Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk przeciw elektrowni atomowej

altKilkadziesiąt osób demonstrowało w Gdańsku przeciw budowie w Polsce elektrowni atomowej.


Zobacz galerię zdjęć - http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=108


„Energia atomowa droga i niezdrowa” głosił duży transparent niesiony przez kilkunastu organizatorów manifestacji, grała samba uliczna, do pochodu dołączyła spora grupa mieszkańców i turystów.
- Czuję się jakbym oglądał remake filmu o Żarnowcu. Tylko, że teraz rolę generała Jaruzelskiego gra Donald Tusk, Związek Radziecki zastąpiła Francja, a zamiast Czarnobyla mamy Fukushimę – mówił Janusz Waluszko, weteran protestów przeciw budowie elektrowni w Żarnowcu w latach osiemdziesiątych, które doprowadziły do przerwania budowy.


altPrzeciwnicy elektrowni z Inicjatywy Antynuklearnej podkreślali, że bezpieczeństwo nie jest ich jedynym argumentem. - Przeciw elektrowni przemawia też ekonomia – twierdzili. - Każda elektrownia atomowa kosztowała o wiele więcej niż początkowo zakładano. Tak będzie zapewne i w tym projekcie. Społeczeństwo na nim nie zyska, zyskają władze i potężne lobby atomowe – tłumaczyli.
Podkreślali, że od 2005 roku, kiedy znów zaczęło się mówić o budowie elektrowni zatrudnienie w Instytucie Atomistyki wzrosło o 100 %. Tłumaczyli, że zużycie energii rośnie wolniej niż następuje postęp techniczny.

- Do dziś nie udało się rozwiązać problemu odpadów radioaktywnych. A to przecież kwestia wydatków na co najmniej kilkaset lat. Zostawimy je naszym dzieciom i wnukom. Europa odchodzi od atomu – twierdzili organizatorzy demonstracji.

W demonstracji wzięli też udział zamieszkujący na stałe w Trójmieście obcokrajowcy.
- Po co inwestować w przestarzałą technologię? - pytali Niemiec, Holender, Francuzka i Austriak. - Wystarczy popatrzeć na Fukushimę, żeby zauważyć, że te technologie nie są bezpieczne nawet w krajach wysokorozwiniętych. Ludzie pracują z technologią, której nie są w stanie do końca kontrolować – tłumaczyli. Podkreślali, że w ich rodzimych krajach wciąż nie wiadomo, co robić z odpadami. 
- Zaczyna walczyć drugie pokolenie – komentowali przechodnie.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

 

Komentarze  

 
-1 #3 Jack Branks 2011-03-21 20:02
nazwali nas "lewicowym medium" huhuhu ;)
Cytować
 
 
0 #2 xyz 2011-03-21 11:49
Cytuję Rysiek:
Aż 40 osób protestuje!!! Podniecajmy się tym dalej, że tysięczna promila mieszkańców województwa nie chce elektorwni. To może jeszcze referendum wywalczą. Te lewicowe media jak wy i Wyborcza to tylko o tym piszecie...


Jestem za budową elektrowni atomowych, ale nie można olewać głosów przeciwko. To że protestowało 40 osób nie znaczy, że tylko tyle ludzi w Gdańsku ma wątpliwości w sprawie atomu - dane pokazują, że ok. 50 proc. ma obiekcje w sprawie budowy el. atomowej (dane jeszcze sprzed sytuacji w Japonii). To jednak dobrze, bo władza będzie musiała super uważać przy budowaniu elektrowni.
Cytować
 
 
-1 #1 Rysiek 2011-03-21 08:01
Aż 40 osób protestuje!!! Podniecajmy się tym dalej, że tysięczna promila mieszkańców województwa nie chce elektorwni. To może jeszcze referendum wywalczą. Te lewicowe media jak wy i Wyborcza to tylko o tym piszecie...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież