Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

10 tys. zł kary dla miliona Polaków

Przedsiębiorca, który wytwarza odpady, dostanie 10 tys. kary, jeśli do 15 marca nie przekazał do Urzędu Marszałkowskiego formularza o składowaniu odpadów za zeszły rok. Ta sytuacja może dotyczyć nawet miliona firm w całej Polsce!


alt


Skąd ten problem? Duża część przedsiębiorców – głównie właściciele małych sklepów spożywczych czy aptek – jest przekonana, że formularz muszą składać tylko firmy produkujące odpady niebezpieczne.  Okazuje się jednak, że to nieprawda. - Każdy prowadzący ewidencję odpadów, również uproszczoną, jest obowiązany sporządzić na formularzu zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów – rozwiewa wątpliwości Sławomir Lewandowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Jeśli nie wykonuje on tego obowiązku, wykonuje go nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega karze pieniężnej w wysokości 10 tys. zł. – dodaje.

- W zeszłym roku nie złożyłam formularza, bo byłam pewna, że przedsiębiorcy prowadzący uproszczoną ewidencję odpadów nie muszą tego robić – tłumaczy właścicielka apteki w Gdańsku Wrzeszczu. – Zresztą, w 2010 roku trzeba było złożyć wniosek około 20 dni po wejściu w życie nowych przepisów. Przecież widać wyraźnie, że władza próbuje reperować swój budżet naszym kosztem. Nikt nie myśli za to o tym, że te kary mogą zrujnować niejednego przedsiębiorcę – denerwuje się.

- Przyznam szczerze, że nie miałem pojęcia o tym obowiązku – mówi Piotr, właściciel małego sklepu w Gdańsku. – Mam nadzieję, że uda mi się to jakoś rozwiązać, bo 10 tys. zł to dla mnie bardzo duża kwota.

Urząd informuje jednak, że nie można liczyć na pobłażliwość. – Ustawa nie przewiduje możliwości odstąpienia wymierzenia tej kary przez marszałka województwa– tłumaczy Lewandowski.

Urzędnik zapewnia też, że UM prowadził akcje informacyjne, który przypominały firmom o obowiązku złożenia formularza. – Marszałek Województwa Pomorskiego zorganizował 4 marca konferencję  dotyczącą obowiązków w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów oraz sporządzania i składania zbiorczych zestawień. Informację o konferencji zamieszczono na stronie Urzędu oraz w regionalnych mediach – podkreśla Lewandowski.

Skala problemu pokazuje jednak, że te działania są niewystarczające.

Nawet milion ukaranych

Ilu przedsiębiorców zostanie ukaranych? - Takich statystyk nie prowadzi się. Praktycznie nie możliwe jest oszacowanie tej liczby – mówi Lewandowski.

Wiadomo jednak, że w zeszłym roku w samym tylko mazowieckim obowiązku nie dopełniło kilkaset tysięcy firm – czyli ok. 90 proc. wszystkich, którzy powinni to zrobić. Jeśli podobnie sytuacja wygląda w innych województwach, to ukaranych przedsiębiorstw może być nawet ponad milion.

Ministerstwo: „Pracujemy nad zmianą przepisów”


Na nieżyciowe i surowe prawo narzekają nie tylko karani, ale też sami urzędnicy. Urzędy Marszałkowskie z całego kraju zaapelowały bowiem do władz krajowych, aby zmieniono kontrowersyjne przepisy. Rząd przychylił się do tych sugestii. - Biuro legislacyjne rządu pracuje już nad zmianami i chcemy wprowadzenia zmian. Ma być zaproponowany nowy katalog kar – powiedziała dla TOK FM rzecznik Ministerstwa Środowiska Magda Sikorska.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie mają wyglądać nowe przepisy oraz kiedy – o ile w ogóle – wejdą w życie. Do tego czasu obowiązywać będą aktualne przepisy, których urzędnicy zmuszeni są przestrzegać z całą ich surowością.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież