Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

10 tys. zł kary dla miliona Polaków

Przedsiębiorca, który wytwarza odpady, dostanie 10 tys. kary, jeśli do 15 marca nie przekazał do Urzędu Marszałkowskiego formularza o składowaniu odpadów za zeszły rok. Ta sytuacja może dotyczyć nawet miliona firm w całej Polsce!


alt


Skąd ten problem? Duża część przedsiębiorców – głównie właściciele małych sklepów spożywczych czy aptek – jest przekonana, że formularz muszą składać tylko firmy produkujące odpady niebezpieczne.  Okazuje się jednak, że to nieprawda. - Każdy prowadzący ewidencję odpadów, również uproszczoną, jest obowiązany sporządzić na formularzu zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów – rozwiewa wątpliwości Sławomir Lewandowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Jeśli nie wykonuje on tego obowiązku, wykonuje go nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega karze pieniężnej w wysokości 10 tys. zł. – dodaje.

- W zeszłym roku nie złożyłam formularza, bo byłam pewna, że przedsiębiorcy prowadzący uproszczoną ewidencję odpadów nie muszą tego robić – tłumaczy właścicielka apteki w Gdańsku Wrzeszczu. – Zresztą, w 2010 roku trzeba było złożyć wniosek około 20 dni po wejściu w życie nowych przepisów. Przecież widać wyraźnie, że władza próbuje reperować swój budżet naszym kosztem. Nikt nie myśli za to o tym, że te kary mogą zrujnować niejednego przedsiębiorcę – denerwuje się.

- Przyznam szczerze, że nie miałem pojęcia o tym obowiązku – mówi Piotr, właściciel małego sklepu w Gdańsku. – Mam nadzieję, że uda mi się to jakoś rozwiązać, bo 10 tys. zł to dla mnie bardzo duża kwota.

Urząd informuje jednak, że nie można liczyć na pobłażliwość. – Ustawa nie przewiduje możliwości odstąpienia wymierzenia tej kary przez marszałka województwa– tłumaczy Lewandowski.

Urzędnik zapewnia też, że UM prowadził akcje informacyjne, który przypominały firmom o obowiązku złożenia formularza. – Marszałek Województwa Pomorskiego zorganizował 4 marca konferencję  dotyczącą obowiązków w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów oraz sporządzania i składania zbiorczych zestawień. Informację o konferencji zamieszczono na stronie Urzędu oraz w regionalnych mediach – podkreśla Lewandowski.

Skala problemu pokazuje jednak, że te działania są niewystarczające.

Nawet milion ukaranych

Ilu przedsiębiorców zostanie ukaranych? - Takich statystyk nie prowadzi się. Praktycznie nie możliwe jest oszacowanie tej liczby – mówi Lewandowski.

Wiadomo jednak, że w zeszłym roku w samym tylko mazowieckim obowiązku nie dopełniło kilkaset tysięcy firm – czyli ok. 90 proc. wszystkich, którzy powinni to zrobić. Jeśli podobnie sytuacja wygląda w innych województwach, to ukaranych przedsiębiorstw może być nawet ponad milion.

Ministerstwo: „Pracujemy nad zmianą przepisów”


Na nieżyciowe i surowe prawo narzekają nie tylko karani, ale też sami urzędnicy. Urzędy Marszałkowskie z całego kraju zaapelowały bowiem do władz krajowych, aby zmieniono kontrowersyjne przepisy. Rząd przychylił się do tych sugestii. - Biuro legislacyjne rządu pracuje już nad zmianami i chcemy wprowadzenia zmian. Ma być zaproponowany nowy katalog kar – powiedziała dla TOK FM rzecznik Ministerstwa Środowiska Magda Sikorska.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie mają wyglądać nowe przepisy oraz kiedy – o ile w ogóle – wejdą w życie. Do tego czasu obowiązywać będą aktualne przepisy, których urzędnicy zmuszeni są przestrzegać z całą ich surowością.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież