Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Mieszkaniec ma prawo do informacji” - PR-owa zagrywka Szczurka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 maja 2023 09:35

altPrezydent Gdyni Wojciech Szczurek nakazał urzędnikom... informowanie mieszkańców o tym, co robią! Szkoda tylko, że na polecenie sądu... Społecznicy nie dali się nabrać i udowadniają, że ekipa Samorządności nie ma zamiaru informować gdynian, za co biorą od nich pieniądze.


"Prezydent Miasta Gdyni poinstruował urzędników, jak ważne jest informowanie mieszkańców na temat działań urzędu i podległych mu jednostek, by sytuacja, która miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, więcej się nie powtórzyła" - grzmi nagłówek jednego z wpisów w serwisie prasowym gdyńskiego magistratu.


Wpis takiej treści zamieszczony przez propagatorów rządów prezydenta Wojciecha Szczurka i jego ekipy z Samorządności może napawać optymizmem, zwłaszcza pamiętając niechęć włodarza miasta do informowania o swojej pracy, op czym pisaliśmy m.in. w tym artykule. (https://wybrzeze24.pl/gdynia/prezydent-szczurek-woli-sie-chwalic-niz-informowac)


Wyjaśniając, wpis służb prasowych prezydenta Szczurka dotyczy sytuacji, kiedy to "mieszkaniec wystąpił o udostępnienie informacji publicznej na temat organizacji ruchu na ul. 3 Maja i nie otrzymał jej w terminie. Urzędnik uznał, że skoro organizacja jest właśnie zmieniana można zaczekać, aż powstanie nowy dokument, który zostanie udostępniony. Rada Miasta Gdyni uznała, że urzędnik popełnił błąd" - czytamy we wpisie.


W efekcie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał za zasadną skargę mieszkańca Gdyni i nakazał Prezydentowi Miasta Gdyni jako organowi administracji publicznej udzielić informacji, której żądał.


Wracając do meritum - stanowisko prezydenta Szczurka nakazującemu urzędnikom, których sam zatrudnia za pieniądze gdynian, po uprzednim nakazie sądu, nie przekonuje gdyńskich społeczników.
- Artykuł „Mieszkaniec ma prawo do informacji”, który opublikowany został 19 kwietnia na stronie gdynia.pl, jest groteskowy i smutny zarazem. Prawo do informacji bowiem, obywatele mają zagwarantowane w Konstytucji RP w art. 61. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa - podkreśla Sławomir Januszewski ze stowarzyszenia Bryza.


Jak dodaje, "zważywszy na to jak często prezydent Szczurek podkreśla jakim nowoczesnym i demokratycznym samorządem jest Gdynia, publiczne udzielanie instrukcji urzędnikom jest czymś co trudno wytłumaczyć".
- W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że jeszcze półtora roku temu nie mogliśmy poznać treści zarządzeń wydawanych przez przez prezydenta Szczurka, dopiero nasz (Bryzy) wniosek do prokuratury spowodował, iż prezydent wydał instrukcję, aby od 4 stycznia 2022 były publikowane treści zarządzeń. Wiem, brzmi to absurdalnie, ale to fakty, które każdy może zweryfikować. Przez 20 lat nikomu się to nie udawało - podkreśla Januszewski.


Co więcej! Społecznikom udało się też po długich bojach uzyskać informacje czym zajmuje się Kolegium Prezydenta czyli kolejny gdyński wynalazek.
- Jest to o tyle istotne, że to właśnie podczas spotkań kolegium zapadają najważniejsze dla gdynian decyzje, a informacje wychodzące stamtąd są skromne, żeby nie powiedzieć szczątkowe. Analogicznie wygląda sprawa posiedzeń Komisji Rady Miasta. Nie ma transmisji z tych posiedzeń, nie ma też publikowanych protokołów. W efekcie mieszkaniec nie wie nic na temat prac tych komisji, a to one opiniują między innymi projekty uchwał, które następnie głosuje Rada Miasta Gdyni - wyjaśnia przedstawiciel Bryzy.


Podkreśla jednak, że największym przejawem arogancji ze strony ekipy Wojciecha Szczurka jest brak konsultacji społecznych.
- Te konsultacje, które organizowane są „pod publiczkę” najczęściej nie spełniają żadnych kryteriów powszechności. Możliwość uczestnictwa ograniczana jest na wszelkie możliwe sposoby. Kto z mieszkańców np. na co dzień prywatnie używa programu Webex Cisco? Ilu z Was ma zainstalowany ten program? A nasz UM właśnie na tej platformie zorganizował konsultacje i to w taki sposób, że nie można było dowiedzieć się ilu było uczestników konsultacji - wspomina gdyński społecznik. - Zatem jeśli miałbym ocenić transparentność gdyńskiego samorządu to niestety, ale ocena niedostateczna, a sam artykuł o prawie do informacji to kolejna zwykła PR-owa zagrywka prezydenta, który wcale nie ma zamiaru informować mieszkańców czym zajmuje się on sam i jego urzędnicy.

r


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: