Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Mieszkaniec ma prawo do informacji” - PR-owa zagrywka Szczurka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 maja 2023 09:35

altPrezydent Gdyni Wojciech Szczurek nakazał urzędnikom... informowanie mieszkańców o tym, co robią! Szkoda tylko, że na polecenie sądu... Społecznicy nie dali się nabrać i udowadniają, że ekipa Samorządności nie ma zamiaru informować gdynian, za co biorą od nich pieniądze.


"Prezydent Miasta Gdyni poinstruował urzędników, jak ważne jest informowanie mieszkańców na temat działań urzędu i podległych mu jednostek, by sytuacja, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, więcej się nie powtórzyła" - grzmi nagłówek jednego z wpisów w serwisie prasowym gdyńskiego magistratu.


Wpis takiej treści zamieszczony przez propagatorów rządów prezydenta Wojciecha Szczurka i jego ekipy z Samorządności może napawać optymizmem, zwłaszcza pamiętając niechęć włodarza miasta do informowania o swojej pracy, op czym pisaliśmy m.in. w tym artykule. (https://wybrzeze24.pl/gdynia/prezydent-szczurek-woli-sie-chwalic-niz-informowac)


Wyjaśniając, wpis służb prasowych prezydenta Szczurka dotyczy sytuacji, kiedy to "mieszkaniec wystąpił o udostępnienie informacji publicznej na temat organizacji ruchu na ul. 3 Maja i nie otrzymał jej w terminie. Urzędnik uznał, że skoro organizacja jest właśnie zmieniana można zaczekać, aż powstanie nowy dokument, który zostanie udostępniony. Rada Miasta Gdyni uznała, że urzędnik popełnił błąd" - czytamy we wpisie.


W efekcie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał za zasadną skargę mieszkańca Gdyni i nakazał Prezydentowi Miasta Gdyni jako organowi administracji publicznej udzielić informacji, której żądał.


Wracając do meritum - stanowisko prezydenta Szczurka nakazującemu urzędnikom, których sam zatrudnia za pieniądze gdynian, po uprzednim nakazie sądu, nie przekonuje gdyńskich społeczników.
- Artykuł „Mieszkaniec ma prawo do informacji”, który opublikowany został 19 kwietnia na stronie gdynia.pl, jest groteskowy i smutny zarazem. Prawo do informacji bowiem, obywatele mają zagwarantowane w Konstytucji RP w art. 61. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa - podkreśla Sławomir Januszewski ze stowarzyszenia Bryza.


Jak dodaje, "zważywszy na to jak często prezydent Szczurek podkreśla jakim nowoczesnym i demokratycznym samorządem jest Gdynia, publiczne udzielanie instrukcji urzędnikom jest czymś co trudno wytłumaczyć".
- W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że jeszcze półtora roku temu nie mogliśmy poznać treści zarządzeń wydawanych przez przez prezydenta Szczurka, dopiero nasz (Bryzy) wniosek do prokuratury spowodował, iż prezydent wydał instrukcję, aby od 4 stycznia 2022 były publikowane treści zarządzeń. Wiem, brzmi to absurdalnie, ale to fakty, które każdy może zweryfikować. Przez 20 lat nikomu się to nie udawało - podkreśla Januszewski.


Co więcej! Społecznikom udało się też po długich bojach uzyskać informacje czym zajmuje się Kolegium Prezydenta czyli kolejny gdyński wynalazek.
- Jest to o tyle istotne, że to właśnie podczas spotkań kolegium zapadają najważniejsze dla gdynian decyzje, a informacje wychodzące stamtąd są skromne, żeby nie powiedzieć szczątkowe. Analogicznie wygląda sprawa posiedzeń Komisji Rady Miasta. Nie ma transmisji z tych posiedzeń, nie ma też publikowanych protokołów. W efekcie mieszkaniec nie wie nic na temat prac tych komisji, a to one opiniują między innymi projekty uchwał, które następnie głosuje Rada Miasta Gdyni - wyjaśnia przedstawiciel Bryzy.


Podkreśla jednak, że największym przejawem arogancji ze strony ekipy Wojciecha Szczurka jest brak konsultacji społecznych.
- Te konsultacje, które organizowane są „pod publiczkę” najczęściej nie spełniają żadnych kryteriów powszechności. Możliwość uczestnictwa ograniczana jest na wszelkie możliwe sposoby. Kto z mieszkańców np. na co dzień prywatnie używa programu Webex Cisco? Ilu z Was ma zainstalowany ten program? A nasz UM właśnie na tej platformie zorganizował konsultacje i to w taki sposób, że nie można było dowiedzieć się ilu było uczestników konsultacji - wspomina gdyński społecznik. - Zatem jeśli miałbym ocenić transparentność gdyńskiego samorządu to niestety, ale ocena niedostateczna, a sam artykuł o prawie do informacji to kolejna zwykła PR-owa zagrywka prezydenta, który wcale nie ma zamiaru informować mieszkańców czym zajmuje się on sam i jego urzędnicy.

r


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: