Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

10 tys. zł kary dla miliona Polaków

Przedsiębiorca, który wytwarza odpady, dostanie 10 tys. kary, jeśli do 15 marca nie przekazał do Urzędu Marszałkowskiego formularza o składowaniu odpadów za zeszły rok. Ta sytuacja może dotyczyć nawet miliona firm w całej Polsce!


alt


Skąd ten problem? Duża część przedsiębiorców – głównie właściciele małych sklepów spożywczych czy aptek – jest przekonana, że formularz muszą składać tylko firmy produkujące odpady niebezpieczne.  Okazuje się jednak, że to nieprawda. - Każdy prowadzący ewidencję odpadów, również uproszczoną, jest obowiązany sporządzić na formularzu zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów – rozwiewa wątpliwości Sławomir Lewandowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Jeśli nie wykonuje on tego obowiązku, wykonuje go nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega karze pieniężnej w wysokości 10 tys. zł. – dodaje.

- W zeszłym roku nie złożyłam formularza, bo byłam pewna, że przedsiębiorcy prowadzący uproszczoną ewidencję odpadów nie muszą tego robić – tłumaczy właścicielka apteki w Gdańsku Wrzeszczu. – Zresztą, w 2010 roku trzeba było złożyć wniosek około 20 dni po wejściu w życie nowych przepisów. Przecież widać wyraźnie, że władza próbuje reperować swój budżet naszym kosztem. Nikt nie myśli za to o tym, że te kary mogą zrujnować niejednego przedsiębiorcę – denerwuje się.

- Przyznam szczerze, że nie miałem pojęcia o tym obowiązku – mówi Piotr, właściciel małego sklepu w Gdańsku. – Mam nadzieję, że uda mi się to jakoś rozwiązać, bo 10 tys. zł to dla mnie bardzo duża kwota.

Urząd informuje jednak, że nie można liczyć na pobłażliwość. – Ustawa nie przewiduje możliwości odstąpienia wymierzenia tej kary przez marszałka województwa– tłumaczy Lewandowski.

Urzędnik zapewnia też, że UM prowadził akcje informacyjne, który przypominały firmom o obowiązku złożenia formularza. – Marszałek Województwa Pomorskiego zorganizował 4 marca konferencję  dotyczącą obowiązków w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów oraz sporządzania i składania zbiorczych zestawień. Informację o konferencji zamieszczono na stronie Urzędu oraz w regionalnych mediach – podkreśla Lewandowski.

Skala problemu pokazuje jednak, że te działania są niewystarczające.

Nawet milion ukaranych

Ilu przedsiębiorców zostanie ukaranych? - Takich statystyk nie prowadzi się. Praktycznie nie możliwe jest oszacowanie tej liczby – mówi Lewandowski.

Wiadomo jednak, że w zeszłym roku w samym tylko mazowieckim obowiązku nie dopełniło kilkaset tysięcy firm – czyli ok. 90 proc. wszystkich, którzy powinni to zrobić. Jeśli podobnie sytuacja wygląda w innych województwach, to ukaranych przedsiębiorstw może być nawet ponad milion.

Ministerstwo: „Pracujemy nad zmianą przepisów”


Na nieżyciowe i surowe prawo narzekają nie tylko karani, ale też sami urzędnicy. Urzędy Marszałkowskie z całego kraju zaapelowały bowiem do władz krajowych, aby zmieniono kontrowersyjne przepisy. Rząd przychylił się do tych sugestii. - Biuro legislacyjne rządu pracuje już nad zmianami i chcemy wprowadzenia zmian. Ma być zaproponowany nowy katalog kar – powiedziała dla TOK FM rzecznik Ministerstwa Środowiska Magda Sikorska.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie mają wyglądać nowe przepisy oraz kiedy – o ile w ogóle – wejdą w życie. Do tego czasu obowiązywać będą aktualne przepisy, których urzędnicy zmuszeni są przestrzegać z całą ich surowością.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież