Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorzanie wobec elektrowni jądrowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 października 2011 08:52

altPonad sto osób zgromadziło się podczas kolejnego spotkania Forum Dialogi i Współpracy „Energia i Samorządność”, poświęconego kwestii możliwej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego, które odbyło się 18 października w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Okazją do spotkania było opublikowanie wyników badań socjologicznych, prowadzonych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną od 2009 roku, dotyczących energetyki jądrowej. W dyskusji poświęconej wnioskom z badań wzięli udział Witold Drożdż, wiceprezes PGE EJ S.A., Ryszard Świlski, Członek Zarządu Województwa, Adam Madejski, z-ca dyrektora Wydz. Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Henryk Doering, wójt gminy Krokowa, Mikołaj Orzeł z urząd gminy Gniewino oraz Teresa Kamińska, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.

Na początku spotkania dr Piotr Stankiewicz z Instytutu Socjologii UMK zaprezentował raport z badań pt. „Dla kogo elektrownia jądrowa? Opinia publiczna o planach rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i wybranych województwach w latach 2010-2011”. Uczestnicy dyskusji, komentując uzyskane wyniki zgodnie wskazywali na wyjątkowość województwa pomorskiego na tle kraju w zakresie nastawienia społeczności lokalnych do planów budowy elektrowni jądrowej. Potwierdzają to uzyskane wyniki, zgodnie z którymi mieszkańcy województwa pomorskiego są najbardziej optymistycznie nastawieni wobec planów budowy elektrowni jądrowej w ich regionie. Nie zmieniła tego katastrofa w Fukushimie, po której wciąż 59% mieszkańców województwa pozostaje zwolennikami budowy elektrowni jądrowej.

- Elektrownia atomowa istniała w świadomości mieszkańców Pomorza od dawna – komentowała wyniki badań Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Do dzisiaj w naszym regionie istnieje duża grupa ludzi, która sądzi, że zaprzestanie pierwszej budowy było błędem. Także mieszkańcy okolicznych gmin zdołali się już przyzwyczaić do tej inwestycji.

Witold Drożdż wiceprezes spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za realizację strategii rozwoju energetyki jądrowej, odnosił się również do szans Żarnowca na budowę na tym terenie pierwszej elektrowni: Trzy potencjalne lokalizacje będą znane do końca tego roku. Rok 2012 to czas jaki przeznaczymy na gruntowne badania tych lokalizacji, a w 2013 roku zostanie wskazana konkretna lokalizacja.

Otwarty dla publiczności charakter spotkania umożliwił wzięcie udziału w dyskusji przedstawicielom organizacji ekologicznych i zwykłym mieszkańcom. Przedstawiciel PGE musiał stawiać czoła czasami mocno krytycznym pytaniom reprezentantów Polskiego Klubu Ekologicznego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czy Greenpeace’u, jak również mieszkańców okolicznych miejscowości.

Dzięki obecności przedstawicieli różnych środowisk, osób w różnym wieku i reprezentujących różne branże i sektory – od studentów uczelni wyższych, przez przedsiębiorców, urzędników, ekspertów energetycznych po ekologów i działaczy pozarządowych – mających różne poglądy na tak kontrowersyjny temat, jakim jest energetyka jądrowa, prezentację wyników badań można potraktować jako test ich rzetelności i obiektywności. Brak zarzutów wobec konstrukcji badania, zadanych pytań i ich interpretacji pozwala cieszyć się z tego, że udało się zrealizować badania, które mogą być wiarygodnym i niezależnym źródłem informacji dla wszystkich uczestników debaty o energetyce jądrowej.

Pomimo faktu, że spotkanie trwało ponad dwie godziny,  temat był daleki od wyczerpania, a liczba chętnych do zadania pytania nie malała. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność” będą okazją do kontynuacji debaty.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież