Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Reklama
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Mieszkaniec ma prawo do informacji” - PR-owa zagrywka Szczurka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 maja 2023 09:35

altPrezydent Gdyni Wojciech Szczurek nakazał urzędnikom... informowanie mieszkańców o tym, co robią! Szkoda tylko, że na polecenie sądu... Społecznicy nie dali się nabrać i udowadniają, że ekipa Samorządności nie ma zamiaru informować gdynian, za co biorą od nich pieniądze.


"Prezydent Miasta Gdyni poinstruował urzędników, jak ważne jest informowanie mieszkańców na temat działań urzędu i podległych mu jednostek, by sytuacja, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, więcej się nie powtórzyła" - grzmi nagłówek jednego z wpisów w serwisie prasowym gdyńskiego magistratu.


Wpis takiej treści zamieszczony przez propagatorów rządów prezydenta Wojciecha Szczurka i jego ekipy z Samorządności może napawać optymizmem, zwłaszcza pamiętając niechęć włodarza miasta do informowania o swojej pracy, op czym pisaliśmy m.in. w tym artykule. (https://wybrzeze24.pl/gdynia/prezydent-szczurek-woli-sie-chwalic-niz-informowac)


Wyjaśniając, wpis służb prasowych prezydenta Szczurka dotyczy sytuacji, kiedy to "mieszkaniec wystąpił o udostępnienie informacji publicznej na temat organizacji ruchu na ul. 3 Maja i nie otrzymał jej w terminie. Urzędnik uznał, że skoro organizacja jest właśnie zmieniana można zaczekać, aż powstanie nowy dokument, który zostanie udostępniony. Rada Miasta Gdyni uznała, że urzędnik popełnił błąd" - czytamy we wpisie.


W efekcie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał za zasadną skargę mieszkańca Gdyni i nakazał Prezydentowi Miasta Gdyni jako organowi administracji publicznej udzielić informacji, której żądał.


Wracając do meritum - stanowisko prezydenta Szczurka nakazującemu urzędnikom, których sam zatrudnia za pieniądze gdynian, po uprzednim nakazie sądu, nie przekonuje gdyńskich społeczników.
- Artykuł „Mieszkaniec ma prawo do informacji”, który opublikowany został 19 kwietnia na stronie gdynia.pl, jest groteskowy i smutny zarazem. Prawo do informacji bowiem, obywatele mają zagwarantowane w Konstytucji RP w art. 61. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa - podkreśla Sławomir Januszewski ze stowarzyszenia Bryza.


Jak dodaje, "zważywszy na to jak często prezydent Szczurek podkreśla jakim nowoczesnym i demokratycznym samorządem jest Gdynia, publiczne udzielanie instrukcji urzędnikom jest czymś co trudno wytłumaczyć".
- W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że jeszcze półtora roku temu nie mogliśmy poznać treści zarządzeń wydawanych przez przez prezydenta Szczurka, dopiero nasz (Bryzy) wniosek do prokuratury spowodował, iż prezydent wydał instrukcję, aby od 4 stycznia 2022 były publikowane treści zarządzeń. Wiem, brzmi to absurdalnie, ale to fakty, które każdy może zweryfikować. Przez 20 lat nikomu się to nie udawało - podkreśla Januszewski.


Co więcej! Społecznikom udało się też po długich bojach uzyskać informacje czym zajmuje się Kolegium Prezydenta czyli kolejny gdyński wynalazek.
- Jest to o tyle istotne, że to właśnie podczas spotkań kolegium zapadają najważniejsze dla gdynian decyzje, a informacje wychodzące stamtąd są skromne, żeby nie powiedzieć szczątkowe. Analogicznie wygląda sprawa posiedzeń Komisji Rady Miasta. Nie ma transmisji z tych posiedzeń, nie ma też publikowanych protokołów. W efekcie mieszkaniec nie wie nic na temat prac tych komisji, a to one opiniują między innymi projekty uchwał, które następnie głosuje Rada Miasta Gdyni - wyjaśnia przedstawiciel Bryzy.


Podkreśla jednak, że największym przejawem arogancji ze strony ekipy Wojciecha Szczurka jest brak konsultacji społecznych.
- Te konsultacje, które organizowane są „pod publiczkę” najczęściej nie spełniają żadnych kryteriów powszechności. Możliwość uczestnictwa ograniczana jest na wszelkie możliwe sposoby. Kto z mieszkańców np. na co dzień prywatnie używa programu Webex Cisco? Ilu z Was ma zainstalowany ten program? A nasz UM właśnie na tej platformie zorganizował konsultacje i to w taki sposób, że nie można było dowiedzieć się ilu było uczestników konsultacji - wspomina gdyński społecznik. - Zatem jeśli miałbym ocenić transparentność gdyńskiego samorządu to niestety, ale ocena niedostateczna, a sam artykuł o prawie do informacji to kolejna zwykła PR-owa zagrywka prezydenta, który wcale nie ma zamiaru informować mieszkańców czym zajmuje się on sam i jego urzędnicy.

r


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: