Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

10 tys. zł kary dla miliona Polaków

Przedsiębiorca, który wytwarza odpady, dostanie 10 tys. kary, jeśli do 15 marca nie przekazał do Urzędu Marszałkowskiego formularza o składowaniu odpadów za zeszły rok. Ta sytuacja może dotyczyć nawet miliona firm w całej Polsce!


alt


Skąd ten problem? Duża część przedsiębiorców – głównie właściciele małych sklepów spożywczych czy aptek – jest przekonana, że formularz muszą składać tylko firmy produkujące odpady niebezpieczne.  Okazuje się jednak, że to nieprawda. - Każdy prowadzący ewidencję odpadów, również uproszczoną, jest obowiązany sporządzić na formularzu zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów – rozwiewa wątpliwości Sławomir Lewandowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Jeśli nie wykonuje on tego obowiązku, wykonuje go nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega karze pieniężnej w wysokości 10 tys. zł. – dodaje.

- W zeszłym roku nie złożyłam formularza, bo byłam pewna, że przedsiębiorcy prowadzący uproszczoną ewidencję odpadów nie muszą tego robić – tłumaczy właścicielka apteki w Gdańsku Wrzeszczu. – Zresztą, w 2010 roku trzeba było złożyć wniosek około 20 dni po wejściu w życie nowych przepisów. Przecież widać wyraźnie, że władza próbuje reperować swój budżet naszym kosztem. Nikt nie myśli za to o tym, że te kary mogą zrujnować niejednego przedsiębiorcę – denerwuje się.

- Przyznam szczerze, że nie miałem pojęcia o tym obowiązku – mówi Piotr, właściciel małego sklepu w Gdańsku. – Mam nadzieję, że uda mi się to jakoś rozwiązać, bo 10 tys. zł to dla mnie bardzo duża kwota.

Urząd informuje jednak, że nie można liczyć na pobłażliwość. – Ustawa nie przewiduje możliwości odstąpienia wymierzenia tej kary przez marszałka województwa– tłumaczy Lewandowski.

Urzędnik zapewnia też, że UM prowadził akcje informacyjne, który przypominały firmom o obowiązku złożenia formularza. – Marszałek Województwa Pomorskiego zorganizował 4 marca konferencję  dotyczącą obowiązków w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów oraz sporządzania i składania zbiorczych zestawień. Informację o konferencji zamieszczono na stronie Urzędu oraz w regionalnych mediach – podkreśla Lewandowski.

Skala problemu pokazuje jednak, że te działania są niewystarczające.

Nawet milion ukaranych

Ilu przedsiębiorców zostanie ukaranych? - Takich statystyk nie prowadzi się. Praktycznie nie możliwe jest oszacowanie tej liczby – mówi Lewandowski.

Wiadomo jednak, że w zeszłym roku w samym tylko mazowieckim obowiązku nie dopełniło kilkaset tysięcy firm – czyli ok. 90 proc. wszystkich, którzy powinni to zrobić. Jeśli podobnie sytuacja wygląda w innych województwach, to ukaranych przedsiębiorstw może być nawet ponad milion.

Ministerstwo: „Pracujemy nad zmianą przepisów”


Na nieżyciowe i surowe prawo narzekają nie tylko karani, ale też sami urzędnicy. Urzędy Marszałkowskie z całego kraju zaapelowały bowiem do władz krajowych, aby zmieniono kontrowersyjne przepisy. Rząd przychylił się do tych sugestii. - Biuro legislacyjne rządu pracuje już nad zmianami i chcemy wprowadzenia zmian. Ma być zaproponowany nowy katalog kar – powiedziała dla TOK FM rzecznik Ministerstwa Środowiska Magda Sikorska.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie mają wyglądać nowe przepisy oraz kiedy – o ile w ogóle – wejdą w życie. Do tego czasu obowiązywać będą aktualne przepisy, których urzędnicy zmuszeni są przestrzegać z całą ich surowością.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież