Pogrzeb Żołnierza Wyklętego śp. Stanisława Szafranka » 18 października odbędzie się uroczysty pogrzeb śp. Stanisława Szafranka, żołnierza ZWZ-AK oraz WiN, ... Holland House Residence Gdańsk — kameralny adres na Długim Targu. Hanz... » Są hotele, które „robią robotę”, i takie, które dodatkowo opowiadają historię miejsca. Holland House... Warsaw Hostel Centrum – więcej niż nocleg. Historia, komfort i 24/7 w ... » Warszawa potrafi oczarować, ale by naprawdę poczuć jej rytm, warto zatrzymać się tam, gdzie miasto b... GEMO na Długim Targu: prawdziwa Gruzja tuż pod oknami gdańskiego ratus... » Nie każdy lokal „z kuchnią świata” potrafi uchwycić to, co w danym kraju najcenniejsze: smak, rytuał... REDAKTOR Jakubowski nie żyje » Nie żyje Jan Jakubowski (84.l), dziennikarz i wydawca, w latach 1991-96 redaktor naczelny "Dziennika... Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy » Wybrzeże24 (W24): - Jako szef Instytutu Spraw Gospodarczych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zainicjowa... Dość obłędu - po pierwsze dziecko! » Dlaczego nie chcemy rodzić dzieci!Na łamach "Gazety Wyborczej", alarmuje prof. Piotr Szukalski, zano... Fort24 – Twój magazyn spokoju i porządku w sercu Warszawy » W szybko zmieniającej się Warszawie, gdzie każdy metr kwadratowy ma ogromne znaczenie, znalezienie m... Hotel Mokotów – nowoczesny adres w zielonej dzielnicy. Komfort, praca ... » Mokotów to Warszawa w pigułce: biurowe zagłębie i kawiarniane ulice, dużo zieleni i szybki dojazd do... Food Hall Długi Targ – jeden adres, wiele historii. Zjedz jak chcesz, ... » W samym środku gdańskiego Głównego Miasta, między Dworcem Artusa a Zieloną Bramą, jest miejsce, któr...
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
poniedziałek, 06 października 2025 18:39
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
Wybrzeże24 (W24): - Jako szef Instytutu Spraw Gospodarczych im.
Najlepsze
sobota, 13 września 2025 06:16
Najlepsze
Na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego zakończył się Ogólnopolski
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ustawa uderzy w pacjentów? - zobacz jak głosowali pomorscy posłowie

Sejm przyjął ustawę o działalności leczniczej. - Szpitale będą lepiej zarządzane, ograniczymy zadłużenie – twierdzi rząd. - To zamach na bezpłatną opiekę zdrowotną – ostrzega opozycja.



alt


Obecne na sali sejmowej pielęgniarki domagały się zmian dotyczących sposobu ich zatrudniania gwarantujących umowę o pracę.

- Pani minister Kopacz, sama sobie pani strzeliła gola. Miała pani rozmawiać z pielęgniarkami. Mówiła nam pani, że wszystko jest uzgodnione. To dlaczego dzisiaj na galerii mamy aż takie emocje? - pytała Elżbieta Streker-Dembińska (SLD) - Teraz ich czas

pracy jest dowolny. Pielęgniarka nie jest pielęgniarką. Pielęgniarka jest firmą. - komentowała zatrudnianie pielęgniarek na  kontraktach zmuszające je do rejestracji działalności gospodarczej.

- Rozmawiałem z pielęgniarkami pracującymi na kontraktach. Są zadowolone – tłumaczy Jerzy Borowczak (PO) - Łącznie w Polsce pracuje ich w ten sposób aż 20 tysięcy. Jeśli zakazalibyśmy takiej formy zatrudnienia, ile spośród nich szpitale zatrudniłyby na stałe? - komentuje.

Kontrowersje wzbudził zapis mówiący, że jeśli samorząd lokalny nie podejmie się spłaty długów zaciągniętych przez ZOZ, będzie musiał przekształcić szpital w spółkę prawa handlowego.

- Co stoi na przeszkodzie, żeby rzeczywiście zezwolić na tworzenie spółki prawa handlowego z jednym warunkiem: 100-procentowych udziałów Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli nie ma mowy, bo tak twierdziliście, o możliwości prywatyzacji? - pytał Grzegorz Piecha (PiS).

- Socjalizm się skończył – komentował Mirosław Drzewiecki (PO)

- Szpital niepubliczny nie znaczy prywatny, pacjent dzisiaj nie ma pojęcia, czy jest leczony w szpitalu publicznym, czy niepublicznym - łagodziła minister Ewa Kopacz.
 
Dla pacjenta nie jest jednak zupełnie bez różnicy z jaką placówką będzie miał do czynienia. Niepubliczne szpitale będą mogły pobierać opłaty bezpośrednio od pacjenta, jeśli ten będzie chciał skrócić kolejkę do operacji czy badań, co może grozić sytuacją, gdy mniej majętni - przesuwani na koniec kolejki, pacjenci będą mieli utrudnione korzystanie ze świadczeń.

- Nie wyobrażam sobie, żeby było tak, że kto ma pieniądze ten się leczy, a kto nie ma, nie. Takie wypychanie pacjentów z kolejki byłoby zaprzeczeniem zasad działania służby zdrowia – mówi poseł Jerzy Borowczak (PO). Dodaje jednak: - Głosowałem za ustawą, bo te regulacje były konieczne. Szpitalom potrzebne jest lepsze zarządzanie. Jeśli dziś mówimy, że szpitale mają po 60-100 milionów złotych długów, to i tak zapłacą za nie pacjenci ze swoich składek. Trzeba doprowadzić do sytuacji gdy usługi będą odpowiednio wycenione, a dyrektorzy będą odpowiadali za swoje działania.

- To zamach na bezpłatną opiekę zdrowotną – odpowiada Zbigniew Kozak (PiS) - Tylko przeprowadzany po cichu. Prywatyzację nazywa się komercjalizacją i nie ma dopłat, ale są „dopłaty”. Tusk i rząd chcą dalej cały ciężar przenosić na samorządy – twierdzi Kozak.

Ustawę przyjęto 251 głosami przeciw 173. Oprócz  Platformy Obywatelskiej i PSL, projekt poparło PJN. Przeciw głosowali posłowie SLD i PiS.

Tak głosowali pomorscy posłowie

ZA: Iwona Guzowska, Jerzy Kozdroń, Jan Kulas, Sławomir Neumann, Piotr Ołowski, Paweł Orłowski, Agnieszka Pomaska, Tadeusz Aziewicz, Marek Biernacki, Jerzy Budnik, Krystyna Kłosin, Jerzy Borowczak, Stanisław Lamczyk Leszek Redzimski, Zbigniew Konwiński, Kazimierz Plocke (wszyscy PO) i niezrzeszony Bogdan Lis.

PRZECIW: Kazimierz Smoliński, Kazimierz Smoliński, Piotr Stanke, Jolanta Szczypińska, Jarosław Sellin, Zbigniew Kozak (wszyscy PiS) i Jacek Kowalik (SLD).
Wstrzymał się niezrzeszony Władysław Szkop.
Nieobecni byli Daniela Chrapkiewicz i Andrzej Jaworski (oboje PiS).

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież