wyniki zgodnie wskazywali na wyjątkowość województwa pomorskiego na tle kraju w zakresie nastawienia społeczności lokalnych do planów budowy elektrowni jądrowej. Potwierdzają to uzyskane wyniki, zgodnie z którymi mieszkańcy województwa pomorskiego są najbardziej optymistycznie nastawieni wobec planów budowy elektrowni jądrowej w ich regionie. Nie zmieniła tego katastrofa w Fukushimie, po której wciąż 59% mieszkańców województwa pozostaje zwolennikami budowy elektrowni jądrowej.
- Elektrownia atomowa istniała w świadomości mieszkańców Pomorza od dawna – komentowała wyniki badań Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Do dzisiaj w naszym regionie istnieje duża grupa ludzi, która sądzi, że zaprzestanie pierwszej budowy było błędem. Także mieszkańcy okolicznych gmin zdołali się już przyzwyczaić do tej inwestycji.
Witold Drożdż wiceprezes spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za realizację strategii rozwoju energetyki jądrowej, odnosił się również do szans Żarnowca na budowę na tym terenie pierwszej elektrowni: Trzy potencjalne lokalizacje będą znane do końca tego roku. Rok 2012 to czas jaki przeznaczymy na gruntowne badania tych lokalizacji, a w 2013 roku zostanie wskazana konkretna lokalizacja.
Otwarty dla publiczności charakter spotkania umożliwił wzięcie udziału w dyskusji przedstawicielom organizacji ekologicznych i zwykłym mieszkańcom. Przedstawiciel PGE musiał stawiać czoła czasami mocno krytycznym pytaniom reprezentantów Polskiego Klubu Ekologicznego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czy Greenpeace’u, jak również mieszkańców okolicznych miejscowości.
Dzięki obecności przedstawicieli różnych środowisk, osób w różnym wieku i reprezentujących różne branże i sektory – od studentów uczelni wyższych, przez przedsiębiorców, urzędników, ekspertów energetycznych po ekologów i działaczy pozarządowych – mających różne poglądy na tak kontrowersyjny temat, jakim jest energetyka jądrowa, prezentację wyników badań można potraktować jako test ich rzetelności i obiektywności. Brak zarzutów wobec konstrukcji badania, zadanych pytań i ich interpretacji pozwala cieszyć się z tego, że udało się zrealizować badania, które mogą być wiarygodnym i niezależnym źródłem informacji dla wszystkich uczestników debaty o energetyce jądrowej.
Pomimo faktu, że spotkanie trwało ponad dwie godziny, temat był daleki od wyczerpania, a liczba chętnych do zadania pytania nie malała. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność” będą okazją do kontynuacji debaty.
Inne artykuły związane z:
- 26/10/2011 08:25 - Optymistyczny kwartał gdańskiego rynku pracy
- 25/10/2011 09:55 - Chryzantemy, wrzosy i znicze w Rënku
- 24/10/2011 10:13 - Targi Aranżacji i Wyposażenia Wnętrz: Kosmiczne roboty
- 22/10/2011 09:51 - Sposób na oszczędność w budżecie - energia to też towar
- 21/10/2011 18:19 - Konkurs i szkolenia AppCamp dla studentów
- 19/10/2011 13:36 - Chryzantema - kwiatowy symbol Dnia Wszystkich Świętych
- 18/10/2011 12:43 - Pierwszy Lidl w Pruszczu Gdańskim
- 18/10/2011 11:58 - Wybór biura a wydajność pracowników
- 18/10/2011 10:01 - Pomorzanie wobec elektrowni atomowej - dyskusja w GPN-T
- 17/10/2011 17:08 - Najnowocześniejszy zakład produkcyjny keramzytu w Polsce i Europie