Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

10 tys. zł kary dla miliona Polaków

Przedsiębiorca, który wytwarza odpady, dostanie 10 tys. kary, jeśli do 15 marca nie przekazał do Urzędu Marszałkowskiego formularza o składowaniu odpadów za zeszły rok. Ta sytuacja może dotyczyć nawet miliona firm w całej Polsce!


alt


Skąd ten problem? Duża część przedsiębiorców – głównie właściciele małych sklepów spożywczych czy aptek – jest przekonana, że formularz muszą składać tylko firmy produkujące odpady niebezpieczne.  Okazuje się jednak, że to nieprawda. - Każdy prowadzący ewidencję odpadów, również uproszczoną, jest obowiązany sporządzić na formularzu zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów – rozwiewa wątpliwości Sławomir Lewandowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Jeśli nie wykonuje on tego obowiązku, wykonuje go nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega karze pieniężnej w wysokości 10 tys. zł. – dodaje.

- W zeszłym roku nie złożyłam formularza, bo byłam pewna, że przedsiębiorcy prowadzący uproszczoną ewidencję odpadów nie muszą tego robić – tłumaczy właścicielka apteki w Gdańsku Wrzeszczu. – Zresztą, w 2010 roku trzeba było złożyć wniosek około 20 dni po wejściu w życie nowych przepisów. Przecież widać wyraźnie, że władza próbuje reperować swój budżet naszym kosztem. Nikt nie myśli za to o tym, że te kary mogą zrujnować niejednego przedsiębiorcę – denerwuje się.

- Przyznam szczerze, że nie miałem pojęcia o tym obowiązku – mówi Piotr, właściciel małego sklepu w Gdańsku. – Mam nadzieję, że uda mi się to jakoś rozwiązać, bo 10 tys. zł to dla mnie bardzo duża kwota.

Urząd informuje jednak, że nie można liczyć na pobłażliwość. – Ustawa nie przewiduje możliwości odstąpienia wymierzenia tej kary przez marszałka województwa– tłumaczy Lewandowski.

Urzędnik zapewnia też, że UM prowadził akcje informacyjne, który przypominały firmom o obowiązku złożenia formularza. – Marszałek Województwa Pomorskiego zorganizował 4 marca konferencję  dotyczącą obowiązków w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów oraz sporządzania i składania zbiorczych zestawień. Informację o konferencji zamieszczono na stronie Urzędu oraz w regionalnych mediach – podkreśla Lewandowski.

Skala problemu pokazuje jednak, że te działania są niewystarczające.

Nawet milion ukaranych

Ilu przedsiębiorców zostanie ukaranych? - Takich statystyk nie prowadzi się. Praktycznie nie możliwe jest oszacowanie tej liczby – mówi Lewandowski.

Wiadomo jednak, że w zeszłym roku w samym tylko mazowieckim obowiązku nie dopełniło kilkaset tysięcy firm – czyli ok. 90 proc. wszystkich, którzy powinni to zrobić. Jeśli podobnie sytuacja wygląda w innych województwach, to ukaranych przedsiębiorstw może być nawet ponad milion.

Ministerstwo: „Pracujemy nad zmianą przepisów”


Na nieżyciowe i surowe prawo narzekają nie tylko karani, ale też sami urzędnicy. Urzędy Marszałkowskie z całego kraju zaapelowały bowiem do władz krajowych, aby zmieniono kontrowersyjne przepisy. Rząd przychylił się do tych sugestii. - Biuro legislacyjne rządu pracuje już nad zmianami i chcemy wprowadzenia zmian. Ma być zaproponowany nowy katalog kar – powiedziała dla TOK FM rzecznik Ministerstwa Środowiska Magda Sikorska.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie mają wyglądać nowe przepisy oraz kiedy – o ile w ogóle – wejdą w życie. Do tego czasu obowiązywać będą aktualne przepisy, których urzędnicy zmuszeni są przestrzegać z całą ich surowością.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież